Využijte potenciál obnovitelných zdrojů a řekněte ano domácí elektrárně

Ceny za elektřinu a plyn nemilosrdně stoupají, což mnoho domácností motivuje hledat způsoby, jak ušetřit peníze. Aktuálním tématem je i znečištění planety a globální oteplování. Řešením obou problémů může být využití alternativních zdrojů energie. 

První obavu z vyčerpání fosilních zdrojů vyslovil v 19. století profesor Augustin Mouchot. Už v té době bylo jasné, že ropa a uhlí dřív nebo později dojde. Co se bude dít potom? Řešením je návrat k obnovitelným zdrojům energie. Věděli jste, že domácí elektrárnu si můžete pořídit i vy?

Hvězdná trojka domácích elektráren 

  • Solární elektrárna

Nejoblíbenější volbou je jednoznačně fotovoltaická elektrárna. Energii ze Slunce můžete okamžitě využít na napájení spotřebičů nebo ohřev vody. Pokud si vyberete model s akumulátory, pak se vám bude střádat cenná energetická rezerva. Vyčerpat ji můžete třeba v případě, že vám vypadne proud nebo když venku není vhodné počasí. Mezi další přednosti fotovoltaiky patří vysoká životnost, snadná instalace, nulová údržba a možnost využít dotace z programu Zelená úsporám. Ta může pokrýt až 50 % nákladů. 

  • Vodní elektrárna

Bydlíte poblíž vodního toku? Pak tuto výhodu můžete přeměnit v samostatnou vodní elektrárnu. Jediné, co potřebujete, je stabilní vodní tok, přičemž ideální volbou bývají místa mezi rybníky, u jezů nebo bývalé vodní mlýny. Pokud splňujete tuto podmínku a zajistíte si stavební povolení, pak vám od stavby nic nebrání. Výhodou vodní elektrárny je její finanční dostupnost i její schopnost pracovat ve dne i v noci (na rozdíl od solárních panelů).

  • Větrná elektrárna

Třetí možností je větrná elektrárna, která je oblíbená zejména v Nizozemsku, Velké Británii nebo Německu. Pro realizaci musíte zvolit to správné místo (v ideálním případě otevřené, vyvýšené místo bez stromů či budov v okolí) a zajistit si stavební povolení. Na rozdíl od předchozích typů bude s větrnou elektrárnou více práce – obsahuje totiž pohyblivé části, které je potřeba pravidelně čistit a kontrolovat. Stejně jako vodní elektrárna může pracovat ve dne i v noci, takže při dobrých povětrnostních podmínkách může nastřádat velké množství energie. 

Domácí elektrárnou šetříte přírodu i svou peněženku

Domácí elektrárny, které využívají energii z obnovitelných zdrojů, skýtají pestrou nabídku benefitů. Klíčová je nejen úspora nákladů za elektřinu a rychlá návratnost investice, ale také krok k ochraně přírody a zvýšení udržitelnosti na planetě. Ať už se rozhodnete vsadit na vodní, solární či větrnou elektrárnu, zaručeně potěšíte přírodu i svou peněženku. 

zdroj: placená inzerce

Jeden komentář u “Využijte potenciál obnovitelných zdrojů a řekněte ano domácí elektrárně”

Napsat komentář