Vozy na americkém LeMans budou jezdit na recyklovaný olej

Mezinárodní automobilové závodiště ve Virginii, letošní pořadatel americké série Le Mans, se veze na vlně nového trendu. Na dráze se sice stejně jako dříve utkají špičkoví jezdci v těch nejvýkonnějších vozech, ale vše co se bude dít „za oponou“ bude prý o poznání ekologičtější. Zatímco budou kola závodních vozů zahřívat asfalt tratě, všechna vozítka v zázemí, od sekačky na trávu přes pojížděče až po ambulance, budou mít v motoru recyklovaný olej EcoPower. Ten se totiž pro letošek stal oficiálním mazadlem vozů na této významné trati.

Recyklovaný motorový olej EcoPower chrání obojí – planetu i motor vašeho auta

Pořadatelé z VIR (Virginia International Raceway) tak posílají světu zásadní zprávu: šetrnost vůči životnímu prostředí a principy udržitelnosti jsou už dnes záležitostí „mainstreamu“, a ne jen výmyslem party technologických nadšenců nebo milců přírody.

Na tento víkend připravovaná série VIR 240 Le Mans má být první, která prolomí zažitou představu o neekologickém utkání. Dodavatelem oleje, který se má stal výhradním mazivem závodů, je výrobní společnost Safety-Kleen, největší recyklátor maziv na americkém trhu.

Ekologicky uvědomělá veřejnost již dlouhou dobu kritizuje nízkou úroveň závodů, pokud jde o poselství veřejnosti: v době, kdy se neustále hovoří o možném nedostatku paliv či emisích oxidu uhličitého, táhnou silné motory závodních aut ve směru nešetrných a neudržitelných principů.

Pořadatelé velkých závodů se tak snaží vysílat i „zelené“ signály. Destrukční závody NASCAR tak například přicházejí s kategorií „Zeleného sponzora“, který každoročně zajistí recyklaci pneumatik či olejů.

V případě Safety-Kleen se pochopitelně jedná o chytrý reklamní tah: pokud vozy a vozítka s EcoPower náročné podmínky závodů vydrží, bude již neoddiskutovatelným faktem, že recyklovaný olej je plnohodnotný a nikoliv druhořadý výrobek.

Když k tomu připočteme, že rafinace použitého oleje spotřebovává o 85% méně energie, než výroba nového, máme tu ekologicky atraktivní výrobek, po kterém veřejnost konfrontovaná s představou automobilového závodiště jistě sáhne. Kdo maže ten jede, kdo jezdí ekologicky, ten vyhrává.

One Comment on “Vozy na americkém LeMans budou jezdit na recyklovaný olej”

Napsat komentář