Volvo Trucks rozšiřuje řadu nákladních aut přizpůsobených pro bionaftu

Celá řada nových modelů nákladních vozidel Volvo může být poháněna 100% bionaftou, což nabízí další možnost obnovitelné volby paliva pro zákazníky, kteří chtějí okamžitě snížit emise CO2.

Volvo Trucks rozšiřuje svou nabídku modelů přizpůsobených pro bionaftu B100. Jedná se o další krok v souladu se strategií společnosti snížit dopad svých nákladních vozidel na klima. Společnost Volvo Trucks nabízí jednu z nejširších možností obnovitelných paliv v oboru, včetně bionafty, HVO a bioplynu.

Motor B100 je nyní k dispozici pro širokou škálu motorů v modelech Volvo FL, FE, FM, FMX, FH a FH16.

„Naši zákazníci požadují řešení, jak snížit své emise uhlíku, a obnovitelná paliva jsou atraktivní možností – je to jednoduše efektivní způsob, jak snížit emise CO2 z dopravy okamžitě,“ říká Jan Hjelmgren, vedoucí produktového managementu a kvality ve společnosti Volvo Trucks, a pokračuje:

„Jako globální výrobce nákladních vozidel musíme uspokojovat širokou škálu přepravních potřeb a podmínek na trhu, a proto investujeme nejen do nových technologií, ale také do řešení, která dekarbonizují dopravu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.“

Až o 70 % nižší emise CO2

Snížení emisí CO2 „od nádrže ke kolům“ při používání bionafty se pohybuje mezi 30 % a 70 % ve srovnání s tradiční motorovou naftou, v závislosti na typu suroviny použité k výrobě paliva.

Současná řada středně těžkých a těžkých nákladních vozidel Volvo je dnes nabízena s pohonnými jednotkami poháněnými naftou, bionaftou, HVO, CNG (stlačený zemní plyn), LNG (zkapalněný zemní plyn), bioCNG, bio-LNG a elektřinou.

Spalovací motor poháněný obnovitelnými palivy je jedním ze tří pilířů dekarbonizační strategie společnosti Volvo Trucks, přičemž další dva jsou bateriový a elektrický pohon. Tato strategie podporuje cíl společnosti, aby všechna prodávaná nákladní vozidla Volvo měla mít do roku 2040 nulové emise.

Bionafta – fakta

 • Dostupné modely nákladních vozidel Volvo certifikované pro bionaftu B100 jsou modely Volvo

FL, FE, FM, FMX, FH a FH16 s určitými variantami vznětových motorů o objemu 5, 8, 13 a 17 litrů – dostupnost variant se na jednotlivých trzích liší – viz. odkaz na interaktivní nástroj pro konfiguraci vozidel Volvo Truck Builder.

 • Model certifikovaný pro bionaftu také znamená, že jsou splněny požadavky Euro 6.
 • Bionafta je nefosilní palivo získávané z rostlinných olejů (např. řepkového oleje) a její výroba je

poměrně snadná.

 • Bionafta je také známá jako methylester mastných kyselin (FAME) podle standardních EN14214.
 • Všechny vznětové motory společnosti Volvo Trucks jsou také certifikovány pro provoz na palivo HVO100. HVO (hydrogenačně upravené rostlinné oleje) je v podstatě biopalivo, které lze vyrobit z řady materiálů, jako jsou rostlinné oleje, ale také odpadní produkty.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Volvo Trucks rozšiřuje řadu nákladních aut přizpůsobených pro bionaftu”

 1. off
  Rumunsko se do 3 let stane největším producentem plynu v Evropě. A pak se připojí Ukrajina. A nakonec i Turecko s Izraelem, kteří si nárokují ložiska u Kypru.

  Black Sea offshore natural gas bolsters EU energy security
  The Neptun Deep project to produce natural gas offshore at the Black Sea is the key to reducing dependence on gas imports and strengthening the EU’s energy security.
  https://www.politico.eu/sponsored-content/black-sea-offshore-natural-gas-bolsters-eu-energy-security/

Napsat komentář