Volvo otevřelo ve Švédsku síť nabíječek pro těžké náklaďáky

Ve Švédsku se otevírá nová národní síť veřejných rychlonabíjecích stanic pro těžká elektrická nákladní vozidla. Dobíjecí síť je napájena energií z obnovitelných zdrojů. Nová služba od společnosti Volvo Trucks nabízí dopravcům jednodušší vyhledání a přístup k dobíjecím stanicím. 

Síť pro rychlé nabíjení elektrických nákladních vozidel je klíčovou součástí přechodu na udržitelnější těžkou přepravu. V letech 2023 a 2024 se ve Švédsku plánuje otevření celkem asi 130 dobíjecích stanic. Stanice jsou provozovány několika různými společnostmi a společnost Volvo Trucks je jedním ze zúčastněných partnerů.

Společnost Volvo Trucks nyní spouští novou službu, která umožňuje dopravcům najít dobíjecí stanice a získat k nim přístup. Služba bude nejprve spuštěna ve Švédsku a další trhy v Evropě a ostatních částech světa budou následovat. Nabíjecí služba Volvo poskytne v první vlně bezproblémový přístup k 29 dobíjecím stanicím provozovaným OKQ8. Dobíjecí stanice budou napájeny zelenou elektřinou.

„Jedná se o skutečný průlom pro elektrifikaci těžké nákladní přepravy. Naši zákazníci budou mít přístup k veřejným rychlonabíjecím stanicím po celém Švédsku a díky tomu bude přechod na elektrický pohon jednodušší než kdy dříve,“ říká Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.

Nová služba je otevřená pro všechny značky nákladních vozidel a zobrazuje všechny nabíjecí stanice vhodné pro těžká nákladní vozidla bez ohledu na to, kdo je provozuje. Uživatel může platit za nabíjení prostřednictvím nové platformy: v blízké budoucnosti bude také možná rezervace doby nabíjení.

„Zákazníci budou moci získat spolehlivé informace o tom, kde najdou dobíjecí stanice pro těžká elektrická nákladní vozidla, a budou mít jistotu, že platí spravedlivou tržní cenu bez skrytých poplatků. S možností dobře naplánovat trasu dopředu a minimem administrativy jsem přesvědčen, že se jedná o důležitý krok k tomu, aby se elektrická nákladní vozidla stala ještě oblíbenějšími u majitelů vozových parků,“ říká Roger Alm. 

Společnost Volvo Trucks úzce spolupracuje s provozovateli dobíjecích stanic po celém světě na co nejplynulejším a nejrychlejším rozšíření sítě nabíjecích stanic a služeb.  

Společnost Volvo Trucks, která je nedílnou součástí skupiny Volvo Group, buduje dobíjecí infrastrukturu prostřednictvím společného podniku Milence, tvořeného společnostmi Daimler Truck a Traton Group.

Výsledkem partnerství bude výstavba a provoz nejméně 1 700 vysoce výkonných dobíjecích stanic se zelenou elektřinou v blízkosti dálnic, jakož i v logistických centrech po celé Evropě. Infrastruktura nabídne nabíjení pro všechna těžká bateriová elektrická vozidla bez ohledu na značku. 

Nabíjecí služba společnosti Volvo Trucks funguje:

 • Služba nabíjení je součástí systému Volvo Connect, rozhraní společnosti Volvo Trucks pro digitální služby.
 • Zákazník může najít a zaplatit za nabíjení prostřednictvím služeb v systému Volvo Connect a mobilní aplikace. Digitální mapa ukazuje polohu dobíjecích stanic a jejich dostupnost. V blízké budoucnosti bude možná rezervace doby nabíjení.
 • Při příjezdu na dobíjecí stanici použijeme kartu nebo mobilní aplikaci pro identifikaci a zahájení nabíjení.
 • Zákazník obdrží jednu konsolidovanou fakturu.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Volvo otevřelo ve Švédsku síť nabíječek pro těžké náklaďáky”

   1. To jsou nabíječky fandů EV a soukromníků pro veřejné účely EV, takže když se takový najde i v Čechách, může tam stát. Protože je to soukromníků, tak na nich nefungují čipy od ČEZ, EON a PRE a jiné, (jejich poplatek by cenu navýšil) nabíječka se spouští vašim mobilem, který zaregistrujete na EV mapa.
    🙂

Napsat komentář