VIDEO: Jak se mění baterie v elektromobilu Nissan Leaf

Nová baterie pro Nissan Leaf stojí 130 000 Kč. Jak v praxi výměna staré baterie za novou v elektromobilu Leaf vypadá se můžete podívat na následujícím videu.

V krabici už čeká nová baterie k montáži do starého elektromobilu Nissan Leaf
foto: Jonathan Stewart

Nissan měl s bateriemi pro elektromobily Leaf menší potíže, protože v extrémních vedrech amerických států jako Arizona nebo Texas jim rapidně ubývala kapacita. Proto se rozhodl jednat, vymyslel nové chemické složení baterie a také prodloužil záruku.

Uživatel Jonathan Stewart (z Kalifornie) si aktuálně právě v záruční době nechal baterii ve svém Leafu vyměnit, protože kapacita poklesla na 8 z 10 12 čárek. Najeto měl přitom 47 000 mil, tedy asi 75 000 km.

Výměna baterie proběhla zcela zdarma, v rámci záruky, s tím, že Nissan do auta (rok výroby 2011) vložil baterii, kterou používá u nejnovějších modelů Leafu (2015) s upraveným chemickým složením („Lizard“), které je odolnější extrémně vysokým teplotám.

8 Comments on “VIDEO: Jak se mění baterie v elektromobilu Nissan Leaf”

  1. Ta batérie je účtována
    Ta batérie je účtována na proti účet té staré dosluhující ?
    Cena baterie ukazuje že baterie netvoří značnou část ceny elektromobilu jak se obecně tvrdí ( dotovaná cena? ). Zkutečnost že akumulátor tak brzo odešel bude mít dozajista negatývní vliv na prodeje Nissan Leaf i ostatních elektromobilů Je to argument který dozajista využijí odpůrci elektropohonu ve svých argumentacích proti prosazování elektromobilů .

    1. Po 75 000 km pokles kacity
      Po 75 000 km pokles kacity na 2/3…no pekne, radsej to hned vymenili.
      Ale uz mi zacina byt jasne preco su tie elektromobily take drahe ked baterie su udajne take lacne…oni si uz dopredu zaratavaju 1,2 vymeny baterie pocas zaruky. Auto o velkosti nisanu leaf s benzinovym motorm stoji 12 000 eur a ele. 28 780 eur to neni rozdiel 5000 eur.

      1. Bingo!
        Přesně tak to je,

        Bingo!
        Přesně tak to je, ale tím se výrobci chlubit nebudou.
        A proto veškeré řeči o laciném a ekologickém provozu jsou jen obyčejné lži – hlavně jde o to nachytat v jednotce času co nejvíc lidí, kteří jim rychle zaplatí a následně budou platit drahý servis.
        Za pár let budou nepoužitelných a neprodejných eaut plné bazary! Nadšencům bez peněz stačí jen chvíli počkat.

Napsat komentář