Vídeňský ústřední hřbitov staví energeticky soběstačnou márnici

Na nejvýznamnějším hřbitově ve Vídni nově vzniká energeticky soběstačná márnice s kapacitou 400 rakví, pitevna i památní místo pro lidi, kteří své tělo po smrti věnují vědě.

Vídeňský ústřední hřbitov je nejen druhým největším hřbitovem v Evropě, ale i magickým místem, kde svůj poslední odpočinek našly známé osobnosti jako Beethoven, Brahms, Schubert nebo Falco.
foto: © WienTourismus/Gregor Hofbauer

Vídeňský ústřední hřbitov čeká modernizace, která by měla být dokončena v polovině roku 2022. Vedle nové moderní márnice, která počítá s kapacitou až 400 rakví, vznikne i památní místo pro lidi, kteří své tělo po smrti chtějí věnovat vědě.

Při plánování jednotlivých projektů sází Vídeň na hospodárnost a také využití obnovitelných zdrojů energie. Márnice tak bude díky instalované fotovoltaice na střeše budovy energeticky soběstačná. U vjezdu do márnice pak hřbitov plánuje nainstalovat i nabíjecí stanici pro elektromobily.

V rámci programu posmrtného darování těla Univerzity Sigmunda Freuda ve Vídni navíc vznikne v Ústředním hřbitově i pietní místo pro dárce.

„Program dárcovství těla je skvělé doplnění praktického vzdělání budoucích mediků na naší fakultě a otevírá všem, kteří o to mají zájem, možnost rozvíjet vědu a přispět ke zvýšení kvality zdravotnictví,“ vysvětluje přínosy dárcovského programu rektor soukromé Univerzity Sigmunda Freuda ve Vídni Prof. Alfred Pritz.

Pod správu Vídeňských hřbitovů spadá celkem 46 hřbitovů s více jako 550 000 hroby. Celkem dosahují hřbitovy rozlohy pěti kilometrů čtverečních, přičemž největší je právě Centrální hřbitov, který je hned po hamburském Ohlsdorfu druhým největším hřbitovem v Evropě. Na Centrálním hřbitově je pochován např. Ludwig van Beethoven, Johann Strauss či zpěvák Falco.

tisková zpráva

Čtyři komentáře u “Vídeňský ústřední hřbitov staví energeticky soběstačnou márnici”

 1. Ještě že je to u Rakušáků, co fandí fotovoltaice. U
  Ještě že je to u Rakušáků, co fandí fotovoltaice. U našinců bych se bál, že nebožtík nedaruje své tělo univerzitě, ale bioplynce, čímž se stane místní márnice s krematoriem soběstačnými. Kogenerační jednotka pak vyrobí nejen teplo na případné neekologické spalování žehem, ale v době nižší poptávky i elektřinu pro mrazáky 🙂

   1. Ňamka. 🙂
    Děkuji za tip, vypadá to na solidní béčko,

    Ňamka. 🙂

    Děkuji za tip, vypadá to na solidní béčko, které mi uniklo. Pro mě jako milovníka céčkových Asylum filmů to vypadá lákavě.

    Na oplátku vřele doporučuji https://www.csfd.cz/film/306004-utok-dvojhlaveho-zraloka/prehled/

    Případně, pokud seženete, tak https://www.csfd.cz/film/338918-fata-morgana/prehled/
    Jsem jeden z osmi lidí, co tento film na 48. MFFKV v kině Drahomíra vydrželi do konce.

    Plně se ztotožňuji s hodnocením spolutrpitele, který sice nevydržel do konce, ale na ČSFD výstižně hodnotí: „První film, co jsem viděl na 48. MFFKV a hned nejhorší. Ale ne z festivalu, nejhorší film co jsem kdy viděl.“

Napsat komentář