Vídeň startuje ambiciózní fotovoltaickou ofenzívu

Podle vídeňského radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkeho plánuje Vídeň v následujících letech transformaci města do příkladné metropole využívající solární energii.

Vídeňský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky chce, aby město více využívalo solární energii.
foto: PID/Christian Fürthner

Do roku 2040 má Vídeň navíc dosáhnout uhlíkové neutrality. Do konce funkčního období, které skončí 2025, proto současné vedení radnice plánuje ročně instalovat tolik fotovoltaických elektráren, kolik bylo v souhrnu instalováno za posledních patnáct let. Ze současných 50 MWp se výkon fotovoltaických elektráren ve Vídni do pěti let vyšplhá na 250 MWp.

„Vídeň se chce ujmout role angažovaného města a bude instalovat fotovoltaické elektrárny na veřejných a městských budovách všude tam, kde to bude možné,“ okomentoval ambiciózní cíle vídeňské radnice radní pro životní prostředí Czernohorszky.

Potenciál výstavby fotovoltaických elektráren na střechách se podle prvních odhadů pohybuje okolo výkonu 50 MWp. To podle vídeňského radního odpovídá ploše o rozloze 300 tisíc metrů čtverečních.

Masivní investice do fotovoltaických elektráren počítají i s participací občanů, které chce město k výstavbě fotovoltaických panelů motivovat. Nové styčné místo, které radnice zřídí, bude mít za úkol pomoci občanům s plánováním fotovoltaické elektrárny, a to ve všech fázích projektu.

Fotovoltaická ofenzíva Vídně má za cíl oživit i pracovní trh rakouské metropole. Ambiciózní plány města se totiž neobejdou bez dostatečných kapacit projektantů, odborníků, řemeslníků a ani instalatérů. „Tím zajistíme asi 1 200 stálých pracovních míst,“ dodává vídeňský radní.

Do roku 2025 plánuje Vídeň v případě fotovoltaických elektráren dosáhnout celkového výkonu 250 MWp. Do roku 2030 má jejich výkon stoupnout dokonce na 800 MWp. Aby se Vídni její fotovoltaická ofenzíva vydařila, bude pro její instalaci potřebovat plochy o velikosti devadesáti až sta fotbalových hřišť.

Styčné místo pro občany, kteří se budou chtít do městské iniciativy zapojit, zjednoduší schvalovací proces a ztrojnásobí současnou výši roční podpory z jednoho na tři milióny eur. Fungovat začne už letos.

Při svých plánech se Vídeň plánuje zaměřit hlavně na instalaci fotovoltaických elektráren na střechách budov, jejich fasádách, na parkovištích, skládkách, školách a dalších plochách zapojených do městské infrastruktury.

Potenciál jednotlivých ploch má být kreativně využit, přičemž upřednostněny budou takové plochy, které nejsou veřejně přístupné, a tudíž nejsou ani veřejností využívané. Zaměřit se chce město i na technicky náročnější a inovativní podoby fotovoltaických elektráren včetně fotovoltaických fólií, integrované fotovoltaiky ve fasádách budov či využití fotovoltaické elektrárny k zastínění střech se zelení.

tisková zpráva

121 komentářů u “Vídeň startuje ambiciózní fotovoltaickou ofenzívu”

 1. Právě jedu na diesel agregát.
  Od noční vichřice nejde

  Právě jedu na diesel agregát.
  Od noční vichřice nejde proud, doba opravy neznámá.

  V tuto chvíli výkon solárů v ČR i Německu pěkná kulatá nula.

  Ještě že nejsem debil a nedal jsem si místo agregátu soláry na střechu. Proud nejde tuto zimu již potřetí.

 2. Fotovoltaicky veľmi fandím. Ja osobne testujem ostrovný
  Fotovoltaicky veľmi fandím. Ja osobne testujem ostrovný systém na malej betónovej budove zateplenej 15cm s klimatizáciou ktorá má tepelné čerpadlo a pracuje to nádherné. Žiaľ mám zlé miesto kde mi tieňia iné budovy a stromy. Ak by som zachytil všetko slnečné žiarenie a zväčšil by som to na 2500W a 10kWh tak budem plnohodnotné sebestačný. Rád poradím stačí napísať lubosgeleta@gmail.com a moc by pomohol odber na môj YouTube kanál Electric Cars TV. Pekný deň prajem.

        1. Aha, takže nic, viď? To ti jen maličko ujela huba, ale
         Aha, takže nic, viď? To ti jen maličko ujela huba, ale myšlenka žádná. Ok, v pohodě.

        2. „hádám se jak ženská – tedy jsem“…ale to není můj
         „hádám se jak ženská – tedy jsem“…ale to není můj styl. Tak že nashle někdy příště.

        3. Jasně, ani jsem už nic nečekal.
         Pro ostatní ostrovní

         Jasně, ani jsem už nic nečekal.

         Pro ostatní ostrovní solar fantasty – stále jedeme na diesel. Od noci do teď podle oka spotřebováno 40kWh elektřiny. Teď spotřeba sice klesne, ale stejně to bude celkově nějakých 50kWh.

         Za den.

         Už se úplně vidím, jak si kupuju bateriové úložiště a solární panely na střechu 😀

        4. To jsi jako od včerejška do teď pekl prase, že jsi
         To jsi jako od včerejška do teď pekl prase, že jsi spotřeboval 40kWh?

        5. Dva bojlery na teplou vodu, indukce, dvě lednice a dva
         Dva bojlery na teplou vodu, indukce, dvě lednice a dva mrazáky, celodenní svícení, varná konvice, mikrovlnka, satelitní internet, switche a router, WiFi apčka, tři televize a další elektronika… Ono se to nasčítá…

        6. Hele dobře rozežranej barák 😀 Jsme na čtvrtině a to
         Hele dobře rozežranej barák 😀 Jsme na čtvrtině a to jedou teď celé dny tepelná čerpadla

        7. Jenomže se vsadím, že váš barák není usedlost ze 16.
         Jenomže se vsadím, že váš barák není usedlost ze 16. století a nevyspí se v něm komfortně 30 lidí 😉
         Holt něco si vezme, ale stojí to za to, to mi věř. Vždycky když sem přijedu, život mě přijde takový normálnější a miluju práce jako sekání trávy, štípání dřeva apod.
         Je tady teď celá moje bližší rodina a to je včetně dětí 15 lidí. Takže 3,5 kWh na osobu a den a to mi přijde naprosto v pohodě.

         Spotřeba je samozřejmě bez topení, tady se topí výhradně dřevem.

        8. Kúriť drevom a teplú vodu vyrábať elektrinou, získanou
         Kúriť drevom a teplú vodu vyrábať elektrinou, získanou pálením nafty s účinnosťou 30%
         To sa mi ako rozumné riešenie teda vôbec nezdá. Nehľadiac na to, že odpadné teplo z toho dízla by bez problémov vykúrilo ten barák aj s teplou vodou pre 30 ľudí.
         Cca 200kWh išlo do komína

        9. To jsou hory, když vypadne elektrika, což bývá často a
         To jsou hory, když vypadne elektrika, což bývá často a věřte, že sousedi, co centrálu nemají často přijdou poprosit o dobití mobilu atd..

        10. Ale veď ja mu nevyčítam, že na výrobu elektriny používa
         Ale veď ja mu nevyčítam, že na výrobu elektriny používa naftu (soláry sa nehodia všade), ale že keď už je od toho generátora tak závislý, že musí bežať nonstop (lebo nemá aspoň 10kWh baterku), tak je hlúposť nevyužiť to odpadové teplo na kúrenie a výrobu teplej vody. Bola by to vlastne taká kogeneračka.

        11. To je na integraci a výkonu. Nevíme, jestli mu na to běží
         To je na integraci a výkonu. Nevíme, jestli mu na to běží barák 1:1 ongrid, náš v případě problému zapojuju tak, že běží plynový kotel – takže je teplo a teplá voda, při delším odstavení gridu dostane čuchnout lednička, běží část osvětlení v každé místnosti a máme možnost menšího vařiče. Za den práce to žere u nás cca 10 l benzínu.

        12. Až teraz som si všimol, čo píše úplne hore, že vypadla
         Až teraz som si všimol, čo píše úplne hore, že vypadla sieť a preto ten dízelagregát beží. Takže to má ako záložný zdroj.
         Známy má v ostrovnom režime fotovoltiku s 12kWh baterkou a centrálu používa občas v zime, a to max. 4 hodiny denne aby sa dobili baterky a všetko mu funguje úplne super. Túto zimu spotreboval cca 40L benzínu.

        13. Věřím, že kdo trochu počítá, přemýšlí a věnuje se
         Věřím, že kdo trochu počítá, přemýšlí a věnuje se tomu, že to může fungovat hezky. Za sebe si to doma představit úplně off grid představit neumím už jen kvůli dílně, v oddělených obytných prostorách by to možná šlo.

        14. Neviem aké máte nároky na dielňu ale myslím, že 10kW
         Neviem aké máte nároky na dielňu ale myslím, že 10kW asymetrický hybrid pokryje potreby väčšiny ľudí.

        15. Jojo asymetrický 10 kW je pro mě dobré řešení baráku.
         Jojo asymetrický 10 kW je pro mě dobré řešení baráku. Dílnu ani omylem – nemyslím domácí modelářskou dílničku s přesahem o možnost údržby zahrady.

        16. A jak by 10kW asymetrický hybrid vyřešil naši stávající
         A jak by 10kW asymetrický hybrid vyřešil naši stávající situaci?

         Stále jedeme na diesel, předpokládaná doba zprovoznění sítě do dnešní 17h.

         Celková spotřeba po dobu výpadku do té 17h bude cca 95 kWh. Jaké nefosilní řešení byste navrhoval? Ideálně prosím takové, které nebude mít problém ani s třikrát delším výpadkem, protože oprava za 36 hodin je tady spíš štěstí.

         Neberte to prosím jako provokaci, ale mám určité pochybnosti, že kombinace tří druhů zdrojů bude provozně i ekonomicky efektivní – ať už náklady na vybudování, údržbu i provoz. Rozhodně není můj sen trávit čas ometáním sněhu ze solárních panelů, přikládáním dřeva na topení, dolíváním nafty a to celé dokola a dokola.

        17. Ak tam je elektrická prípojka, tak samozrejme je generátor
         Ak tam je elektrická prípojka, tak samozrejme je generátor najlepšie a najlacnejšie riešenie. Aj keď ja by som asi radšej zvolil na LPG.
         Môj známy má na samote bez elektrickej prípojky (ktorá by stála 12000€) ostrovný FVE systém 4,6kWp s LiFePO úložiskom 14,4kWh netto (4 moduly 3,6kWh) a jednofáz 5kW menič. Ako ďalší zdroj má benzínovú centrálu, ktorú chce prerobiť na LPG. Za túto zimu spotreboval cca 40L benzínu. Ak potrebuje dobiť baterky, tak iba večer asi 3-4 hodiny beží ta centrála a zároveň mu idú spotrebiče s najväčšou spotrebou. Baterky nabije max. na 50% aby bolo na druhý deň kam uložiť energiu, keby pekne svietilo. Panely má v 75st. sklone presne na juh, bez žiadnych prekážok. Sneh odmetá iba občas, keď sa mu chce má na to čas. Panely má na zemi.
         Kúri drevom a teplú vodu v zime vyrába drevom a od jari do jesene z prebytkov z FVE.

         Ešte som zabudol dodať, že ho to stálo cca 8000€.

        18. Pro mě je teda dobíjení baterky z elektrocentrály
         Pro mě je teda dobíjení baterky z elektrocentrály synonymum pro ekologické zvěrstvo, ale to je vedlejší.

         LPG jsem uvažoval, ovšem parametr skladovatelnosti a bezpečnosti je zásadně ve prospěch nafty, ve které můžu s klidem típnout doutník.

         Nicméně pro můj nový projekt o panelech uvažuji. Nikoliv kvůli úspoře, ale kvůli posílení nezávislosti na síti, kterou politika EU dovedla už na samou hranici kolapsu.

        19. Takze padajici stromy a jine preruseni site zavini uz take EU.
         Takze padajici stromy a jine preruseni site zavini uz take EU. Jste na dobre ceste do cvokhausu. Nebo uz tam jste.

        20. Ani po třetím přečtení jsem logiku tvého příspěvku
         Ani po třetím přečtení jsem logiku tvého příspěvku neodhalil.

        21. …ale kvůli posílení nezávislosti na síti, kterou
         …ale kvůli posílení nezávislosti na síti, kterou politika EU dovedla už na samou hranici kolapsu. Site u vas vypadava diky padajicim stromum do dratu. Celou dobu zde vyzdvihujete prednosti dieselagregatu a chcete posilit vasi nezavislost na siti i FVE. Tak to je hlavne kvuli lokalnim podminkam. Evropska sit je nejstabilnejsi na svete. Ukazte mi stat, kde maji stabilnejsi a kvalitnejsi el. sit! Jinak pokud se pokousite zneuzit toho minuleho skoro blackoutu, tak to bylo z uplne jineho duvodu, nez OZE. A jak EU nuti staty k „destabilizaci“ site diky OZE muzeme videt na rozpeti podilu OZE v ruznych statech. V Polsku asi nejmene a v Dansku asi 5x tolik. Tak kde je ten zhoubny vliv EU. EU umozni jak polskou cestu, tak danskou. Mozna ze byste se mel vic zamyslet nad tim, co pisete. Placate pate pres devate.

        22. Dobíjanie baterky 4kW centrálou na plný výkon, raz za
         Dobíjanie baterky 4kW centrálou na plný výkon, raz za týždeň 4 hodiny iba v najhorších mesiacoch, pričom bežia v tom čase spotrebiče s najvyššou spotrebou, je pre vás ekologické zverstvo ?? To snáď ani nemôžete myslieť vážne?!
         Do batérií to tečie preto aby v tom krátkom čase bola centrála využitá na maximum. Na rozdiel od vašeho riešenia.
         Nerád používam slovo pokrytectvo ale …

        23. Jo tak to jo, to jste nepsal, že jde o poplužní dvůr s
         Jo tak to jo, to jste nepsal, že jde o poplužní dvůr s vlastním školou… Jinak souhlas, štípání dřeva a sekání trávy je dobrý relax, ono vlastně i odhazování sněhu vyčistí hlavu… pořád mě na jaře čekají na zahradě stromy, co jsem nestihl na podzim ostříhat.

        24. Sekání trávy je fajn. To mě i manželka chválí, ale
         Sekání trávy je fajn. To mě i manželka chválí, ale ještě lepší je zalívání. Kytek, keřů, trávy, betonu. To je jedno. Hlavně jak teče voda 🙂

        25. To, co je třeba zalejvat máme na kapkové závlaze. A
         To, co je třeba zalejvat máme na kapkové závlaze. A trávník se vždycky tak nějak zaleje, když pustíme dětem starej důlní mlžič…to je velmi kvitováno, protože udělá na celé zahradě a hlavně kolem pergoly v nejparnějším létě velmi příjemné klima.

        26. 50kWh za den je hodně ale v průměru to je 2 kW na hodinu.
         50kWh za den je hodně ale v průměru to je 2 kW na hodinu. To je soláry s větší baterkou řešitelné. Tu naftu co bys ušetřil při letních výpadcích bys mohl projezdit těmi spalováky. To by se vyplatilo, ne?

   1. Nemůžu si pomoct, ale já tady vidím jem jednoho dementa.
    Nemůžu si pomoct, ale já tady vidím jem jednoho dementa. Toho, co takhle oslovuje ostatní. Panu Geletovi fandím a rád se případně dozvím něco nového. Myslím, že psal „testuji ostrovní systém“. Každý ať se baví jak chce, je to jeho volba. Zkuste chodit na fórum, kde se jiní baví testováním elektrocentrál, spalovacích motorů atd.

 3. To zase bude vyhozených miliard za panely z Číny
  To zase bude vyhozených miliard za panely z Číny zálohovaných plynem z Ruska.

  Pár kilometrů za Vídní postaví plynovou elektrárnu, ale Vídeň si odškrtne že má 250MW ze solárů.

  A Putin si za jejich prachy postaví další palác a Xi zase nějaký převýchovný tábor pro Ujgury.

   1. Spotřebu bude mít za rok možná o trošku nižší, ale
    Spotřebu bude mít za rok možná o trošku nižší, ale počet plynových elektráren bude stejný. Budou platit mzdy dělníků, údržbu, veškeré fixní náklady. Jenom si k tomu postaví za draho 250MW solárů, které vyrobí zlomek energie než jakákoliv podobně dimenzovaná elektrárna, kterou stejně budou muset vlastnit.

     1. Jo jasně. Plynovky jim pojedou 2/3 roku na stálo a pak
      Jo jasně. Plynovky jim pojedou 2/3 roku na stálo a pak zbytek roku přes noc a když bude zataženo. Jo určitě pošlou dělníky, inženýry, techniky, ochranku, řídící pracovníky a manažery z plynárny někam jinam. Třeba stavět soláry nebo okopávat brambory na pole. Už vidím ty dodatky v pracovní smlouvě 😀

      1. Rakušáci určitě vědí, že to jde když se do toho
       Rakušáci určitě vědí, že to jde když se do toho pustili. Já nemám tušení jak jsou ty plynové elektrárny velké a kolik lidí tam musí být. Mohou mít malé kogenerační jednotky které jedou bez obsluhy. Přemýšlím o něčem takovém dát do svého domu. Řídilo by si to výkon podle solárů a vzájemně by se to doplňovalo. Odpadním teplem bych vytápěl dům. Elektřina celoročně zdarma a plynem topím stejně.

       1. Dělají se centrály na plyn misto benzínu. Kdysi jsem to
        Dělají se centrály na plyn misto benzínu. Kdysi jsem to počítal a kW by vyšel na asi 12 korun. Pak samozřejmě odpadní teplo na vytápění. Pokud bych 3- 4 měsíce v roce jel centrálu a zbytek soláry, tak to vycházelo plusově. Ale vyladit celý sytém by nebylo jednoduchý.

        1. Tak to byla asi centrála na propan-butan. Zemní plyn je 3x
         Tak to byla asi centrála na propan-butan. Zemní plyn je 3x levnější než elektřina. Viděl jsem motor z Favorita předělaný na zemní plyn. Točil generátorem a chladič byl napojen na ústřední topení. Jenom je mi proti srsti když jsem se zbavil brm-brm v autě si dávat brm-brm do baráku.

        2. Za kolik ten motor vyráběl kilovatu?
         Za kolik ten motor vyráběl kilovatu?

        3. Říkali, že za 1 Kč ale neověřoval jsem to.
         Říkali, že za 1 Kč ale neověřoval jsem to.

        4. Vyráběl to Tedom.
         Viděl jsem to v chodu.
         Jen to musí být

         Vyráběl to Tedom.
         Viděl jsem to v chodu.
         Jen to musí být připojené k síti. Není to schopné ostrovního provozu. A navíc pro běžný domek jsou ty výkony moc velké. Jak elektrické, tak tepelné.

        1. Já teda nevím.. Když vidím společenství které si
         Já teda nevím.. Když vidím společenství které si vybuduje soláry pro svoji potřebu tak v tom nevidím žádnou politiku ani populismus. Ale v tom atomu vidím hodně politiky a korupce už dopředu. Ale třeba se pletu a ti hodní hoši to postaví pro naše dobro a budeme mít elektřinu konečně zadarmo jak nám to slibovali komunisti při stavbě Dukovan.

        2. Nevidíte, protože nechcete vidět. Politici tlačí soláry,
         Nevidíte, protože nechcete vidět. Politici tlačí soláry, protože cílí na volby. Řeknou lidem kolik krásných solárů se postaví, ale už jim neřeknou, kolik je to bude stát.

         My na solárních dotacích už zaplatili tolik, že bychom za to mohli mít několik Temelínů.

        3. Mě žádný politik netlačil do solárů ani do EV. Já vím
         Mě žádný politik netlačil do solárů ani do EV. Já vím sám co je pro mě dobré. Na soláry platíme baronům z roku 2010, to platím i já. Výstavba dnešních solárů nestojí občana už nic, dotace jsou z emisních povolenek. Ale ten atom zaplatíme všichni i s chlupama. Já nejsem proti atomu, udržovat to co máme ano, stavět nové už ne. Nevím proč musíme pořád vymýšlet jinou cestu než ostatní státy.

        4. Ono se taky říká, že když z okna skočí ostatní, tak to
         Ono se taky říká, že když z okna skočí ostatní, tak to nemusíme dělat taky.

         Nejenom že z emisních povolenek se solární panely nezaplatí, ale i ty emisní povolenky nejsou zadarmo a někdo je zaplatit musí. Je to prostě dotace z cizí kapsy.

         Vás možná do solárů nikdo netlačil, ale stát poskytuje štědré dotace, které taky nejsou zadarmo. Ale jinak je to čistě vaše rozhodnutí. Horší je když politici tlačí soláry do infrastruktury v průmyslovém měřítku. Zde je to opravdu nebezpečně drahé a neefektivní. Navíc to ohrozuje samotnou stabilitu soustavy. Německo ve velkém tlačí OZE. Zaplatili za to astronomické sumy – fakticky vybudovali druhou paralelní energetickou síť. Další astronomické sumy bude stát provoz (celého systému, ne jenom OZE, ale i jejich náhrad) a ještě hřeší na to, že sousední země jako my, Polsko a Francie vyrovnávají jejich přebytky nebo nedostatky energie.

         Zde je článek o tom, jak nestabilní německá energetická síť způsobuje vrásky nejenom Německým energetikům, ale i okolním zemím.
         https://www.greentechmedia.com/articles/read/germanys-stressed-grid-is-causing-trouble-across-europe

        5. Tak jistě, nároky na regulaci budou stoupat a jsem zvědav
         Tak jistě, nároky na regulaci budou stoupat a jsem zvědav jak to Němci zvládnou. Ale my k takové situaci máme daleko. Máme 4 GW stabilní energie z atomu a žalostně málo OZE. Takže by bylo dobré napřed dohnat ostatní státy v počtu OZE a teprve potom možná zvažovat rozšíření JE. My na to jdeme jaksi opačně.

        6. Ano, my jsme k takové situaci daleko, protože nejedeme na
         Ano, my jsme k takové situaci daleko, protože nejedeme na té módní OZE vlně. A to jediné nás zachránilo, ikdyž platíme solárním baronům jako blbí a za ty prachy bychom mohli mít jaderný reaktor v každém kraji.

         V jedné větě přiznáváte že Němci mají problém a v druhé je chcete dohnat? Jenom to proboha ne.

        7. Mě se jenom nezdá, že jsou všichni blbí a jenom my jsme
         Mě se jenom nezdá, že jsou všichni blbí a jenom my jsme nejchytřejší. Na tom covidu to zrovna moc přesvědčivě nepředvádíme.

        8. Všichni lidově volení politici dělají jenom to co je
         Všichni lidově volení politici dělají jenom to co je populární z krátkodobého hlediska. OZE je politické rozhodnutí, které vypadá v médiích dobře. Dlouhodobé důsledky politiky nezajímají.

         Německo ještě energeticky nezkolabovalo jenom proto, že my a Poláci jedeme na fosilech a Frantíci na jaderkách.
         I v tom článku, co jsem vám poslal píšou, že když fouká, tak Němci platí Dánům za to, že odpojují svoje elektrárny, protože nikdo neví co s tou elektřinou dělat.

         Kdyby se Německou cestou vydaly všechny státy kolem, tak se prudce zvednou prodeje petrolejových lampiček, protože budeme v permanentním black outu. Buď bude elektřiny málo nebo moc.

        9. Dobře, začínám na svoji FVE pohlížet jako na nástroj
         Dobře, začínám na svoji FVE pohlížet jako na nástroj politické zvůle. Předtím jsem ji považoval za boží dar. :-))

        10. U nás to není tak strašné díky poplatkům za jističe a
         U nás to není tak strašné díky poplatkům za jističe a nízkým výkupním cenám. Když si člověk spotřebuje na baráku, co si tam i vyrobí a ještě platí distributorovi, tak budiž.

         Problém je, když se toho chytne nějaký politik dobroser, který má více dobrých úmyslů než mozkových buněk. Za ty prachy co jsme zaplatili solárníkům bychom mohli mít reaktor v každém kraji.

        11. Ano reaktor do každé vesnice. Obsluhovat ho bude vyškolený
         Ano reaktor do každé vesnice. Obsluhovat ho bude vyškolený topič Pepa a úložiště jaderného odpadu bude pod kompostem. Sakra Pepo, nevytahuješ ty grafitový tyče moc rychle?

        12. Jen ti chcu ukázat kolik se už vyhodilo za soláry, které
         Jen ti chcu ukázat kolik se už vyhodilo za soláry, které vyrobí každý rok jenom malé množství elektřiny.

        13. Diky ten nenavidenym solarum mame nizkou cenu elektriny. Kdyby
         Diky ten nenavidenym solarum mame nizkou cenu elektriny. Kdyby zustal monopol u par elektrarenskych spolecnosti, platili bysme za elektrinu mnohem vic. Diky OZE maji utrum a proto delaji dusno a lidi jako vy jim slouzite jako uzitecny pitomec.

        14. Ten byl dobrý 😀
         Soláry nás už stály 350 miliard, ale

         Ten byl dobrý 😀

         Soláry nás už stály 350 miliard, ale máme díky tomu levnou elektřinu 😀 Za to jsou 2 jaderné reaktory, které vygenerují o řád více energie a stabilně. Po celý rok, přes den i v noci.

         Za celou dobu podpory solárníků nás to bude stát bilion. To by svůj reaktor fakt mohlo mít každé větší město za ty prachy.

        15. Ted od toho odectete dane, ktere se zase statu vratily,
         Ted od toho odectete dane, ktere se zase statu vratily, usetrene palivo, usetrene naklady za mensi pocet klasickych elektraren a zamestnanost pri vystavbe FVE. V elektrine se protoci mnohem vic penez, nez ty dotace staly. A prave OZE zlikvidovala elektricky monopol. Tim jsme celkove za elektrinu zaplatili mene, nez kdyby vse jelo jen pres monopolni elektrarny.

        16. Někde vám tam vypadl ten bilion co zaplatíme. V případě
         Někde vám tam vypadl ten bilion co zaplatíme. V případě OZE nás stojí kWh 4x tolik než z JE na dotacích.

        17. Ty dotace baronům skončí, to měli na 20 let. JE budou
         Ty dotace baronům skončí, to měli na 20 let. JE budou splácet ještě naši pravnuci.

        18. Právě za těch 20 let nás to bude stát bilion. Uložené
         Právě za těch 20 let nás to bude stát bilion. Uložené palivo je stále zdroj energie vhodný pro JE 4. generace. Takže pak máš palivo zadarmo ze zásob. A desetiletí nám JE budou levně vyrábět energii. OZE za 20 let půjdou do šrotu.

         OZE je bezpečně ten nejdražší způsob výroby elektřiny jaký existuje. Možná kromě farmy na křečky ve šlapacím kole.

        19. Už jste si našel, co bude stát to úložiště jaderného
         Už jste si našel, co bude stát to úložiště jaderného odpadu, jestli se vůbec někdy u nás postaví? A co roční nákladymna jeho provoz?

        20. No určitě ne bilion. Maximálně pár desítek miliónů a
         No určitě ne bilion. Maximálně pár desítek miliónů a potřebujeme ho tak jako tak.

        21. Ha, ha, ha
         „Stát poslal obcím kvůli úložišti jaderného

         Ha, ha, ha

         „Stát poslal obcím kvůli úložišti jaderného odpadu celkem 144 milionů.“

         144 melounů jen na „úplatek“

        22. Což je přesně 0,0144% z biliónu.
         Což je přesně 0,0144% z biliónu.

        23. Z toho jsou náklady na výstavbu a provoz je 0%.
         Bude to

         Z toho jsou náklady na výstavbu a provoz je 0%.

         Bude to nejméne půl bilionu (na výstavbu a hlídání v prvním roce provozu).

        24. Střílím od boku, ale ve Švédsku mezisklad (mokrá metoda
         Střílím od boku, ale ve Švédsku mezisklad (mokrá metoda uložení): „Roční náklady na skladování se pohybují okolo 15 milionů EUR.“

        25. Ano, uznávám, že solární baroni byla chyba na kterou
         Ano, uznávám, že solární baroni byla chyba na kterou doplácíme všichni. Já jsem dostal jednorázovou dotaci a už nic. Dotaci dostali statisíce lidí na zateplení, kotle, TČ atd.

        26. Tento týden byl TV dokument o Fukušimě. Nejmodernější a
         Tento týden byl TV dokument o Fukušimě. Nejmodernější a nejspolehlivější JE na světě. Tedy než vybuchla. Ten jste asi neviděl, že? Taky by mne zajímalo, kde alespoň v Evropě stojí trvalé úložiště jaderného odpadu. Vyhořelé palivo z těch reaktorů v každé vesnici, budete skladovat ve sklepech pod nimi? Zkuste k provozním nákladům těch reaktorů připočíst cenu za jeho likvidaci.

        27. možná by jsi měl poprosit elukyho ať ti to znova polopatě
         možná by jsi měl poprosit elukyho ať ti to znova polopatě vysvětlí s solarama z roku 2010…

         ohledně Tesly jsi hodně sečtělý… ale úplně zbytečně se stahuješ dolů s těmi solary (rok 2010)…

        28. Pokud OZE nikdo z vás není schopný rozumně obhájit, pak
         Pokud OZE nikdo z vás není schopný rozumně obhájit, pak mám pravdu.

         A vůbec se kvůli tomu nemusím snižovat k osobnímu napadání ostatních. Jenom proto že máte jiný názor, taky vás nepovažuju za zaostalé, dementní nebo něco podobného.

        29. jojo každý připojený FVE panel kdekoliv na světě ti
         jojo každý připojený FVE panel kdekoliv na světě ti dává za pravdu, a ta tvá pravda je každým dnem pravdivější a pravdivější…
         smutné je,že hlavně diky FVE byly v čezku OZE zadupány do země na dlouhá desetiletí,a spousta lidí bez znalostí jen papouškuje donekonečna solární baroni, solární baroni
         ten kdo chápe, že každý ujetý kilometr EV autem je přínosem pro přírodu i lidi stejně tak chápe že každá vyrobená kWh v OZE je rovněž přínosem pro přírodu i lidi
         bohužel po Zemi běhá většina lidí co to nepochopí ani za celý svůj život a proto to jde s přírodou i lidmi od deseti k pěti..

        30. Jenže ti solarbaroni skutečně existují a jsou to mafiáni,
         Jenže ti solarbaroni skutečně existují a jsou to mafiáni, kterým je úplně jedno odkud teče renta. Vsadil bych si, že jsou mezi nimi i odpůrci OZE. Lidi, jako vždy, obrátili svou nasranost špatným směrem, nadávaj na technologii a s vaničkou vylili i dítě. Tahle morální jizva se bude hojit ještě dlouho.

        31. Kdyz hradni pacient prohlasil FVE za zlo, tak pro pitomce je
         Kdyz hradni pacient prohlasil FVE za zlo, tak pro pitomce je to svate slovo.

        32. To netuším, jak moc to spolu souvisí. Spíše bych řekl,
         To netuším, jak moc to spolu souvisí. Spíše bych řekl, že se dá nenávist vůči fotovoltaice pozorovat napříč společností. Tenhle útok na inteligenci a logiku se lumpům vážně povedl. Bez ironie.

        33. baroni už to dávno prodali a vrhli se na něco jiného
         baroni už to dávno prodali a vrhli se na něco jiného

        34. Malé množství? Já ušetřím ročně 2/3 a celé léto
         Malé množství? Já ušetřím ročně 2/3 a celé léto jezdím autem zadarmo. Ušetřím taky 2/3 CO2. Když to ušetřím já tak by to ušetřilo celé město i stát. Kdybych přidal ještě větrníček tak by to mohlo být ještě víc. Kdybych měl plynový kogenerátor tak bych síť nepotřeboval vůbec.

        35. No vidíte, a to je zcela špatně.
         No vidíte, a to je zcela špatně.

        36. Pro monopol je to určitě špatně. Monopolnímu
         Pro monopol je to určitě špatně. Monopolnímu masokombinátu taky vadí když lidi pěstují a žerou vlastní králíky.

        37. Takže Vy podporujete zákonné okrádání lidí co
         Takže Vy podporujete zákonné okrádání lidí co investovali do FVE ČZEm, díky měření po fázích? To si snad děláte srandu?
         „U nás to není tak strašné díky poplatkům za jističe a nízkým výkupním cenám. Když si člověk spotřebuje na baráku, co si tam i vyrobí a ještě platí distributorovi, tak budiž.“
         To jako že když si sám investuji (do FVE), sám vyrobím, sám spotřebuji, a díky vysokým fixním platbám ještě zaplatím ČEZu, je pro naše dobro? Jako že pokud by byly férové podmínky vůči malým výrobnám, byl by stát ohrožen nekontrolaným šířením FVE nebo snižováním závislosti domácností na centrální síti???

        38. No konečně jste „prozřel“. 🙂
         No konečně jste „prozřel“. 🙂

        39. Solarbaronům neplatíme kvůli OZE, ale vlastní blbosti. Že
         Solarbaronům neplatíme kvůli OZE, ale vlastní blbosti. Že jaderný tunel bude ještě nákladnější ( a nebezpečnejší, FVE kdykoli rozeberu a jako by nikdy nebyly. Co uděláte kdysi s JE?) sranda už Vám nevadí? Takže OZE je módní vlna, ke které se naše chytrá vláda nenechá strhnout? A že se nechala strhnou módní vlnou řepky do nafty, která už ve světě dávno odezněla. Zato my se jí chytře stále držíme.

        40. Zvládají to díky tomu, že je ostatní nedohání.
         Zvládají to díky tomu, že je ostatní nedohání.

        41. Proč by si Němci nemohli stavět moderní rozvodnou síť,
         Proč by si Němci nemohli stavět moderní rozvodnou síť, se zdroji šetřícími v budoucnu jejich zdraví i kapsu, když jim pitomci jako my vytváří prechodné období exportem své elektřiny? Pro jejíž výrobu jsou chotni si ničit zdraví pálením posledních zásob uhlí a zisk posílat do soukromé kapsy svých uhlobaronů.

        42. Myslím, že visper tu pointu JE oproti OZE vystihnul
         Myslím, že visper tu pointu JE oproti OZE vystihnul přesně. A kdyby nebylo zákonných klacků, házených pod nohy malovýrobcům s FVE, nebylo by to alespoň tak okaté.

  1. Než budete psát další nesmysly, tak si nejdříve
   Než budete psát další nesmysly, tak si nejdříve zjistěte, co tvoří 60% rakouské elektřiny a jak se to skvěle doplňuje, třeba s fotovoltaikou.
   Pár kilometrů za Vídní je všude Niederöstereich, kde více než 100% vlastní spotřeby vyprodukují místní OZE. Rakousko není závislé na vašich předpokladech.

 4. tak neviem ako si to rakúski súdruhovia predstavujú. veď
  tak neviem ako si to rakúski súdruhovia predstavujú. veď to je najhlúpejšia inštalácia – aj v šírkach ako je viedeň má byť panel sklonený v max. zisku v zime. takýto sklon funguje iba v prípade tienenia strechy v lete, inak všetko zle. od udržania nánosu špiny (nulové samočistenie), udržanie námrazy, snehu, níske zisky počas 2/3 roka, …
  ale politické body sú!

  1. Vsak to je jen jedna z mnoha instalaci. Ze tahle na obrazku je
   Vsak to je jen jedna z mnoha instalaci. Ze tahle na obrazku je zrovna skoro naplocho je sice nevyhodne, ale asi je k tomu vedly mistni podminky. Treba pozadavek, aby to nebylo z vnejsku videt. Ve Vidni nepotrebuji zase rady nejakych ceskych a slovenskych chytraku, kteri uci cely svet. Zamerte se na chyby na Slovensku nebo v Cesku, tady jich je celkem dost. A neni nic horsiho pro kazdy stat, nez odliv mozku 🙂

       1. Že jen tak málo jsem netušil, tipoval bych o dost víc. O
        Že jen tak málo jsem netušil, tipoval bych o dost víc. O to víc dává smysl položit část na plocho. V období několik týdnů před a několik po letním slunovratu vyrábím od brzkého rána po celý den až po pozdní odpoledne. Šetřím drahé úložiště a intuitivně předpokládám úsporu.

        1. Ty panely z té Vídně mají sklon tak cca.10 st. a pokud
         Ty panely z té Vídně mají sklon tak cca.10 st. a pokud jsou orientované na jih, tak jsou na cca. 95% viz odkaz.Dělat vyšší sklon se nevyplatí, s ohledem na cenu a vítr, a sníh je ve Vídni „pár dní“ v roce.

        2. Ten rozdiel je fakt taký malý, lebo v štyroch zimných
         Ten rozdiel je fakt taký malý, lebo v štyroch zimných mesiacoch FV aj tak vyrobí iba asi 15% celkovej ročnej výroby. Takže aj keď sú panely úplne na plocho a vyrábajú s malou efektivitou sa to v celoročnej výrobe veľmi neprejaví. O to viac budú vyrábať v lete.
         Pre ostrovný systém je ale výhodnejšie mať aspoň časť Fv panelov pod sklonom aspoň 60 st. Tie, čo máte priamo na južnej fasáde, vám vyrábajú v zimných mesiacoch najviac.

        1. Zkuste si to znovu promyslet, léto-slunce „nad hlavou“ a co
         Zkuste si to znovu promyslet, léto-slunce „nad hlavou“ a co je lepší 100% pár hodin, nebo třeba 70% na 10 hodin(pouze odhad)?Předpokládám, že ti co to instalují o tom něco ví, na rozdíl od místních „odborníků“.

        2. Vidím, že jste ten příspěvek radši smazal.
         Vidím, že jste ten příspěvek radši smazal.

        3. Jj. Nemám s tím problém.
         Jj. Nemám s tím problém.

  2. Osobně mám panely část v ideálním doporučovaném
   Osobně mám panely část v ideálním doporučovaném sklonu, část skoro na plocho další svisle na východ ,jih i západ na fasádě. Podle tebe určitě špatně, ale já vím, že ideálně, pokud mi nejde o kšeft, ale vykrytí potřeb během dne. Mimochodem podobně jako na fotce mám střechu pochůznou, tak že sníh řeším snadno. V článku mi chybí jakákoliv zmínka o akumulaci. Při výhledu na desetiletí dopředu je to trochu zvláštní.

   1. 1. napísal som „takýto sklon funguje iba v prípade tienenia
    1. napísal som „takýto sklon funguje iba v prípade tienenia strechy v lete“
    2. bez urážky – chodiť na strechu, aj pochôdznu na to, aby som ometal/čistil/nastavoval niečo, hoci to je riešiteľné inak, okrem bodu „1“ nepovažujem za riešenie.
    3. dr v-oštep – lenže s tým vašim riešením nechodíte na predvádzačky, nezískavate politické body, neponúkate neznalým ako riešenie ZÁCHRANY planéty. ak budem niečo ponúkať, tak nie polovičné riešenia.
    4. aj vaša posledná veta poukazuje na to, že nejde o riešenie, ale iba politické body. je to niečo ako „o deväť rokov zakážeme spaľováky“ bez toho, čo ich nahradí.

    1. Já s politiky taky netančím- věřím jim jen když
     Já s politiky taky netančím- věřím jim jen když vytahují špínu na svoje kolegy… Při pohledu na fotku v článku mě napadlo…podívej jak je ta jejich instalace jednoduchá. Žádný složitý rám, podloženo cihlama… Jestli náhodou nechtěj lidem ukázat, jak je to jednoduché.

     1. v jednoduchosti je krása! akurát hranaté na strešný
      v jednoduchosti je krása! akurát hranaté na strešný plášť, ja volím vrecia s pieskom/drťou podkladám kusmi „japexu“ zo zrušenej atletickej dráhy.
      ale to je už vecou každého súdruha

      ps – to ťa musí sk poplitická/hospodárska scéna privádzať do výšin. volajú ich „kajúcnici“. predbiehajú sa kto na koho viac 🙂

    2. Nehápu, proč se do Dr.Voštěpa tak navážíte. Co říká
     Nehápu, proč se do Dr.Voštěpa tak navážíte. Co říká sedí, „vodorovnější“ instalace dává plošší křivku výkonu a tedy menší závislost na poloze slunce. Roční výnos je v rozmezí sklonu 15 až 55st. mezi 95 až 99% proti ideálnímu sklonu kolem 36st. Firma, co fabrice nabízela intalaci FVE na střechu haly také hovořila o většině střešních instalací v poslední době se sklonem kolem 10st. Samozřejmě na zimu šiklo pár panelů skoro svisle, aby byly nějaké zisky inv zimě.

     1. milý pane, ak operujete s „firma pôovedala“, tak patríte
      milý pane, ak operujete s „firma pôovedala“, tak patríte medzi najlepších zákazníkov firiem, ktoré začínajú otázkou – koľko peňazímáte? a následne vám dodajú min o ptretinu drahšie. najmä vám zbytočné.

      ps – čo pod navážaním myslíte? veď sme sa zhodli na tom, čo je iba politická strana veci.
      pps – o možnom dôvode pokládky naplocho som sa zmienil v prvom, úvodnom príspevku.
      ppps – zjednodušene uvaťujem – kedy je najmenej slnečného žiarenia a aký je vtedy sklon slnka? vychádza mi 10-01 mesiac a 35°nad obzorom. takže 55°od horizontály. v lete je slnečného svitu habadej, tak odklon už nie je podstatný. alebo je to opačne?

      1. Tím „firma nabízela“ jsem se na jednání o úsporách
       Tím „firma nabízela“ jsem se na jednání o úsporách energie jako technik ptal na detaily FVE, které taky dodávají. O penězích nebyla řeč. Tím navážením jsem myslel spíš nedostatek slušnosti vůči druhým. S tím sklonem na zimu souhlas, ovšem pokud nemám pozicioner nebo dvojnásobek panelů, není jednoduché zvolit kompromisní orientaci panelů.

       1. nedostatok slušnosti je fakt problém.
        o orientácii píše

        nedostatok slušnosti je fakt problém.
        o orientácii píše aj iný – či je preferencia max výkonu pár mesiacov, alebo „aspoň nejaký“ výkon v najhoršomčase. pri dlhom dni e aj 90°voči horizontu fajn, viď iný článok o „plotoch z obojstranných fv panelov“.

Napsat komentář