Vídeň budou mít letos úspornější Vánoce

Vídeň připraví vánoční osvětlení i letos, ale v omezeném rozsahu a s úspornějšími žárovkami.

Debata o (ne)rozsvěcení vídeňské vánoční výzdoby došla k rozuzlení: vídeňské nákupní ulice se slavnostně rozsvítí i letos. Celková doba svícení však nepřesáhne 364 hodin a velikou většinu výzdoby zajistí úspornější LED osvětlení, uvedla místní hospodářská komora. Rozsvícení plánuje Vídeň na 18. listopadu.

Zatímco některá místa rakouského hlavního města – například okružní Ringstraße – letos podle místních médií zůstanou bez světelné vánoční výzdoby, většina nákupních ulic v centru Vídně se rozzáří i letos. Dohodli se na tom představitelé města, vídeňské hospodářské komory a sdružení vídeňských obchodů; o slavnostním osvětlení v částech města totiž rozhodují všechny zúčastněné strany společně.

Zástupci obchodů po rozhodnutí u kulatého stolu uvedli jako své hlavní důvody myšlenku, že právě v podobných časech by nákupní ulice během adventu neměly zůstat potemněné. Vánoční osvětlení podle nich přináší víru, pocit bezpečí, ale přitahuje také do ulic potenciální zákazníky, což pomůže k oživení zdejšího obchodu.

Zároveň se zavázali k výraznému snížení spotřeby. Více než 85 % výzdoby tvoří osvětlení LED, s jehož instalací místní sdružení začala přibližně před deseti lety. Adventní dekorace budou zářit od 18. listopadu 2022 do 8. ledna 2023, a to od 15 hodin do 22 hodin místo původní půlnoci. Celkovou spotřebu energie vyčíslila vídeňská hospodářská komora na 49 MWh, což srovnává s roční spotřebou 14 obytných jednotek při čtyřech obyvatelích na dům.

Montáž osvětlení začíná každoročně v říjnu. Velká část prací se může odehrávat pouze v nočních hodinách. Průběh vždy závisí na povětrnostních podmínkách, silný déšť či vichřice montáž znemožňují.

zdroj: tisková zpráva

23 komentářů u “Vídeň budou mít letos úspornější Vánoce”

  1. Černoši, arabáči… žijící v paralelním světě. Jehož propojení s naším na několik dní zmizelo, alespoň v Londýně. Najednou vyklidili centrum. Ve frontě jsem stál s Poláky, Rusy, Kanaďany… široko daleko ani jeden opálený. Všichni se vypařili.

   Nic nedemonstruje nekompatibilitu kultur a hodnotových systému různých ras více, než pohřeb královny.

   Čest její památce.

     1. Muzete me prosim sdelit, kolik cernych a opalenych ma v GB dedicky titul Duke, Marquess, Viscount, Earl apod. Kolik „barevnych“ je ve snemovne Lordu. Kralovska monarchie je ocividne spjata s nebarevnou populaci. Pro prislusniky „barevnych“ mensin je kralovska Koruna vicemene spojena s neprijemnymi udalostmi.

 1. Tohle chápu jako čisté přizdisráčství. Na svícení se dneska neušetří už naprosto nic. Mám na domě a jeho okolí 40 svítidel na osvětlení perimetru v režimu svícení od soumraku do úsvitu (4100 hodin ročně) a bere to nula nula nic, součet příkonu všech je 150W.

  Něco jiného je, že naprostá většina „vánoční“ výzdoby je odporný kýč.

    1. Tezba kryptomen a dalsi ryze virtualni sluzby vcetne vsech datovych center by mely by nainstalovany nekde na obeznou drahu kolem zeme, kde slunicko sviti 24/7 a FVE by pokryly celou spotrebu. SpaceX by mel nejlepsi predpoklady v tom podnikat. Ach, kdyby Elon umel cesky a navstevoval hybrid.cz, hned by se toho chytil😂

   1. Ale ty pomatena dusicko. Hlavne jde o vzor. Kdyz lidi uvidi, ze se setri na verejnosti, tak budou setrit i doma. A o to jde, aby miliony domacnosti neplytvaly energii. Jak jiste vite, lid je stado skotu a rad remca, ze kdyz oni tam nahore muzou toto, nebo toto, tak proc bysme take nemohli. Lid potrebuje vzor a proto existuji celebrity, ktere lid obdivuje. Pro me to je nepochopitelne, ale tak to funguje. Kdyby treba Beckham (fotbalista) rekl aby lidi setrili energii, tak by mozna zadna krize nebyla.

Napsat komentář