Více než 60 % Čechů nedělá pravidelné kontroly elektroinstalace

Se zraněním způsobeným elektrickým proudem se setkala téměř třetina Čechů. S otravou plynem poté desetina lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti epet, alternativního dodavatele energií. Až 41 % lidí ani neví, jak poskytnout první pomoc při zásahu elektrickým proudem. Pětina Čechů žijící v domácnosti s dětmi pak dokonce ani nedbá na záslepky v zásuvkách.  

Odborníky na revizi elektroinstalace, tedy revizi zásuvek, vodičů, rozvaděčů, jističů nebo vypínačů či spotřebičů si do svých domácností pravidelně nezve více než 60 % Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti epet, který proběhl v průběhu letošního června. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi podceňují pravidelné kontroly elektroinstalací

I přes to, že Češi pravidelné kontroly podceňují, s poraněním způsobeným elektrickým proudem se setkalo 31 % lidí. Více než polovina z nich se elektrickým proudem zranila přímo sama. Pokud byl elektrickým proudem zasažen někdo z jejich okolí, tak nejčastěji spolupracovník (42 %), známý (39 %) či někdo z rodiny (22 %). Ke zranění v takovém případě došlo nejčastěji právě v domácnosti či v pracovním prostředí. 

„Elektrické instalace, které nejsou správně udržovány, mohou způsobit zkraty nebo přehřátí, což může vést k požárům. K těžkým úrazům elektrickým proudem dochází především nezodpovědností či porušováním základních bezpečnostních pravidel. Jedním z nich je mít pravidelně zajištěnou kontrolu elektroinstalací. Tu má dle našeho průzkumu zajištěnou pouze 18 % Čechů. Další pětina lidí si odborníky zve až ve chvíli, kdy v bytě či domě došlo k rozsáhlejším úpravám elektroinstalace,“ říká Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, alternativního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 18 let.

Nejhůře jsou na tom s neopatrností právě malé děti, které rády prozkoumávají i třeba kabely či zásuvky. O to více alarmující je zjištění, že bezmála pětina Čechů, žijící v domácnosti s dětmi, nepoužívá záslepky do zásuvky. Téměř třetina rodičů si poté nedává ani pozor, aby v dosahu dětí nebyla žádná elektrická zařízení. Jak poskytnout první pomoc po zasažení elektrickým proudem přitom neví až 41 % Čechů. 

K úrazům elektrickým proudem, tak otravám plynem či CO dochází téměř vždy v situacích, kdy se podcenila prevence. Při podezření na úraz elektrickým proudem je pak nejdůležitější nejprve vypnout pojistky. I tak je to extrémně nebezpečná situace a jako první vždy nejdříve volejte záchranku. Nezapomeňte, že když nejdříve nezavoláte a sami se také zraníte, nemusí vám už nikdo pomoci,” radí MUDr. Robert Kučera z urgentního příjmu Nemocnice Nymburk.

Otrava plynem není tak častým jevem

S otravou způsobenou vysokou koncentrací oxidu uhličitého v místnosti, tedy otravou plynem, se setkala desetina Čechů. Více než čtvrtina z nich se s otravou plynem setkalo přímo samo. Až 16 % lidí se poté setkalo s požárem způsobeným nepozorností při využívání plynového sporáku. Jakým způsobem a čím uhasit hořící elektrický spotřebič přitom neví více jak 21 % Čechů.

Otravy plynem jsou mnohem zrádnější. Plyny, a zejména pak CO blokují příjem kyslíku do tkání. Lidé vždy mají v místnostech různé neurologické příznaky, jako únava, bolest hlavy, spavost, ale i třeba pocit bolestí na hrudi či ztrátu koordinace, koncentrace. V prostorách nezůstávejte ani sami, ani s pacientem. Jděte na dobře větrané místo a volejte okamžitě 112,“ doplňuje své zkušenosti MUDr. Robert Kučera z urgentního příjmu Nemocnice Nymburk.

Pravidelnou revizi plynového kotle přitom nemá zajištěnou téměř polovina Čechů. Jednou za rok si odborníka na kontrolu domů pozve 39 % lidí. Jednou za tři roky poté 15 %

„Plynové kotle, které nejsou pravidelně udržovány, mohou představovat vážná rizika, včetně úniků plynu, které mohou vést k otravě oxidem uhelnatým, nebo dokonce k výbuchům. Češi by proto neměli podceňovat význam pravidelné údržby, která jim může ušetřit nejen peníze, ale také ochránit zdraví blízkých,“ doplňuje na závěr Roman Šmíd. 

zdroj: tisková zpráva

56 Comments on “Více než 60 % Čechů nedělá pravidelné kontroly elektroinstalace”

 1. Viděli jste nové fotky z toho výbuchu?? Prý LifePo, bedna je trochu očouzená bez horního deklu, část článků zůstala na svých místech….. Já nevím, ale připadá mi to jako kdybych si ufouk a zesral při tom celou ves😃….
  Vyšetřovatelé nemůžou dovnitř vinou statiky, ale všichni mají mít asi jasno, že gríndýl je peklo na zemi 🙄
  Doufám že se někdy dozvím, co se ve skutečnosti stalo….

  1. Nechci se pouštět do konspirací, ale není to součástí hybridní války. To má přeci efekt větší, nežli podpálené autobusy. Proběhlo to všemi médii, to je dobrá akce pro vytvoření nedůvěry v bezpečnost technologií, které ohrožují spotřebu fosílií. Pro zkušeného agenta by to nemusela být mise nereálná nějak to nafingovat.

   Velké úsilí zde v této věci vyvíjí runča, otázkou je, jestli ho platí dobře od komentáře, a nebo jen dělá užitečného idiota zdarma.

  2. Nikdo nesmi dovnitr a ty baterky se dostaly ven jak? Cele to vypada jako antireklama na FVE a vlastni instalaci.
   V dome bouchnul plyn nebo bojler. Spis to vypada na bojler, protoze u plynu by hasici museli zavrit privod a asi by to napsali. Nebo tam byla PB bomba, ktera udelala svemu nazvu vsechnu cest. LiFePO4 tak nebouchaji a krabice je mechanicky skoro neposkozena.
   U bojleru je mozne, ze majitel ho napajel DC napetim a bezpecnostni prvky selhaly, protoze u DC se vytvori oblouk ktery nezhasne a bojler se jednoduse nahrival az k prasknuti. Na obrazkach domu nejsou videt zadne stopy po ohni. To ukazuje take na paru z bojleru. Take je mozne ze byl pouzit tzv. Booster pro bojlery, ktery premenuje DC na ctvercovy AC. A kdyz selhaly tranzistory, tak do bojleru sel cisty DC.

   1. Ta krabice s baterkama vypada jako bateriovy system od firmy Seplos. Prodava se s clanky i bez nich. U toho systemu probiha komunikace mezi baterkou a menicem a mozna se zalohuji parametry nekde v cloudu. To by mohlo usnadnit analyzu toho nestesti. Otazka je, zda se o tom jeste neco dozvime. Stejne jako s tou lodi s auty co vyhorela. Kdyz bylo jasne, ze to nezpusobily EV, tak uz se o tom nepsalo. Takove zpravy evidentne maji odradit lidi od vlastni FVE a od EV. Fosilni lobby plati zrejme dost stedre.

    1. Patřilo o kousek níž 🥴

     Pro Runnču…. Tak si to zopakujeme…To co píšeš by se MOŽNÁ mohlo stát, kdyby ty články byly v pevném ocelovém obalu a ne v plastové krabici s namáčknutým víkem. Zkrátka než by se vytvořilo tolik energie, aby to skoro zbouralo barák, odletělo by víko, vyskákalo něco článků a pak maximálně pokračovalo hořením. A na to i ta baterka vypadá, akorát že to hoření brzy skončilo, tak že ani neroztavilo plast …
     Vyšetřovatelé tvrdí že nic podobného nikdy neviděli – ty můžeš dát nějaké odkazy na podobně devastující explozi LiFePo aku??

      1. V celem videu ani zminka o baterkach. Vypada to take na explozi bojleru. Kdyby bouchly baterky, tak by prece byl vyhlasen chemicky polach pro pulku Nemecka. Psal ste prece ze se uvolnuji toxicke plyny a hasici voda rozezere uplne vsechno. Ja ve videu nic takoveho nevidim. Hasici jsou v klidu, protoze vedi, ze kdyz bouchne bojler, tak pak zadne dalsi nebezpeci nehrozi. Bojlery bouchaji i v domech bez FVE.
       youtube.com/watch?v=THf7j3VIRxA
       youtube.com/watch?v=9c-wOGOr0io

        1. pro Runnču… Za sebe musím přiznat, že mi to trochu problém dělá. Obzvlášť v Němčině.
         Ty – jako kapacita v ,,dohledávání“ – bys mohl najít výsledky vyšetřování té německé exploze? Už je to 8 měsíců, tak by to snad měli mít uzavřené.

       1. Když mi montovali nový bojler, ptal jsem se montéra, jestli může bojler bouchnout, pokud selže termostat nebo něco podobného. Zeptal se mě, jestli to myslím vážně. Odpověděl jsem si sám, že asi dříve povolí plastové PPT trubky, které z něj horkou vodu vyvádějí a on mi to odkývnul.

        1. V dome kde nikdo nebyl se zadna horka voda do potrubi nedostane, protoze neni odber. Skoro vsechny bojlery maji odber teple vody umisteny dole a uvnitr je kovova trubka sbirajici vodu z horni casti bojleru. Zkuste si po ranu kdyz se jeste zadna tepla voda netocila sahnout na trubku. Je studena. A studeny PPR v tlakove tride PN16 vydrzi 32 bar a nektere i 50 bar. Pri takovem tlaku je bojler davno zniceny. Vas instalater zrejme byl podobne chytry jako vy. To je tak, kdyz se dve trubky bavi o trubkach.

        2. Leodendulu neberte vážně. Pracovní tlak rozvodu teplé vody jsou necelé 2 bary. Tlaková zkouška se dělá na 3 bary. Svary, kohouty a další prvky soustavy zvládnou maximálně 6 barů. Bezpečnostní ventil bojleru je nastavený na 8 barů. Konstrukčně bojler zvládne 20 barů, což je trojnásobek, než zvládne zbytek soustavy a před dosažením této hodnoty to teče naprosto všude….

         Odpálit bojler lze za současného splnění těchto podmínek
         A) Musí dojít k vyřazení nebo závadě termostatu
         B) Bojler musí být odpojen od rozvodů vody
         C) Musí být demontován nebo nefunkční pojistný ventil

        3. V papinaku je pretlak 2-3 bar. A kdyz by bouchnul, udelal by peknou paseku. U vody zahrate na vyssi teplotu nez 100 stupnu Celsia se vytvori urcity pretlak. A kdyz se roztrzenim nadoby tlak snizi na okolni atmosfericky, tak se urcite mnozstvi vody premeni v okamziku na paru a ta ma destruktivni potencial. Kdyby v bojleru byl tlak 8 bar, a prasknul, tak by barak ani nestal. Dukaz zde:
         novinky.cz/clanek/krimi-exploze-zasobniku-vody-roztrhala-dum-178298

     1. Informace přímo od zdroje v HZS… Jedná se o požár s následnou explozí části bateriového úložiště. Explodoval pravděpodobně jeden, maximálně tři články, toto je v šetření. Škoda způsobená samotným požárem je malá. Ale došlo k explozi s tlakovou vlnou, která prošla celým domem. Rázová vlna ve hmotě domu narušila statiku ve velkém rozsahu a dům postavený z pórobetonu a zateplený plystyrenem utrpěl totální škodu včetně nosných konstrukcí a je podle statika k demolici.

      Tedy žádný bojler. Naprosto běžné bateriové úložiště, kde jedna jeho malá část trošičku vybouchla a zfouklo to „moderní a zateplený“ barák jak domeček z karet.

      Tik tak tik tak…. to odtikává čas i dalším bombám maskovaným za bateriová úložiště, které si lidé dobrovolně natahali do domů.

       1. I já jsem se snažil zničit lifepo4 baterku. Po hodinovém snažení byl největší úspěch malý čoudík. Kdybych se snažil zničit nádrž s benzinem tak bych určitě dosáhl úspěchu dřív a s větším efektem. Přesto znám dost lidí kteří se nebojí takové benzínové bomby parkovat v garáži ve svém domě a jdou klidně spát.

       2. Ničitelů LiFePo baterií je po internetu více. Nedá se říci, že by byly úplně nehořlavé. Železnou tyčí se z toho dají vykřesat plameny, moc se to ale nebrání uhašení:
        //youtu.be/S_ECaYSWFDs?t=9
        Prizmatické články jsou v plastových, nebo hliníkových obalech a ty jsou vybaveny přetlakovými ventily. Předpokládejme ale, že ty články v nešťastném domě ventily neměly, obaly se nafoukly až k prasknutí i tak je těžce představitelné, že malá krabička z tenkého plechu nahromadí nějakou významnou energii která by vyvalila zdi.
        Znám z vyprávění popis výbuchu papiňáku v podpalubí malé jachty. Šlupka to byla pěkná, byli z toho všichni celý den zpitomělí, ale jinak žádné významné škody, kromě obsahu papiňáku všude. Když si představím, jak robustní byly staré papiňáky, tak k jejich roztržení bylo potřeba mnohem větší síla nežli u článku z tenkého plechu. Navíc všechna voda v papiňáku se okamžitě změnila v páru.
        Články v 48V systému se propojují masivními propojkami, protože tam tečou velké proudy, to znamená, že ty články i když se nějakou chybou nafouknou, tak drží pohromadě:
        //gwl-power.tumblr.com/post/65416024643/lfp-cells-will-bloat-if-overcharged-the-photo

        Představme si, že BMS selže, nějaké články se nafouknou takže deformují trochu bednu, možná i víko vytlačí, nicméně drží stále pohromadě s těmi ostatními články. Náhle nějaký článek bez přetlakového ventilu vybouchne tak že se vyvalí zdi a přitom samotná krabice z články je jen mírně zdeformovaná???

        Představitelnější ale je, že něco selže, nějaký článek se nafukuje, asi z něj i vyšlehnou plameny, když je ta bedna ohořelá, ostatní články se zahřívají a nafukují taky, přes přetlakové ventily z nich unikají nějaké výpary, které v místnosti vytvoří výbušnou koncentraci, která po inicializaci vyvalí zdi. Nevím co z toho může unikat a jestli to může pak bouchat. Všechny pokusy o zničení se odehrávají na otevřeném prostranství a kritérium je hoří/nehoří nezjistí se tedy co z toho všechno uteklo a jestli by to při troše smůly v uzavřeném prostoru mohlo vybouchnout.
        Samozřejmě těch možností co by mohlo vytvořit výbušnou koncentraci je více. Nestál u té baterky kanystr benzínu, plyn do zapalovačů, ředidlo, lepidlo…? To všechno by vlivem teploty výbušné výpary vytvořit mohlo.

        1. pro Lih…. To zní rozumně…. Odvětrání prostoru s bateriemi by měl být standart. U nás doma jede ventilátor celoročně a bez vyjímek.

        2. Odvedení pozornosti na bojler nevyšlo, zkusme vyfabulovat kanystr benzínu. 😂
         Jenže… „Tomáš Chrastil: Včera jsem u toho byl osobně. Začalo to požárem v technické mistnosti. K výbuchu (a několika následujícím, které zněly jako střelba) došlo, když už byli hasiči skoro na místě, a kolem srocení lidí. Podle dosavadních indicií zahořely a následně explodovaly litiové baterie, zprovozněné tři dny před tím. Jak jsem psal, byl jsem včera na místě. Když došlo k explozi, pracoval jsem cca 30m daleko. Baterie vymrštěné vybouranou stěnou ven jsem osobně viděl dohořívat. S většinou očitých svědků, kteří zase mají vazbu na majitele domu se dlouhodobě znám. “

         To nebyl kanystr s benzínem. To byly vaše bezpečné lithiové baterky, co hořící a vybuchující létaly vzduchem…

        3. Pro Runnču…. Manipuluješ… Lih psal že už samotné plyny z článků (zažehnuté) mohli způsobit destrukci.. (v tom případě jim bude krabice na pitevně dost k prdu) ….
         To že výbušná atmosféra mohla být posílena výpary nějakých těkavých látek uskladněných poblíž je snad evidentní..
         To že je toto neštěstí extrémně vzácné, vyžaduje detailní rozbor..
         Ale to tě samozřejmě nezajímá, Fosilní Fanatiku 👎🤪

        4. „To že výbušná atmosféra mohla být posílena výpary nějakých těkavých látek uskladněných poblíž je snad evidentní..“

         Krišťálově čistá ukázka argumentačního klamu. Taky to mohlo být 60 malých trpaslíčků, kteří to rozkopali malými roztomilými krumpáčky. Důkaz, že tam nebyli, nikdo nemá, že?

         Proč a jak explodují lithiové baterie zde vysvětluji opakovaně, včetně včerejšího příspěvku zde v diskuzi, ale evidentně házím perly nechápavým sviním, hledající za vším kanystr s benzínem.

         Jste zoufalci.

        5. Proboha už mlčte než prozradíte téroristům nejúčinnější trhavinu. Pouhé tři článečky zbouraly dům, to by Semtex nedokázal.

        6. pro Visper…. Já už se s tím šmejdem Runnerem dál hádat nebudu..
         Ale jestli někdo ví jak se domoci zveřejnění vyšetřování??…
         Určitě tam bude ochrana soukromí, ale na druhé straně je veřejný zájem.
         Nehledě na to, že už majitele zesrali kde se dalo 😐

        1. Právě že pekelný stroj mohl zůstat v domě ve formě bojleru roztrženém ve švu, který nemusí být na očích….
         Já netvrdím že je baterka v plastové krabici úplně vyloučená příčina. Jenom nevím, jak se jí to mohlo podařit…. A vědět bych to rozhodně chtěl….
         Jak jsi na tom s dohledáním vyšetřovací zprávy z toho německého výbuchu??….. Díky předem.

        2. Nevím, co máte všichni pořád s nějakým bojlerem. Chápu, že pro FVE fanatiky je to extrémně nepříjemná situace a svíjejí se jak červ na háčku a ve všech diskuzích k této události blijou něco o bojleru.

         Přitom je dávno naprosto jasné, že se jednalo o požár a explozi úložiště a vzhledem k tomu, že po prvním výbuchu už po příjezdu hasičů na ně létaly za zvuků sekundárních výbuchů další hořící baterie vzduchem po okolí, těžko to soudruzi uhrajete na bojler.

         Nic dalšího pro tebe nevyhledávám, určitě si poradíš sám.

        3. Pro Runnču…. Tak to jsi mě zklamal, že už mi nevyhledáš co sám nezvládnu….
         Ani bych to od tebe nechtěl, kdybys tady nedávno na někoho nemachroval s ,,,,vyhledáváním informací““.
         Tak to pardon, měl jsem dojem že to je pro tebe brnkačka, kterou zvládneš s nohama za krkem při sledování nějakého motoristického klání.😃

  3. Takže si to zopakujeme… „runner42 napsal:18. 1. 2024 (16:34)
   V tuto chvíli nejvíce používaných bateriích je oxid vázán na přechodný kov a lithiový iont tvoří s oxidy kovů složitější strukturu. Lithium ve skutečnosti nic nedělá, pouze prochází jedním nebu druhým směrem, reaktnivní iont lithia směřuje ke grafitové elektrodě, kde vytváří struktury s uhlíkem a vše je na kovových elektrodách.
   Ve struktuře krystalů oxidů kovů a v chemickém složení elektrolytu je lithium zadržováno vazbou s kyslíkem, ale při dostatečném příkonu energie při požáru lithium tuto bariéru prorazí a doslova vyrve kyslík z oxidu kovu a vznikne obrovské množství energie.
   BUM.“

   Ano šroubováci se střední elektrotechnickou průmyslovkou, vaše uctívaná bateriová úložiště, jsou ve skutečnosti bedny, v nichž se v každém pytlíku ukrývá explozivní ekvivalent protipěchotní miny, čekající na iniciaci.

   Tři kousky, které explodovaly v suterénu domu pana Rundštuka, by dokázaly rozbořit i větší dům, než byla ta jeho devět let stará novostavba.

   A ty vaše překvapené ksichty, kvičení a vzteklé hledání vnějšího nepřítele, to je opravdu bizár na druhou.

    1. Až se ti podaří přivést k výbuchu tekutou naftu v podzemním úložišti bez přístupu vzduchu, dej vědět. Osobně pošlu dopis Královské švédské akademii s tvým návržením na nobelovku.

     Bohužel z tvého komentáře je patrné, že si ani nepochopil reakci popsanou výše v mém příspěvku, takže nečekám, že bych k tomu někdy musel přistoupit.

  1. A těch zbylých 40% to musí dělat proto že to vyžadují okolnosti
   Změna vlastníka Pojištění nemovitosti
   V souvislosti s tvrzením, že Češi nepoužívají záslepky pro ochranu děti
   Jsem si vzpomněl na argument Jednoho pána v diskuzi ( kauza Kramný ) že mechanická ochrana, kterými jsou osazeny některé interierové zásuvky na 230V Aby nedošlo k dotyku živých části Je nepřekonatelná. Evidentně nejenom pro děti. Přitom v práci jsme tuto mechanickou ochranu běžně snadno překonávali při měření .
   Norma přikazuje U nových el.rozvodů a rekonstrukcí instalovat takzvaný proudový chránič, který sám o sobě zvyšuje ochranu před Nebezpečným dotykovým napětím.
   Nemam rád Wago Svorky (Je to produkt doby Honem rychle rychle )
   Když se dělalo měření. To že byla elektroinstalace udělána poctivě na očka pod šroubek Při testu proudového chrániče Kdy bylo X zásuvek v řadě za sebou Lepe fungovala inicializace chrániče / jističe Pochvaloval si Revizní technik
   V souvislost s elektromobily… a jejich nabíjením Je potřeba dbát aby byly přechodové odpory v elektroinstalaci co nejnižší a nedocházelo tedy k nechtěnému zahříváni .Co vede k poruchám Požárům .
   Viděl jsem elektro instalace, které i přesto že prošly revizi byly udělány špatně a byly nebezpečné. Nejvíc vás udiví zjištění, že to dělal člověk s dlouholetou praxi .
   Za mě je nejnebezpečnější plyn Porucha Unik plynu
   Zažil jsem několik situaci kdy chybělo málo…

   1. Souhlasím, to vše ale neznamená, že elektřinou byl zraněn každý třetí člověk a že je nebezpečnější než plyn, jak se snaží tento manipulativní článek tvrdit. Dostat výchovnou ránu elektrickým proudem není zranění a každý normální člověk ji snese bez jakékoliv újmy na zdraví. Pokud je dítě zcela chráněno od elektřiny, tak z ní ani nemůže získat ten správný respekt a bezpečnostní návyky. Je to jako s horkými kamny. Potřebuje se spálit. S dlouhodobými proudy a zahříváním spojů a vodičů to ale vůbec nesouvisí a o tom se v článku nepíše. Kvůli tomuto problému je třeba kontrolu vedení udělat hlavně při instalaci wallboxu a jiných výkonnějších nabíječek.

  2. Boom a dům je v čudu. Tak nějak si to myslel?

   hxxps://www.novinky.cz/clanek/krimi-vybuch-zdemoloval-dum-na-nachodsku-skoda-sedm-milionu-na-vine-je-zrejme-zavada-na-fotovoltaice-40477808

   Možná příště lepší postavit dům bez fotovoltaiky, místo papundeklové krabice s fotovoltaikou. Ale možná to opraví sešívačkou.

     1. pro Visper….. Jojo, taky mě napadl vodík z kyseliny. Ale to by ty baterky musely být v nějakém malém a dost vzduchotěsném prostoru, tak že nejen porucha na instalaci, ale také od začátku ŠPATNÁ instalace…
      A nebo to bylo ještě jinak – ono co plácne hasič, jako první teorii, nemusí být nutně pravda…. Akorát že výsledky vyšetřování už si na Novinkách nepřečtem.😐

       1. No to jsem si dovolil hodně otevřít dva dny po sobě zprávy 😀 Buď v klidu, zase nějakou dobu na to nebudu mít čas.
        Tak se tu budeme moct v klidu konejšit, že FVE nehoří (i když od začátku tohoto roku jedou na rekord v příčinách požárů) a že elektromobilita neumírá (i když plochá růstová křivka přešla do klesající).

        Tady máš vyjádření největšího uznávaného experta na bezpečnost lithiových baterií
        hxxps://www.youtube.com/watch?v=0vCDW5o7qrg

        1. @runner42
         Ano, FVE občas zahoří, při chybné instalaci nebo vadě materiálu.
         Stejně tak jako je požár od jiné elektroniky, občas mobilu, notebooku nebo TV.
         Občas nějaký spalovák nebo barák s kotlem na pevná paliva nebo na plyn.
         Tak předpokládám, že to pro vás bude také argument tyto věci nepoužívat:-D

        2. Pro Runnču… Asi před týdnem jsem otevřel zprávu o tragédii…. Čelní náraz, oba (!) spalováky začaly hořet. V jednom autě zuhelnatělá posádka (nebo jen řidič, už nevím jistě). Tady někde v ČR.
         Ale co jsem už dlouho nepostřehl, jsou ponehodové požáry EV….
         Že by se média přestala zajímat o téma?? Asi těžko že 😉

        3. @DrvoSrac: muzes se tu rozkrajet pri obhajobe veskereho toho elektrocirkusu. Jeste par let zpatky se do elektriky srali ti, co na to meli papiry, tudiz veci jakz takz rozumeli. Nyni v honce, aby nez se elektrocirkus zesere, se snazi si ukousnout z kolace kazdy kdo ma diru do riti nebo papiry na hlavu – coz je i Tvuj pripad. Nemas zac.

        4. Pro Lžidlaždič Protože jsi funkční idiot🤪 (ano mám důkazy založené na Tvých komentářích), těžko ti budu vysvětlovat, že mě už z mojich sobeckých důvodů zajímá objasnění této události. Mimochodem vyšetřovatelé kteří do objektu zatím nemohli vstoupit, z venku prohlásili, že nic podobného ještě neviděli. (Žádný denní chlebíček jak naznačuje lhář Runner)…
         Doufám že tohle selhání dokážou objasnit dokonale, a hlavně doufám že vyšetřovací zpráva bude zveřejněna.
         …..
         tou událostí myslím samozřejmě ten výbuch z jiného vlákna (na to si chtěl reagovat, Ty trdlo?😃)

    1. pro Jimmy … Asi to byl vážně bojler – ta šupa byla podle fotek fakt pořádná…
     Jestli byl kotel příčina, tak to ten hasič ÚMYSLNĚ vypustil pěkně prasáckou dezinformaci. Samozřejmě se může bránit, že když byl kotel napojen na FV ohřev, byl součástí FV systému… Ale podle mě to bude pěkný hajzlík.
     Chápu důvody, proč hasiči zrovna nemilujou fotovoltaiku, ale takhle manipulovat veřejnost je hnus👎

Napsat komentář