Vesmírné sondy by mohl pohánět Stirlingův motor napájený jaderným reaktorem

Stirlingův motor, dvě staletí starý vynález, se možná dočká překvapivého využití. Vědci z Americké národní výzkumné laboratoře Los Alamos jej plánují využít k pohonu vesmírných sond v kombinaci s jaderným reaktorem.

John Bounds dělá poslední úpravy na experimentu DUFF, demonstraci jednoduchého jaderného reaktoru určeného pro pohon vesmírných sond
foto: © Copyright 2011-12 LANS, LLC

Nedávno jsme psali, že k Marsu poletí lidé v hybridu. Teď to vypadá, že hybridy ve vesmíru nebudou zas až tak neobvyklé. Vědci z Americké národní výzkumné laboratoře Los Alamos totiž sestrojili DUFF.

Nejde o legendární pivo z animovaného seriálu Simpsonovi, ale o jednoduchý demonstrační jaderný reaktor, který by v budoucnosti mohl sloužit k pohonu vesmírných satelitů a sond. Princip celého zařízení je až překvapivě jednoduchý – pokud za jednoduché považujete štěpení uranu.

Právě tepelná energie vznikající při štěpení uranu zde hraje klíčovou roli. S pomocí tepelných trubic se takto vyrobené teplo přenáší ke dvojici Stirlingových motorů s volnými válci.

Stirlingův motor sám o sobě je velmi zajímavé zařízení. Jde o motor s uzavřeným oběhem, s regenerativním ohřevem a se stálou náplní pracovního plynu. Jeho historie sahá až na začátek 19. století.

Stirlingův motor dnes slibuje bohaté možnosti využití kromě jiného i v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Dokáže totiž snadno zpracovat např. přebytkové teplo u kogenerací apod.

Ale zpět do vesmíru! Vědci a technici, kteří zkonstruovali DUFF, zatím s pomocí této technologie dokázali vyvinout elektrický výkon 24 wattů. Motor pro praktické využití ve vesmíru by musel pochopitelně být mnohonásobně výkonnější, někde v řádu jednotek kilowatt.

“Možná jedním z nejdůležitějších aspektů tohoto experimentu je i fakt, že od konceptu po kompletaci zabral šest měsíců a stál méně než milion dolarů,” komentoval úspěch projektu inženýr Los Alamos David Dixon.

Vedoucí projektu, Patrick McLure, pak dodává, že “malé, jednoduché, lehké pohonné systémy se jadernými reaktory mohou vést k rozvoji zkoumání vesmíru”. A my říkáme: víc hybridů do vesmíru!

tisková zpráva

5 Comments on “Vesmírné sondy by mohl pohánět Stirlingův motor napájený jaderným reaktorem”

  1. Přiznám se, že ten
    Přiznám se, že ten princip nechápu a že není ani na videu vysvětlený. To, že Stirlingův motor bude tímto způsobem pracovat, je zřejmé, ale to co je asi know-how je, jak mechanický pohyb bude urychlovat družici, protože nakonec to musí být převedeno na nějaký reaktivní pohon. Alespoň o ničem jiném nevím, ale to znamená úbytek něčeho, nějaké hmoty. Jediné, co družice ztrácí jsou tepelné fotony, ale ty by družice ztrácela i bez Stirlingova motoru. Nemáte někdo odkaz na původní článek?

    1. Mate uplnu pravdu. Vo
      Mate uplnu pravdu. Vo Vesmire by takyto motor nefungoval. Jedine na povrchu planet, ktore maju nejaku atmosferu. Pre druzice a rakety je to nepouzitelne. Jedine pre sondy. Nie som si tiez isty, ci „jadrovy reaktor“ je spravny nazov, lebo to, co sa pouziva je len jednoduche ciastocne vyhorene palivo, ktore vyraba teplo.

Napsat komentář