V Paříži bude jezdit 50 bezbariérových taxíků na vodík

Stellantis a Hype nasazují v Paříži první flotilu 50 bezbariérových taxíků na vodíkový pohon pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Skupina Stellantis a společnost Hype nabízející čistě vodíková řešení mobility oznámily partnerství v oblasti dodávek a provozu vozidel na vodíkový pohon. První etapa projektu proběhne už v roce 2023 a bude zahrnovat první dodávku flotily 50 bezemisních taxi vozů (Crit’Air 0) pro přepravu osob s omezenou schopností pohybu a orientace. Tyto vozy budou jezdit v Paříži

Vozidla pojmou 5 cestujících včetně jednoho na invalidním vozíku nebo 6 cestujících bez invalidního vozíku. Byla speciálně upravena z osobních verzí vozů Peugeot e-Expert a Citroën ë-Jumpy, které skupina Stellantis vyrábí v továrně v Hordain v regionu Hauts-de-France.

Nabídka vozů Stellantis s vodíkovým pohonem je dokonale přizpůsobena potřebám profesionálů z řad „intenzivních uživatelů“, neboť má dojezd 400 km, dobíjení trvá pouhé 3 minuty, vykazuje nulové emise a současně není nijak omezena užitná kapacita vozu. 

Tato technologie s nulovými emisemi zajišťuje maximální dostupnost vozového parku. Další jedinečnou vlastností těchto vozidel je, že se jedná o 100% elektrické „hybridy“, s přiměřeně velkou dobíjecí baterií a systémem vodíkových palivových článků, což z nich činí ideální řešení pro intenzivní využití. 

Společnost Hype se opírá o svou jedinečnou organizaci, jež nemá na trhu konkurenci, a zejména o stovky vyškolených řidičů, stejně jako i o svou vysokou prestiž. Hype zavádí specializovanou organizaci určenou pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, která zaručuje nepřetržitou dostupnost, vysokou kvalitu služeb šitých na míru, jakož i aplikaci pro rezervace s přednostním přístupem a poskytování úplných a podrobných zpráv o využití vozidel v reálném čase. 

Společnosti Stellantis a Hype uvádějí, že v rámci svého partnerství budou do konce roku 2024 schopné nasadit až 1 000 taxíků OSP Crit’Air 0. Tyto potenciální dodatečné objemy jsou spojeny se získáním speciální licence „Pařížská taxi OSP“, kterou v současné době připravují francouzské úřady.

Tato nabídka by umožnila splnit několik strategických priorit francouzské vlády: rychle zvýšit objem a kvalitu přepravních služeb pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, urychlit energetickou transformaci pomocí dopravních prostředků s nulovými emisemi (Crit’Air 0) a posílit výrobu v závodě Stellantis v Hordainu v regionu Hauts-de-France.

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “V Paříži bude jezdit 50 bezbariérových taxíků na vodík”

  1. Klasická ,, charita“… Tvářej se jako filantropi, ale zase jde jen o byznys (konkrétně chtěj technologii na hovno dostat na trh zadními vrátky a vydírat společnost, aby zaplatila nesmyslně drahou a technologicky neobhajitelnou infrastrukturu)…
    A kdyby náhodou nějaký invalida prohlásil, že mu větší smysl než vodík dává klasický elektromobil, bude samozřejmě za nevděčníka…
    Charita škodí jako vždy 🖕

Napsat komentář