V Olomouckém kraji vyskočila výtoč ČEZ nabíječek skoro o čtvrtinu

ČEZ letos zatím zprovoznil po celé ČR přes 50 nových stanic. Pokračuje výstavba ultrarychlých stojanů, řidiči jich už po celé zemi využívají 20. ČEZ zároveň na letošek konečně slibuje roaming se zahraničím.

Meziroční růst celkově odebrané bezemisní elektřiny o 23 %. To je příspěvek největší české veřejné dobíjecí sítě k boomu elektromobility v Olomouckém kraji. ČEZ se zaměřuje hlavně na akcelerovanou výstavbu vysokorychlostních stanic.

To v kombinaci s rozšiřováním počtu stojanů v jednotlivých místech přináší zkracování doby, kterou řidiči věnují dobíjení nebo čekáním na něj. Síť roste díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), prostředkům přidělovaným Operačním programem Doprava, i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

SOUVISEJÍCÍ: ČEZ přidal letos 51 nabíječek, odběr stoupl o desetinu

Zatímco loni od ledna do června řidiči u stojanů ČEZ v Olomouckém kraji odebrali 75 MWh bezemisní elektřiny, letos už to bylo o 23 % více, přes 93 MWh. ČEZ v kraji aktuálně provozuje 30 veřejných dobíjecích stanic. Kromě krajské metropole Olomouce jsou dnes stanice nejvýkonnější české sítě také třeba v Jeseníku, Lipníku nad Bečvou, Přerově, Šternberku, Uničově a u dálnice D35.

Nejčastěji lidé v 1. pololetí dobíjeli své elektromobily na ultrarychlém stojanu na 253. km dálnice D35 poblíž Unčovic. Celkově se letos od ledna do června zákazníci u stojanů Supiny ČEZ v kraji zastavili ve 5 085 případech. Průměrně při jednom dobití načerpali přes 18,3 kWh elektřiny, loni to bylo jen 13,5 kWh.

ČEZ zůstává tahounem rozvoje veřejné dobíjecí infrastruktury pro elektromobily v České republice. Z jeho stojanů nateklo od ledna do června do baterií aut více než 2,3 milionu kWh čisté elektřiny, což je pětinásobek ve srovnání se stejným obdobím před pěti lety.

Řidiči u ČEZ načerpají v průměru nejrychleji v celé ČR, a to díky nejvyššímu výkonu celé sítě stojanů, který se koncem června vyšplhal na 36,3 MW. Přispívá k tomu především instalace nových ultrarychlých stanic o výkonu až 360 kW, u kterých lidé např. doplní energii potřebnou k cestě z Prahy do Brna za 10 minut. Za celý letošní rok jich chce ČEZ postavit kolem čtyřiceti.

Časové prostoje vzniklé čekáním na volný dobíjecí konektor zase účinně eliminují dobíjecí huby, místa o větším počtu stojanů, kde může řidič začít dobíjet většinou ihned po příjezdu. Vedle více než 1 500 dobíjecích bodů vlastní sítě nabízí ČEZ svým zákazníkům díky roamingu i zhruba stejný počet konektorů dalších poskytovatelů dobíjení v České republice.

„Rozšiřování elektromobility věnujeme v ČEZ velkou pozornost. Rychle stavíme nové stanice a také navyšujeme jejich výkon. V podstatě do každého nově spouštěného dobíjecího hubu se snažíme začlenit minimálně jeden ultrarychlý stojan, u kterého se řidič zdrží jen několik minut. Zvyšování kvality služeb pro zákazníky probíhá i v dalších oblastech. Řidiči s naší dobíjecí kartou nebo staženou aplikací dnes už třeba mohou doplňovat energii i u stojanů dalších provozovatelů, a celkově tak využívat až tří tisíc dobíjecích bodů. Ve zpřístupňování tisíců konektorů v České republice i po Evropě chceme pokračovat také v následujících měsících,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Nejvýkonnější stanice v síti ČEZ v Olomouckém kraji

LokalitaDálnice/SilniceVýkon
Unčovice, McDonald´s D35, 253. km225 kW

Seznam veřejných dobíjecích stanic ČEZ v Olomouckém kraji

Ivanovice na Hané / 2x (D1, exit 236, u čerpací stanice Shell)

Jeseník / 2x (areál OC Kaufland)

Lipník nad Bečvou (Losertova ulice)

Lipník nad Bečvou (před firmou MetalPlast)

Lipová-Lázně / 2x (parkoviště parkoviště Schrothových léčebných lázní)

Loučná nad Desnou (u hotelu Dlouhé stráně)

Olomouc / 2x (areál OC Haná, u McDonald´s)

Olomouc / 2x (areál OC Kaufland Hněvotínská)

Olomouc (areál OC Kaufland Štursova)

Olomouc / 3x (areál firmy Samohýl Motor)

Olomouc-Nemilany / 2x (R35, exit 272, u čerpací stanice AMIGO)

Prostějov (areál OC Kaufland)

Prostějov (Plumlovská 4167/18)

Přerov (areál OC Kaufland)

Přerov (parkoviště u kina Hvězda)

Šumperk (areál Auto Hégr)

Šternberk (areál Kaufland)

Šternberk (areál Auto Hégr)

Unčovice / 4x (u McDonald´s)

Uničov (Šumperská 538)

Zábřeh (areál OC Kaufland)

  • ČEZ si na českém trhu dobíjecích stojanů dlouhodobě udržuje nejvyšší podíl (aktuálně okolo 40 %) Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html 
  • U každé ze stanic mohou souběžně dobíjet dvě auta, takže síť může v jednom okamžiku dodávat ekologickou energii do baterií 1 140 elektromobilů.
  • Řidiči letos od ledna do června zastavili u stojanů ČEZ k dobíjení více než 123tisíckrát. Průměrný odběr elektřiny při jednom „tankování“ vzrostl o 14 % na 19 kWh.
  • Nejvytíženější stanice sítě s ročními odběry v desítkách tisíc kWh se nacházejí v Praze, Středočeském kraji a u hlavních dálničních tahů na D1, D5, D10 a D11.

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta zefektivňuje dobíjení díky spárování mobilního telefonu s dobíjecí stanicí, vyhledá nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální doby dojezdu nebo ukáže aktuální obsazenost stojanů. Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes dobíjecí stojany o výkonu 50 kW, rychle ale roste podíl ultrarychlých stanic.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “V Olomouckém kraji vyskočila výtoč ČEZ nabíječek skoro o čtvrtinu”

Napsat komentář