V Dánsku spustili obrovské 70MW tepelné čerpadlo

Dánská města Esbjerg a Varde získala nový zdroj energie. Provoz tam zahájilo světově největší tepelné čerpadlo na mořskou vodu od společnosti MAN Energy Solutions.

Společnost MAN Energy Solutions úspěšně uvedla do provozu první jednotku svého průmyslového tepelného čerpadla v dánském Esbjergu, čímž dosáhla první dodávky tepla. Nové tepelné čerpadlo, které provozuje společnost DIN Forsyning, bude ročně dodávat přibližně 280 000 MWh klimaticky neutrálního tepla do sítí dálkového vytápění v Esbjergu a sousedním městě Varde. Pokryje tak potřeby vytápění 25 000 domácností a zároveň sníží emise CO2 o 120 000 tun ročně.

Zařízení se nachází v přístavu Esbjerg a jako zdroj tepla využívá obnovitelnou energii z nedalekých větrných elektráren a mořskou vodu. Zařízení je součástí přechodu, který má nahradit městskou uhelnou elektrárnu, jež ukončila provoz, a tvoří důležitou součást ambiciózního cíle Esbjergu dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality.

S celkovým tepelným výkonem 70 MW je systém tepelných čerpadel na bázi CO2 největším zařízením svého druhu, které kdy bylo uvedeno do provozu na celém světě. Pracuje v tandemu s novým kotlem na dřevní štěpku o výkonu 60 MW, který využívá udržitelnou dřevní štěpku, a s elektrokotelnou o výkonu 40 MW, která slouží jako zařízení pro špičkové a záložní zatížení.

Klíčovým rysem řešení společnosti MAN je použití netoxického a ekologicky nezávadného CO2 jako chladiva pro celý systémový cyklus. To je pro společnost DIN Forsyning obzvláště zajímavé vzhledem k umístění závodu na pobřeží Waddenského moře, které je na seznamu světového dědictví UNESCO a má citlivý ekosystém.

Řešení rovněž umožňuje rychlé vyrovnávání výkonu elektrické sítě a podporuje tak integraci přerušované výroby energie, jako je solární a větrná energie. Systém lze zapínat a vypínat mnohokrát denně s možností rychlé reakce.

Základním principem technologie tepelného čerpadla je využití elektrické energie ke zvýšení nízkoteplotní tepelné energie na vyšší, využitelnou úroveň. Na každou investovanou MWh elektrické energie lze získat přibližně tři MWh využitelné tepelné energie.

Jádrem zařízení jsou dvě bezolejové, hermeticky uzavřené motor-kompresorové jednotky HOFIM® vyvinuté a vyrobené společností MAN Energy Solutions ve švýcarském Curychu. Tyto jednotky využívají vysokorychlostní motory a aktivní magnetická ložiska, čímž eliminují potřebu oleje a snižují nároky na údržbu. Stroje budou propojeny pro dálkové monitorování, analýzu dat a diagnostiku kompresorové technologie a pomocných systémů.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář