V Česku možná vyroste obří gigatovárna na výrobu baterií, jednají o ní Volkswagen, Škoda i ČEZ

Česká republika se uchází o obří investici do gigatovárny na výrobu baterií. Potvrdili to zástupci vlády i ČEZu.

Uhelná elektrárna Mělník společnosti ČEZ. Firma aktuálně hledá, co provést s pozemky a lidmi z odstavovaných uhelných elektráren. Gigatovárna na výrobu baterií by mohla být ideálním řešením.
foto: ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš aktuálně v rozhovoru pro týdeník Hrot potvrdil, že v jedné z lokalit po odstavených uhelných elektrárnách by mohla vzniknout továrna na výrobu baterií pro elektromobily.

ČEZ má také velký zájem o těžbu lithia na Cínovci, což by představovalo příjemnou synergii. ČEZ se chce věnovat celému řetězci elektromobility. Jednání údajně probíhají s asijskými partnery. Pravděpodobně jde největší světové baterkářské firmy z Jižní Koreje a Číny, jako LG Chem, SK Innovation, CATL nebo možná japonský Panasonic.

Zároveň ale prý ČEZ jedná se Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen. Ten už dlouho avizuje, že chce v Evropě stavět nové továrny na výrobu baterií. A jedna z nich, zdá se, by mohla být i v Česku.

Zástupci české vlády aktuálně podle ČTK potvrdili, že se chystají jednat o miliardových pobídkách pro stavbu takové továrny na baterie, za kterou má stát právě Volkswagen.

Pro Česko jde pravděpodobně o jednu z posledních velkých šancí, jak se aktivně zapojit do již probíhající transformace automobilového průmyslu, na kterém je Česká republika silně závislá. Dříve se dokonce spekulovalo, že by svou Gigatovárnu mohla v Česku postavit Tesla. Ta ale nakonec zvolila sousední Německo – svou evropskou gigatovárnu staví poblíž Berlína.

13 komentářů u “V Česku možná vyroste obří gigatovárna na výrobu baterií, jednají o ní Volkswagen, Škoda i ČEZ”

  1. Lidé to pocítí? No především se lidé pěkně naserou a
   Lidé to pocítí? No především se lidé pěkně naserou a není těžké uhodnout, koho budou vinit.

   Jinak ten článek na idnes nebo novinkách, jak se musí zdražovat, aby v Německu ceny nestoupaly, tak ten byl naprosto luxusní 😀

   Ono vysírat donekonečna mlčící většinu nejde.

   1. Hlavně je pro mě neskutečné, jak systematicky celá čr
    Hlavně je pro mě neskutečné, jak systematicky celá čr vláda média atd zcela systematicky podvádí a lžou a rozmýchávají negativní emoce, aby všichni byli nasraní a otrávení…je vidět, že opravný nástroj rozumné vlády našich předků – defenestrace na různé bodné a sečné nástroje, aby si křiváci neublížili pádem na tvrdou dlažbu – by měl stále opodstatnění a to jak ve Strakovce, tak v řadě redakcí.

    1. Prudký nárůst cen energií je celosvětový problém a
     Prudký nárůst cen energií je celosvětový problém a žádná vláda s tím nic nenadělá. Jako důvod k defenestraci bych viděl kdyby nám vláda zamlčovala celou pravdu a mazala nám med kolem huby jak je všechno prima. Média negativní emoce rozdmýchávají, to je pravda. Ale zakázat jim to nejde, řvali by, že nemají svobodu.

      1. Souhlasím, ale média chtějí senzace. I špatná zpráva je
       Souhlasím, ale média chtějí senzace. I špatná zpráva je senzační. Konkrétně tady píšou zdražení elektřiny o 60%. Jenomže ona byla vloni extrémně nízko kvůli covidu. Takže skutečné zdražení je asi o 20%. Ale i to je hodně a bude hůř.

       1. Byl jsem kdysi na jednom jediném školení pavědy jménem
        Byl jsem kdysi na jednom jediném školení pavědy jménem marketing. Ukazovali tam, jak fungují média závěr byl:
        Pozitivní zpráva – pokud z ní neuděláte alespoň neutrální – nezveřejňujte ji
        Neutrální zpráva – přibarvěte jí do negativna
        Negativní zpráva – udělejte jí co nejvíce negativní a eskalujte
        Průšvih – super máte trhák

        Jenže s tímhle sice máte prodejnost, ale žádná společnost takhle dlouhodobě nemůže fungovat.

        Ohledně zdražení všeho – jasně, že se vše bude mnohem dražší a víc zdaněné – neb, bohatství je jen odložená spotřeba a kde co se přes dotace naopak prožralo dopředu – takže přes daně vrátíte vyházené dotace eráru jedno na jaké úrovni a protože jsou vytvořeny v řadě věcí absurdní a nesmyslné restrikce, tak se zdraží vstupy a tím se vše zdraží.

    2. S tou defenestrací naprostý souhlas. Lidi by se místo
     S tou defenestrací naprostý souhlas. Lidi by se místo nadávání v hospodách občas měli objevit před Strakovkou s vidlemi. Mnozí naši „zastupitelé“ se nezastaví v dojení státu a vymýšlení jak oškubat lidi, dokud jim nepůjde o holý život. Ty následky pádu na vidle by jim nemusel zahojit ani osobní doktor a právník, i kdyby jim dali miliardu těch z nadojených peněz.

Napsat komentář