Ústecký kraj se definitivně odkloní od uhlí

Česká vláda schválila Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, navržený ministerstvem pro místní rozvoj. Jde o další potvrzení, že rozvoj krajů má jít od těžby uhlí k moderní ekonomice, snižování sociálních rozdílů a lepšímu životnímu prostředí.

Takovéhle obří těžební stroje udělaly z části severních Čech měsíční krajinu
foto: karsten73, licence public domain

Na strategický rámec má nyní dle rozhodnutí vlády navazovat vytvoření akčního plánu konkrétních kroků. Ministerstvo pro místní rozvoj výslovně uvedlo: “Strategický rámec hospodářské restrukturalizace je návrhem strategie změny, nikoliv návrhem strategie záchrany či udržení dosavadních poměrů v dotčených krajích.”

Chce rozvíjet podnikání, výzkum a inovace, lákat do krajů zahraniční investice, pomáhat vytváření nových kvalitních pracovních míst a zvyšování odbornosti i motivace lidí k nové práci. V krajích bude také stát usilovat o zlepšení stavu silnic a železničního spojení. Má se zlepšit fungování úřadů a také snižovat sociální rozdíly.

Jedním z pilířů restrukturalizace má být ozdravení životního prostředí. Zejména je třeba zlepšit stav ovzduší. V severozápadních Čechách jej znečišťují zastaralé uhelné elektrárny a také topení uhlím v domácích kotlech.

Hnutí DUHA, Greenpeace a sdružení Kořeny Litvínov, Limity jsme my a Společnost pro trvale udržitelný život vítají přijetí strategického rámce a upozorňují, že navazující akční plán by měl přinést mimo jiné konkrétní opatření, která v Ústeckém kraji pomohou najít práci lidem pracujícím na končím velkolomu Československé armády a na něj navázaných provozech.

Podle dříve předložených výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí část lidí tvoří kvalifikovaní provozní zámečníci, údržbáři a další, o něž mají zaměstnavatelé v kraji velký zájem. Víc než 600 lidí, kteří budou podle předpokladů postupně propouštěni, má navíc přejít na jiné velkolomy v Ústeckém kraji pokračující v těžbě.

Právě Ústecký kraj má velký potenciál rozvíjet čisté obnovitelné zdroje a posilovat energetickou efektivitu. Díky tomu by podle propočtů expertů vzniklo 2 300 pracovních míst – tedy více než dvojnásobek postupně propouštěných z velkolomu ČSA. Podle studie však vzniknou i další pracovní místa v navazujících sektorech služeb, dodavatelských podnicích nebo zemědělství.

Ekologické organizace a iniciativy také připomínají vládě, že nyní je nejvyšší čas odepsat nepotřebné uhlí za limity a dát po hornících (kteří nedávno dostali speciální nepodmíněné sociální dávky) jistotu i obcím a místním lidem, kteří se roky obávají o své domovy.

Zároveň navrhují, aby stát získal peníze na restrukturalizaci kraje i hornické dávky vyšším zpoplatněním těžby státního uhlí. Současné neadekvátní mnohamiliardové zisky těžařů ukazují, že je to možné.

tisková zpráva

9 Comments on “Ústecký kraj se definitivně odkloní od uhlí”

  1. No a jakou technologií
    No a jakou technologií chtějí ty uhelky nahradit? Jestli JE, tak to by museli na příslušných místech řádně přidat aby se jim to v dohledné době vůbec podařilo rozjet. Ano uhlí páchá ročně škody asi za 50 mld Kč, takže toto by během desetiletí pokrylo asi i nejhorší scénáře ceny JE, ale i tak by to byla dost velká zátěž pro obyvatelstvo. Takovýto postup by znamenal že musí v síti přibýt instalovaný výkon JE, to by zanemenalo buď minimálně postavit 3 a nikoliv 2 reaktory, nebo postavit 2, ale s tím že se v Dukovanech budou nějaké dva provozovat dále. I kdyby současná jednání ČEZ s potenciálními dodavateli dopadla dobře, tak dříve nže za 15 let stejně ta elektrárna vyrábět nebude.

    Co se zlepšení železniční dopravy týče, tak jim muselo být v posledních letech že modernizace tratě pod Krušnými horami jen na 105-120km/h nemůže stačit. Pokud mají zlepšit spoejní s Prahou, pak musí urychleně opravit trať Praha-Lužná-Chomutov.

  2. Uhelná elektrárna je z
    Uhelná elektrárna je z mého pohledu menší zlo než jaderná elektrárna.Kdyby bouchla(co je na světě stoprocentní?),
    tak se tu ušlapeme jak budeme prchat s dětmi za kružnici na sto let mrtvé země.Chápete to?
    Mne nejvíc dojaly odrbané kontroly svarů od nejlevnější firmy vzešlé z výběrového řízení.A je ticho po pěšině …
    Budoucnost , pokud nějaká ještě bude , je v nízké spotřebě a obnovitelných zdrojích.Jenže šetřením se přestanou otáčet penízky……Takže je to v radikální změně myšlení a toho lidstvo není schopno.

  3. „V krajích bude také stát
    „V krajích bude také stát usilovat o zlepšení stavu silnic a železničního spojení. Má se zlepšit fungování úřadů a také snižovat sociální rozdíly.“
    Stát může také snést modré z nebe, ale jak to chce udělat je ve hvězdách. Potažmo proč toto dělat jen ve vybraných krajích a ne v celé ČR. Zatím to jsou jen „keci v kleci“

    Ono je jednoduché říct, že staré uhelné elektrárny jsou fuj. Pořád jsou lepší než 1000 komínů na baráku kde se občas do kamen hodí petka. Ale také neříkám, že je to super mít na dohled uhelnou elektrárnu.

Napsat komentář