Ukrajina se v energetice spolehne na jádro a biomasu

Podíl jádra na celkové výrobě elektřiny, který na Ukrajině už dnes přesahuje 52 %, zůstane v budoucnosti zachován, nebo se ještě mírně zvýší. Vyplývá to z nedávno schválené dlouhodobé vládní energetické koncepce rozvoje energetiky do roku 2035.

Cesta ukrajinskými Karpaty
foto: SofiLayla, licence public domain

Na Ukrajině bylo k letošnímu prvnímu září v provozu 15 jaderně-energetických bloků s celkovým instalovaným výkonem 13 107 MW. V současné době není rozestavěna žádná jaderná elektrárna. Plánují se dva bloky (celkem 1,900 GW) a v dlouhodobém výhledu je 11 dalších (s celkovým výkonem 12 GW), uvádí Světová nukleární asociace.

Podíl obnovitelných zdrojů (bez vody), z nichž se nyní vyrábí asi 1,3 % veškeré elektřiny, vzroste podle vládní koncepce v cílovém roce na 25%, přičemž hlavní bude spalování biomasy. Vodní elektrárny budou v roce 2035 dodávat 13 % proudu a zbývající část připadne na fosilní paliva, především na uhlí.

Jeho geologicky ověřené zásoby na Ukrajině jsou třetí největší v Evropě – za Německem a Ruskem. Značná část, odhadem polovina, se jich ale v současné době nachází na území obsazeném ruskou armádou. Těžba uhlí v roce 2015 klesla skoro o dvě pětiny na 39,8 milionu tun, loni se mírně zvýšila na 41 milionů tun.

Ukrajina ještě donedávna dovážela značný objem energetického uhlí z Ruska. Loni tento dovoz zastavila. Místo toho se začalo dovážet uhlí z USA. Prvních 62 tisíc tun přivezla loď Ocean Ambitions letos v září.

Podle kontraktu, který podepsala ukrajinská společnost Centrenergo s Xcoal Energy Resources, bude letos na Ukrajinu dodáno zhruba 700 tisíc tun amerického energetického uhlí. Ředitel Centrenergo Oleg Kozenko uvedl, že jedna tuna z první dodávky stála 113 dolarů, zatímco ruské uhlí přišlo na 60 – 70 dolarů. Uhlí těžené ve východoukrajinském Donbasu je ještě levnější.

Ukrajina plánuje mnohem více než dosud využívat obnovitelné zdroje. Větrná energetika má velmi dobré předpoklady v oblastech přiléhajících k Černému a Azovskému moři nebo v Karpatech na západě země.

Ukrajinská vláda by rovněž chtěla vybudovat obrovský solární park o výkonu až 2 GW v hospodářsky nevyužívaném a nyní neobydleném pásmu kolem Černobylské jaderné elektrárny. Zájem o tento zvažovaný projekt projevily čínské, německé a francouzské firmy, ale zatím žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo.

tisková zpráva

41 komentářů u “Ukrajina se v energetice spolehne na jádro a biomasu”

 1. off
  Guvernér Puerto Rica odpověděl na výzvu Elona Muska o

  off

  Guvernér Puerto Rica odpověděl na výzvu Elona Muska o revitalizaci poničené energetické infrasturktury ostrova.
  https://electrek.co/2017/10/06/elon-musk-puerto-rico-governor-tesla-energy-destroyed-power-grid/

  @elonmusk
  „The Tesla team has done this for many smaller islands around the world, but there is no scalability limit, so it can be done for Puerto Rico too. Such a decision would be in the hands of the PR govt, PUC, any commercial stakeholders and, most importantly, the people of PR.“

 2. Tady je krásně vidět jak se evropský stát může doslova
  Tady je krásně vidět jak se evropský stát může doslova přes noc dostat do strategického energetického problému.

  „geologicky ověřené zásoby uhlí na Ukrajině jsou třetí největší v Evropě – za Německem a Ruskem. Značná část, odhadem polovina, se jich ale v současné době nachází na území obsazeném ruskou armádou.“

  „Ukrajina ještě donedávna dovážela značný objem energetického uhlí z Ruska. Loni tento dovoz zastavila. Místo toho se začalo dovážet uhlí z USA. Prvních 62 tisíc tun přivezla loď Ocean Ambitions letos v září.“

  „…bude letos na Ukrajinu dodáno zhruba 700 tisíc tun amerického energetického uhlí. ….jedna tuna z první dodávky stála 113 dolarů, zatímco ruské uhlí přišlo na 60 – 70 dolarů. Uhlí těžené ve východoukrajinském Donbasu je ještě levnější.“

  Rusko Ukrajině obsadilo jeho zásoby uhlí a oni ho teď dováží 2x dráž až USA.
  My každý rok vyvezeme celou 1/3 produkce elektřiny za pakatel a na cca 50 % toho vyrubeme a spálíme naše uhlí! Až se dostanem do ekonomickejch a strategickejch problémů a budem se muset spoléhat sami na sebe tak nám to uhlí bude chybět. >:-(((

   1. Zásadním problémem současného energetického světa jsou
    Zásadním problémem současného energetického světa jsou události které nastaly roku 1914 a poslaly svět na zcela jinou kolej než by se jinak nacházel, bohužel na kolej, která nás zavedla do pasti.

    Psal jsem to už kdysi, ale v předvečer Velké války se už zdálo že dalším krokem v dopravě nebudou motory s vnitřním spalováním, ale elektromotory. Vypadalo to že na dlouho bude jediným zdrojem energie příroda, stavěly se první hydroelektrárny, dělaly s pokusy se solární technikou, nezadržitelně jsme se blížili polovodičové technice. Byl objeven vnitřní i vnější fotoefekt, začaly se objevovat vlastnosti polovodičů, galenitové diody… Ale pak přišly válka během které infrastruktura fosilních paliv natolik hypertrofovala že již nebylo cesty zpět, napětí které pak zachvátilo svět toto jen dále prohlubovalo, v obou blocích bylo nakonec vše podřízeno plně mobilitě armády a armády vyžadovaly vysokoenergetická paliva, i uhlí pro ně mělo malou kalorickou hodnotu. Benzín, nafta, kerosin se na dlouho stali tím co svázalo náš svět a zavedlo nás do temných zákoutí závislosti, závisti, destrukce a konzumní společnosti. Dále byly „ovládnuty“ zdroje které pro nás mohou představovat nesmírné riziko pokud se s nimi něco stane, nebo se technologie dostane do rukou lidí, pro které jsme nepřáteli č. 1.

    Dá sel říct že bez dopravy založené na ropě bychom nikdy nebyli schopní realizovat konzumní společnost založenou na plastech, které jsou nutným prekurzorem pro toto.

    A v konečném důsledku ropa a její spotřeba vedly k nebezpečné geopolitické situaci kdy obrovské transfery plynou do režimů které by jinak neměly žádnou moc a jenom se pinožily s tou trochou co by uměly.

    Z tohoto pohledu je nutné co nejdříve ukončit spalování ropy a následně pokračovat i s ostatními fosilními palivy.

    1. jako obvykle 1******
     Carlosi skoro už by to chtělo nějaký

     jako obvykle 1******
     Carlosi skoro už by to chtělo nějaký vlastní mluvený nebo psaný kanál na Youtube, tvá schopnost analytického myšlení s popisem stavu věcí je obdivuhodná a je to rozhodně lepší počtení než ty sračky co běží v televizi, jenže je mi líto že takhle všechny komentáře skončí v propadlišti dějin na Hybridu, já jen pořád nechápu když se každý den po celém světě tisknou nové a nové peníze, proč je pořád chudoba, nedostatek peněz pro normální lidi, kde všechny ty peníze skončí? přece nemizí? vše tohle mi nějak ukazuje že je svět zřejmě nějak cíleně řízen (viz různé konspirační teorie)

     1. Kdysi dávno, tak před dekádou, jsem měl web, ale nemám na
      Kdysi dávno, tak před dekádou, jsem měl web, ale nemám na to posledních tak pět až sedm let čas. Prostě by toho už bylo moc, nemám popravdě ani čas na to psát knížky, což jsem dělal chvilku po tom co jsem skončil s psaním na web (stejně to nechtějí nikde vydat)

      Navíc to není jenom tak napsat něco z patra, chce to nějaký spouštěč, třeba tady komentář, článek…

      Protože s množstvím peněz v oběhu klesá jejich hodnota, velmi často, neexistuje tu totiž vazba mezi reálným statkem a penízem. Bankovky byly původně jen a pouze poukázky říkající „když mne předložíš v bance XYZ dostaneš tolik a tolik zlata/stříbra…“ Ve starém Egyptě podobně sloužilo obilí.

      Myslím že už dávno za tím co se děje nestojí ani tak zlí ilumináti, ale obyčejná lidská povaha která se učila jak podnikat nejspíš z nějakých marxistických příruček.

      Problém je spíše v lidech než v systému. Minulý týden byla nějaká příloha v lidovkách (našel jsem je v vlaku na stolečku) téma tam bylo konec levné práce. Samozřejmě tam byly příběhy lidí kterým nestačí příjem na vyžití, jak třou bídu s nouzí, ale když jste to četl dál, tak tam říkají třeba: „Nabrala jsem si půjčky, první byla 50k na dovolenou, zaplatila jsem pak 4x tolik…“ K tomu že pracuje na částečný úvazek…

      Promiňte, podle mne tady nějaké peníze, jejich rozdávání lidem, moc nepomůže. Někteří lidé jsou prostě takoví, neplánují, nemyslí dopředu. Vím o takových lidech, jenom co mají trochu peněz tak je vyhodí za věc kterou nepotřebují a pak se diví, nebo si půjčí a pak se diví že musí splácet… Jak se říká: Utrácejí peníze které nemají za věci které nepotřebují aby udělali dojem na lidi které nesnáší.

      Mimochodem chudobnost je relativní, otázka je jestli afričan s vlastním úhorem, 0$ dluhu a desetidolarovkou uspořenou za rok je bohatý či chudý proti Evropanovi s majetkem v hodnotě 100k$ a dluhy 250k$.

      Podle mne je cesta se jakýmsi způsobem vrátit do minulosti, dát možnost lidem se uživit z půdy, řemesel… V 19. století si mohl úředník v Británii mít kuchařku, chůvu a třeba zahradníka… Dneska to finančně nedáte. Dneska je třeba nedostatek kovářů, taková kovaná brána/plot jsou dost žádané a není kdo by to vyráběl.

      Fungovat by to mohlo, ale lidi kterým by to bylo nejvíce třeba, kterým by to nejvíce pomohlo, to dělat nebudou a budou čekat na dávky a ti kteří by to uměli zase nemají důvod protože svými schopnostmi jsou někde jinde a nepotřebují to.

      Lidi si neuvědomují, mnoho z nich, že při robotizaci se budou muset začít živit postaru. Ano nějací socialisté jim slíbí že zabaví roboty, stroje, zdaní bohaté… Ale ti se mohou se stroji sebrat někam na Madagaskar a tam si v luxusu, obsluhováni místními, mohou v klidu vegetit. Tady pak zbude pár lidí schopných něco dělat zotročených zbytkem který se bude chtít akorát tak válet a nic nedělat.

      Lidi o sebe nedbají, nedbají o budoucnost, zdraví, vzhled. Potulujte se schválně některý den ráno, nebo odpoledne, kolem fabrik, nebo jeďte busem který jede přes průmyslovou zónu, sledujte lidi ve službách.

      To nejde jednoduše popsat prostě ten problém, to nejde ani složitě pokud nechcete sepsat 1000 stran něčeho za co by vám nejspíš dali okamžitě Dr. h. c. Jen pro příklad již zmíněné dluhy. Proč? Proč na věci které nejsou k ničemu, respektive je lze nahradit levněji či nejsou třeba?

      Problém je v tom že se nejbohatší a nejchudší dohodli na tom že nejlepší bude zlikvidovat a vysávat střední třídu a dají si navzájem pokoj.

      Kdyby bylo tak snadné nahradit lidi stroji, tak garantuji že to už je dávno. Bohužel to nejde tak snadno.

      1. opět děkuji
       není na netu ještě ten web? nebo jeho

       opět děkuji
       není na netu ještě ten web? nebo jeho záloha? na dobré počtení za dlouhých zimních večerů by to bylo super,
       za mně osobně je ale rozhodně chyba v systému, po revoluci jsem podnikal v úzkém specifickém oboru kde cenu za váš výsledný produkt určoval stát, když jsem začínal tak jsem měl zhruba 2x větší příjem než činila průměrná mzda takže to mělo smysl, postupem času ovšem inflace podnikání tak znehodnotila že příjem dosahoval ani ne 50% průměrné mzdy, takže příjmy závislé na tvorbě ceny od státu rostly několikanásobně pomaleji než okolní výdaje které paradoxně taky určoval stát, a domnívám se že takhle systémově stát zlikvidoval mnoho věcí, vše je extrémně drahé od materiálu až po služby, takže člověk buď musí všechno dělat sám (náročné na čas) nebo rezignovat na majetek a věnovat se jiným věcem, stejně stát a příroda jen ten majetek neustále ničí a vysává peníze, a nejhorší je bojovat proti přírodě :-))) člověk nikdy nevyhraje a čím dříve si to uvědomí tím lépe

       1. Není, webhosting skončil. Archiv to také nemá, zase
        Není, webhosting skončil. Archiv to také nemá, zase taková návštěvnost tam nebyla a popravdě ty texty moc dobré nebyly, to jsem e vypsal až časem. Něco bylo i na aktuálně, ale to je také nic moc už z dnešního pohledu, posunul jsem se názorově, v některých oblastech celkem dost.

        Z jistého důvodu sem ale nebudu dávat odkaz, nechce se mi vzdávat jisté anonymity, kterou mi to tu dává, v 99% případů se nic moc neděje, ale vzhledem k tomu že přece jenom občas mám názory, které se některým lidem moc nemusí zajímat, tak takto je to možná lepší.

        Myslím ale že až se z popela minulého webu zvedne nový fénix, tak se o tom dozvíte.

        Bohužel bude třeba ještě upravit formát, jestli litánie nebo něco spíš kratšího komentářového formátu,jazyk kterým to psát, dost aktualizovat backend a nakonec něco napsat. Bohužel ten web je dělaný podle hesla „kovářova kobyla chodí bosa.“

        1. Stačí psát blog. Ideální formát kam vždy dle potřeby
         Stačí psát blog. Ideální formát kam vždy dle potřeby něco utrousíš. Free nástrojů je na to kvanta.
         Já se nikde nezveřejňuju, ale pro osobní potřebu používám Google Disk nástroje, které mám kdykoliv dostupné pokud jsem na netu a pokud si dáš i instalaci na komp tak máš zálohu i doma pro připad, že ti Big brother Google zabanuje účet jako se to už pár lidem stalo.
         Google disk dokumenty můžeš dle potřeby i sdílet nebo na ně dávat odkazy. Daj se sdílet i interaktivně.
         Btw občas si tam tvoje moudra zkopčím, aby si je někdy pozdějc přečet 😉

         A knížky, ty si přece můžeš vydávat sám už od nákladů pár kusů díky už všudepřítomný digitalizaci tiskárenství a kdykoliv dotiskovat dle potřeby ;D
         Dneska už je všechno možný.

         Když udržíš texty kratší a o jednom tématu, tak to lidi číst budou a pak se odhodlaj i k těm delším textům.

        2. Jenomže když je programování váš obor, tak… no prostě
         Jenomže když je programování váš obor, tak… no prostě bych pak před sebou musel chodit kanálem 🙂 Jakože to nejhorší, tedy ten „template“ je hotový, jenom musím udělat ten kus v nette.

         Mno jasně, mohl bych použít gitHub, nebo něco podobného jenomže když jedete na debianu tak je všechno trochu komplikovanější. Vzhledem k tomu že mám stroj v podstatě 100% času u sebe fyzicky, tak není problém. Na ty googledisc se možná podívám, ale spíš uvažuju že si někde pronajmu vlastní serverový prostor.

         Knížky jsme si vytiskl pro známé, to ano, ale nepodařilo se mi je protlačit do distribuce. 🙁 Nebyl zájem, tak jsem se na to tak nějak vykašlal, chtělo by to dost pročistit od chyb. (v 180 stranách A4 to psotě nasekám byť se snažím, jednou jsem strávil celou noc zabíjením mlžů, které jsem tam nadělal překlepy) Není problém to natisknout, zformátovat to bych za měsíc měl kdybych to z WISIWIG LibreOffice naházel do LaTeXu, ale nechat to nějak rozumě svázat.

         Já mám v podstatě jenom problém s časem a s tím se k tomu dokopat. 🙂

        3. Šmarjá kašlat na programování, myšlenka je důležitá a
         Šmarjá kašlat na programování, myšlenka je důležitá a musí ven. Asociála Jobse na vás programátory, ten z vás dokázal vykřesat konečne něco lidskýho a smysluplnýho. Nástroje maj bejt co nejjednoduší a jak kdysi na Julisce říkaval Rudla Pecinů – metoda KISS – Keep it simple and stupid.

         Nevím co je github ani debian a ani to vědět nechci. 🙂

         Kdo potřebuje distribuci, když dneska všichni jedou a prodávaj přes web. Stači to nalinkovat z blogu, webu, fb, yt, instáče, twitru a pak to distribuovat přes Amazon, iTunes nebo svůj e-šop či rovnou jako pdf apod do čteček. Možností je dost a skvěle se doplňujou, jen stačí bejt aktivní.

        4. Jobs a lidský? No ten podvod na předváděčce a ajfounem
         Jobs a lidský? No ten podvod na předváděčce a ajfounem znáte? Přijímací pohovory které neměly s prací nic společného nebo to jak se řídí Apple? Minuta zpoždění a pokuta? Kontrola toho co kde s kým pomalu přísnější než v tajných službách? Jen si nemyslete, taky umím takové věci jako honit lidi a hrát zlého Jobse.

         Já na to prostě nemám čas to prodávat takto 🙂 (a už vůbec se mi nechce dělat se s daněmi z tohoto, ne v tomto státě, zatím tu jsou nějaké nevyřízené záležitosti, takže plánovaný odchod se zatím nekoná)

         Ne že bych se neuměl předvádět když mám náladu, ale na to dělat nějaký extra marketing, posílat to, dostatečně zabezpečit PDF před divokým kopírováním, editací… to je zase dalších X časově náročných záležitostí.

         Ono se řekně Keep it simple, ale to co je simple z pohledu udělání kódu není simple z pohledu uživatelů. Jen si to vem, třeba samotná jádro programu/skriptu je na pár řádcích, ten simulátor elektrizační soustavy co jsem tu jednou jeho výstup předváděl, nebo i jeho 2. verze mají tak do 500 řádků samotného jádra které něco dělá, dělat tomu GUI by znamenalo neskutečné zkomplikování, protože už budete muset vázat backend a frontend, tdy GUI, tedy to klikátko. na to že všechna potřebná data se tahají ze souborů. Na druhou stranu i s tím příkazovým řádkem se dá dělat dost, ale už to třeba vyžaduje si převzít nad ním kontrolu a různě potlačit nativní chování, udělat si sám to o co se normálně stará OS.

        5. Ale noták, vo lidským Jobsovi nepíšu ani slovo, naopak
         Ale noták, vo lidským Jobsovi nepíšu ani slovo, naopak píšu že je to asociál!!!
         Píšu, že výsledek jejich práce byl pro lidi, tedy lidský. Copak je to tak těžký porozumět psanému textu? 😉

         2. Metodu KISS uvádím ve smyslu úplně se vykašlat na programování a správu webu a jen syspat moudra do blogu. Na prostej psanej text nejsou po proboha potřebný žádný vyfikudace!

        6. Ne, pokud neděláte tři zároveň a už se vám nemotají
         Ne, pokud neděláte tři zároveň a už se vám nemotají řádky po celém dni co se díváte do monitoru.

        7. V dnešní době můžes zkusit i diktovat 😉
         V dnešní době můžes zkusit i diktovat 😉

        8. To při programování nefunguje moc dobře, tam je dokonce
         To při programování nefunguje moc dobře, tam je dokonce rychlejší než používat myš jet jenom čistě pomocí klávesnice, šipky, zkratky atd. Pak se to člověku přenese i do normálního psaní atd.

         Třeba mačká control S při psaní komentáře 🙂

        9. Ne programování, ale ty svoje moudra.
         Ne programování, ale ty svoje moudra.

       1. Ne, já musí poděkovat takovým čtenářům jako jste vy a
        Ne, já musí poděkovat takovým čtenářům jako jste vy a ostatní. Jste velmi pozorní čtenáři 🙂

        Do vysokoškolského profesora mám myslím dost daleko. Na druhou stranu kdo se někdy setkal s akademiky mimo jejich pečlivě připravené přednášky, konfrontuje je s jiným pohledem, ví že jsou jenom obyčejní lidi. Mnohdy místo toho aby z toho vzešlo něco konstruktivního, tak reagují stejně jako malé děti. Horší je že velká část populace to neví a bere to jejich názor jako slovo svaté, jsou spíše kněžími a stejně jako oni straší peklem.

        Pan Veselý to ví, oba bychom mohli vyprávět o takových setkáních, bohužel jsou to lidé dost vysoko postavení, s dost velkým vlivem.

        1. To ti potvrdi kazdy, kdo se alespon chvili pohyboval na
         To ti potvrdi kazdy, kdo se alespon chvili pohyboval na akademicke pude, ze titul neni zarukou niceho – blby najdes vsude. Bohuzel…

         Ale abych nekrivdil, najde se i jejich opak 🙂

        2. To já vím, ale většina lidí má tendenci jim to co
         To já vím, ale většina lidí má tendenci jim to co říkají věřit.

         Průšvih pak nastává když se tito dostávají k tomu dělat nějaké důležité věci, nebo o nich rozhodovat, například k energokoncepci, rozhodování o tom jaká práva má mít kdo…

         V energetice je to evergreen: Jen jaderná to může být… A když proti tomu mluví situace v okolních zemích, zejména Německu, situace geopolitická a finanční, tak se to pořád tlačí. Proti OZE se používají minulé naprosto ujeté ceny, straší jak se při 20 % rozsype síť, nastane pomalu Neffovská Tma, jak to Němci dělají zle. A přitom jim to vychází, mají nějaké obtíže ale kdo při tak velkém projektu by neměl?

         Vyjadřují se k oborům které nestudovali a možná mají menší znalosti než já nebo vy, staví kolem sebe kulty osobnosti… Nye, Dawkins… postavili kolem sebe náboženství „vědy“ a teď s ním brojí proti jiným a wannabe ateisti, většinou tlustí puberťáci, jim to v USA atd. žerou. Cui bono? Cui prodest? Zbytečně to celé hrotí, jenže to sype. Dawkins napsal úžasné knížky o biologii, ale pro co jej známe nejvíce? Pro jeho potřebu se hádat a útočit na věřící. (A to říkám jako někdo kdo do kostela nikdy nechodil a církve moc nemusí) Jediné co jim chybí je velká cedule a postávat před kostelem. Nádherný příklad falešné Aureoly pravdy.

         Největší letošní letošní hlod u nás byl jakýsi vysoko postavený doktor který řekl v podstatě že by byli i pro snížení počtu povinných očkování, ale protože by se lidi neočkovali tak to vládě nedoporučí. Jinými slovy se jim nelíbí že někdo nesdílí jejich názor a ten svůj si prosadí i silou. To je výsměch, buď je něco smrtelně a akutně nebezpeční že to drakonické opatření na omezení práva rozhodovat vyžaduje, nebo nebezpečí nehrozí a tedy drakonické opatření není na místě. Stejně jenom tady v X záležitostech.

         A lidé jim tleskají, tleskají když se navrhne zákaz toho či onoho, mnozí propadají přímo do orgasmické extáze když jsou konány korky aby nebyla možnost volby.

         Slyšet je někde v televizi, rádiu, udělat tu chybu že si na netu s nimi pustí člověk rozhovor, tak se musí divit jak mohli naši předci přežít když je všechno tak nebezpečné.

         A lidi tomu tleskají a naše práva jsou díky tomu snadno okrajována a tleskají tomu a není moc šancí to zvrátit. Jak když se volí za guláš, pastelky, koblihy?

         Údajně existuje nějaká, snad až apokryfní, práce zabývající se srovnáním nejtužšího období poddanství a roboty a dneška, lidem se prý žilo lépe a zdravěji tehdy než dnes. (Naději na dožití dost srážela dětská úmrtnost, občas válka)

         Vážně, občas si říkám že se sebrat a jít bydlet do džungle, na odlehlý ostrov či doprostřed Sibiřské tajgy není zase tak zlá alternativa.

         Laissez-passer, lidi, kdybyste to chápali… laissez-passer.

     2. Člověče jaká chudoba? Extrémní chudoba se za posledních
      Člověče jaká chudoba? Extrémní chudoba se za posledních 200 let smrskla z cca 98 % na nějakejch 10 %!!!! Té pro lidstvo naprosto fenomenální úspěch. Viz hned první graf.

      A history of global living conditions in 5 charts
      https://ourworldindata.org/a-history-of-global-living-conditions-in-5-charts/

      Té neuvěřitelný jak je lidstvo dneska domýšlivé a myslí si, že zrovna teď zažívá to nejhorší hoře na poli válečném, morálním i kulturním. Ti labilní, kteří takto smýšlejí jsou velmi snadnou potravou pro různé pomatené sekty a iluzorní hnutí. Laskavě se nejdřív poučte z historie a pak se suďte.
      Po 100-leté válce a po morových ranách zbyla v Evropě jen půlka populace z 10 milionů obyvatel a my si tady teď s plnejma mrazákama a pífkem před telkou pěkně v teple zoufáme, že svět se řítí do záhuby :))))) Si ani nedokážem představi čím si naši předci museli projít. Se úplně řechtám nad tím neštestím :)))

      1. To je na lidech to nejdivnější, čím mají klidnější
       To je na lidech to nejdivnější, čím mají klidnější dobu tím víc si stěžují, vymýšlí, řeší blbosti… A pak se jednoho dne cosi zlomí a přijdou těžké časy a sami se budou divit co všechno jsou schopní zvládnout.

       1. Maju plne panděra a vymyšlaju hlupoty, říkal tomu můj
        Maju plne panděra a vymyšlaju hlupoty, říkal tomu můj děda. A měl pravdu. I Marx a Engels byli dobře placení a živení, o Vladimírovi Uljanovovi nemluvě. Jen ten malíř pokojů Hitler se tak nějak vymykal, ale zase měl dost dobře živených sponzorů…….

        1. Pan dědeček byl ze severní Moravy?
         To mne tak nějak

         Pan dědeček byl ze severní Moravy?

         To mne tak nějak pořád zaráží na Marxovy a dalších exotech stejného ražení, Marx, svého času díky vydržování od Engelsem (neměli ti dva nakonec jiné než spisové pletky?), patřil k 2 % nejbohatších v Británii. Lenin, zakladatel „dělnického státu“, si žil pomalu jako nenáviděný car… Stalin na fotkách z policejních spisů také nevypadá podvyživeně.

         Kolikrát se tu už stalo v historii že civilizace došla do takového stavu že z blahobytu totálně zblbla a následoval tvrdý pád? Jen za tu naši zaznamenanou to bylo mnohokrát. (Kolik jich bylo co neznáme, kolik záznamů padlo za oběť přírodě nevíme. Jsme tu mnohem déle než kolik existují doložené civilizace, existenci nějakých v době ledové na tehdy vhodných místech bych nevylučoval) Tady to nastane taky.

        2. Lenin udělal revoluci za německý prachy a na německou
         Lenin udělal revoluci za německý prachy a na německou objednávku.
         Hitler byl 3 roky bezdomovec a spal na lavičce.
         Byl neschopnej si vydělat a uživit se, pak vzal práci udavače v armádě.
         Stalin byl bankovní lupič.

        3. Byl. Kovomalorolník. Práce ve Vítkovických železárnách,
         Byl. Kovomalorolník. Práce ve Vítkovických železárnách, kam chodil 8 km pěšky nebo jezdil na kole značky Zbrojovka a po návratu do noci zahrada a pole za malým barákem z vepřovic. A vášnivý rybář.

   1. jasně po nás potopa,ať žije konzum, EU je už na světě
    jasně po nás potopa,ať žije konzum, EU je už na světě 1000let a minimálně dalších 1000let ještě bude, narozdíl od toho uhlí co je tady jen pár milionu let, třeba až to uhlí skutečně vytěžíme tak už se vážně naserou ti trpaslíci z podzemí a začnou konat, bližší info bude mít určitě Cipísek s Rumcajsem :-)))

   2. Ty naivko ty si fakt myslíš, že tu EU musí bejt navěky?
    Ty naivko ty si fakt myslíš, že tu EU musí bejt navěky? :))) Se klidně může rozpadnout a nějaký kreténí v Rusku nebo jinde začnou dělat vojenskej i hospodářskej bordel v Evropě, viz docela nečekanej vývoj konfliktu s Ukrajinou a s tím spojený omezení dodávek plynu do Evropy. Můžou nastat nečekaný živelný katastrofy s nečekanejma konsenkvencema. Se podívej do historie, vždycky když si lidi mysleli, že něco bude na věky, tak se něco náhle podělalo a pak čuměli jak tele na vrata co se všechno děje. Jsme si mysleli jakej máme v pražským metru báječnej atomovej kryt a místo toho tam máme houno protože ho dokázala vytopit 500 letá povodeň :))) Proč si asi státy vytvářej strategický rezervy? No protože nejsou až tak úplně krátkozraký a vědí že můžou přijít nečekaný komplikace, který můžou ohrozit chod státu a tím i jeho vlastní existenci.

    1. Blekoto proč teda blekotáš o ruské armádě :-)))
     já k

     Blekoto proč teda blekotáš o ruské armádě :-)))

     já k té tvojí ruské armádě jen doplnil slovo pravidelná :-))))

     „geologicky ověřené zásoby uhlí na Ukrajině jsou třetí největší v Evropě – za Německem a Ruskem. Značná část, odhadem polovina, se jich ale v současné době nachází na území obsazeném ruskou armádou.“

      1. Kuku fakt dobrej matroš když už si nepamatuješ ani
       Kuku fakt dobrej matroš když už si nepamatuješ ani vlastní příspěvky co jsi napsal :-))
       PS: a nejsem Vladimír ale Ivan
       a na Donbasu fakt nemáme naší pravidelnou armádu ale jen malou proxy armádičku z místních dobrovolníků aby bylo jasno

       1. Vladimíre, ty troubo, nejdřív se nauč chápat psanou
        Vladimíre, ty troubo, nejdřív se nauč chápat psanou diskuzi a její kontext, pak se nauč chápat co asi znamenaj uvozovky – najdeš to v českej pravidlech, ne v ruskejch, pak si vůbec přečti obsah článku kterej cituju, a až vystřízlivíš z tý samohonky, denaturáku nebo co to porád chlastáš si jdi hledat tu svou „pravidelnou armádu“ nebo co to pořád hledáš a nemůžeš to najít. Hlavně bacha ať při tom nezabloudíš a ať ti tví kámoši, který tam vlastně nejsou, omylem neustřelej koule, protože ty už bys nenašel a z Kremlu ti nový nepošlou za tvoje mizerný služby :))))

        1. это не больно, или вы глупы
         Иван

         это не больно, или вы глупы
         Иван

        2. Radši si hlídej svojí pravidelnou stolici a už se
         Radši si hlídej svojí pravidelnou stolici a už se neztrapňuj nebo to skončí inkontinencí.

Napsat komentář