Uhlí bylo v Německu opět nejdůležitějším zdrojem elektřiny

uhelná elektrárna
Uhelné elektrárny musely v minulém pololetí v Německu suplovat nedostatek elektřiny z obnovitelných zdrojů. foto: nedu503, licence Pixabay

V první polovině roku 2021 pocházela elektřina dodávaná do německé energetické sítě především z konvenčních zdrojů. Nejdůležitějším zdrojem bylo oproti první polovině roku 2020, kdy jím byly větrné elektrárny, opět uhlí.

Podle zprávy Federálního statistického úřadu ve Wiesbadenu, kterou zveřejnila většina velkých německých deníků, se německá výroba elektřiny z fosilních paliv ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšila o 20,9 % a na celkové výrobě elektřiny se podílela 56 %. Za prvních šest měsíců roku bylo vyrobeno celkem 258,9 TWh elektřiny – o 4 % více než v první polovině roku 2020.

Podíl obnovitelných energií, jako je vítr, sluneční energie a bioplyn, naopak klesl ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 11,7 % na 44 %. V první polovině roku 2020 dosáhly ekologické energie rekordního podílu 51,8 % na výrobě elektřiny.

V té době téměř 30 % německé výroby elektřiny zajišťovaly větrné turbíny na souši i na moři. Nižší spotřeba elektřiny během koronové pandemie také zvýšila podíl zelené elektřiny. Výroba elektřiny z větrné energie nyní klesla na nejnižší úroveň v první polovině roku od roku 2018.

Energetická expertka Claudia Kemfert z Německého institutu pro ekonomický výzkum k tomu v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse poznamenala: „Vysoký podíl uhlí znamená, že nesplníme naše klimatické cíle a že to způsobí značné škody na klimatu a životním prostředí. Místo uhlí potřebujeme více obnovitelných energií. “

zdroj: tisková zpráva

18 komentářů u “Uhlí bylo v Německu opět nejdůležitějším zdrojem elektřiny”

 1. Dnes je běžné podzimní ráno, začíná energetická špička, začínají smogově nejhorší dny. Tak se podívejme, jak si která země stojí.

  Pokrytí spotřeby:
  Německo – jádro 16%, biomasa 10%, soláry 0%, větráky 6%, plyn 7%, uhlí 48%.
  Česká republika – jádro 40%, uhlí 31%, biomasa 3%, plyn 5%, soláry a větráky 0%

  Výroba emise na 1kWh
  Německo – 493g
  Česká republika – 375g

  Němci plná huba keců a mistrování Evropy, a výsledek typicky socialistický – bída s nouzí.

  „Místo uhlí potřebujeme více obnovitelných energií, říká energetická expertka Claudia Kemfert“
  A čím by si teď svítila, hloupá bábo?

 2. Výsledku z rekordního minulého roku pomohla především nižší spotřeba to je všem jasné, stejně tak, že výstavba dalších OZE bude ještě více akcelerovat, aby energie z OZE byla dominantní i v nepříznivých podmínkách, aby záložní plynové zdroje byly potřeba skutečně spíše výjimečně.

 3. Ja jen doufam že němcům je snad jasné, že vetrníky a solárka nikdy nemůžou nahradit ondemand zdroje elektriny jako jasou fosily nebo jádro. Jediné co dělají je že spotrěbu pokryjou podruhé, redundantně.Oni kkti zruší jádra aby pak museli uhelkama dodávat energii kdyz nespolehlivé soláry a vetrníky zrovna nejedou. Celkem demence. Imo Klíčem k úspěchu jsou jádra doplněná domácími soláry na střechách.

  1. Neni jim to jasne. Kdyby jim to bylo jasne, tak by obnovili provoz v jaderkach, ve kterych to jde. Pokud budou vlady nasouchat ekologickym natlakum nevzdelancu. Nikdy zadna ekologie nenastane. Misto toho, aby vyuzili jadro do posledniho atomu, budou radeji palit uhli, protoze neni jina cesta.Plyn neni resenim, to jim uz snad dochazi taky a vetrniky krachujou. A protoze jim to pak bilancne na co2 nevychazi, tak vymysleji ekologicke dane. Blby je, ze v nemecku se proste nediskutuje, tam to lidi proste berou tak, jak jim to vlada naserviruje

     1. Vondrák s Karotkou. Jak se říká lidem, co ostatním nadávají do dementů a nevzdělanců? A navíc když se mýlí. A budou mít dost sebereflexe, aby si za patnáct dvacet let nasypali popel na palici? PS: nesouhlasím ve všem s německou cestou, ale obecně mají obnovitelné zdroje potenciál mnohonásobně uspokojit současnou energetickou potřebu. Tak proč ty vaše katastrofické plky?

      1. Ja si ten popel na hlavu sypat nemusim, ja si muzu svobodne psat co chci. Nebo uz se ani to nesmi? Ja nemam zadnou zodpovednost za energetickou sobestacnost statu? Ja nijak neovlivnuju rozhodovani politiku lobingem. Ja si muzu plkat jak chci. Nechapu vas komentar od zacatku do konce. Uvedomujete si vubec, co jste napsal?

  2. nikdy nerikej a nepis nikdy, protoze to nikdy by znamenalo naveky, a to je samozrejme hloupost

   jiz dnes jsou firmy ktere se s OZE blizej k temer sobestacnosti co se elektriny tyce, takze jak to bude za dalsich 10-20 let vesmes nikdo nevi, vyvoj v oblasti OZE a baterii jde strasne rychle dopredu a ac trolove maji pocit ze si o tom ctou kazdy tyden na novinkach jako odalsi zazracne technologii, tak je to jen proto, ze pred 20 lety o tom psaly jen media specializujici se na danou problematiku a dnes o tom pise kdejakej nouma co po skole nenasel jine misto nez v ohromne redakci kde vydavaj 50 ruznych periodik a jedinym jeho ukolem jako zamestnance je proste napsat 2-4 clanky tydne o cemkoliv co prilaka alespon minimalni pocet ctenaru a nejlepse diskutujicich pod diskozemi pod clankem, k cemus elektromobilita a energetika silne tahnou, jsou to extremne kontroverzi a diskutovana temata

   Nemci vedi a maji to i v planu na pristich 15-20 let ze budou spolehat v energetice na plyn, a mezitim buduji jak OZE tak uloziste energii, a to hned nekolik ruznych druhu a vesmes si to diverzifikuji kdyby nahodou byl u nektereho z nich v budoucnu problem

Napsat komentář