Transport: Jízdní kolo s kufrem v předním kole

Kolo čím dal častěji slouží jako plnohodnotný městský dopravní prostředek. Avšak u městského kola nastává jeden problém – kam uložit zavadla? Zapomeňte na svá záda, v případě konceptu Transport je v předním kole pro vaše zavazadla místa dost.

Jízdní kolo Transport
foto: David Hotard

Transport je technologický demonstrátor kola, které řeší věčný problém cyklistů – jak nejlépe přepravovat na kole zavazadla. Koncept je dílem tři studentů, kteří kolo navrhli v rámci studia kurzu cyklistického designu na univerzitě George Tech. Studenti mohli také využít finanční prostředky a komponenty od známého výrobce cyklistických součástek SRAM.

Je třeba zdůraznit, že se koncept Transport nepyšní žádnými high-tech materiály. Díky omezenému rozpočtu studenti použili pro stavbu obyčejnou ocel, překližku a lepidlo. Jak sami studenti přiznávají, cílem je spíše ukázat nový směr podoby městského kola.

Kolo je ve svém principu funkční. Pokud o koncept projeví zájem některá z cyklistických firem, není problém použít moderní cyklistické materiály, jako je karbon nebo titan.

Transport

Jízdní kolo Transport
foto: David Hotard

Kolo je osazeno klasickými cyklistickými doplňky, samozřejmě značky SRAM. Rám je sice velmi efektní, ale jeho přední stránkou nebude zřejmě tuhost konstrukce.

Dominantou konceptu Transport je přední kolo, jenž má tvar uzavřených talířů. Na předním kole nenajdeme výplet nebo náboj. Ráfek s duší a pláštěm se odvalují po šestici kuličkových ložisek, které jsou zapouzdřeny v diskovém kufru předního kola.

Diskový kufr je vyrobený z plastu. Minimalistická vidlice je pak přišroubovaná přímo na disk. Absence výpletu i předního odpružení je však na pováženou. Přední kolo nemá prakticky žádný způsob jak absorbovat nerovnosti cesty, což má zásadní vliv na kvalitu jízdy i životnost součástek kola.

Studenti se však nevzdávají a svůj nápad plánují přepracovat do funkčního prototypu. Dokonce přišli s nápadem, vytvořit diskový kufr z drátěného pletiva.

Drátěná konstrukce umožní lépe absorbovat nerovnosti vozovky a vypořádat se s bočním větrem. Co myslíte? Koupili by jste si podobné kolo pro cesty do práce?

4 Comments on “Transport: Jízdní kolo s kufrem v předním kole”

  1. koncept ma minimalne dva
    koncept ma minimalne dva problemy, v dazdi tam bude frkat voda z kolesa ale kedze bike nema blatniky tak sa taka prevadzka asi nepredpokladala a druha vec je vaznejsia, co je to za ptakovinu zvysit neodpruzenu hmotu ? a ked uz myslim ze brasne na prednej vidlici su praktickejsie

Napsat komentář