Toyota se stává jediným vlastníkem závodu v Kolíně, začne tam vyrábět hybridní Yaris

Továrna TPCA v Kolíně, původně společný podnik skupiny PSA a Toyoty, přechází plně do vlastnictví japonské automobilky Toyota.

Továrna v Kolíně, dosud známá jako TPCA, nově ponese název Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ).
foto: Toyota

Za účasti prezidenta závodu pana Koreatsu Aokiho, ředitele českého zastoupení Toyoty Martina Pelešky a starosty města Kolína Michaela Kašpara bylo nedávno slavnostně odhaleno nové jméno automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Firma také představila nové logo společnosti a dle vzoru ostatních evropských závodů bude vystupovat pod obchodním názvem TMMCZ.

Společný podnik vznikl v roce 2002 a je jedním z největších exportérů. Od roku 2005 vyrábí malé kompaktní vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 a v jejich výrobě bude pokračovat i nadále.

V současné době firma investuje více jak čtyři miliardy korun do rozšíření kapacity a modernizace závodu. V průběhu tohoto roku přibude i výroba modelu Toyota Yaris, který bude se svou hybridní technologií v tomto závodu novinkou.

„Náš závod se dnešním dnem stává plně součástí skupiny Toyota Motor Europe, která má v Evropě v současné době zastoupeno již osm závodů, vývojové centrum a několik logistických center. Zvýšená poptávka po našich vozech a příprava na výrobu nového modelu přinese i zahájení výroby na tři směny od 28.2.,“ uvedl Koreatsu Aoki, prezident TMMCZ.

Martin Peleška, který je ředitelem českého zastoupení značek Toyota a Lexus k tomu dodal: „Toyota je v Česku již dlouhou dobu významným subjektem nejen v prodejích vozů. Plným převzetím moderního výrobního závodu Toyoty nedaleko Kolína a dalšími investicemi do výroby Toyoty Yaris to nekončí. Pro více než 20 firem sdružených v rámci tzv. Toyota Associated pracuje v Česku více než 9 000 lidí. Patří sem jak vlastní leasingová společnost Toyota Financial Services, tak i Logistické a distribuční centrum na náhradní díly v Krupce a samozřejmě i široké zastoupení dealerů značek Toyota a Lexus a řada dalších společností.“

„Naše vlastnictví závodu v Kolíně plně reflektuje naši dlouhodobou filozofii vyrábět auta tam, kde je prodáváme, a navazuje na dlouhodobou výrobu vozů Toyota v Evropě. Nová investice a zavedení platformy TNGA a hybridní technologie do kolínského závodu je v souladu s naším dlouhodobým rozvojem a strategií v Evropě,“ uvedl Dr. Johan van Zyl, prezident a CEO Toyota Motor Europe.

tisková zpráva

6 komentářů u “Toyota se stává jediným vlastníkem závodu v Kolíně, začne tam vyrábět hybridní Yaris”

 1. off
  Podle této studie britského think tanku EMBER by jsme

  off
  Podle této studie britského think tanku EMBER by jsme zvládli do roku 2030 vyeliminovat všechny uhelky a nahradit je solárem, větrníkama, plynem, snížením obřího exportu. Tím bychom dostali menší produkce než dnes, ale přesto by se dosáhlo pokrytí větší spotřeby.
  https://faktaoklimatu.cz/studie/2020-scenar-ember

  Německo za dva roky vypne jaderky a uhlí chce zrušit v roce 2038. My žádný jaderky vypinat nebudem a uhlí chcem vypínat až buhví kdy po Německu.

  V nárůst plynu a solárů nevidím problém, ale nevím o kolik půjde zvednout produkce větrníků v naší krajině.

Napsat komentář