Toyota konečně otáčí: uvede 30 bateriových elektromobilů

Japonská automobilka Toyota dodá do roku 2030 na trh 30 nových bateriových elektromobilů. Zároveň do roku 2035 sníží emise CO2 u vozů prodávaných v západní Evropě o 100 %. První elektrický model pod označením bZ4X bude uvedený v příštím roce.

Pro nastupující elektrifikaci Toyota vyvinula novou řadu elektromobilů pod označením bZ, což znamená zkratku „beyond zero“. Prvním modelem nové řady je bZ4X vyvinutý ve spolupráci se Subaru. Jeho výroba začne příští rok v závodě Motomachi v Japonsku a v nabídce pro zákazníky se objeví v brzké době.

Řadu bZ brzy rozšíří malý crossover navržený pro japonský a evropský trh, do kterého půjde variabilně přidávat baterie pro prodloužení dojezdu. Dalším vozem bude elektrický sedan střední třídy a velké rodinné SUV se třetí řadou sedadel. Značka Lexus zanedlouho uvede plně elektrický model RZ, který bude kombinovat dynamiku lineárního elektromotoru s úžasnou ovladatelností poskytující řidiči nevšední radost z jízdy.

„Naším cílem je do roku 2030 prodávat celosvětově 3,5 milionu elektromobilů ročně. Vedle čistě elektrických vozů budeme i nadále klást důraz na naše hybridní modely a rozvoj vodíkové platformy,“ říká prezident Toyota Motors Akio Toyoda.

Lexus uvede elektromobily ve všech segmentech

Lexus do roku 2030 uvede kompletní řadu elektromobilů ve všech segmentech vozidel. Ve stejném roce by elektromobily měly tvořit 100 procent prodejů Lexusu v Evropě, Severní Americe a Číně, což představuje celkem jeden milion vozů. O pět let později bude celosvětově nabízet pouze elektromobily.

Vedle uvedení nových elektrických modelů Toyota plánuje dosažení uhlíkové neutrality ve všech výrobních závodech do roku 2035 kombinací snižování spotřeby energie a rozšiřováním používání inovativních výrobních technologií. 

Toyota v současnosti vyrábí více než 100 modelů s benzinovým, hybridním a plug-in hybridním pohonem nebo s palivovými vodíkovými články, které dodává do 170 zemí světa.

zdroj: tisková zpráva

27 komentářů u “Toyota konečně otáčí: uvede 30 bateriových elektromobilů”

      1. Čína největší automobilový trh světa útočí na 20% a každý další měsíc se prodej BEV zvyšuje. Možná do dvou let budou na 50%. Německo bude nebo už je na 18% a to ještě Tesla neotevřela Berlín. V Německu mají nyní dieselová auta podíl 15%, Takže ano ,domnívám se , že plán prodávat v roce 2030 35% produkce aut do zásuvky, je sebevražda automobilky Toyota.

Napsat komentář