Toyota FV2: auto z budoucnosti

Koncept tříkolky Toyota FV2 se objevil už koncem minulého roku na autosalonu v Tokiu. Už tehdy jej novináři označovali za jeden z nejkreativnějších, který tam byl k vidění. Toyota pochopitelně neváhala a dovezla jej i na letošní veletrh spotřební elektroniky CES 2014 v Las Vegas.

Toyota FV2
foto: Toyota

Toyota FV2 je unikátní dopravní prostředek, kterým Toyota prezentuje své koncepty „Fun to Drive“ a „Intuitive Connection“. Cílem je propojit stroj a člověka skrze srdce a tělo. Jinými slovy, FV2 se ovládá podobně jako třeba Segway – nakláněním celého těla (dopředu, dozadu, vlevo a vpravo).

To dává jezdci pocit lepšího spojení s dopravním prostředkem a zajímavější prožitek jízdy. Navíc je futuristická elektrická tříkolka pochopitelně vybavena všemi nezbytnými proprietami: ted V2V a V2I komunikací, kterou ostatně chtějí v USA brzy povinně nařídit montovat do všech aut (a Google cítí příležitost).

Co se týká spojení se „srdcem“ neboli emocemi řidiče, Toyota si představuje, že s dopravními prostředky budoucnosti budete mít podobný vztah jako má třeba jezdec s koněm. FV2 dokáže využívat rozpoznávání obličejů a hlasu pro identifikaci řidiče a jeho nálady. Zároveň může palubní počítač sloužit jako kopilot.

Čelní sklo je také vybaveno technologií augmented-reality (upravené reality) a dokáže tedy například promítat navigační prvky přímo do zorného pole jezdce. A to pořád není všechno: Toyota slibuje, že auto bude vybaveno umělou inteligencí, která bude růst společně s řidičem.

Dokáže si s ním povídat, číst jeho gesta, výrazy obličeje a dokonce se bude umět odkazovat ke starším událostem. Tedy asi jako umělá inteligence jménem „Samantha“ z aktuálního hitu Spika Jonzeho „Her“, jen možná bez toho flirtování. Ale kdo ví?

Rozměry malé elektrické tříkolky jsou 3000 mm délky, 1600 mm šířky a 990 mm výšky (parkovací mód)/1780 mm (jízdní mód). Rozvor činí 2360 mm a maximální počet pasažérů je jeden.

tisková zpráva

One Comment on “Toyota FV2: auto z budoucnosti”

Napsat komentář