TEST: vyzkoušeli jsme nový Nissan Leaf s 30kWh baterií

Jan Horčík - 09 Květen 2016

Nissan Leaf se dostal na trh koncem roku 2010. Během pěti let se ho prodalo přes 220 000 kusů. Nyní přichází na trh nová verze s 30kWh baterií. Kolik ujede?auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

Nový Leaf s 30kWh baterií nepřináší kromě navýšení dojezdu žádné jiné významné změny. Ocenit je však třeba vylepšený systém NissanConnect EV pro vzdálenou správu vozidla přes smartphone (např. vzdálené vyhřívání) a zejména rychlý a přehledný informační systém včetně navigace.
foto: Hybrid.cz

Nejnovější verze Nissan Leaf s 30kWh baterií navyšuje kapacitu o 6 kWh. U verze s 24kWh baterií, která i nadále zůstává v prodeji, byla využitelná kapacita asi 21,3 kWh.

S takovou uměl Nissan Leaf ujet na jedno nabití reálně v létě bez klimatizace kolem 150 km, limitem bylo 170 km při opravdu šetrné a přívětivé jízdě.

Nová 30kWh baterie je dle NEDC "kotována" na 250 km. Dle amerického měřícího standardu EPA s ní Leaf ujede 171 km, což je realitě mnohem blíž a dokonce auto v některých ohledech podcěnuje.

auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

foto: Hybrid.cz

Z nominálních 30 kWh kapacity je reálně využitelných asi 28,5 kWh. My jsme s autem ujeli na jeden zátah 190 km z Prahy (Duhová ulice, rychlonabíječka , nabito na 96 %) na Bítov u Vranova.

Spotřeba a dojezd

Cesta trvala tři hodiny, hypermiling na dálnici při rychlostech kolem 90 km/h umožnil jet od Jihlavy dál rychlostí podobnou a v rámci předpisů, pochopitelně, už s menším důrazem na spotřebu.

Když indikátor ukazoval 15 km zbývajícího dojezdu (poslední dílek baterie), byli jsme asi 5 km před cílem, takže odhadem 15-20 km by auto ještě ujelo. Průměrná spotřeba indikovaná vozem se pohybovala kolem 14,5 kWh/100 km.

auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

foto: Hybrid.cz

Když jsme Nissan Leaaf připojili s pomocí dodávaného kabelu EVSE do běžné 230 V zásuvky, dodaným kabelem proteklo 31,1 kWh. Nabíjení trvalo dlouhých 17 hodin, protože kabelem dodávaným s autem protéká standardně pouze 8 až 10 A.

Stejnou cestu jsme pak zopakovali opačným směrem. Tam už to bylo opravdu na knop. Už asi 30 km před Prahou zmizely všechny dílky nabití baterie, procenta ukazovala nulu.

Přesto se nám podařilo do Duhové dojet BEZ ŽELVY! Posledních 10 km už byla opravdu lehká jízda asi 70 km/h. V tomto případě byla spotřeba kolem 15 kWh/100 km.

auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

foto: Hybrid.cz

V obou případech se jelo bez klimatizace nebo vytápění a BEZ režimu Eco (který nám přijde po většinu času spíše kontraproduktivní).

Kvůli omezené době vypůjčení jsme neměli možnost auto skutečně podrobně otestovat v městském provozu, ale očekáváme, že tam přes 200 km hravě zvládne. V současné době jednáme o dlouhodobější zápůjčce.

Kvalitní navigace

Všechny ostatní parametry vyjma kapacity baterie zůstaly u nové verze s 30kWh baterií totožné. Výkon 80 kW (110 koní)/280 Nm, aerodynamický koeficient 0,29, CHAdeMO rychlonabíjení, max. rychlost 145 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h během 11,5 sekundy.

auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

foto: Hybrid.cz

Dojezd, resp. kapacita baterie, je bezesporu tou nejdůležitější novinkou vozu Nissan Leaf. Zároveň ale nemůžeme nepochválit rychlý, responsivní a intuitivní středový displej včetně navigace. Kupodivu něco takového stále ještě není, ani v roce 2016, samozřemostí!

Ocenit je třeba také minimální hmotnostní nárůst o 21 kg a nezměněný zavazadlový prostor o objemu 370 litrů (720 litrů se sklopenými zadními sedadly).

Novou baterii o kapacitě 30 kWh lze objednat u vozů s úrovněmi výbavy Acenta a Tekna. Záruka na 30kWh baterii je 8 let/160 000 km namísto standardních 5 let/100 000 km. Záruka kapacity článků baterie je zárukou proti poklesu kapacity pod čárkou 9 (z 12) na ukazateli kapacity baterie.

auto test elektromobilu Nissan Leaf 30 kWh baterie

foto: Hybrid.cz

Ceny Nissanu Leaf modelový rok 2016 startují na částce 730 000 Kč (výbava Visia). Ve výbavě Acenta (30 kWh) činí cena elektromobilu Nissan Leaf 859 600 Kč. Nejvyšší úroveň výbavy Tekna (30 kWh) je k dispozici za 926 600 Kč, ceny jsou s DPH. Navíc není od věci připlatit si u Acenty dalších 24 800 kč za 6,6kW palubní nabíječku.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Zajímalo by mě, kolik stojí upgrade 24KWh baterie na 30KWh. A jaké jsou podmínky, zda je tam nějaké omezení, jaká je záruka atd...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Upgrade nie je možný, už som to riešil

Díky vstřícnosti BSAuto Brno jsem měl půjčený na víkend Nissan Leaf s 30kW baterií. Výbava Tekna. Chtěl jsem si vyzkoušet trasu, kterou běžně jezdím: Brno – Svitavy a okolí. Rád bych se podělil o svoje postřehy. Při jízdě s ECO módem spotřeba 12,8 kWh/100 km. Úbytek baterie cca 1 km na 1 km jízdy. Při jízdě bez ECO módu spotřeba 13,4 kWh/100 km a úbytek baterie cca 1,1 km na 1 km jízdy. Během jízdy při dojíždění ke křižovatce/koloně využívaná silnějsí rekuperace a brždění motorem díky módu „B“. Jízda normálním stylem, jak jsem zvyklý. Občasná akcelerace, když se „borci se zatmavenými skly“ pokusili dát do kopce najevo, že mají silné auto (neměli šanci ;-) ...). Krátká projížďka po dálnici – spotřeba neměřena, pozorovaný úbytek baterie cca 2 km na 1 km jízdy (při vysoké rychlosti), při normální dálniční rychlosti cca 1,5 km na 1 km jízdy. Auto mě přesvědčilo stabilitou, výkonem, komfortem (např. do dneška jsem si myslel, že Bose sound systém je na nic – ale teď vím, že je super ;-) hlavně v tichém elektroautě ...). 30 kW baterie už není jen na ježdění kolem komína, dává možnost jezdit delší trasy – z baterií jsem dostal reálný dojezd po okreskách 200 km bez problémů (klimatizace ubírá cca 7 km dojezdu díky lepšímu tepelnému systému). Postřehy k autu a návrhy na zlešení jsem předal BSAuto Brno (ocenili to) a oni to předali dál na centrálu. Myslím, že pro většinu cestujících začíná být 30 kW baterie dostačující k tomu, aby se dostali do 90% svých cílů na jedno nabití. Zbytek cest půjde absolvovat díky rozrůstající se síti rychlonabíječek. Nabíječka ve Vystrkově podle mě umožní beproblémovou cestu mezi Brnem a Prahou (a případně i Plzní) i Nissanem se 30 kW baterií bez rychlostního omezování se na dálnici (s dodržováním předpisů, samozřejmě). Na závěr úsměvná situace: jakožto nezkušený elektromobilista jsem měl nervy, když jsem měl dojezd na autě 98 km a navigace ukázala vzdálenost 50 km do cíle. Nakonec při dojezdu do cíle byl dojezd 56 km i přes jízdu bez ECO módu ;-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den Všem.
Pod tento postřeh se mohu podepsat. I já měl zapůjčený Nissan Leaf z BS Auto Brno a musím naprosto souhlasit s velmi příjemným přístupem jejich prodejců značky Nissan. Jelikož jsem elektromobilista,chtěl jsem si vyzkoušet,jak moc je uváděný dojezd reálný, když budu aplikovat svůj jízdní styl v součinnosti s jízdou podle pravidel a přitom nezavazet. Můj výsledek s jízdou ECO i bez byl 13kW na 100km a to jsem nejezdil po rovinkách,ale za víkend jsem zvládl Beskydy,Jeseníky i Orlické hory.Neměl jsem problém mít dojezd více jak 200km. Autu ve výbavě Tekna nebylo co vytknout. Myslím si,že však nejde ani tak o výbavu,ale o velikost baterie 30kW,která opravdu už umožňuje bez velkých potíží jezdit po ČR mezi rychlonabíjecími stanicemi. Jediné,co lze vytknout je standardně dodávaná nabíječka 230V/10A, protože dobíjení s ní je opravdu hrozně pomalé.U BS auto nejen že auto koupíte,ale prodejci Vám rádi zodpoví na spoustu zvědavých otázek, vůz i zaservisují a umožní Vám i nabíjet u jejich rychlonabíjecího stojanu. V rámci podpory elektromobility je jedno,jestli přijedete ke stojanu s Nissanem či elektromobilem jiné značky. Můj názor je,že Nissan Leaf s 30kW baterií je na naši malou zemičku pro cestování dostačující a nabíjení ve Vystrkově bude příjemnou třešničkou pro cestování po ČR.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den,
rád bych se zeptal jak pujčení Leafa u BS Auto Brno probíhá.
Kolik pujčení Leafa stojí a jaká je maximální doba vypujčení?
Je potřeba složit nějakou kauci či doložit pojistku na blbost? Kladou si v BS Auto nějaké jiné požadavky, jako je třeba omezení nájezdu, nabíjení jen u určitých nabíječek (vlastně ani nevím co by mohli vymýšlet)?

Předem díky za odpověď.
Jarda

Byl jste uspesny s pujcenim a pokud ano, jake jsou vase postrehy/zkusenosti?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den.
Nejlepsi je se tam zastavit osobne a domluvit se. Podminky nemeli skoro zadne. Nechal jsem jim tam svuj elektromobil. Ovsem jak rikam, zalezi na domluve. Myslim si, ze se jedna vzdy o individualni pristup ke konkretnimu potencionalnimu zakaznikovi. Jirka

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi dobře zaplaceny test ! Většina popsaného jsou prachsproste lži !!! A s delkou záruky zase jen lzi, Nissan má ke všem záručním potížím nějaké Ale a spoustu výmluv.

Obrázek uživatele jurazhor

hm,zajímavé
mohl by jste prosím popsat vaše zkušenosti z vaším leafem
30kwh a napsat nám sem prachsprosté pravdy?
děkuji předem

---

jurazhor

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mel jsem Leafa 30 pujceny 3 dny. Mimo rychlejší dobijeni na Chademo az do konce jsem nic výraznějšího nepocitil. Spotřeba průměr 17,1 kWh bez klima a topeni a skutecny dojezd nakonec jen 161 km. Novým Nisanem connect nebylo vozidlo vybaveno, nicméně po zkušenosti s dřívějšími vozy a ev již nemám ke značce Nissan důvěru, technický považuji jejich vozy za dokonale, ale prodejní lži, reklamační obstrukce a jednání zástupce pro ČR a českých dealerů je důvod si Nissan a v Česku více nekupovat.

Jeste me napadlo, ten "vylepšený systém NissanConnect EV pro vzdálenou správu vozidla přes smartphone" funguje jen doma na wifine nebo ma auto vlastni simku? Dik

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Leaf ma vlastni pripojeni. Viz https://www.nissan.cz/CZ/cs/YouPlus.html
Leaf je po nastartovani porad online a posila data do Nissan serveru. Proto se to pred jizdou musi odsouhlasit, nebo zamitnout.

Obrázek uživatele ePavel

Ano, ta to bych vraždil, pořád něco mačkat. Stejně tak jako za signalizaci otevřených dveří.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele Cipísek D

dobíjení 30kWh baterie z Doma/ČEZ Mennekes 400V/32A/22kW = dobíjení maximálním výkonem palubní dobíječky 6,6kW pouze z 1 fáze 230V/32A/7,3kW trvá 4,5 hodiny...

NO ŽÁDNÁ SLÁVA NISSAN to tam nešla fóknout nová 3-FÁZOVÁ DOBÍJEČKA 11kW jako má nové BMW i3 ;)

http://kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/bmw-i3/

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak urcite sla, sla by tam dat i 50kw baterka a silnejsi motor atp, akorat ze pak by uz asi leaf nesel sehnat za ceny jako dneska (od 600 000).
Vim ze ti to asi bude pripadat neuveritelne, ale jsou i lidi, co si koupi radeji EV za 600 000 s tim ze s nim budou jezdit jen kratsi trate, nez teslu s petinasobnou cenou...

Obrázek uživatele Cipísek D

přechod palubní nabíječky z 1-fázové 6,6kW 2012 na 3-fázovou 11kW 2016 by už nestál majlant, pár výkonových tranzistorů navíc... ;)

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Moc prosím o link na takové schéma zapojení. Postavím to a integruji do svého BEV.
Předem moc díky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nestal, ale v automotive se pocita kazdy desetnik. Jinak treba v USA (a mozna i jinde) se moc vicefazove dobijeni nepouziva, tak proto se s tim mozna nestvou.... na rychlodobijeni to je stejne malo a u pomaleho uz to je pak celkem jedno...

Obrázek uživatele Cipísek D

No je fakt že kdyby to zdražili teda rovnou o 20cetník a šópli tam rovnou 3-fázovou 22kW jako má Rendlík ZOE

http://kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/a2012-renault-zoe/

http://www.hybrid.cz/test-jak-jezdi-elektricka-kraska-renault-zoe-dil-1

http://myrenaultzoe.com/wp-content/uploads/2014/02/Comparison-kW-vs-Time-22kW-and-43kW-Large.jpg

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/RENAULTZOE-4800_1.jpg

http://www.4wheelsnews.com/images/photo_galleries/original/12247/2012_renault_zoe_engine.jpg

PS: Dyť je to jen takový malý sympaticky dekl motóru ;)

tak nabíjení 30kWh baterky by z Doma/ČEZ Mennekes 3F400V/32A/22kW zabralo 30:22*1,1*úbytková křivka = cca 2hod ... To by už šlo !! :))
Tzn: reálný dojezd 200km
dobíjecí doba 2 hodiny
cena 5Kč/kWh = :
cena dobíjení 75Kč/1 hodinu
spotřeba : 75Kč/100km
rychlost dobíjení 100km/1 hodinu ... To by už šlo !! :))

takhle se starou 1F6,6kW to jede jen rychlostí dobíjení 44km/1 hodinu ... To je slabý :( a verzi jen s 3,3kWh nebrat vůbec ... poněvadž pak je to u takovýhleho sloupku

http://www.cerhenice.cz/Media/Public/PhotoGalleries/2126/d68de7fb-94e7-4d90-bb08-6b5086b78c61.jpg

NA CELÝ VODPOLEDNE :))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele PaRi

Tuším dobře, že výrobce modifikoval primární články, a staré přestal vyrábět, a Nissanu 'nezbylo nic jiného', než zvýšit dojezd a cenu?

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

primární článek je jednorázově použitelný chemický zdroj elektrického napětí, lidově "nenabíjecí baterka"

Obrázek uživatele PaRi

'Primárním' jsem rozuměl ty, na které to zrovna jezdí, tedy spíš ve významu 'hlavní'.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No s ohodeme na to, ze 24kWh verze se vyrabi a prodava dale, tak spise ne.

Někde jsem zaslechl, že články 30kWh baterie pro Leaf už vyrábí LG Chem? Ty články pro 24kWh jsou od AESC.

Obrázek uživatele Cipísek D

Píšete že s dodávaným kabelem EVSE 230V to dobíjelo 17 hodin..
Jakou verzi NISSAN LEAF jste testovali?
Měli jste verzi s 3,3 nebo 6,6kW palubní nabíječkou??
A s jakým kabelem je to schopné nabíjet 230V/16A/3,7kW ?? a kolik hodin?

Ví někdo Jak dlouho se to nabíjí s palubní nabíječkou 6,6kW z ČEZ dobíječek Mennekes 400V/32A/22kW ??

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele Jan Horčík

Testovaná verze měla 6,6kW palubní nabíječku. S kabelem kupovaným od třetích stran by auto mělo být schopné se nabíjet zhruba 3,3 kW. Přes Mennekes to pořád bude trvat 30/6,6=4,5 hodiny.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Cipísek D

EVSE 230V / 17 hodin.. To je mě divné .. a opravdu ta zásuvka 230V z které jste dobíjeli byla 16A ? Nebyla náhodou na starý jistič jen 10A ?? Že by k tomu dodávali jen obyč 10A kabel ...

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stále k tomu dávají jen 10A nabíječku takže 16A zásuvka není nic platna. Já úplne vybity Nv200 s baterií 24 kWh ne nabiju ani za celou noc takže leaf 30 kWh bych nechtěl tímto bazmekem nabíjet ani ve snu. Neschopnost nebo neochotu Nissanu vybavit auta solidní nabíječkou nechápu.

Obrázek uživatele ePavel

Ne solidní nabíječkou, ale solidním kabelem. Také nechápu, proč má výrobce potřebu za každou cenu něco omezovat. Ano, nekde rozvody nejsou zrovna kvalitní a někde rovnou chybí kapacita a je to jištěno 10A. Ale to si předci můžu na kabelu jednoduše přepnout. Ostatně VW to přepínání na origo kabelu má, ale zase sakra jen do 10A!
Pak, aby člověk mohl solidně nabíjet musí koupit neoriginál kabel, který neodpovídá normám...

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Schuko zasuvky muzou dlouhodobe prenaset pouze 10A. Pro kratkodoby provoz muzou prenaset 16A, ale pozvolna se zahrivaji a to nejde do nekonecna. Norma pocita vzdy s neuplne dobrou zasuvkou, proto je to omezeni. Zkuste doma zatizit nejakou zasuvku 16A po dobu 8h. Mozna bude studena, mozna vyhori. Zalezi na prechodovych odporech. Normy vychazeji vzdy z horsich predpokladu. A Nissan nechce riskovat zalobu za vyhorely barak. Ostatne jine automobilky to maji stejne. Wallboxy nemaji Schuko, ale jsou pripojeny s pevnym kabelem a tam je povolen vyssi proud.
Ta tzv. nabijecka neni vubec zadna nabijecka, ale je v ni pouze maly mikroprocesor, ktery komunikuje s EV a rika, ze EV smi tahnout jen 10A.

Obrázek uživatele ePavel

Technické možnosti jsou jedna věc. Ano, běžná schuko může přenášet 16A max 6 hodin. Pokud je ale zásuvka ve špatném stavu s vysokým přechoďákem může nastat problém i při 10A, které tam potečou 10 hodin. Naopak zásuvky používané například ve veřejných stojanech typu čez jsou konstruované tak, že mají velmi nízký přechod (mají například zlacené nebo stříbřené kontakty), okolní materiál vydrží vysoké teploty a také masivní kovové díly teplo odvádějí a předávají do vzduchu. Takže ať automobilky napíšou do návodu, že nabíjení proudem 16A vyžaduje bezvadnou zásuvku a dál se nestará. Mimochodem dát čidlo teploty do vidlice by taky nebyl problém, ale někdo by musel myslet... PS: ten kabel (ne nabijecka) má i jiné funkce. Například obsahuje proudový chranic, kontrolu pripojeni PE a stykač, který do kabelu pustí napětí až po připojení auta a po ukončení nabíjení ho zase vypne z důvodu bezpečnosti.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele ozana

Nevím jak jiné EV, ale to moje sosá z 16A kabelu maximálně 13A (t.j. žádných 16A trvale).

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele ePavel

Záleží na palubní nabíječce. 13A myslím sosá i c-zero, ION. Auta co mají 16A, budou s kabelem co to umožnuje ze shuko sosat 16A. Mimochodem auta se silnější nabíječkou a tzv. 16A kabelem typ1/typ2 budou z veřejného stojanu sosat 20A, tak jsou ve zkutečnosti omezeny 2,5mm2 kabely...

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele ozana

Cituji z článku: "kabelem dodávaným s autem protéká standardně pouze 8 až 10 A."

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Cipísek D

no ja umim číst, však proto ověřuju neuvěřitelnou hodnotu 17h / 10A standartně dodávanýho kabelu jesi to není nějaká mýlka jesi třeba na kabel nešoupli ampérmetr a hle 10A a na zásuvce nebylo napsáno 16A ale dodávala jen 10A ... Nechce se mi věřit že by Franfouz z aliance Nissan Renault když do Zoe byl schopný šópnout 43kW chameleona že by do výkladní skříně NISSAN LEAF hodil do kufru jen obyč prodlužku 230V*10A= 2,3kW kabel!! ;)

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Resis zenske organoviny
Kdyz do 16A zasuvky zapojim 10A nabijecku*, porad bude brat jen 10A.
Kdyz do 10A zasuvky zapojim 16A nabijecku*, vyhodi jistic.

* - xyA nabijeckou je mineno, jaky povoleny odber xyA rika elektronika v kabelu palubni nabijecce

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Cipísek D

:))) no a právě tady šoupali do údajně 16A zásuvky 29A nabíječku *230V = 6,6kW a nabíjelo to 10A... máš v tom hokej, zapni raději tívo :))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele ozana

Cipísku, ta krabička na kabelu uprostřed, řekne nabíječce v autě, že si může vzít jen 10A, viz např. zde.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Je to marny, je to marny, je to marny.
Dojdi si vystrikat na Muskovu fotku a uz prosim mlc k vecem, kterym nerozumis. Diky.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Uváděných 3,3/6,6 kW je podle mě příkon, který je nutný vynásobit cca x 0,9, pokud předpokládáme 90% účinnost nabíjení (10% ztrát). Pokud je využitelná kapacita 28,5 kWh, je potřeba počítat s touto hodnotou (nikoliv 30kWh) a správný vzorec by měl být cca 28,5 / 2 (u standardního 10A kabelu), 28,5 / 3 (u 3,3kW) či 28,5 / 6 (u 6,6kW), pokud pomineme padající křivku nab. proudu ke konci nabíjení.

---

Tesla Model S/X - >250 tis km
Opel Ampera - >100 tis km (spotřeba 0,7l/100km)
ostatní EV - > 50tis km

www.teslicka.cz
Tesla Referral code: https://ts.la/ondrej87331

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dotaz na redakciu. Nabíjačka je 6kW, nie kWh.
Ale inak dobrý článok.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den. Bolo by fajn robit aj testy spotreby na dialnici pri 110kmh a 130kmh. Pre mna je zakladny dojazd 110 po dialnici a -5c vonku.

Souhlas!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ta otravná hláška na displeji, kde musím ťuknout Accept, se ukazuje po každém nastartování, nebo jenom při prvním použití auta? Podle toho, že to byl půjčovací kus a zřejmě jste okamžitě nefotili, to předpokládám bude pokaždé?

Nissan Qashqai má podobný prompt při startu kvůli navigaci a po pár měsících jsem ho upřímně nenáviděl. Kvalita středového displeje se bohužel nepozná při jedné jízdě ale až každodenním používáním.

Nissan Leaf ma zabudovanou aplikaci NissanConnect EV. To EV je rozsireni o funkce elektromobilu. Pokud mate aktivovany ucet u Nissanu, tak Leaf se pri kazdem zapnuti chce pripojit k Nissan serveru a prenasi urcite udaje o jizde. Spotreba, rychlost, GPS pohyb, teplota baterek, venkovni teplota a spousta dalsich udaju. Ty se pak anonymne zpracovavaji v ramci Nissanu. Ale pres webove rozhrani mate tyto data k dispozici. Mate knihu jizd atd. Ale da se take vystopovat kde jste kdy byl, zda jste byl u milenky nebo kdo vi kde. A proto se musite rozhodnout, zda chcece jezdit inkognito, nebo ne a to musite v navigaci odkliknout.
NissanConnect EV je predplaceny u noveho auta na 2 roky. Po uplynuti muzete za nejake penize prodlouzit, nebo nemusite. Kdyz nemate aktivni ucet pro NissanConnect EV, tak hlaska se uz neobjevuje. U noveho auta muzete funkci zrusit ale pak mate informace jen lokalne z navigace.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Po každém nastartování.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aargh. Pro mě je právě dobře udělaný software (narozdíl od snad všech “starých” automobilek) důvod k čekání na Model 3 :(

Jaký je dojezd při 130 km/h?

Obrázek uživatele Cipísek D

2012 24kWh LEAF 130kmh = 90km
http://www.abel-it.co.uk/range.jpg
2016 NEDC dojezd 250km : 2012 NEDC dojezd 200 km = 1,25
2016 30kWh LEAF 130kmh = 90*1,25 = 110km ;)

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele Cipísek D

že jo, chtělo by to graf narůstající spotřeby s rychlostí jízdy

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele Cipísek D

24kWh verze baterky
http://www.abel-it.co.uk/range.jpg

https://5vtj648dfk323byvjb7k1e9w-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/12/Leaf_Range_Cold_Weather_FleetCarma.png

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Obrázek uživatele Jan Horčík

Podle našeho odhadu 100-120 km dle profilu cesty.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mohl by jste prosím sdělit, jak dlouho jste jeli po D1 (se sjezdem na 112.km, že) a zda to bylo na jeden zátah?
Předem díky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

další vtip na elektrická auta, prostě jediný skutečně elektrický vůz = Tesla
Nissan opět můžu ignorovat, jiný vůz než Tesla pro mě neexistuje...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je dobre ze to vime, tak kdyz budes hodny, tak mozna rodice k vanocum nebo narozeninam, nejaky ten model tesly koupi... treba dokonce i na dalkove ovladani.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tato informace má pro mne cenu zlata

:)

Pri 130 km/h podľa mňa ani náhodou.

Mel bych dotaz na prakticke provedeni toho "hypermilingu", jak se to realne provozuje? Jezdim jen v dobe, kdy kamiony nejsou (resp. je jich minimum)? Nebo bezohledne blokuju dalnici (a ohrozuju ostatni) tim, ze je nutim me predjizdet rozdilem rychlosti 10kmh (ja jedu 90, kamion 100?
Z videa nejakeho Slovaka mi prislo, ze spis to druhe ("hlavne, ze ja dojedu, na ostatni se*u)".
Kdyz jsem zkusil jet s Leafem po dalnici, musel jsem tam mit nejakych 105 tachometrovych, abych nebyl pro kamiony brzdou... A v tomhle rezimu jizdy uz procenta mizela pekne rychle.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele ePavel

Kamiony stovkou opravdu nejezdi, to byl nejaky sen s elektromobilem, ne skutecna jizda...

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele Jan Horčík

V našem případě vypadal hypermiling tak, že jsme hodně využívali plachtění na neutrál a drželi se asi 25 minut za kamionem.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

25 minut za kamionem - to je asi překlep, ne? ;-)
Předpokládám, že správně mělo být 25 metrů za kamionem - což je ovšem při rychlosti 100km/h méně než 1 sec, přičemž bezpečná vzdálenost by měla odpovídat cca 2 sec.
Jasně, já tak občas taky jedu, ale je to na hraně.

---

Hyundai Kona 64kWh, 15.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 36.100 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tím bylo myšleno, že strávili 25 minut jízdy za kamionem.

Obrázek uživatele ozana

S asistentem brzdění by to už bylo celkem bezpečné, ne?

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Spíš s adaptivním tempomatem, ale ten Leaf pokud vím nemá.

---

Hyundai Kona 64kWh, 15.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 36.100 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To mi připomíná moje dětská léta a ježdění Škodou 105 k Balatonu.
Já mám E-Auta rád a reálný dojezd 200Km už je skvělý na denní dojíždění do práce a domácí nabíjení. To je s rezervou i na nákup a s dětmi do kroužků apod.

Ale jet po dálnici 100Km/h to jsem nedělal ani s první škodou Felicií před 15ti lety.

Ja jazdím 100km/h s Meganom ...

Je pochopitelné, že to poslední místo, pro které budou elektromobily stavěné budou dálnice. Proto je hloupost si je na ježdění výhradně po dálnicích kupovat. Od místa mého bydliště mám nejbližší dálnici 80km, využívám ji 1-2x ročně, proto by třeba mě vůbec nelimitoval dojezd...

PS: i bez dálnice mám roční nájezd 35.000km což je průměrně 96km denně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Super informace pro zbytek lidí, "ty máš dálnici 80km", no já mám 1km k ní a do práce po ní 32km, takže dle tvé informace je elektromobil pro mě nepoužitelný?
Dalo by se říci, že najezdím čistě po ní 90-95procent km, není to sice na trasách Praha-Brno(což bude asi tvá představa použití dálnice), ale to se taky snad počítá ne?

Myslíš tedy, že pro ježdění na dálnici nemá elektromobil smysl? Nebo přenášíš své požadavky a potřeby globálně na elektromobily, ale fakticky je stav jiný, tedy, že lze používat elektromobil i na dálnici...

P.S. znovu, co má tvůj nájezd společného s požadavky na elektromobil, pro lidi co nebydlí (promiň) v prdelákově, kde není za prdelí dálnice?

No, reagoval jsem na neznámého anonyma, který psal svůj příspěvek o něco výš, takže myslím, že informace, které jsem ve svém příspěvku podal, jsou k věci, anonyme.

Vidíš, to máš celkem kus cesty :-D

A kvůli těm tvým 32km po dálnici by ses musel omezovat na maximální rychlost do 100km/h? To nejspíš ne, proto postrádám smysl tvého příspěvku. Zkus si znovu pročíst předchozí příspěvky a pak svůj, možná přijdeš na to, kde je chyba.

Jistě, že na delší přesuny po dálnici zatím nemá smysl (v naší zemi bez rychlonabíječek). Je to asi stejný jako jet se sportovním vozem po polní cestě, dá se to, ale je to nesmysl...

Podle čeho usuzuješ, že místo, kde není dálnice v okruhu pár km musí být prdelákov? To je většina území republiky prdelákov? Připomínáš mi našeho prezidenta, podle kterého jsou 2/3 obyvatel ČR hloupé ovce, tedy hlavně jeho voliči...

No a společného má to, že aktuální parametry elektromobilů jsou pro mne již dostatečné (a tím asi i pro dost velké procento populace [a dokazijí to již 2 známí s iOnama]) a to i přes lehce nadprůměrný roční nájezd.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hele, klidne si nějaký ev pořiď a jezdí si s nim po dálnici. Poznáš sám. Kde jaka stara vydechla Líza se ti bude lepit na prdel a dělat ti nervy. Budeš nastvanej protoze ji ujedeš, ale zkrátí s si dojezd a přijedeš do kanclu, zjistíš ze musíš někam pro něco zajet 30 km daleko a můžeš jet taxíkem, nebo nepojedeš, protoze mas karu na pomale nabíječce a zase budeš za pochvici. Nabíjet na rychle nabíječce můžeš, ale když to budeš dělat každý den tak snižuje s životnost baterií i a můžeš byt první kdo nám tu bude psát jak mu Nissan neuznal záruku na baterii. V posledním už neřesím, že v Brne nabíjís za 10 Kc/kWh a časem budeš platit za min na nabíječce. Zatim můžeš jet nabijet na AAA zadarmo, ale když tam bude fronta, zase budeš za blbce a budou se ti smát. Dálnice není pro ev vhodna, i 30 km znepříjemni život.

Diky za odpoved. Sice mi to prijde trochu jako styl jizdy "o hubu" (vubec nevidim, co se deje; co jsem cetl, amici za to maji celkem vysoke tresty), ale neco se tim urcite usetri.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

pokud ma auto adaptivni tempomat tak v tom nevidim problem a taky tak obcas jezdim, a to jake pokuty za to maji v US je myslim vetsine zdejsich diskuteru celkem fuk, neb s svim EV/fosilem asi spise brazdi evropske silnice

Tu ameriku jsem tam daval spis jako priklad, ze se to nepovazuje za bezpecne a tresta se to.
V "dojezdne" vzdalenosti za to urcite vybiraji Nemci (https://www.bussgeldkataloge.de/indexbussgeld.html sekce Abstand), myslim, ze i Rakousko, u nas se o tom jeden cas mluvilo, ale nezaregistroval jsem, ze by to proslo.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Ano, po D11 jsem tak jel za 8kWh/100km.

---

Hyundai Kona 64kWh, 15.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 36.100 km

Obrázek uživatele Radovan

Je až neskutečné, jaký aerodynamický pytel za kamiony vzniká. Vyzkoušel jsem postupně všechny mnou testované vozy alespoň pár kilometrů na dálnici v tomto režimu a opravdu - spotřeba po rovince osciluje kolem 8 kWh/100 km. Dokonce je úplně jedno, zda jedete elektromobilem s aerodynamikou letící cihly (dodávka Nissan eNV 200, Kia Soul EV, BMW i3...) či něčím opravdu trochu aerodynamickým (Peugeot Ion, Nissan Leaf....).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Jsem rád, že nejsem sám kdo má reálnou představu o aerodynamice i3.

Také si myslím, že hmotnost EV není klíčová. I3 to také dokazuje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Buď je aerodynamika bmw špatná, a potom je jeho nižší hmotnost vskutku klíčová. Nebo je naopak srovnatelná s leafem, a na rozdílu v hmotnosti tedy tolik nezáleží... B je správně, aerodynamika je srovnatelná. Ale i tak má i3 nižší spotřebu než leaf (27kWh vs 30kWh/1OOmil), plus výkonnější motor. Takže k něčemu ta shozená kila určitě jsou. ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No zrovna i3 nema nijak znatelne horsi aerodynamiku nez leaf, ktery si na prvni pohled vypada aerodynamicky, ale v realu moc aerodynamicky neni...

No já to, stejně jako vy, beru podle oka. Rozdíl v hmotnosti je propastný a rozdíl v dojezdu nikoliv. Prostě si nemohu pomoci, ale myslím, že soudruzi z NSR udělali chybu. Dělám v Německé firmě a vim, že jsou to taky jenom lidé.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.