Tesla Model Y: nejprodávanější auto v Evropě za první čtvrtletí!

Elektromobil Tesla Model Y bylo třetí nejprodávanější auto roku 2022. A první čtvrtletí roku 2023 ukazuje, že to nebyla náhoda.

V roce 2022 se elektromobil Tesla Model Y umístil ještě za dvěma nejprodávanějšími modely značky Toyota. Ty mu ale v prvních třech měsících letošního roku musely ustoupit a Model Y se vyšvihnul na první příčku – alespoň v Evropě podle statistik JATO Dynamics pro magazín Motor1. Podle nich Tesla prodala na evropském kontinentu za první čtvrtletí 2023 celkem 267 2000 elektromobilů Tesla Model Y (meziročně +69 %).

Felipe Munoz, globální analytik společnosti JATO Dynamics, uvedl: „Zvýšení výroby spolu s menším počtem problémů v dodavatelském řetězci umožnilo společnosti Tesla konečně dodávat vozy svým zákazníkům v rychlém tempu. Model Y bude pravděpodobně na konci letošního roku patřit mezi 5 nejprodávanějších produktů v Evropě.“

Minulý rok kralující Toyota Corolla mezitím spadla na 256 400, následovaná modely Toyota Hilux (214 700), Toyota RAV4 (211 000) a Toyota Camry (166 200). Podle Motor1 může za zvýšení prodejů snižování cen elektromobilů Model Y a neustávající globální expanze, včetně intenzivního navyšování výroby. Už teď se ostatně mluví o další Tesla gigatovárně, která by podle všeho mohla vyrůst v Mexiku, Indii nebo jinde v jihovýchodní Asii.

zdroj: Electrive

20 Comments on “Tesla Model Y: nejprodávanější auto v Evropě za první čtvrtletí!”

 1. ta predstava ze tesla staci v portfoliu 4 modely a tri se chystaj, kdy ostatni automobilky na podobny cisla potrebuji portfolio i vice nez 10 modelu a v levnych segmentech, aha to neni predstava, to je realita

  koukneme se ke Skodovce, jeji aktualne jediny zastupce elektromobilu v podobe Enyaq, ano ma 2 karosarske varianty, tak v celkovych prodejich Skodovky udelal za Q1 necelych 6%, presneji 5,91%, ale v zisku ten model produkuje cca 17% zisku cele Skodovky…. aby jsem se pak dozvedeli ze zlevnovat nemuzou prpotoze jiz nemaji kam zlevnovat, …. nevim, asi bych teda zkusil stopnout vyrobu 4 modelu ktere jim dle reportu za Q1 prodelavaji, Scala, Rapid, Fabia a Kushaq, a podporil bych slevou modely ktere jim vydelavaji

    1. Ne že bych se chtěl zastávat sprostý Dlaždice, ale to je asi funkční darwinismus a nesouvisí s IQ…
     Část opic se musela dostat dál, jinak hrozila stagnace, úpadek, vymření..
     Ovšem druhá část, zůstala v záloze, aby v případě selhání pokrokářů nevyhynul celý kmen ( případně druh)…
     Dnes je problém, že když se konzervy dostanou k moci, snaží se pokrokáře usadit na prdel, což za opic nešlo.

    1. Tak ještě jednou pro místního obecního ….
     Existují dvě statistiky JATO. Evropská, kde je Model Y nejprodávanějším modelem auta za Q1/2023. Dále pak existuje odhad, že Model Y bude nejprodávanějším modelem i celosvětově. Tento odhad ale zahrnuje „forecasts for 31 other markets and estimates for the rest of the world“, což z něj zatím činí spekulaci, protože se jedná o trhy, kde právě má Toyota alespoň nějaké prodeje, zatímco Tesla skoro nulové.

     Je tedy otázkou, zda pan Horčík chce článkem reportovat skutečné evropské výsledy, nebo světové spekulace.

     1. Hele lavrove, mel by si drzet usta a omlouvat se od rana do vecera za sve lhani. Jeste nedavno si tvrdil ze Tesla brzy krachne a ejhle, Tesla patri ke spicce prodanych aut ve svete. Zda 1., 2. nebo 3. misto je uplne fuk. Dulezita je skutecnost, ze vsechny zarucene predpovedi o slepe ulicce EV se proste ukazaly jako lzi. Elektromobilita je na cilove rovince a predjede vsechny smradlave spalovaky.
      To same plati pro OZE, specielne pro FVE. Lidstvo uz od praveku pouziva slunicko jako zdroj energie. Napriklad denni svetlo. Okna funguji pro prunik svetla do budov stejne jako solarni panely pro vyrobu elektriny. Oba vyuzivaji slunecni paprsky. V noci a kdyz je pod mrakem, tak take moc svetla nedavaji a presto jsou v kazde budove a kdyz je svetla malo, zapnou se umele zdroje. Ty zdroje, ktere prevaznou cast roku jsou vypnute a stoji penize. A jeste jsou okna v zime zdrojem tepelnych ztrat. Presto si je lide nemuzou vynachvalit. Okna proste patri do kazdeho domu stejne jako solarni panely. Jsou to totiz bratr a sestra a slunicko jejich stvroritel. Solarni panely jsou pro lidstvo stejne dulezita jako okna.
      Tak se uz seber a jdi tam kde slunicko nesviti. Tam solarni panely fakt nebudes potrebovat.

  1. Aktuálne sa vďaka Felipe Munozovi a webu Motor tiež dozvedáme, že na základe zozbieraných údajov sa za 1. štvrťrok 2023 predalo 267 200 ks Modelu Y, čo by znamenalo medziročný rast o 69 %. Toyota Corolla, ktorá je viacnásobným držiteľom titulu najpredávanejšie auto roka, sa musela uspokojiť s 2. miestom (256 400 ks), keď nedokázala využiť svoju širšiu pôsobnosť na globálnom trhu či širšiu ponuku v podobe variantov sedan, hatchback a kombi.
   https://www.teslamagazin.sk/najpredavanejsie-auta-2023-q1-elektromobil-tesla-model-y/

Napsat komentář