Tesla Model 3 a Model Y: nejprodávanější auta v Evropě za září 2021

Podle JATO Dynamics se elektromobil Tesla Model 3 stal nejprodávanějším autem v Evropě za září 2021. Celkově trh s osobními auty na 26 sledovaných evropských trzích opět klesl, a to na 964 800 prodaných vozů.

Auta do zásuvky si v září dle statistiky JATO Dynamics připsala 23 % celkových prodejů, přesně 221 500 kusů. Meziročně je to o 44 % více! Přitom ještě před rokem to bylo 12 % a před dvěma (2019) dokonce pouhých pět procent! Za celý letošní rok se zatím v Evropě prodalo přes 1,5 milionu aut do zásuvky.

Díky 24 512 registracím se nejprodávanějším autem vůbec za září 2021 na 26 sledovaných evropských trzích stal elektromobil Tesla Model 3 (tržní podíl 2,6 %). Poprvé se tak stal nejprodávanějším autem vůz vyráběný mimo kontinent, poprvé čistě na baterky. Druhým nejprodávanějším autem byl Tesla Model Y s 8926 registracemi!

Tabulka nejprodávanějších aut, plug-in hybridů a elektromobilů v Evropě za září 2021. zdroj: JATO Dynamics

Díky těmto výsledkům dosáhla Tesla 24% podílu na celkových prodejích elektromobilů. Volkswagen je druhý s 22 %, Stellantis třetí s 13 % a Hyundai čtvrtý s 11 %. Kromě Modelu 3 s velmi dobře prodávaly také modely Volkswagen ID.3 (8302) a Renault Zoe (6580).

zdroj: InsideEVs

42 Comments on “Tesla Model 3 a Model Y: nejprodávanější auta v Evropě za září 2021”

  1. Pro rok 2022 se očekává zvýšení cen elektrické energie o 65-95%, plynu o 80-120%. V soudružských médiích je to opatrně dávkováno zatím jako 50% a 75%.

    Na stole jsou aktuálně tři krizová opatření:
    – navýšení limitu pro Gazprom o objem nakupovaný společně EU
    – omezení obchodování na trhu s povolenkami na subjekty povinné
    – zrušení podpory OZE

    Ano, čtete správně. Bod číslo tři je zrušení podpory OZE.

      1. Rozumný člověk si uvědomuje, že růst cen energií neznamená jen číslo na faktuře od ČEZu.
        Dvojnásobné zdražení energií znamená zvýšení cen potravin o 50-70%, cen dopravy o 40%, spotřebního zboží o 30%.
        To znamená roztáčení inflační spirály a zásah ČNB v podobě i opakovaného zvýšení úrokových sazeb, což znamená neschopnost splácet 10-20% hypoték, což znamená kolaps trhu nemovitostí, který mimochodem poslední dva týdny začal. Jen tento týden, a to je teprve středa, mi volali tři bankéři a tři poradci a doslova mě prosili, jestli nechci hypotéku. Je naprosto jasné, co to znamená, holt hypotéku za 4% a především růst splátek u pár let starých úvěrů o 100% si většina domácností prostě nemůže dovolit. Mimochodem, mezi lety 2009 a 2013 zkolabovaly ceny nemovitostí o 25%, tedy cca 12-15% víc než byla inflace.

        To nás teď díky energetické politice EU a akcelerátoru v podobě covidu čeká.

        1. Chytrejsi lide si uvedomi, ze nezavislost na dodavatelich energetickych surovin ma cenu zlata. Ty hloupejsi budou porad spalovat penize.
          Rika se:Dej chudakovi chleba, nasytis ho na tri dny. Dej mu motyku a bude mit co jist cely zivot. Presne to same plati u FVE. Ale vam to rikat nema cenu. Vy podporujete tu zavislost na ruske rope a plynu.

          1. Tak zaprvé já rozhodně nepodporuji závislost na Rusku, jestli vám to není po minulé diskuzi o NS2 jasné, tak fakt už nevím.
            Zadruhé podporuji soběstačnost a to i domácností a aktivně se o ni snažím. Ovšem nikoliv soběstačnost podle vašeho německého neomarxistického modelu – já si udělám FVE a až nebudu mít, nebo budu mít moc, koukejte to vyřešit vy ostatní. Takhle tedy fakt ne!

        2. Rozumná firma má FVE už na střeše také.
          Ceny potravin jsou z 50-70 % závislé na ceně energií? To by se možná i vyplatilo vozit zrní do Saudské Arábie a tam ho namlet, upéct chleba, zamrazit ho a vozit zpět. 😀

          To vážně chcete tvrdit, že třeba dopravní podnik dá 40 % rozpočtu na zvýšení cen energií? Nedávno vyšla zpráva, že DP Brno počítá na příští rok se zvýšením nákladů na energie o 200 mega což je však „jen“ cca 10 %.

          My nejsme v USA v roce 2008. Vyšší sazby ČNB ani nemůžou nějak zásadně položit lidi co budou refinancovat hypotéky, pokud tito lidé neztratí práci. Navíc s růstem ceny nemovitostí a růstem mezd za posledních 5 let to pro nikoho nemůže mít fatální důsledky, pokud dostal tu hypotéku dříve za standardních podmínek a nijak to neojebával. Nové hypotéky samozřejmě budou méně dostupné, což schladí trochu trh.

          U vývoje cen 2009-2013 to bylo spíše 20 % a platilo to pouze pro byty. Celkově nemovitosti šli dolů o cca 10 %.

          https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2193376-ceny-nemovitosti-na-historickych-maximech-podle-csu-ale-vyvoj-neni-v-ramci-evropy

          1. Ok, zjistěte si nejdřívě něco o struktuře ceny potravin na pultech, pak v tomto tématu můžeme pokračovat.
            Co se týká cen jízdného, platí to samé. U dopravních podniků se předpokládá se zdražení o cca 60% – nezdražují jen energie, ale všechny vstupy. Děláte zásadní chybu v úvaze, že posuzujete zdražení cen energií izolovaně, jako zdražení jedné složky. Přitom zdražení energií se promítne naprosto do všeho.

            Co se týká hypoték, tak naprosto názorný příklad domácnosti dva dopělí dvě děti. V roce 2019 si pořídili byt s úvěrem 3 miliony Kč na 30 let, s úrokovou sazbou 1.7% a fixací 3 roky. Struktura jejich výdajů činila 10 tisic Kč hypotéka, 3 tisíce energie, 10 tisíc potraviny, služby a ostaní 10 tisíc. Rezerva 5 tisíc Kč.
            Příští rok po skončení fixace stojí před následující realitou – hypotéka 4%, tedy 15 tisíc Kč, energie 6 tisíc Kč, potraviny 15 tisíc, služby a ostatní 12 tisíc. Tedy nárůst výdajů z 33 tisíc Kč na 48 tisíc Kč pro domácnost s příjmem 38 tisíc Kč čistého. Jaké řešení pro ně navrhujete?

            1. CNB zvysovala urokovou sazbu pred energetickym zdrazovanim. Hrozilo totiz, ze dojde k realitni bubline. Ve vasi vasni jste vse smotal dohromady a jako vystup pisete, ze vinik je energeticka politika EU. Je fajn, ze se soudruzi v Cine ridi evropskou komisi. Tam se zavira jedna fabrika za druhou. A vlastne cely svet. Kdyz uz by tomu tak bylo, mely by se vsechny vlady sveta pripojit k EU.
              Kdybyste napsal, ze cinsky virus rozbouril trhy a ted mame vsichni obrovske problemy, tak bych s tim souhlasil. Ale vase blaboly jsou pouze blaboly. Akorat nechapu, proc jste jako vinika nepridal jeste Teslu. Tolik elektriny co spotreji Tesly musi byt pro zemekouli primo likvidacni.

                1. Pokud je viníkem EU tak je s podivem, že všichni co jsou mimo EU jsou na tom ještě hůř.

                2. Podival jsem se na ceny zemniho plynu na burze a kupodivu byla cena v rijnu 2018 skoro stejna jako nyni. Ale 2018 zadna energeticka krize nebyla. Ze by spekulanti byli dnes uspesnejsi nez pred 3 roky? Zahada. Jinak dnes stal zemni plyn v prepoctu na 1kWh energie 0,46 Kč. Za kolik ze se dostane k zakaznikum?
                  https://www.finanzen.net/rohstoffe/erdgas-preis-natural-gas/chart/euro
                  Prepnete si na 3 roky, nebo 5.

                3. Podival jsem se na ceny zemniho plynu na burze a kupodivu byla cena v rijnu 2018 skoro stejna jako nyni. Ale 2018 zadna energeticka krize nebyla. Ze by spekulanti byli dnes uspesnejsi nez pred 3 roky? Zahada. Jinak dnes stal zemni plyn v prepoctu na 1kWh energie 0,46 Kč. Za kolik ze se dostane k zakaznikum?
                  Dal jsem odkaz, ale ceka na schvaleni uz od vcera.
                  finanzen net rohstoffe erdgas-preis-natural-gas

                4. V roce 2018 byl krátkodobý peak 3,9 Kč/m3 od poloviny listopadu do poloviny prosince, jinak ceny cca 2,5 Kč/m3. Tento rok sice překročil plyn 3,9 Kč již v září, ale drží se do 4,9 Kč. To platí na světových trzích, OVŠEM NE V KOMOUŠSKÝ EU.
                  V komoušský EU máme díky EU zas*anům aktuálně plyn za 26 Kč/m3 a 6. října byla cena na evropském trhu dokonce 42 Kč/m3.

                  Brutální, že? Stížnosti zasílejte na EU politbyro.

            2. To byste si měl spíše spíše zjistit něco vy, ale uděláme to jednoduše. Pokud bude do roka nárůst ceny potravin (ne jen vybraných pár kousků ale všech potravin) mezi 50-70 %, tak máte pravdu vy. Pokud ne tak mám pravdu já.

              Takže podle vaší úvahy za nedostatkem lidí a s tím souvisejícím tlakem na růst mezd může zdražování energií. Za zvýšené náklady kvůli hygienickým kovidovým opatřením může také zdražení energií?

              Teď jsem vám tu řekl, že například DP Brno vydal informaci, že očekává navýšení výdajů na příští rok o cca 20 % z toho asi cca 10 % je způsobeno nárůstem ceny energií (zbytek jsou mzdy, navýšení ceny servisu atd.), tak nechápu, kde berete 60 %.

              Navrhuju abyste tu přestal s tou demagogií a začal pořádně počítat.
              3 mil s 1,7 % na 30 let je splátka 10,6 tisíc. Po těch třech letech už mají jen 2,75 mil takže splátka s 4 % bude 14 a ne 15 tisíc. (nebudu řešit, že při refinancování je většinou sleva 0,5 %) (nebudu taky řešit, že hodnota nemovitosti stoupla a tím se určitě dostali do pásma LTV pod 70 % kde jsou zase lepší sazby)

              Oni budou zvyšovat na dvojnásobek i daně a veškeré poplatky za přípojné místo? Asi ne co, takže energie spíše 5 tisíc než 6. Potraviny + 50 % je nesmyls, takže budu počítat pesimistický ale reálný scénář + 30 % tzn. 13 tisíc. Ostatní 12 tisíc OK.

              Takže nárůst výdajů z 33,6 tisíc na 44. Průměrná mzda je už dnes cca o 13 % výše než v roce 2019. Očekává se další svižný růst, takže cca 20 %. Příjem domácnosti 2022 tedy cca 45,6 tisíc. Rezerva tedy stále 1,6 tisíc. I když vezmu váš scénář, tak těch 2,4 tisíce za měsíc se dá ušetřit. Matka s dcerou si začnou barvit hlavu doma, fotřík zruší předplatné Playboy a synátor přestane utrácet na Steamu. Žádná plošná apokalypsa osobních bankrotů nenastane.

              1. Nechci se hádat o pár korun. Napíšu tedy jen dvě věci.
                1) chtít po rodině z nižší třídy, pracující se s rozpočtem 38 tisíc, aby ušetřila 11, to je tedy hardcore.
                2) pravděpodobně pracujete v cestovním ruchu a chcete sem nalákat turisty, protože zvyšování mezd dělnické třídy v krizi o 20%, to bude osmý div světa.
                Pokud máte alespoň základní ekonomické vzdělání tak prostě musítě vědět, že v krizi klesá elasticita nabídky vstupu, zmizí renta a klesá i transferová platba. Zvyšování mezd?? Ani ve snu. Spíš strach ze ztráty zaměstnání.

                1. 1) Já Jsem mluvil o ušetření 2,4 tisíc za měsíc při vašem nereálném scénáři zdražování doplněném o reálný odhad růstu mezd. Nikde jsem nic nemluvil, že dokážou ušetřit 11 tisíc.

                  2) Podnikáte nebo pracujete vůbec v téhle zemi? 3,5 % nezaměstnanost snad nejnižší v Evropě a 350 tisíc volných míst na 250 tisíc nezaměstnaných (nezaměstnatelných) a mzdy nebudou růst?

                  Těch 13 % je už realita od roku Q2 2019 do teď. Tady si o tom něco přečtěte.

                  https://www.kurzy.cz/makroekonomika/mzdy/

                  Na těch 20 % od základny Q2 2019 se to dostane možná už Q4 tento rok.

                  PS: Refinancování u hypotéky lze domlouvat bez sankce i rok dopředu. Ta rodina si tedy už teď může zamluvit refinancování a např. u Monety se stále dostanou v pohodě pod 3 % i s fixací na 7 let. Když si to natáhnou opět na 30 let (z 27 co jim zbývá), tak je rázem splátka místo vašich 15 jen 11,5. Chce to hledat řešení a ne problémy.

                2. Tak zaprvé uvedený počet tzv volných pracovních míst i míra nezaměstnanosti jsou oboje fikce.
                  Uvedená pracovní místa jsou virtuální pozice na otrockou práci za minimální mzdu pro otroky z východu. Podobných pracovních míst je ve skutečnosti neomezeně.
                  Zadruhé míra zaměstnanosti je též fiktivní, protože zahrnuje uměle vytvářená pracovní místa v podnicích placená státem – vítejte zpět v socialismu.

                  A do třetice, vašich 13% růst mzdy je též ve skutečnosti fikcí, přesněji o ničem nevypovídajícím číslem, je totiž vytvořen jednorázovou výplatou kompenzace státu zdravotníkům ve výši 44% mezd a už relativně nízkým srovnávacím základem prvního krizového roku.

                  Co se týká růstu mezd, když už uvádíte čísla, proč se nepodíváte na reálný růst mezd v poslední krizi?
                  2009 +3%, ovšem to je ještě dozvuk předkrizových let
                  2010 -1,7%
                  2011 +0.3%
                  2012 -0,6%
                  2013 0%

                  Sumasumárum za pět let růst mezd 1% a to když budu hodnej a budu to počítat bez zohlednění změněného základu, jinak je to mínus. Prý dvacet procent… to určitě.

                3. Teď úplně nechápu, na čem stavíte argumentaci. Data o nezaměstnanosti a volných místech nepopisují dokonale realitu v tom s vámi souhlasím, ale vypovídající hodnotu mají pokud se nemění metodika jejich sběru. To, že máme takřka rekordně nízkou nezaměstnanost a počet volných míst je fakt a každý, kdo v poslední době hledal práci nebo zaměstnance to ví.

                  Krize z 2008-9 byla jiná krize a nelze jen vzít stejná čísla a napasovat je na současné období. Můžeme si to 13% navýšení vysvětlovat, jak chceme (třeba i mimořádnými odměnami), ale základna 2019 Q2 ve výši 34 105 Kč je jasně daná. Jen minimální mzda se v roce 2020 a 2021 zvýšila dohromady o 14 %. Pokud projde plánované navýšení, tak to bude příští rok už skoro 24 %.

                  Řešíme příklad konkrétní rodiny v nominálních číslech jak výdaje, tak příjmy, takže vůbec nemá smysl řešit inflaci nebo reálnou mzdu.

                  Abych to uzavřel. Vaše předpověď, že průměrná mzda bude v Q2 2022 stejné nebo dokonce nižší úrovni jako Q2 2019 tedy 34 105 Kč je podle mě nesmysl, ale můžeme se o to jen tak vsadit. Já říkám, že průměrná mzda bude Q2 2022 minimálně na úrovni 40000 Kč tedy minimálně +18 % od roku Q2 2019. 🙂

                1. Iděs premium si vážně neplatím. 😀
                  Dozvěděl jsem se jen, že jedna sociálně slabá rodina v jednom středně velkém městě ve Španělsku nemá na nájem.

                  Je tam něco o vámi predikovaném 50% navýšení ceny potravin v horizontu jednoho roku?

                  Jinak velcí zaměstnavatelé už zveřejňují kolik přidají od nového roku a vypadá to minimálně na 5 %, takže 20% zvýšení mezd od Q2 2019 je skoro už tutovka.

                  Nezaměstnanost dále klesá a to bude dále tlačit na růst mezd. Trochu by to mohlo ochladit příchod více UKáček co plánuje budoucí vláda, ale nebude to nic velkého.

                  Kolik budete zhruba přidávat vy ve vašich firmách?

              2. Tak co, budeme pokračovat v diskuzi na téma inflace? 😀
                Takže aktuálně máme přiznanou inflaci za jediný měsíc 4,4%, ovšem úrokové sazby spoření taktéž vyskočily na úrovň 4-4,5%, takže faktická inflace bude za jediný měsíc minimálně 7%, reálně spíš kolem deseti.
                Takže necílíme na 8,5% roční inflace, jak tvrdila ČNB, ale klidně na 20%.

                To je fičák…

                1. Achjo. 😀
                  Možná by si to chtělo nastudovat, co to je meziroční inflace, meziměsíční inflace, průměrná roční inflace za daný rok a hlavně si zapamatovat, že se ty inflace NESČÍTAJÍ (kromě meziměsíční) nebo že z jedné meziměsíční hodnoty nejde absolutně nic usuzovat.
                  Srovnávat meziměsíční nárůst inflace s roční úrokovou sazbou spoření je taky bizár.

                  Ale v klidu. Schillerová tomu taky ještě na podzim nerozuměla a Zamrazilová jí to musela vysvětlit v přímém přenosu. 🙂

                  Aby tedy bylo jasno, lednová meziroční inflace je na úrovni 9,9 %. Pokud nějaká hodnota meziroční inflace překročí 20 %, tak jsem se mýlil. 🙂

                  Tady je odkaz:
                  https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

                  Zajímá nás tedy druhá tabulka. Mohli bychom „hrát“ i na první tabulku, ale to by byla moje výhra moc jednoduchá. Můžeme si také povšimnout, že inflace od 1.1.2016 (tabulka 4) tedy za 6 let a jeden měsíc je 24,6 %, což má stále dost daleko k „pocitovým“ 50 % za 5 let nebo dokonce 50 % za jeden rok. 🙂

  2. jj Y se ještě pořádně ani nezačal vyrábět a už je údajně „nejprodávanější“ pro srandu králíkům asi tak štatyštyka propaganda kostitřasu 😉 Alé tezlí následky na zaměstnanost nám tu kapánek haprují ….

    produkce fabriky VW ve Wolfsburgu :
    2019 = 950.000 vozidel
    2020 = 500.000 vozidel
    2021 = 300.000 vozidel….

Napsat komentář