Tesla Model 3: inženýři německých automobilek jsou z auta nadšeni
Na konci ledna si nejmenovaná evropská automobilka přivezla do Evropy první kusy elektromobilu Tesla Model 3. Süddeutsche Zeitung hlásí, že její inženýři jsou z auta nadšeni.
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
Na konci ledna si nejmenovaná evropská automobilka přivezla do Evropy první kusy elektromobilu Tesla Model 3. Süddeutsche Zeitung hlásí, že její inženýři jsou z auta nadšeni.
Toyota dneškem téměř splňuje závazné limity Evropské unie ohledně CO2 , plných šest let před nabytím jejich platnosti. Průměrné emise CO2 evropských nově registrovaných osobních vozidel Toyota byly v roce 2009 pouze 132 g/km. Tím je největší japonská automobilka vzdálena už jen čtyři procenta resp. 5 g/km od limitu CO2 , platném pro výrobce automobilů v roce 2015. Tuto skutečnost dokládá aktuální studie.
Evropská investiční banka (EIB) nedávno schválila půjčku ve výši 866 milionů eur (asi 23 miliard Kč) evropským automobilkám. Peníze jsou určeny na vývoj „zelených“ automobilů. Evropská unie se tím snaží o podobnou podporu jakou automobilkám rozdává v USA nový prezident Barack Obama. První z evropských automobilek, které peníze využijí na konkrétní projekt, je Jaguar (ačkoliv dnes patří pod indickou společnost Tata Motors). Nová generace luxusního modelu Jaguar XJ už má být poháněna hybridním pohonem. Hlavním zdrojem energie budou baterie, nicméně jakmile bude jejich kapacita na nule, zapojí se do hry malý spalovací motor. Dobití baterií bude možné také skrze připojení k rozvodné síti, půjde tedy o plug-in hybrid. Spotřeba limuzíny se má pohybovat kolem 4,1 l/100 km, emise méně než 120 g/km, maximální rychlost 180 km/h. Kromě tohoto modelu chystá Jaguar/Land Rover také zmenšený hybridní Range Rover postavený na konceptu LRX a poháněný 2,0l dieselovým motorem.
Ekonomická krize se přelévá do Evropy a tvrdě dopadá také na Českou republiku. Automobilový průmysl se, vedle textilek, skláren a dalších provozů, potýká s největšími problémy. Evropská unie nedávno schválila záchranný plán v hodnotě 200 mld. dolarů. Evropské automobilky z něj získají zhruba pět na vývoj ekologických automobilů, plus možnost žádat o další půjčky u Evropské investiční banky (zatím požádal například Hyundai). Tuzemské automobilky, jmenovitě Škoda a Tatra, už omezily výrobu a chystají propouštění. Zástupci českých automobilek nedávno také přišly s velmi „zajímavým“ návrhem. „Chtějí, aby stát jejich zákazníkům přispěl na nové auto,“ píše IHNed.cz v článku „Nový nápad automobilek v krizi: stát by měl lidem přispět na nový vůz„. Český ministr financí Kalousek tento návrh samozřejmě odmítá. Na druhou stranu, pokud by šlo třeba o dotace na elektromobily, hybridy nebo jiné typy ekologických automobilů?! Ale to by na naši vládu bylo snad až moc pokrokové. Jako nejlepší řešení současné krize však všechny české automobily vidí co nejrychlejší přijetí společné evropské měny.