T-Mobile představil produkt Chytré auto, první službu internetu věcí (IoT)

Společnost T-Mobile spustí 1. prosince prodej unikátního řešení na českém trhu pod názvem Chytré auto. Může přispět k větší bezpečnosti vozů i jejich posádky.

T-Mobile umožní vývojářům podílet se na vývoji díky otevřené platformě. Pilot v ČR běžel na podzim 2015, služba Chytré auto funguje doma v ČR i na dovolené v rámci EU.
foto: T-Mobile

Malá krabička vybavená SIM kartou se jednoduchým způsobem nainstaluje do tzv. OBD portu, který mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion.

Gadget nazvaný jednoduše „Zařízení“ čte z vozu data a posílá informace o stylu jízdy, pohybu, poruchách a bezpečnosti přímo do aplikace v mobilním telefonu. Řešení stojí standardně 2 599 Kč s tarifem za 75 Kč měsíčně.

V rámci předvánoční promo nabídky získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky na Zařízení slevu 1 150 Kč, zaplatí tedy jen 1 449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se Zařízením v autě.

Majitel vozu se prostřednictvím Zařízení přes aplikaci Motion dozví například o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google street view), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie.

Dále může exportovat knihu jízd, sdílet polohu automobilu, sledovat statistiku – počet ujetých km, dobu jízdy, průměrnou rychlost, výjezd z nastavené oblasti a mnohé další užitečné informace.

Stačí udělat tři věci – Zařízení velmi jednoduše vložit do OBD portu v autě, stáhnout si do telefonu aplikaci Motion a naprosto jednoduše nainstalovat podle pokynů. Umístění OBD konektoru v konkrétním vozidle lze vyhledat na www.t-mobile.cz/chytreauto.

„Čeká nás období digitalizace, sdílení a připojování. Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě, který umožní našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ uvedl Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Senior Vice President B2C Commercial Excellence Europe Deutsche Telekom, Attila Keszég, doplnil: „S tímto inteligentním DT řešením oslovíme 270 milionů uživatelů starších vozů v Evropě. Stavíme na skvělých výsledcích TMCZ v oblasti vývoje propojených automobilů, DT Mojio Motion a jejich partnerů (např. eParkomat). TMCZ je první zemí a my bychom rádi umožnili všem ostatním ve skupině DT v EU využívat stejné služby.”

Generální ředitel kanadsko-americké společnosti Mojio, která ve spolupráci s Českou republikou rok aplikaci pro skupinu DT vyvíjela, Kenny Hawk, dodal: „Jsme neobyčejně rádi, že ve spolupráci s naším partnerem, společností T-Mobile Czech Republic, můžeme v Evropě spustit platformu Mojio pro chytré automobily. Společně tak budeme řidičům pomáhat v lepším zabezpečení a připravenosti jejich vozů nejen pro jejich blízké, ale třeba i zaměstnance. Zároveň může pomoci ušetřit náklady a předcházet nepříjemným situacím, které s provozem auta souvisí.”

Novinku lze získat i na splátky. V rámci promo akce před Vánocemi činí akontace 299 Kč s měsíční splátkou 125 Kč (23×50 Kč + 75 za tarif) se smlouvou na 2 roky. V předplacené sadě stojí Zařízení 3 499 Kč včetně ročního provozu (roční paušál 900 Kč + cena Zařízení 2 599 Kč).

Po roce od aktivace je potřeba kredit dobít, o blížícím se termínu odečtu je zákazník informován předem formou SMS na kontaktní telefonní číslo zadané při registraci do aplikace. Součástí tarifu je pravidelně (měsíčně) se obnovující a pro tuto službu naprosto dostačující datový limit 50 MB, který pokrývá datovou spotřebu SIM doma i v EU.

Operátor plánuje další vývoj tohoto zařízení – časem se v aplikaci budou ukazovat například i informace o stylu jízdy, stavu paliva, SOS alert (notifikace v případě nehody) či Wi-Fi a další. Všechny nové funkce budu pro stávající zákazníky k dispozici automaticky.

Platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. Akce se uskuteční první prosincový víkend.

tisková zpráva

8 Comments on “T-Mobile představil produkt Chytré auto, první službu internetu věcí (IoT)”

 1. Uvidíme, co ta potvora bude
  Uvidíme, co ta potvora bude všechno umět a jak dalece to bude využitelné. Zatím jsou velmi skoupí, už první informace na jejich webu jsou ve stylu korporátního marketingu. Sice teprve připravují první ze 4 kroků (zda to vůbec bude pro konkrétní zákazníkovo auto), ale můžete si to rovnou stáhnout a ještě je dole počítadlo do zahájení provozu. Tedy ne funkce, ale marketing. To mne automaticky odrazuje, i když to může fungovat dobře. Zatím jsem ve Výhodách nenašel jedinou funkci, kterou bych vyžadoval nebo potřeboval.

 2. No, já nevím. Všechna
  No, já nevím. Všechna data o mém způsobu jízdy, rychlosti, poloze a směru a mnoho dalších ukládat na T-mobile server ?
  Už mi stačí Waze.
  Už jednou prodali prostřednictvím svého zaměstnance data svých zákazníku a teď už jenom kruček je sdílet s pojišťovnami a policií.
  Pak Vás při překročení rychlosti kdekoli po cestě bude druhý den čekat ve schránce předvolání k projednání dopravního přestupku, tam Vám ukážou záznam u T-mobile a rovnou zkasírujou.
  Taky se způsob Vaší sledované jízdy projeví na výši pojistného u příslušných spřátelených pojišťoven.

   1. Firemní marketing musí
    Firemní marketing musí být. Vždy se najde někdo jednodušší, kteří se chytí i na zbytečnosti. Kterému to z nějakého důvodu bude vyhovovat. Ať už dobrovolně nebo dobrovolně násilu.

    Obyčejní lidé intuitivně cítí, že iniciativa Internet Věcí nebo vylepšená verze Internet Všeho a uchovávání jejich osobních údajů, nebo návyků, na servery společností, dnes často v cizí zemi – v blízké budoucnosti na Měsíci, nebo dokonce více bezpečně na cizí planetě – je blbost.

    Na co potřebuji, aby moje sekera byla připojena on-line? Na co potřebuji statistiky, kolik kilometrů jsem ji nosil do lesa? Nebo jak rychle sekera se zatupí, když sekám měkké dřevo a zakolik když tvrdé? A z toho pěkné grafy v mobilní aplikaci?

    Žít trochu více s přírodou neznamená, připojit každou jahodu na záhradě na FaceBook a na dálku ovládat elektrického robota pěstitele značky Tesla, který ji bude zlévat.

Napsat komentář