Stellantis dal 1,5 mld. eur za pětinový podíl v čínském výrobci elektromobilů

Uzavřením strategického partnerství společností Stellantis a Leapmotor údajně vzniká „efektivní a konkurenceschopný subjekt v oblasti elektromobility“ v Číně i ve světě.

Skupina Stellantis N.V. a společnost Leapmotor oznámily dne 26. října 2023, že Stellantis hodlá investovat cca 1,5 miliardy eur do získání přibližně 20 % podílu ve společnosti Leapmotor, čímž se stane jejím významným akcionářem.

Dohoda zahrnuje také vytvoření společného podniku Leapmotor International v rozložením podílů 51/49, který bude řídit skupina Stellantis a který bude mít výhradní práva na výrobu, vývoz a prodej výrobků Leapmotor mimo Čínu. Půjde o první mezinárodní partnerství svého druhu na trhu elektromobilů mezi jedním z předních světových výrobců automobilů a čínskou automobilkou nové generace. 

Partnerství má dva cíle: na jedné straně zvýšit prodej vozů Leapmotor v Číně, která je největším světovým trhem, a na straně druhé využít mezinárodní zastoupení skupiny Stellantis k výraznému urychlení prodejů značky Leapmotor v dalších regionech, počínaje Evropou.

Vysoce inovativní a výkonný ekosystém elektromobilů Leapmotor v Číně přispěje k dosažení strategických cílů elektrifikace plánu Dare Forward 2030 skupiny Stellantis. Umožní také prozkoumat další budoucí vzájemné synergie. Společný podnik očekává zahájení dodávek v druhé polovině roku 2024. 

Oba partneři usilují o to, aby nabídka elektromobilů Leapmotor doplnila stávající technologie a portfolio ikonických značek skupiny Stellantis a přinesla zákazníkům cenově dostupnější řešení mobility. Stellantis získá dvě místa v představenstvu společnosti Leapmotor a bude jmenovat generálního ředitele společného podniku Leapmotor International.

„S tím, jak dochází ke konsolidaci mezi předními čínskými start-upy v oblasti elektromobilů, je stále jasnější, že hlavní segmenty v Číně ovládne pouze několik z těchto úspěšných a agilních nových hráčů, k nimž patří i Leapmotor,“ prohlásil Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Jsme přesvědčeni, že nastal ideální čas aktivně přispět ke strategii mezinárodní expanze společnosti Leapmotor, jednoho z nejvýraznějších nových podniků v oblasti elektromobilů, který stejně jako my cílí na technologie. Touto investicí můžeme poskytnout inovativní odpověď doplňující naši strategii a současně využít konkurenceschopnost společnosti Leapmotor v Číně i na mezinárodní úrovni. Rád bych poděkoval panu Zhu Jiangmingovi a týmům obou stran za jejich úsilí a přínos k vytvoření této nové příležitosti pro obě naše společnosti.“

Společnost Leapmotor, která se zaměřuje na trh střední a vyšší třídy, což je největší a nejrychleji rostoucí segment v Číně, dodala v roce 2022 přibližně 111 000 kusů vozů NEV, čímž se zařadila do první třetiny čínských výrobců specializujících se na elektromobily. Během následujících tří let by měl produktový plán společnosti Leapmotor pokrýt všechny segmenty A až E, a to s využitím jednotné technické architektury a tří vysoce škálovatelných platforem pro elektromotory.

Společnost Leapmotor je celosvětově první firmou zaměřenou výhradně na výrobu elektromobilů, která zavedla ve velkém měřítku technologii Cell-to-Chassis a také novou elektrickou a elektronickou architekturu „Four-Leaf Clover“ Leap 3.0 s centralizovaným řízením. Ta zajišťuje hladkou a vysoce výkonnou interakci s hlavními komponenty inteligentních elektromobilů. Jedinečný model vertikální integrace optimalizuje modularitu a umožňuje společnosti Leapmotor rychle reagovat na potřeby zákazníků.

Skupina Stellantis byla založena poměrně nedávno – počátkem roku 2021, ale má již více než sto let zkušeností.  Sdružuje 14 velkých automobilových značek a dvě společnosti zabývající se mobilitou, které spojuje cíl zaručit svým zákazníkům bezpečnou, čistou a cenově dostupnou mobilitu na více než 130 trzích, a to s využitím výrobních provozů ve více než 30 zemích.

V roce 2022 dodala skupina Stellantis na trhy více než 6 milionů vozidel s čistým obratem 179,5 miliardy eur a čistým ziskem 16,8 miliardy eur. V první polovině roku 2023 dosáhla skupina jednoho z nejvyšších hospodářských výsledků z provozní činnosti v automobilovém odvětví, a to 14,4 %

Skupina Stellantis v příštích deseti letech investuje do elektrifikace více než 50 miliard eur, aby splnila cíle svého strategického plánu Dare Forward 2030, tedy dosáhnout do roku 2030 toho, aby 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a pick-upů v USA tvořila bateriová elektrická vozidla (BEV).

Ke splnění těchto cílů skupina zajišťuje dostupnost přibližně 400 GWh kapacity baterií, čehož dosáhne zejména díky šesti závodům na výrobu baterií v Severní Americe a Evropě. Stellantis je na dobré cestě stát se do roku 2038 uhlíkově neutrální společností s jednociferným procentem kompenzace zbývajících emisí. Souběžně s tímto strategickým krokem pokračuje Stellantis ve svém obchodním modelu „asset-light“ pro své zahraniční značky v Číně.

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “Stellantis dal 1,5 mld. eur za pětinový podíl v čínském výrobci elektromobilů”

  1. Tak ted aby dohnaly zaspalou dobu, budou nam sem aktivne tahat cinska auta. To je vysledek debilnich manazeru, kteri zpackaji vse na co sahnou. Misto aby byl evropsky autoprumysl pripraveny na cinskou invazi a vytahnul evropska EV, tak delaji presny opak. kdo jim porad sekundoval? No vime, svine.

Napsat komentář