Stellantis a LG Energy Solution postaví v Kanadě gigatovárnu na baterie

Nový společný podnik Stellantis a LG Energy Solution se stane prvním velkým kanadským výrobcem baterií pro elektromobily. Gigatovárna bude spuštěna v roce 2024, roční výroba dosáhne 45 GWh.

Stellantis N.V. a LG Energy Solution (LGES) oznámily založení prvního velkého závodu na výrobu baterií pro elektromobily v Kanadě. Společný podnik bude vyrábět špičkové lithium-iontové bateriové články a moduly. Tato produkce bude pokrývat významnou část požadavků spojených s výrobou vozů skupiny Stellantis v Severní Americe.

Společný podnik investuje více než 5 miliard kanadských dolarů (4,1 miliardy USD) do vybudování provozů, včetně vzniku zcela nové továrny na výrobu baterií ve Windsoru v kanadském Ontariu. Výstavba by měla být zahájena v letošním roce a spuštění výrobního provozu je plánováno na první čtvrtletí roku 2024.

SOUVISEJÍCÍ: Volkswagen chce elektrifikovat Španělsko, má na to 7 mld. euro

Továrna s roční výrobní kapacitou více než 45 GWh vytvoří ve Windsoru a okolí přibližně 2 500 nových pracovních míst. Společný podnik získal plnou podporu městských, regionálních i federálních orgánů kanadské vlády.  Stellantis a LG Energy Solution předpokládají, že umístění závodu ve Windsoru v Ontariu, hlavním městě kanadského automobilového průmyslu, podnítí vznik silného dodavatelského řetězce baterií v regionu. Kanada plánuje vybudovat rozsáhlý místní ekosystém baterií, mimo jiné s využitím svého vedoucího postavení v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. 

„Náš společný podnik se společností LG Energy Solution je dalším významným krokem k dosažení našeho cíle elektrifikace v regionu, tedy dosažení 50% prodeje elektromobilů v USA a Kanadě do roku 2030,“ prohlásil Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Děkujeme městským, regionálním a federálním orgánům za jejich podporu a závazek pomoci Kanadě stát se severoamerickým lídrem ve výrobě baterií pro elektromobily.“

„Stellantis je největším zaměstnavatelem ve Windsoru, kde má již bohatou historii. Společnost Chrysler zde zahájila provoz v roce 1925 a zaměstnávala celé generace obyvatel Windsoru-Essexu. Tímto oznámením zajišťujeme budoucnost dalších tisíců místních pracovníků a upevňujeme strategickou pozici Windsoru pro budoucnost elektromobilů v Kanadě. Svět se obrací k elektromobilům a ve Windsoru bude brzy stát továrna na výrobu baterií, které je budou pohánět,“ řekl Drew Dilkens, starosta Windsoru.

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila, že do roku 2030 hodlá celosvětově prodávat 5 milionů elektromobilů (BEV) ročně (100 % prodeje osobních automobilů v Evropě a 50 % prodeje osobních automobilů a pick-upů v USA). Stellantis rovněž plánuje zvýšit kapacitu dodávek baterií o 140 GWh na přibližně 400 GWh, což zajistí pět plánovaných gigatováren a doplňkové dodavatelské smlouvy. 

V návaznosti na nedávná oznámení má nyní společnost LG Energy Solution v Severní Americe roční výrobní kapacitu více než 200 GWh, což znamená výrobu 2,5 milionu vysoce výkonných elektromobilů. Výrobce baterií již dříve oznámil, že plánuje investovat přibližně 4,6 miliardy USD do závodů na výrobu baterií v Severní Americe. V celosvětovém měřítku LGES v současné době rozvíjí svou mezinárodní výrobní síť na několika kontinentech, například v Kanadě, Spojených státech, Polsku, Indonésii, Číně a Jižní Koreji.

zdroj: tisková zpráva

Jeden komentář u “Stellantis a LG Energy Solution postaví v Kanadě gigatovárnu na baterie”

Napsat komentář