Stát bude dál významně podporovat solární elektrárny

První projev nového ministra životního prostředí Petra Hladíka po uvedení do čela resortu předznamenal výraznou vzpruhu pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku, zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti a urychlení dekarbonizace české ekonomiky.

Hladík označil ministerstvo životního prostředí za klíčový resort pro dekarbonizaci Česka a rozvoj moderní energetiky. Při uvedení Petra Hladíka do funkce podpořil rozvoj solární energetiky také předseda vlády: stát podle premiéra Petra Fialy (ODS) podpoří v průběhu příštích dvou let výstavbu 200 tisíc fotovoltaických elektráren.

Pro srovnání, v loňském roce stát podpořil přes 50 tisíc nových fotovoltaických elektráren a v letošním roce očekává až 100 tisíc nových zájemců o instalace malých fotovoltaik na domech. Vládní koalice upravila také své programové prohlášení do podoby, která slibuje ještě vyšší akceleraci výstavby obnovitelných zdrojů v Česku. 

„Věřím, že dlouho očekávané jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí představuje potřebný impuls pro rozvoj české moderní energetiky. Je nepochybně pozitivní, že Hladík rozvine plány Mariana Jurečky na podporu 100 tisíc nových fotovoltaik jen v letošním roce do rovnou dvojnásobného počtu do roku 2025. Solární energie představuje dostupný a osvědčený zdroj levné, čisté elektřiny takřka pro každého a její urychlený rozvoj pomůže Česku naplnit svůj potenciál v moderní energetice,“ komentuje plány nového ministra programový ředitel svazu Martin Sedlák.

Svaz moderní energetiky vítá také doplnění programového prohlášení vlády v minulém týdnu, ve kterém se koalice zavázala k úpravě národní energetické legislativy směrem k lepšímu zajištění dostupnosti a bezpečnosti dodávek energií. Vláda chce například pracovat na zjednodušení instalací všech typů obnovitelných zdrojů a nastavení podmínek pro zavedení nových prvků, které pomohou k lepší integraci zelené energetiky (agregace, flexibilita, akumulace). Pozitivní je také rozšíření programového prohlášení o podporu komunitní energetiky, která představuje jeden z klíčových prvků pro zajištění levnějších a stabilnějších energií pro české domácnosti i firmy.

„Výslovná podpora komunitní energetiky a urychlení výstavby obnovitelných zdrojů bez ohledu na jejich typ představuje velmi pozitivní signál pro investory do nových zdrojů. Jednoznačné stanovisko vlády je třeba překlopit do konkrétních změn zákonů, nových metodik, které pak reálně povedenou k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů a pro Česko zajištění stabilní a bezpečné energetiky,“ dodal Martin Sedlák.

zdroj: tisková zpráva

21 Comments on “Stát bude dál významně podporovat solární elektrárny”

  1. Po kolapsu SVB a Signature bank se zatím dnes položila britská SVB UK, na německou SVB je vyhlášené moratorium, Itálie začíná panikařit a žádá EU o záruky záchrany bank, další First Republic Bank je prakticky vyřízená, od rána odepsala 70%, Credit Suisse od dnešního rána odepsala 12%.

    Držte si kloubouky, tohle bude jízda.

        1. Na CZK bych ted moc nevsazel, trend posilovani teto „game money“ se obratil a CZK pujde do kyblu. CZK tezila z toho, ze ECB a FED drzely uroky nizko a CNB akcelerovala jako smyslu zbavena. Ted se uroky zvedaji globalne a CNB nema jine moznosti nez jit jeste vyse, nebo sklopit usi. Co je vychodisko pro drzitele CZK. USD, EUR nebo CHF? Urcite bych take zohlednil zlaty RUB.

      1. Neobjednal. Já prostě nemůžu najít aplikaci, ve které by to dávalo ekonomický a funkční smysl.
        Třeba tenhle víkend jsem řešil jednu 200m vzdálenou kameru na rybník. Aby až zase stoupnou hladiny a bude se tam naplavovat bordel, jsem se mohl juknout jak to tam vypadá a nemusel jsem to chodit kontrolovat.
        Takže první myšlenka byla dát tam kameru s panelem a připojit to na moji vnější wifi, která tam dosáhne. Jenomže jakž tak funkční řešení by bylo za 12+ tisíc.
        Tak jsem vyhrábnul brázdu, položil dvojlinku, a už to frčí za čtyři tisíce včetně kamery.

        1. Ja bych to resil dronem na DO. Kdyz budu chtit mrknout za barak, tak proletim celou oblast s funkci FPV – First person View s dalkovym prenosem obrazu. Mate pritom pohled jako pilot. Hladiny stoupnou 5-10x za rok a ostatni dobu pobezi zbytecne? 200m vykopat a zahrabat kabel bych teda nedal. A tipnu si, ze vy take ne

                1. Ten muslimsky dron je na jedno pouziti. Ale jo, muzes ho pouzit pro hlidani tveho zamku. A natoc prosim video jak pristal u te nadrze s arktickou ropou. Budes mit 10 minut slavy v Blesku a TV.

Napsat komentář