Startup bezDodavatele vykupuje přebytky ze solárních elektráren za tržní ceny

Máte přebytky energie z domácí fotovoltaické elektrárny? Startup bezDodavatele je od vás vykoupí za tržní ceny.

V posledních letech jsou fotovoltaické solární elektrárny v domácnostech opět hitem, mimo jiné díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám.
foto: skeeze, licence Pixabay

Energetický startup bezDodavatele, který od června nabízí českým domácnostem zelenou elektřinu a plyn za velkoobchodní ceny, spustil novou službu – výkup přebytků elektřiny z domácích fotovoltaických elektráren za tržní ceny.

Energetický startup bezDodavatele nabízí českým domácnostem možnost odebírat zelenou elektřinu za velkoobchodní ceny, a to díky platformě, která virtuálně propojuje zákazníky s tuzemskými výrobci z obnovitelných zdrojů.

Svým zákazníkům, kteří mají zároveň i vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nově nabízí i odkup přebytků, a to za stejně férových podmínek.

„Vzhledem k tomu, že nabízíme výhradně lokální zelenou elektřinu, naše řešení přirozeně zajímá lidi, kterým jsou obnovitelné zdroje blízké. Spoustu z nich už aktivně využívá energii ze slunce prostřednictvím vlastních solárních panelů. V tomto úsilí je chceme podpořit. Vyrobenou elektřinu, kterou jejich vlastní domácnost nespotřebuje, proto vykoupíme za tržní cenu, bez jakýchkoliv poplatků nebo přirážek,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Výroba i dodávka na jedné faktuře

Pro prodej přebytečné elektřiny domácnosti nepotřebují žádnou licenci ani speciální povolení. Většina domácích fotovoltaických elektráren, které jsou primárně určeny pro napájení rodinného domu, mají instalovaný výkon do 10 kW. Takové elektrárny splňují veškeré podmínky pro provoz bez licence.

Podle Solární asociace bylo za rok 2019 na rodinných domech vybudováno 2 905 nových instalací, které znamenaly dvojnásobný počet oproti roku 2018. I pro tento rok se očekává výrazný růst počtu domácností, které si fotovoltaické panely pořídí.

„Ochrana životního prostředí a udržitelnost domácností jsou tématy, se kterými se v energetice potýkáme stále častěji. Pořizovací ceny fotovoltaických panelů navíc za posledních 10 let klesly o více než 80 %, není tedy divu, že zájem o ně u domácností každým rokem roste. Pro domácnosti se jedná o příležitost ke snížení nákladů na energie, ale také o výhodnou investici, na kterou je navíc možné čerpat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám,“ říká Jaroslav Šuvarský ze společnosti S-Power energies, která patří k předním dodavatelům panelů na trhu.

V praxi to vypadá tak, že před vyúčtováním se množství zákazníkem vyrobené a do distribuční soustavy dodané elektřiny vynásobí příslušnou hodinovou cenou, za kterou se v danou chvíli obchodovala na burze. Výroba se následně porovnává s dodávkou. Všechny informace najde zákazník na jedné faktuře, nakonec už jen proplatí rozdíl obou položek.

„Proces zvládne i úplný laik. Pokud máte správně instalovanou fotovoltaickou elektrárnu, měří se automaticky nejen spotřeba, ale i dodávky elektřiny do distribuční sítě. Odpovědnost za případné odchylky v dodávce už převezmeme my. Pokud navíc splníte zákonné limity, nepotřebujete k výrobě elektřiny ani licenci,“ dodal Robert Chmelař.

tisková zpráva

22 Comments on “Startup bezDodavatele vykupuje přebytky ze solárních elektráren za tržní ceny”

  1. Koncem roku přecházím k Pražské plynárenské, protože
    Koncem roku přecházím k Pražské plynárenské, protože od nich odebírám plyn i elektřinu, tak mě dali výkupní cenu za přebytky 0,95,-Kč/kWh bez dalších poplatků. Teď ještě aby se zrušilo to měření po fázích a bylo to pouze součtové měření „co jde ven a co jde dovnitř“ a bude to fajn 🙂

  2. Porovnával to někdo z Vás s produktem Bohemia Energy –
    Porovnával to někdo z Vás s produktem Bohemia Energy – Enrgie A++ spolu se smlouvou o odkupu přetoků?
    Tam také krom pevných distribučních poplatků účtují cenu silové elektřiny dle aktuální ceny na trhu, a za tutéž cenu i vykupují přetoky z FVE.
    Nicméně je tam poplatek 320,- Kč za dodanou MWh.

    Tahle nabídka od „BezDodavatele“ mi v podstatě připadá obdobná (ne-li stejná), jen s tím rozdílem, že tady je ten poplatek 7,- Kč / den nehledě na množství dodané elektřiny.

    Došel jsem tedy k závěru, že „BD“ se vyplatí těm co mají velké přetoky a tak je lepší platit paušál za den než za množství, a „BE“ těm co mají jen malé občasné přetoky a dodat MWh jim trvá déle než 46 dní (což je zaokrouhleně poplatek BE 320 děleno paušál BD 7,- Kč).

    Vidí v tom někdo ještě jiný rozdíl?

    1. Máš pravdu je to tak, jak píšeš.
      Ještě srovnej s

      Máš pravdu je to tak, jak píšeš.
      Ještě srovnej s Elektřinou pro soláry. Tam je 550,- bez dph za kWh sleva na odebranou elektřinu, tedy cca 0,7 Kč/kWh bez poplatků – celý den. Pokud se podíváš na spotový odkup v době přetoků, je to kolik?
      U Bohemky a i u BD se ještě musí platit daň z příjmu.
      Měl jsme za rok cca 230 kWh přetoků z 3,9 MWh vyrobených.
      Při srovnání z BD (spotřeba 2,1 VT a 1,3 NT) je to šul nul stejné.
      Jak jsem ale psal PLYN je jiná liga.

      EDIT: ale pokud bych měl EV asi to stojí za úvahu, u BD se pohybuje cena NT cca 20e + distribuce. To bude někde cca lehce nad 1 Kč/kWh ne?

  3. Porovnával jsem faktury ČEZu za elektřinu a plyn. U
    Porovnával jsem faktury ČEZu za elektřinu a plyn. U elektřiny jsem se spotřebou díky FVE už jen na 3400 kWh. Tam úspora při ceně 874,- za MWh dělá jen pár stokorun. Zkusím do toho započíst ještě i ten přetok, ale dělá to hrozně málo.
    Za to u plynu je to jiná. Spotřeba 31MWh to je úspora 14000,- !!!
    Díky za článek, příští rok asi přejdu.

  4. Přešel jsem k nim, teď čekám jen na konec roku, až mi
    Přešel jsem k nim, teď čekám jen na konec roku, až mi skončí smlouva. Má to háček, platí se denní poplatek nějakých 7 Kč, což vám na za rok udělá dvojku navíc. Nechal jsem si od nich udělat výpočet a měl bych ušetřit i tak kolem 4k, nemám zase takovou spotřebu, takže jde převážně o poplatky a distribuce na 4MWh, nechal jsem to udělat i našim, kteří mají spotřebu cca 15MW a tam je to dost výraznější. Tak uvidíme za rok. 🙂

                1. Tady na tom velmi ušetřil ten kdo to měl letošní jaro a
                  Tady na tom velmi ušetřil ten kdo to měl letošní jaro a léto. Ceny silovky v Covidové krizi byly za pusinku. Obchodníci se na vás pěkně nabalili. Některým už to bylo blbý tak před koncem roku zlevnili. Ale na dlouho to asi nebude protože ceny už se vrátily na původní hodnotu. Bez průběhového měření taky trochu ušetříte, obchodník vezme průměr za proběhlý měsíc. Ale s průběhovým ušetříte víc protože můžete zapínat velké spotřebiče v nejvhodnější dobu. Ideální velký spotřebič je právě to auto.

          1. Cena silové elektřiny je jen jedna. K ní se přičte
            Cena silové elektřiny je jen jedna. K ní se přičte poplatek státu ten je různý podle NT a VT v daném tarifu. Ten platíme všichni a obchodník to neovlivní. U mě ten poplatek v tarifu D25d vychází včetně DPH 1,10 Kč pro NT a 3,20 pro VT. Takže když si počíhám na okamžik kdy je silovka za 0 Kč tak platím za nabíjení auta tu 1,10 Kč. Kdyby šla silovka do záporna víc než -1,10 tak by platili mě. Nikdo mi nedokázal vysvětlit co se stane s DPH ze záporné ceny. Nejnižší cenu jsem viděl na Velikonoční pondělí, to šla silovka na -1,80 ale nestihl jsem nic odebrat protože zrovna svítilo slunce. Ale když dodávám do sítě za zápornou cenu tak platím já, to už se mi stalo několikrát, naštěstí jsou to malé částky.

Napsat komentář