Španělé chtějí stavět transatlantické solární vzducholodě

Dvojice španělských nadšenců sdružených ve společnosti Turtle Airships už se nějakou tu dobu snaží přivést na svět vizi transatlantické solární vzducholodě. Prozatím mají velké plány, ale hluboko do kapsy. Aby ukázali, že jejich koncept má naději, snaží se nyní oba pánové vytvořit funkční prototyp, který by chtěli ukazovat případným investorům. „Naším cílem s tímhle modelem na dálkové ovládání je dostat na web nějaká videa a sehnat tak finance, které by nám pomohly pohnout se z místa. Abychom mohli postavit demonstrační model pro lidskou posádku,“ svěřil se Darrell Campbell, jeden z dvojice týpků z garáže, magazínu Autopia. Podle jeho slov by stavba prototypu pro jednoho člověka trvala tři měsíce.

V čem spočívá hlavní zvláštnost vzducholodí Turtle Airships? Především ve způsobu pohonu. Vnější plášť vzducholodí má být pokryt solárními články z mixu kadmia, india a germania, především pro lehkost těchto prvků. Tenkovrstvé solární články by měly dodat až 45 kW výkonu, což stačí zhruba na rychlost 65 km/h při normálních podmínkách. Zároveň chtějí do svých vzducholodí namontovat alespoň jeden, lépe však dva dieselové agregáty. Ty by pak sloužily jako generátory elektřiny a vznikl by tak de-facto hybridní pohon. To kdyby se náhodou zatáhlo – vzducholodě by měly létat relativně nízko.

solární vzducholodě Turtle Airships

solarflight, wired, obrázky: ecofriend

3 Comments on “Španělé chtějí stavět transatlantické solární vzducholodě”

  1. Možná dobrá sázka na
    Možná dobrá sázka na budoucnost. Jen při pomyšlení, že jednou ta „naše“ ropa dojde, jako že dojde a jiné stejně dobré palivo nebude, nevím zda bude běžné dostat letadla do vzduchu i s tou váhou co převážejí. Vzducholodě se proto můžou stát dobrým pomocníkem pro přepravu. Nikde není psáno, že tak jak jezdíme a létáme dnes nám vydrží stále že. Kdo ví kam se zase ubere vývoj v letectví, který je dnes 100% závislý na ropě. Mně se ta myšlenka líbí, třeba nutnost změny paliva a nutnost stále převážet náklad vzduchem dovede vzducholodě do mnohem větší dokonalosti, tak jako dovedla dnešní letadla.

  2. Vzducholodí přes
    Vzducholodí přes Atlantik??? Navíc rychlostí 65 km/hod (při normálních podmínkách)… Tak to je na pár dní.
    Spíše než lidi, bych tímto způsobem spíše přepravoval náklad. ten alespoň můžu nasázet jako sako sardinky do plechovky. Navíc ho takto lze dopravit do na velmi nepřístupných oblastí.

Napsat komentář