Solární elektrárny v Česku: do osmi let produkce jako jeden blok Temelína

Solární elektrárny jsou v Evropě i samotném Česku na vzestupu. Do roku 2030 by mohla roční produkce elektřiny ze slunce přesáhnout výrobu jednoho bloku Temelína

Solární elektrárny jsou nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem v Evropské unii. Důvodem jsou vysoké náklady na elektřinu, které výrazně zkrátily návratnost investice do solárních panelů, i zájem o vlastní energetickou bezpečnost a zelené zdroje. Podle expertů by v Česku do roku 2030 mohly soláry dodávat stejně elektřiny jako jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z analýzy projektu datové žurnalistiky Evropa v datech.

Zájem o solární elektrárny se v Česku podle dat Solární asociace rekordně zvyšuje již od minulého roku, kdy bylo instalováno přes 9000 nových elektráren s celkovým výkonem 62 MW. „Od počátku růstu cen v druhé polovině loňského roku je zájem o nové instalace rekordní u domácností i firem. Již loni bylo do Nové zelené úsporám podáno dvakrát více žádostí než v roce 2020, letos jsme stejný počet pokořili už v polovině roku,“ potvrzuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. 

Většinu žádostí tvořily menší instalace na rodinných domech. Do budoucna se ale neobejdeme bez velkých solárních parků. „Velký zájem je ale i stran firem. Ministerstvo průmyslu postupně zvyšuje alokaci letošní výzvy na podporu pořízení solární elektrárny s nebo bez baterií. V květnu bylo podáno cirka čtyři tisíce žádostí, v druhé polovině září jich bylo již více než osm tisíc,“ dodává Martin Sedlák. Podobný trend panuje v celé Evropě, podle dat Eurostatu jsou solární elektrárny nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem v EU. 

[Infografika – Energetický mix]

solární elektrárny

Energie ze slunce se brzy vyrovná jednomu jadernému bloku

Vhodné pro instalaci solárních parků jsou brownfieldy a specifické postavení mají také území po těžbě. Jen v Karlovarském a Ústeckém kraji je potenciál pro instalaci na území po těžbě 180 MW. Druhý největší producent elektřiny v ČR, skupina Sev.en, připravuje aktuálně pět projektů nových fotovoltaických elektráren na Mostecku.

„Celkový výkon těchto pěti stacionárních elektráren bude přesahovat hodnotu 130 megawatt, to je 6 % celkové kapacity v současnosti existujících fotovoltaik v ČR. Roční výroba se pak bude pohybovat kolem 130 gigawatthodin. Takové množství čisté zelené energie by pokrylo přes 2 % roční spotřeby Ústeckého kraje,“ říká Pavel Farkač, manažer rozvojových a transformačních projektů Sev.en. Solární elektrárny by mohly dodávat elektřinu do sítě již v roce 2025. 

„V aktuálních podmínkách předpokládáme podle progresivního scénáře dosažení 10 až 12 tisíc megawatt ze solárních elektráren kolem roku 2030. Zároveň by celková roční výroba solárů mohla přesáhnout výrobu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín,“ dodává Zdeněk Hruška, ředitel sekce Rozvoj a technická koncepce přenosové soustavy, provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Předpokladem pro úspěšný a bezpečný rozvoj solárních elektráren je dostatečná kapacita distribuční a přenosové soustavy, do které se zdroje připojují. 

[Infografika – OZE v Česku]

solární elektrárny

Nové podmínky pro získání licence zjednoduší pořízení solárů

Novela energetického zákona, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR poslalo v září do mezirezortního připomínkového řízení, zjednoduší podmínky pro nové solární elektrárny a obnovitelné zdroje obecně. „Každý, kdo dnes provozuje zdroj elektřiny o výkonu vyšším než 10 kilowattů, je povinen žádat o licenci na provoz a stává se tak výrobcem. Upravený energetický zákon tento limit zvýší na 50 kilowattů,“ říká Kateřina Novotná, analytička Evropy v datech. 

Úpravou stavebního zákona se navíc zjednoduší povolovací proces pro stavbu. Pokud tak budou na budovu umístěny solární panely o maximálním výkonu 50 kW, nebude potřeba stavební povolení, ani ohláška úřadu. S novým energetickým a stavebním zákonem bude možné snáze stavět i větší instalace.

Sdílet elektřinu se sousedy 

Lepší využití obnovitelných zdrojů pro občany by přineslo také uzákonění takzvaných energetických společenství, která jsou již zakotvená v evropské legislativě a čekají na „překlopení“ do české legislativy. Pomocí energetických společenství by měli přístup k vlastním obnovitelných zdrojům třeba i lidé v panelových či bytových domech.

„V Česku zatím pro společné projekty komunitní energetiky nemáme předpoklady. Nové podmínky umožní sdílet elektřinu mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. K předávání elektřiny bude možné využít veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, takzvaný místní tarif, a takto sdílená elektřina bude osvobozena od daně z elektřiny,“ uzavírá Martin Sedlák.

[Infografika – OZE v Evropě]

solární elektrárny

Zajímavosti o solárních elektrárnách

 1. Účinnost panelů stále roste

Účinnost solárních panelů je dnes o 100 % vyšší než před deseti lety. „Jejich účinnost dokonce stále stoupá. Před 10–15 lety měly solární panely výkon mezi 200–250 kilowatt, dnes je to okolo 400 kilowatt. Solární elektrárny mají velice nízké a stabilní provozní náklady a samozřejmě jsou bez nákladů na palivo,“ vysvětluje Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.

 1. Za 30 let zlevnily solární elektrárny o 92 % 

Podle dat Fraunhofer-Institut je dnešní cena panelů jen 7,4 % z ceny, kterou bychom platili v roce 1990, kdy cena průměrné střešní solární elektrárny byla 14 000 eur za kilowatt peak. „Slunce je zdarma. Hned první den si každý může spočítat, kolik energie solární elektrárna vyrobí a za jakou cenu. Technologie za posledních 30 let zlevnila o 92 procent,“ říká Jan Krčmář. „Při cenách elektřiny za posledních měsíců může fotovoltaika domácnosti ‚vydělat‘ i více než 70 tisíc korun ročně ve smyslu úspory za nekoupenou elektřinu a část elektřiny prodané do sítě,“ říká Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Na každý typ solární elektrárny lze navíc požádat i o příspěvek.

 1. Pod soláry lze pěstovat plodiny. V zahraničí již spouští pilotní projekty

Inovativní přístup představuje agrivoltaika, tedy solární panely umístěné na zemědělsky obdělávané půdě. Částečné zastínění vhodným druhům neškodí, ale naopak v době změn klimatu poskytuje stín či chrání před přívalovými dešti. Agrivoltaické projekty jsou už dnes testovány ve Francii, Německu nebo Holandsku, kde se agrivoltaika osvědčila pro pěstování hroznů, malin a některých druhů zeleniny. „Konstrukce se dnes staví bez betonových základů a instalace je obecně šetrná. Půda si odpočine a pozemní solární elektrárny prospívají biodiverzitě, protože se zde po celý rok skoro nic neděje,“ dodává Jan Krčmář ze Solární asociace. Pro agrivoltaiku však v Česku zatím nejsou ideální podmínky, zákon totiž neumožňuje dvojí využití půdy.

zdroj: tisková zpráva

136 komentářů u “Solární elektrárny v Česku: do osmi let produkce jako jeden blok Temelína”

 1. Jo no, a to co se vyrobí přes den uskladníme v noci a nadbytky z léta uskladníme na zimu. Jo a to teplo, které dodávají jaderky a je třeba v zimě, to taky uskladníme na zimu. Jejda, moment, ono to vlastně nejde…

  Zelené sluníčka serou na ekologii. Především je zajímá kšeft a lobování. Posrané sluníčka nás zatáhli do závislosti na plynu. Vykrývat nedostatek elektřiny za špatného počasí a v noci, to se jaderkama moc nedá. Ale super ekologickým plynem to jde. Ten sice tvoří CO2, ale to je pravděpodobně zelený CO2, který globální oteplování nezpůsobuje.

    1. Moje fve jede kazdy den a ja mam porad starosti kam s tou elektrinou. minuly tyden jsme meli doma 26°C a zena me nadava ze me to vypne. Kde ze to bydlite? Pred nebo za Uralem?
     Kdyz ctu ten vas komentar, tak vas uplne vidim jak se modlite aby byla strasna zima, porad zatazeno a vsem nam umrzly palce u nohou.

      1. Jak si na to přišel???….V zimě dobíjím část energie z benzínu a nikdy jsem to netajil… Určitě to není vždy, když je zataženo… Celkově mám z benzínu 2/3% z celoroční spotřeby… V září došlo k situaci, že jsme měli několik dní po sobě baterky v podpětí, které dlouhodobě olovu (i když je to špice) nesvědčí z důvodu sulfatace. Mohl jsem to nechat, energie bylo ještě dost. Šlo jen o ochranu baterie a tak jsem to zmínil. V zimě samozřejmě dobíjím do optimálních hodnot. Už to chápeš?😉

 2. Tak jsem si tímto článkem potvrdil to, co jsem si spočítal už dávno. Blok Temelína má 1500MW, aby FVE dosáhly stejné produkce (MWh), musí mít instalovalou kapacitu +-7x vyšší. Měco kolem 10 GW.
  Zajímavé je srovnání s jižněji umístěnými zeměmi. Indie (Rajasthán) má mnohem lepší podmínky, protože mají hodně slunečných dní a slunce je v lepší pozici po delší dobu. Asi 6x, takže tam to bude vycházet skoro stejně.

  1. blok Temelína má 1GW a jsou tam dva bloky. využití 7000 hodin ročně, takže 7TWh na blok. využití FVE je v našich podmínkách 1000 hodin, v jižní Evropě 1500 hodin, severní Afrika a arabský poloostrov 2000 hodin, nejlepší lokality 2500 hodin. to je třeba v Chile. dobře to jde dohledat na global solar map. vše platí pro ideální orientaci, tj jih a sklon kolem 35 stupňů. jinak je využití menší, takže těch 10GW na náhradu jednoho bloku může být pravda při různé orientaci, která je výhodná pro rovnoměrnější denní pokrytí. důležité je pochopit že FVE vyrábí i když není jasno a to až 30 procent

 3. Inak s tou ucinnostou by som to neprehanal. Max. ucinnost najnovsich panelov je 22% a tu maju iba kratky cas. Prvy rok ucinnost klesa rychlo a potom sa pokles spomaluje. Chystali sa perovskytove clanky kde mala ist ucinnost na 30% ale zda sa, ze maju problemy so zivotnostou. Kazde dalsie zvysovanie ucinnosti je narocnejsie a narocnejsie. Cize tento bod by som nevidel az tak optimisticky.

  Rovnako cena sice klesla ale zacina na ne posobit inflacia. Navyse vela z tych panelov pochadza z Ciny, ktoru zacina USA provokovat.

  A v neposlednej rade, treti bod je, ako sa to pisalo spravne, „pilotny projekt“. Nejake plodiny to mozno ustoja ale nebude to nic moc a isto to neustoja vsetky. Tak ako na zahrade tam kde je tien je vzdy nizsia uroda, tak to bude platit aj tu. Schvalne ake plodiny rastu v lese, ktory je zatieneny stromami? Tu to vidim max. na nejake pastviny alebo mozno s vyuzitim transparentnych FVE panelov s ucinnostou tak 5%. Ale je to velka otazka.

  1. Ta agrifoto neni pro vhodné aplikaci problem – je rada plodin, kterým částečně zastiňení prospívá (například vino). Takže plochy mate plno, jen nejsou panely úplně na husto a musí se umístění optimalizovat s mechanizaci. To je vsak řešitelné, zásadní překážka ja regulace – energetické využívání zemědělské plochy dnes neni možné:(

    1. Ano nemam kapacitu pochopit tie vase hlupe zvasty, ktore su cisto vyfabulovane.

     DrboDebo nevie argumentovat, chudacik a preto sa snazi hejtovat. Uz som si myslel, ze je to nejake pubertiak ale je to horsie. Skor ide o zaprdeneho dedka. Zatial som od neho necital ziadny pravdivy argument ci informaciu. Dokonca si chlapec nevie ani spocitat kolko je 1+1 a pouzivat google tak to uz vobec nie. Proste taky zeleny drbko.

     A ano cim viacej ziarenia tym krajsie paradajky a preto si paradajky pod fve panelom velmi nevypestujete.

     1. pro XBlb… hele paradajko 😘 poslední pokus…. Nechápeš, že každá rostlina má limit, jaké množství záření dokáže využít a zpracovat, další limit kdy ji záření začne škodit a rostlina živoří… Proč myslíš že je u některých rostlin v zahradnictví napsáno : ,,vhodné do polostínu“ ?? Tos asi nikdy neviděl, že…
      Vím že mi nebudeš věřit Kalamáre, ale letos jsme jako vždy pěstovali rajčata v kýblech. Zaujaly mě články a agrofotovoltaice a schválně jsem dvě rostliny schoval za panely, které je většinu dne stínily (mám amorfní co docela dost propouští). Výsledek překvapil: ve srovnání s asi deseti nezakrytýma rostlinama, byly ty dvě o třetinu vyšší a měly i podstatně vyšší výnos. Akorát dozrály později, což mi nijak nevadí, stejně máme za sezónu jen jednu sklizeň… 🍅🍅🍅🍅🍅😜

      1. pre Drbochuja: a ty rajciak netusis, ze ked prekryjes 50% intenzity svetla, tak ho rastlina nema kde ziskat a kedze vykon fotosyntezy je cca 4% (v zavislosti od rastliny), tak ho proste rastlina mat nebude a teda nevytvori tolko energie kolko by mala? Schvalne prekry si tie tvoje panelky a uvidime ci vyrobis rovnako energie ako pri neprekrytych.

       Na tvoj dementny argument s polostienom (ktory sa vyuziva max. pri kvetinach) sa da regaovat velmi jednoducho. Tak ak je to pravda, preco nemame polia zakryte? Vy ste natolko hlupy, ze vobec netusite o com pisete.

       K tomu vasmu poslednemu experimentu, neviem co znamena ze prepustaju? To ako svetlo? Aky by potom mali vyznam, ze? A naviac to ste asi prvy clovek co ma trasparentne panely. V kazdom pripade samozrejme klamete. Viem to preto, ze mi mame zahradu ktora je z casti zatienena a hadajte aky je vynos na nej a na nezatienenej? Vasej hlupuckej hlavicke napoviem, ze uz sme tam radsej zasadili travu.

        1. Konstatuji jak to je. Nepochybně si to dokážeš ověřit na internetu 😉

        2. pro Runnču… Byl tady na Hybridu článek speciálně o rajčatech pod FV panely… Jestli správně pomatuju výzkumníci zmiňovali potíže, které překonali… Letos jsem zkusil něco podobného a byl to úspěch. Jak píšeš i ty dozrály později, ale nevím co myslíš horší kvalitou. Bylo jich víc a byly i o trochu větší (asi jak šly později do zrání)…Co budu ještě hledat na netu?? Vyskočí na mně Runnča nebo XBlb, který mi vysvětlí, že to nejde 😃

        3. Já netvrdím, že to nejde a popravdě řečeno o pěstování rajčat se mi nechce moc diskutovat, protože mám vlastních pěstitelských starostí až nad hlavu a dobře vím, že co platí v jednom místě nemusí platit v jiném místě, těch faktorů je příliš mnoho.

         Moje osobní zkušenost s polostínem a rajčaty je taková, že rostlině se daří lépe v polostínu, protože není spalována sluncem, ale plody nedozrávají do takové kvality a v méně slunečný rok nedozrají vůbec.

         Ergo dát rajčata pod FVE je sice možné a ve slunečný rok třeba i výhodné, ale v méně slunečný rok nebude úroda. Takže se to nevyplatí.

        4. pro Runnču…S tím se dá souhlasit, ona to bude docela věda, aby to vše fungovalo…To že jsem měl úspěch letos neznamená, že bude i za rok…
         Ještě jsem si vzpomněl na jednu výhodu: Zastřešení rajčata ochrání před plísní bramborovou.

   1. Ako som uz pisal, je tam mozne aplikovat iba nejake plodiny ale skor to bude na beznu travu a pasienky, tak ako sa to robi aj teraz. Tej plochy mozno nie je az tak vela kolko potrebujete na to aby ste nahradil obrovske mnozstva energie.

    Co sa tyka vina, tak tam je prave velmi dolezite slnko. Ved preto su najlepsie vinice orientovane na juh. Neviem kde ste k tomu prisiel, ze zatienenie by bolo vyhodne.

  2. Srovnavat rust rostlin pod FVE a v lese je blbost. Stromy aktivne potlacuji rust ostatnich rostlin. Treba pod dubem neroste skoro nic i kdyz tam sviti slunicko. U jehlicnanu to nebude asi tak vyrazne, ale take si budou chranit svoje misto pred konkurenci. Jinak zemedelska puda neni jen orna. Velka cast jsou pastviny kde muze dobytek a fve existovat spolecne. Dokonce je vhodne poskytovat trochu stinu a pristresi pred destem. Blizko bydliste je tady sama pastvina a vidim jak se dobytek tisni pod stromy kdyz jim vadi slunicko nebo srazky. Pristresky z panelu by jiste radi vyuzivaly. Kdyby se jen par procent pastvin pouzilo k vystavbe fve, tak by bylo elektriny vic nez vubec spotrebujeme. Plochy je dostatek, jen ta vule jeste chybi.

        1. Mate pravdu. Jedno stare prislovi plati zde na 100%.
         Perly svinim hazeti.

        2. @ skopčák a japončák: bacha sviňky, ať se navzájem těmi perlami neudusíte…..

 4. Este taka uvaha. Ked si spocitam existujuce FVE + 8 rokov investicii nahradi 1 jadrovy blok v temeline (vykon cca 1GW), tak na nahradu celej JE bude potrebnych 16 rokov + cas za ktory sa postavili uz existujuce FVE. Ak budete chciet nahradit aj Duklovany tak dalsich 16 rokov? Do tej doby co? Budete kupovat tu zlu zlu jadrovu energiu zo Slovenska?

  1. rozmerove se nektere zvetsily, ale zaroven hodne zvysily vykon. uz jsou panely vetsi nez 2,2×1,8m, ale take s vykonem o kterem se drive ani nezdalo. treba muj panel asi 8 let stary s rozmerem 2x1m ma vykon 300W. Moje nove panely z 2021 maji 375W a rozmer 1,65×0,98m. a to jsou vlastne stare modely za nizkou cenu. efektivita jednoznacne roste.

 5. Ad Rostouci vykon 1 panelu.. drive az 250 kwatt, nyni 400 kWatt… Kurňa to sem koupil blbje bo mi prodali jen 250 WattPíků.
  A gde se da koupit panel 400 kilowattu???
  Ad Vyroba.. proc se taky nenapise info vo tom, gde se vezme el.en. v dobe gdy to nic nevyrabi???
  Anebo ze by jiz existovaly panely co davaj proud 24×7???
  Dik za vysvetleni bo som z teho volako zmäteny.

  1. ty kila jsou chyba kterou rozpozna i male dite, tak neni treba o tom dal polemizovat. co se tyka nocni vyroby, je uz take obehrana pisnicka. pres den fve a v noci zalozni zdroje. ja mam take pres den jine saty nez v noci a doporucuji to vsem. je prece velky rozdil ve spotrebe fosilnich zdroju, zda bezi nonstop, nebo jen v noci jako zaskok. ja take zalevam zahradku z vlastni studny a pokud v ni nebude voda, pouziju vodovod. myslim ze je mnoho podobnych pripadu, kde je smysluplne pouzit prioritne nejvyhodnejsi zdroj a pokud ten neni k dispozici, tak se musi pouzit ten druhy nejvyhodnejsi atd. je tady nekdo kdo to dela obracene?

    1. Sice je 2x vacsi nez som pisal ja a urcite ten vas prelinkovany najdem v nasich obchodoch, ze?

     Vy ako „matematik“ by ste mali vediet, ze podstatne na vykone panelu je efektivita a kedze nie su panely s efektivitou vyssou nez 22% (teda pokial nerobite vo vesmirnom programe :)), tak jediny sposob ako zvysit vykon je zvacsenie plochy.

     1. Na webu najdete akorat ty uplne obycejne panely, ktere se na komercni fve nepouzivaji. Existuji specializovane velkoobchody, kde maji uplne jinou ligu nez v maloobchodech. Bohuzel tyto velkoobchody nemaji eshop a tak se o tom vubec nedozvite a s obycejnym zakaznikem se ani nebavi. Moje panely jsem koupil prave v takovem a videl jsem ve sklade obri panely. Pokud byste chtel koupit cely container panelu, muzete je kontaktovat a zavezou vam to primo z Amsterodamu.

     1. Rusko má díky doktríně zaručeného vzájemného zničení dostatečné kapacity na vyhlazení Evropy i USA, tak nemel hovna.

      Už ve školce se má dítě naučit zvládat situace, kdy nelze vyhrát. Evidentně jsi jako dítě nikdy nedostal do držky od silnějšího. Chyba.

      A ty kecy, že si svět nenechá líbit… Co si nenechá líbit? Chceš dál eskalovat? Kam chceš zajít? Odpálíš rakety na Rusko? Pak dostaneš kobercový nálet nebo FOAB na malé ukrajinské město. Stačí? Ne? Pošleš tam jednotky NATO? Dostaneš plošné bombardování všech větších ukrajinských měst. Pořád nestačí? Podnikneš útok jednotkami NATO na Rusko? Pak dostaneš jádro na Evropu a USA…

       1. Ano, je určitě možné najít způsob, jak Rusko „porazit“, ať už to znamená cokoliv.
        Ovšem přímá vojenská akce to zcela jistě není.

        A politický dopad dnešního ukrajinského blackoutu bych nepodceňoval. Ukrajinci už toho mají také plné zuby.

        Včera si mohli na internetu přečíst oslavné výkřiky o poškození kerčského mostu a dnes si maximálně budou povídat při svíčkách o tom, jak Rusko splnilo varování před odvetou, pokud na most Ukrajina zaútočí.

        1. ukrajinci maji ruzzaku plne zuby minimalne od 2014. ja teda uz nekolik desetileti, v tom jsem jim napred.

        2. Část ano. Část s nadějemi očekává Putina a jeho zatočení s mafiánským státem. Osobní zkušenost.

        3. No uvidíme. Teď je na řadě naše propaganda, která nás zahltí dojemnými lidskými příběhy o semknutosti a nezlomnosti hrdinného národa. Pravda bude ale samozřejmě jako vždy jinde.

         Ale příběh lidí, co zahynuli na kerčském mostě, se určitě nedozvíme.

        4. na moste dle duveryhodne ruzzke tv zhebli 3 ruzzaci. nejak malo, cekal jsem aspon 10 milionu.

        5. me fascinuji vase znalosti a sebereflexe – vážně:-). Ja každopádně souhlasím, že Rusko má obrovské zásoby ještě z doby studené války (to byla vlastně primární oblast kam se investovalo), ale myslím, ze schopnost vojenského využití těchto zásob jsou omezené – pokud mel byt tento útok ukázkou schopnosti, tak samotný průnik pry neexistující PVO UA byl poměrně tristní (cca 45 z 71 sestrelili). Takže samo, že obě strany jedou propagandu – to snad nepřekvapuje, ale pokud nevnímate vyvoj v dynamice boji v posledních mesicich asi sledujete divne zdroje:-). A to ze to ještě bude dlouhá válka, a ze Rusko ma dost zásob nijak nevylučuje výše napsané. Me by navíc zajímalo co se bude dit s územími, kde se dnes válčí (fakt chci videt stav Krymu po válce – o tom snad uz nekdo dnes přemýšlí)

        6. Na Krymu se neválčí a válčit nebude. To je jistota.
         Vítězství Ukrajiny je nemožné, protože na každé její kladivo má Rusko kladivo desetkrát větší.

         „samotný průnik pry neexistující PVO UA byl poměrně tristní (cca 45 z 71 sestrelili)“
         Pěkná ukázka válečné propagandy. Děkuji za ni. Povšimněme si, že význam sdělení „Sestřelili jsme většinu“ si neláme hlavu takovou podružností, jako je realita prezentovaná přiznanými zásahy pohybujícími se v řádu nižších stovek.

         Dále si dovoluji upozornit, že nasazení PVO proti podobnému útoku v podstatě nedává smysl, neboť pokud by mělo být dosaženo nadpoloviční účinnosti, jak tvrdí propaganda, na jeden cíl by bylo nutné vystřelit 2-3 protirakety. Což je neefektivní a vedlo by k naprosto zásadnímu odčerpání zdrojů PVO a je tedy v rozporu s cíly PVO udržet svoje fungování na maximu účinnosti a efektivity.

         Co se týká existence nebo neexistence PVO, tak PVO samozřejmě nezmizí. Ale v průběhu války klesá její účinnost i efektivita do kritické bodu. Který pravděpodobně nastal už dávno a pouze snaha Ruska omezit svoje ztráty nevedla k nutnosti ji zásadně doplňovat. Včerejší a dnešní útoky ale potvrzují, že ukrajinkská PVO není schopna čelit většímu útoku a i tak si vykládám, že páníček uvolní pejskovi nějaké zdroje na její doplnění.

        7. skutečně me fascinuje vase znalost – a zkuste logiku PVO vysvětlit třeba v Izraeli:-) Mozna ještě bod – prosím můžete uvést, které relevantní vojenské cíle byly tímto masovým útokem zničeny? (ja video spis civilní infrastrukturu, ale jo propaganda funguje jasné – nicméně větší výbuch např skladu munice ci nedejboze HIMARs byste dnes uz nedokázal uvnitř UA ukryt – nebo to vidíte jinak:-). Jasné, že je ruska přesila v železe významná, ale viditelné strategicky nijak zvláštní účinná. A tak se vsaďme – vy říkáte ze se na Krymu se válčit nebude a ukrajina Krym neziska… je tak? do roka a do dne? o co:) (popravdě si nemyslím, ze toto nastane do roka – mozna dva)

        8. Tak pokud behna prohlasi neco za jistotu, tak s tou nejvetsi pravdepodobnosti to dopadne presne naopak. Az Ukrajinci pozenou rusacky Z-mrdy z Krymu, tak behna bude delat ze uz si tento vyrok nepamatuje a pokud mu bude pripomenut, tak vyblekota trapnou vymluvu typu: za to muze USA a s tim se nedalo pocitat 🙂 obratem pak uskoci k jinemu tematu a pojede dal svoje sracky…furt dokola, dela to pravdepodobne cely zivot a proto mu zbyva uz jen internetova diskuze – v realu uz ho nikdo neposloucha nebo by dostal do drzky hned jak otevre hubu. smutny zivot

        9. strely s plochou drahou letu je mozne sestrelit i jinak nez raketou. Treba rychlopalne kanony 30mm jsou dobra obrana. Nemecke Gepardy jsou specializovane na takove ptaky jako kalibr. Nekolik Gepardu uz je na Ukrajine a urcite sundaly par ruzzkych strel. ruzzko pouzilo take iranske sebevrazedne drony. Ty jsou pomale a lze je sundat i rucne vedenym kanonen, jaky se pouzival v WW2, tzv. FLAK.
         Kalibr leta podzvukovou rychlosti a je mozne ho sestrelit i z letadla palubnim kanonem. Letadlo muze letet soubezne s kalibrem a jeho zniceni nepozaduje zadne velke umeni. Akorat je nutne kalibr vcas detekovat, vzletnout a priblizit se.

        10. Crossover point, tedy poměr mezi přijatelnými náklady a požadovanou účinností je pro každou zemi a scénář jiný, nelze tedy přenášet.

         Scénář účinnosti a efektivity izraelského Iron Dome vyvinutého pro ničení vysokého počtu pomalu letících raket je naprosto jiný, než ukrajinské a ruské PVO a Iron Dome je tudíž nepřenositelný do prostředí ukrajinské války.

         Netvrdím, a nikdy jsem netvrdil, že včera i dnes byly cílem výhradní vojenské cíle. Rusko předem jasně deklarovalo, že na případný útok na most tvrdě odpoví. Tudíž ten, kdo tento útok schválil, schválil i odvetný ruský úder.
         Nedělejme ze sebe fakana, který zezadnu nakopne rváče třídy a pak si jde stěžovat paní učitelce, že dostal přes hubu.

        11. Hele Pituru, včera jsi tvrdil, že ukrajinci do dnes vše opraví, tak jak to, že v Kijevě a na polovině Ukrajiny pořád nejde proud a export elektřiny z Ukrajiny do EU je na jednotkách procent běžných objemů?

        12. S něčím Leodendulo souhlasím, ale mám dvě technické poznámky. Shahed136 je velmi malý a přestože letí relativně pomalu, trefit ho ve čtyřech kilometrech není zase tak jednoduché.
         Kalibr letí mach 3, takže tvoje představy o jeho zničení jsou poněkud mimo.

        13. Vy: „Netvrdím, a nikdy jsem netvrdil, že včera i dnes byly cílem výhradní vojenské cíle. Rusko předem jasně deklarovalo, že na případný útok na most tvrdě odpoví. Tudíž ten, kdo tento útok schválil, schválil i odvetný ruský úder.“

         Uveďte prosim příklad jasne vojenskoho cíle – tedy zkuste odpovídat na otázky:-). Arogance z vas cosi stejně jako z nekritických obdivovatelů UA (jen opacne)… Takže je jasné, že rusko má převahu v železe (proč asi UA oficiálně nezveřejňuje ztraty), ale pokud tu hovořite o zbraních typu Kaliber a snad si myslíte, ze těchto Maji nějaké zásadní množství tak blouznite.

        14. Jasný vojenský cíl je nemocnice, ze které armáda vyhnala pacienty a lékaře a udělala si zde opěrný bod.
         Jasný vojenský cíl je vojenské uskupení mimo perimetr jaderné elektrárny.
         Jasný vojenský cíl je sklad raket a opravna vojenské techniky v bývalém nákupním centru.
         Jasný vojenský cíl je vojenská část letišně v turistickém letovisku.

         A tak dále a tak dále…

         Kolik mají Rusové čeho nevím. Nicméně objektivně konstatuji, že včera, přes propagandistické každoměsíční deklarace našich médií o docházení raket a munice, provedli největší a nejúspěšnější raketový útok za celou válku.

        15. @tupec42. kalibr leta rychlosti 0,6-0,8 Mach. Akorat protiponorkove letaji Mach 2. Vetsinou letaji nizko nad zemi aby je nevidel pozemni radar z vetsi dalky. Ale Gepard si s tim poradi.

        16. @runner
         Kalibr letí mach 3 až v terminální fázi letu. Většinu cesty letí podzvukovou rychlostí, takže tvoje představy o nemožnosti sestřelení pomocí MANPAD ukazují opět pouze tvou povrchní znalost problematiky.

         Dokonce je na netu i pár videí ze sestřelení právě pomocí MANPAD. To ale musíš sledovat i jiné zdroje než Kremelskou propagandu.

        17. Je vidět, že jsi expert 😉

         Staré pomalé Kalibry 3M14K co Rusové měli, prodali jako 3M14E.
         Protože před deseti lety je začali nahrazovat variantou 3M14T, která to valí 3 machy. Už v roce 2015 v Sýrii používali tuto verzi.

        18. @Venca
         Pro 3MT14 s dosahem 4000km je až na případ střelby z Kaspického moře terminální fází celý let, protože hybridní pohon umožňuje dynamicky alokovat palivo dle vzdálenosti k cíli a při letu na vzdálenost pouhých 800 kilometrů tak může cestovat maximální rychlostí.

         Neplatí samozřejmě o dvoustupňovém 3M14K

        19. @runner
         S tím se dá souhlasit. Co z toho plyne?
         – Kalibry jdou sestřelit většinou PVO zbraní pokud nejsou v terminální fázi letu.
         – Rusové jsou vypatlaní, když to střílí až z Kaspického moře a UA jim to pak sestřelí levným MANPADem nebo dokonce kánonovou municí.
         – Rusové nejsou vypatlaní, ale prostě nemají dostatečné množství odpalovacích prostředků blíže, takže to risknuli.

        20. No asi jo, já si myslím, že prostě odpalují různé střely z různých míst a nosičů a nejde z toho vyvozovat jediný univerzálně správný závěr.

         Na neangažovaných webech zatím napočítali 12 různých typů raket včetně Granatu, KH-55 a podobné historie, kterých ale mají dohromady stovky tisíc kusů a Ukrajinu tím můžou doslova zasypat a v tom množství s tím PVO nic neudělá. Navíc tím snižují možnost, že PVO zasáhne to modernější, co pošlou současně.

         Prostě to eskaluje na full-scale válku a ruský styl „hrňme to tam“ a popravdě, proti tomu nemá Ukrajina šanci.
         Koukal jsem na zprávy a znova to tam sypou a tímto způsobem to tam můžou fakt sypat klidně rok v kuse.

        21. Vsadíme se v čem? Že to tam můžou sypat rok, nebo že budou? Samozřejmě nebudou, protože tohle nikdo nevydrží.

         Co se týká průběhu, čekal jsem že ještě bude pokračovat ukrajinská ofenzíva, ale na jihu se nic neděje a Rusové se znova tlačí na Lyman, získali Novosadovoye, Terny a Torskoye a prý jsou znova na předměstí Bachmutu.

        22. @runner
         Z toho ale právě lze uvažovat univerzální závěr, protože nikdo nepoužívá starší techniku pokud nemusí nebo pokud není modernější zbraň „overkill“. Na počátku války jsme viděli výhradně útoky Kalibry, Iskandery a Ch-101 prakticky denně. Teď už tyto „moderní“ rakety netvoří možná ani třetinu a vidíme jednu salvu za několik měsíců.

         Další věc je představa, že Rusko má takřka nevyčerpatelné zásoby čehokoliv z dob SSSR. Je nutné si uvědomit, že cokoliv z dob SSSR je minimálně 30 let starý šrot, který se víc jak 10 let potom takřka neudržoval a u kterého proběhlo několik vln vyřazení (čti rozebrání, rozprodání). U tanků jde vynechání údržby ještě nějak zachránit, ale u složitějších raket fakt ne. Ty víc jak 30 let staré kousky co teď střílí jsou ty, které se jim povedlo zachránit a zprovoznit. Rozhodně jich nemají( provozuschopných) tisíce. Kdyby ano, tak už to přece dávno udělají. Dávno už přece mohli odpálit 3000 takových raket během jediného dne, zahltit PVO nad celou Ukrajinou a zbořit každý mostek (ten jim nikam neuteče a znají naprosto přesnou polohu) na západ od Kyjeva. Vyřešeno a hotová věc. Nevím na co čekají. Během tří dnů mohlo být hotovo.

        23. Povšimni si logického rozporu mezi první a druhou částí tvého příspěvku.
         Má jedné straně tvrdíš, že to nepoužijí pokud nemusí a na druhé straně tvrdíš, že je to šrot, kterého mají neomezené množství.

         Přitom naprosto logické je vzít ten šrot a zasypat tím nepřítele, saturovat jeho PVO a do toho zamíchat pár přesných, protože pokud ten šrot nemá žádnou hodnotu pro budoucí války a mám ho hromady tak proč to neudělat?

        24. Skladovani starych raket neni nic jednoducheho. Videli jsme to na ruzzkych protiletadlovych raketach Strela z vychodniho Nemecka. Z cele zasilky bylo vic nez 50% nepouzitelnych, byly plesnive. Pochybuji ze to v ruzzku maji lepe uskladnene. Vse stare je rizikove a kdo vi kolik jich exploduje pri startu. I nove S-400 tu a tam zlikviduji odpalovaci zarizeni, nebo leti jen par km a spadnou.

        25. Ukrajina zasáhla americkými chytrými raketami trafostanici v ruské belgorodské oblasti a bez proudu je 2 tisíce lidí.
         Rusko zasáhlo starými hloupými raketami elektrárny a trafostanice na Ukrajině a bez proudu je 10 miliónů lidí.

         Nic nedemonstruje skutečný poměr sil a rozdíl mezi zbrojním marketingem a realitou lépe.

        26. Runnere, už zase zrají švestky a Tesla pořád nekrachuje, exponenciálně roste. Jak je to možné?
         Rusko vyrazilo na krátkou speciální operaci a dostává pořádně na pr.el. Jak je to možné? má přece mnohonásobnou převahu.
         Trochu se odkopej a řekni na čí jsi straně. Přeješ vítězství Rusku nebo Ukrajině? Totalita nebo demokracie?

        27. Runnere teď koukám, že nerozumíš zásadnímu rozdílu mezi západnímaa ruskýma rachejtlema: západní raketa VŽDY trefí obrněnce, útočící pěchotu, obrané linie agresora…Ruská raketa VŽDY trefí civilní infrastrukturu, zařízení pod červeným křížem a samozřejmě a především zábavní parky a dětské hřiště…

        28. Já jsem na straně mé rodiny, mých sousedů, mých spoluobčanů.
         Nejsem na straně Německa, exploitujícího své ekonomické kolonie.
         Nejsem na straně Evropské unie, která se přetvořila v bolševickou totalitní organizaci s centrálním řízením a tvrdou cenzurou.
         Nejsem na straně stávajícího vedení Ukrajiny, které v zájmu USA vyvolalo konflikt se svým sousedem akcemi proti ruské menšině.
         Nejsem na straně Ruska, které se není schopné zbavit imperialistických manýrů.

         Ze stávající krize viním USA, kteří se pokoušejí zlikvidovat přístup Evropy k levným ruským energetickým zdrojům. Dále viním Německo, které svým zeleným fašismem cíleně vytvořilo na Rusku energetickou a materiální závislost. Viním zkorumpované ukrajinské vedení, které jde na ruku zahraničním mocnostem a cíleně narušilo mír uzavřený minskými dohodami. Viním Rusko z upřednostnění silového řešení před politickým.

         Máte ještě nějaký dotaz?

        29. @runner
         Žádná nelogičnost tam není. V té druhé části se naopak snažím říct, že nevyčerpatelné zásoby Ruska z dob SSSR je pouze nesmyslná představa. (asi jsem to nenapsal jasně)

         To je naprosto správná otázka. Jediný důvod proč to ještě neudělali je ten, že toho šrotu po SSSR v použitelném stavu nemají tolik jak si hodně lidí myslí (konkrétně zrovna těch raket). Žádné jiné logické a racionální vysvětlení to nemá nebo mě alespoň nenapadá. Když se budeme bavit třeba o technice, tak z posledních satelitních snímků skladišť uloženek je vidět značné prořídnutí řad.

        30. @Drvoštěp
         Ano, můj kádrový posudek není dobrý. Jsem hanebně politicky neuvědomělý, zpochybňuji vnucenou autoritu a nedávno jsem se přistihl, že jsem cynickým zasmáním znejistěl občana sledujícího v čekárně zpravodajství České televize.

      1. kobercovy nalet 🙂 behno ty jsi fakt curak co jeste nezjistil ze rusak nad ukrajinou nelita neb jinak jde okamzite k zemi 🙂 ruske letectvo totalne selhalo a strili rakety pouze daleko za frontou 🙂 koho tady chces strasit ty ruskej kokote? Takovyhle kraviny si muzes mlit na nejakejch ruzzkejch kanalech, tam si chrochtej, ale tady jsi v civilizaci, demente

       jinak vidim, ze ty jsi do drzky dostaval pravidelne, coz sice neni fer ale vysvetluje to proc jsi takovej strachy zesranej idiot co leze svymu kapovi do prdele pri prvni prilezitosti

       1. To sis dovolil hodně zpochybňovat oficiální propagandistickou linii, podle které Rusku docházely rakety už v březnu, pak květnu a tak dále každý měsíc.

        hxxps://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusku-dochazeji-rakety-dve-tretiny-uz-pouzilo-tvrdi-ukrajina-191137

        hxxps://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rusko-meni-na-ukrajine-svou-ofenzivu-40398057

        Hele, fakt se necítíte jako pičusové, když té propagandě věříte?

        1. smart rakety dosly, tak pouzivaji ty zazracne protivzdusne s-300, protoze se ukazalo, ze na PVO stejne nejsou vhodne. vsak uz pulku vyvojoveho tymu pozavirali. diky Himars ruzzakum znicili hromadu munice a ted skemraji u jinych diktatoru aby jim prodali nejaky srot. ruzzaci padaji na fronte jak mouchy a to je jediny pozitivni aspekt cele valky. ruzzaci si zlikviduji mlade chlapy a armadu. tomu fandim, kazdy mrtvy ruzz je dobry ruzz.

        2. Realita je takova, ze ruzzaci uz dlouho poradne neostrelovali raketama dlouheho doletu. To bylo samozrejme gesto dobre vule 🙂 Takze ano, ty clanky jsou v zasade pravda. Jen picus jako ty z toho muze delat propagandu. Kazdemu je jasne, ze presne udaje neznaji a jde jen o odhady. A to odhady pomerne presne. Chces neco vedet? Ruzzaci se ted vystrileli, mozna jeste neco odpali a pak daji zase pokoj. Cim budou strilet, to jsou S300. Tech maji hodne, jsou sice extremne nepresne, ale panelove sidliste to trefi spolehlive. Dobytek ruskej

        3. Dobře, řekněme, že této průhledné propagandistické lži jako že věřím.
         Můžeš mi prosím popsat, jak a odkud může S-300 doletět do Lvova, aby tam zničila transformační stanici TE-1? Děkuji předem.

        4. z beloruska to je 200km. nekolik verzi ma dosah 200km a existuje az 250km.

        5. Nechapes pointu. Rusaci uz nekdy v kvetu vystrileli asi 3000 raket a odhadovalo se, ze jim zbyva 1-2 tisice ruznych druhu. Takze jiste ze do lvova nestrileji s300, a proto take tam uz dlouho nestrileli, nebot nemaji moc cim (tzn. porad maji treba 1000, ale asi si musi neco nechat, ne?) Tak holt dnes pouzili dalsi stovku raket, vojensky sice k hovnu, ale jejich hlad po krvi civilistu to na chvili ukoji.

        6. Zaprvé z Běloruska to je 200km maximálně přes Polsko a zadruhé z Běloruska se zcela jistě nestřílelo.
         Prostě paleta použitých raket byla určitě pestrá, podle vzdálenosti, předpokládané PVO a cíle.

         Takže ano, možná byly použity i S-300. Ale není s tím spojen žádný další význam.

        7. Se odhadovalo…
         No jasně.

         Dopad si nedovoluji odborně hodnotit, ale takhle laicky mi přijde mnohem drsnější, než jedna díra v mostě. Hodně obětí, nejde elektřina i v největších ukrajinských městech, lidi v krytech, v zimě, bez spojení. To mi přijde dost horší, než že místo po mostě pojede někdo trajektem.
         A o to asi šlo.

        8. jedna ruzzka raketa zasahla v Kijeve budovu kde sidli cast nemeckeho konzulatu. asi tolik k vojenskym cilum. ruzzaci jsou swiine a cili primo na civilni objekty s umyslem zabit co nejvic obycejnych lidi. terorismus nejhorsiho razu. to ospravedlnuje i bombardovani moskvy a petrohradu.

        9. Já se jmenuji Josef Habart, narozen 28.12.1959. Celý život jsem prožil v malé jihočeské vesnici jménem Vesec. 30 let jsem podnikal a projel mnoho zemí světa, teď se musím starat o nemocného syna. Firma po mně zůstala a dál se rozvíjí. Je snadné mě najít na netu.
         A teď napiš něco o sobě. Víme že máš jakýsi soukromý vrt na naftu a pozemek oplocený vysokým betonovým plotem. Je to vysněný způsob života? Můžeš kdykoliv přijet a probrat to.

        10. @Josef Habart Neberte to, že se vás chci nějak dotknout, ale je mi to jedno. Necítím potřebu cokoliv adresného sdílet a ani navštěvovat cizí lidi, neboť času mám málo i na své přátele. A ano, jsem spokojený.

        11. mam pro vas dobrou zpravu. s vasim videnim valky na Ukrajine souhlasi 5 statu v OSN. ruzzko, beloruzzko, nikaragua, syrie a kldr. Ta spatna je, ze ostatni staty s vami nesouhlasi a neschvaluji ruzzkou anexi a agresi.

        12. Každý den teď vystřeluje Rusko na Ukrajinu desítky přesných raket s plochou dráhou letu.
         Včera Rusko, podle tvrzení Ukrajiny, vystřelilo na ukrajinské cíle 67 Kalibrů.
         Dnes pokračuje.

         Teď už se jako pičusové cítíte?

    1. putkova stetka = mistni behna slinta radosti nad teroristickymi utoky na ukrajinske civilisty, gratuluji! a pry vypnuli pulku ukrajiny 🙂 ruzzaci trefili tak maximalne 300 parku, detskych hrist a obytnych domu. Vypadky proudu jsou pouze v Charkove a Khmelnitsky, castecne v Poltave. To opravdu neni pulka ukrajiny. Jen to vypovida o presnosti ruskych raket. Ale jinak OK, Ukrajincum to jen pripomnelo, ze rusak je svine a terorista ktereho je treba vyhnat ze zeme.

        1. jo a presne tato liveuamap reportuje vypadky proudu jak jsem uvadel

        2. What happened?
         The owner of this website (liveuamap.com) does not allow hotlinking to that resource (/pics/2022/10/10/22498676_0.jpg).
         blbecku

        1. plkat umis, lhat taky ale jinak rozumis hovnu. Ten graf reportuje internetovou sitovou konektivitu a je z nej videt, ze pouze nekolik regionu melo rano problem a to ty co jsem uvadel a uz v devet se to zacina zvedat. Takze nic tak kritickeho, oprava energeticke infrastruktury trva mnohem dele. V kazdem pripade, takovych raketovych utoku uz ruzzaci provedli nepocitane, ani tentokrat se z toho nikdo neposere.

        2. Pouze jsem ti názorně ukázal, že tvoje bagatelizace není na místě a rozsah poškození je mnohem větší, než jak to zlehčuješ. A stejně tak politický dopad, o který podle mě šlo především.
         Ale nemysli si, Ukrajincům ve Lvově je nějaký Krym a most naprosto u p****e a budou se ptát, proč se kvůli kievské vládě mají bát chodit po ulici a sedět v domech v zimě a potmě.

         Protože to není jen o internetu, dneska a kdoví jak dlouho se nebude v těchto městech ani topit a v noci jsou třeba ve Lvově 4 stupně.

        3. tvoje pece o Ukrajince je dojemna, obzvlast kdyz ty ruzzke zverstva obhajujes. ruzzko je jako IS teroristicky stat.

        4. ruseni gps je nezachrani. laserem navadena munice je proti ruseni imunni.

        5. nazorne jsi ukazal, ze jsi ruska behna:

         Podle ukrajinského premiéra většinu poškozené energetické infrastruktury dokáže Ukrajina obnovit už dneska. zbytek zítra.

         Proste zase jen papouskujes kremelskou propagandu, nebot je to nejblizsi tvemu chapani sveta. Realita je zase jinde ty sraci.

        6. Co bude zítra se uvidí. Já si dovedu představit ledacos, protože pokud tady tvrdíte, že se jednalo o rakety do S-300, tak vás upozorňuji, že jich má Rusko desítky tisíc kusů a stejnou intenzitou jako dnes by to dokázali zasypávat každodenně klidně rok.

        7. jen jestli ty s-300 nejsou doopravdy jachty a vily na Cote d’Azur a sklady jsou prazdne.

        8. @Pituru
         „„Ruští teroristé znovu na území pod kontrolou Ukrajiny ostřelovali elektrické stanice, které jsou součástí kritické infrastruktury, což vedlo v 3:59 místního času (2:59 SELČ) k vypnutí posledního vedení o kapacitě 750 kilovoltů,“ sdělil v prohlášení Enerhoatom.“

         A já myslel, že ukrajinští supermani už všechno opravili druhý den, jak jsi sliboval… 😉

        9. @tupec42. jen lidsky odpad se muze radovat nad lidskym utrpenim a jasat nad teroristickym besnenim. Rakety na vas by bylo jiste bohulibe.

Napsat komentář