Slingatron – elektrický prak pro dopravu do vesmíru

V budoucnu nemusíme používat elektřinu jen pro pohon aut či letadel, ale pomocí elektřiny můžeme vystřelovat také objekty do vesmíru! Derek Tidman z firmy HyperV Technologies načrtl koncept obřího elektrického praku Slingatron. Ten pomocí mechanické oscilace a výkonných magnetů může vymrštit předmět až na oběžnou dráhu Země.

Možná budou podobné věcičky vystřelovat náklad do vesmíru
foto: HyperV Technologies

Každý jistě zná slavnou scénu souboje Davida s Goliášem. David zabil svého obřího protivníka přesným zásahem kamene do čela, který vymrštil pomocí praku. Kámen zasáhl Goliáše obrovskou rychlostí, kterou získal rotací v praku.

V podobném duchu funguje i obří prak Slingatron. Pro vystřelení objektu do vesmíru, alespoň na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km nad povrchem Země), však potřebujeme objekt urychlit minimálně na 7,5 km/s. K tomu je třeba něco výkonnějšího, než krátký kožený řemen.

Slingatron

Krok za krokem. Pětimetrový prototyp Slingatron 5
foto: HyperV Technologies

Slingatron se skládá z velké spirálové trubky, jenž osciluje kolem své osy. Jde o podobný princip, jako když chytnete skleničku vína a začnete s ni synchronně oscilovat. Vodní hladina se dá do prudkého rotačního pohybu, aniž se samotná sklenice výrazně pohybuje.

Rozdíl je samozřejmě oscilovat se skleničkou v ruce nebo s obří spirálou o průměru několika stovek metrů – nutných k dosažení potřebné vesmírné rychlosti. Problém je především extrémní tření – jak u vystřelovaného objektu, tak de facto u všech mechanických součástek Slingatronu.

První testovací prototyp
video: YouTube

Vědci chtějí uvažovaný objekt kvůli tření uzavřít ve speciálním pouzdru z polykarbonátu. Obal se při startu začne vlivem tření odpařovat a vytvářet tenkou vrstvu plynů. Objekt pak bude ve spirále klouzat právě po vzniklé vrstvičce plynů.

Velký Slingatron také nepůjde jen tak roztáčet pomocí elektromotoru, jako vidíme u prvního metrového prototypu na přiloženém videu. Ve větších verzích najdeme desítky nebo stovky výkonných elektromagnetů rozesetých po obvodě spirály, jenž umožní oscilovat s celou spirálou.

V současné době se firma HyperV Technologies přes veřejný investiční portál Kickstarter snaží nashromáždit 250 000 dolarů pro stavbu pětimetrového prototypu. Slingatron 5, jak je navrhovaný pětimetrový prototyp nazýván, může vystřelit 453 gramů těžký objekt rychlostí až 2 km/s. Firma doufá, že úspěšné testy povedou nakonec až ke stavbě obřího mechanického vesmírného praku.

Samozřejmě, že Slingatron nemůže dopravovat lidi do vesmíru – ohromné přetížení při startu jakéhokoliv člověka spolehlivě zabije. Může být však užitečný k dopravě malých sond, vody nebo paliva na oběžnou dráhu. To vše za zlomek současné ceny a s možností vystřelovat náklad mnohokrát denně.

Napsat komentář