Škoda Auto získala ocenění za využití umělé inteligence

Škoda Auto získala cenu PIONIER-Award za využití umělé inteligence v oblasti servisních služeb.

Cena PIONIER je součástí ceny CONNECTED CAR-Award, kterou Auto Bild a Computer Bild uděluje už posedmé. V rámci čtenářské ankety účastníci zvolili nejslibnější trendy budoucnosti a největší inovace. Za mimořádné nápady, projekty a koncepty udělují oba odborné tituly redakční cenu PIONIER-Award.
foto: Škoda

Už od června 2019 využívá společnost Škoda Auto technologie z oblasti umělé inteligence pro ještě preciznější diagnostiku v oblasti údržby vozidel. Příkladem toho je aplikace ,Sound Analyser‘, fungující na běžných chytrých telefonech nebo tabletech.

Aplikace zaznamenává provozní zvukové projevy vozu a porovnává je s uloženými akustickými vzory. Pokud přitom zjistí odchylky, určí aplikace pomocí algoritmu možnou příčinu i způsob jejího odstranění. ,Sound Analyser‘ tak přispívá ke zvyšování
efektivity údržby vozů, ke zkrácení doby strávené v dílně
i ještě vyšší spokojenosti zákazníků.

Po vývoji aplikace ve Škoda Auto DigiLabu, inovačního centra české automobilky, byl tento program v červnu 2019 uveden do provozu, nejprve jako pilotní projekt, kterého se účastnilo celkem 245 prodejců značky Škoda ve 14 zemích, mj. také v Německu.

Aplikace na bázi umělé inteligence v průběhu používání rozpoznává stále nové akustické vzory a kontinuálně se učí. S přesností přes 90 % identifikuje provozní zvuky jednotlivých konstrukčních skupin, jako je systém řízení, klimakompresor nebo dvouspojková převodovka.

Technologie založené na umělé inteligenci provádí kognitivní funkce, které jinak ovládá pouze člověk. Vedle aplikace ,Sound Analyser‘ pracuje ŠKODA AUTO na četných dalších možnostech využití technologií na bázi umělé inteligence.

V projektu ,Follow the Vehicle‘ automobilka testuje ve spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava jízdu v kolonách, složených z jednoho osobního vozu s řidičem a autonomně řízených vozů.

V sídle firmy v Mladé Boleslavi využívá automobilka technologii vyhodnocení obrazu pro rozpoznávání a hlášení volných parkovacích míst v areálu závodu.

tisková zpráva

4 Comments on “Škoda Auto získala ocenění za využití umělé inteligence”

 1. v prvom rade musia sa mentálne odtrhnúť od nemcov.
  nemcom

  v prvom rade musia sa mentálne odtrhnúť od nemcov.
  nemcom všeobecne nefunguje čokoľvek – aplikácie, chochmes v autách, tých elektrických zvlášť, …

  mamamerkel by mala poprosiť tých atómových a ajtý inžinierov aby sa pokúsili dať nemecké programy do funkčného stavu.
  veď vcelku nedávno BOSCH v spolupráci s TESLA „urobil“ elektrifikáciu FIAT 500e, v BMW s i3 je to podobne.
  tak prečo súdružka z NDR to posiera?

Napsat komentář