Škoda Auto zavádí do českých provozů udržitelnou kávu

Škoda Auto dodává do svých výrobních závodů  a kanceláří v České republice vlastní kávu pojmenovanou Curiosity Fuel.

Káva se pěstuje, praží a balí speciálně pro automobilku, chrání místní životní prostředí a podporuje  spravedlivé ohodnocení místních pracovníků podle zásad Rainforest Alliance. Škoda Auto jako automobilový výrobce zaujímá celostní přístup k udržitelnosti a zaměřuje se na minimalizaci ekologické stopy svých obchodních aktivit v celém hodnotovém řetězci.

Škoda Auto také podporuje udržitelný růst a principy oběhového hospodářství: slupky z kávových plodů,  které by se jinak zlikvidovaly jako odpad, se používají k udržitelnému zpracování kožených  potahů v interiéru Suite u modelů Octavia a Kodiaq. Tento projekt je významně  podporován Odbory KOVO. 

Karsten Schnake, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Nákup, říká: „Jako  výrobce automobilů jsme si vědomi své odpovědnosti vůči životnímu prostředí a cítíme  potřebu převzít průkopnickou roli v oblasti udržitelnosti. S kávou Curiosity Fuel, která se  pěstuje v souladu s pravidly Rainforest Alliance, nejenže podporujeme spravedlivé  a transparentní postupy od pěstování až po přípravu konečného produktu, ale také přijímáme  principy oběhového hospodářství tím, že znovu využíváme odpadní surovinu z výroby kávy.  A co víc, každý doušek kávy Curiosity Fuel může inspirovat další nápady, jak ještě účinněji  snížit naši ekologickou stopu.“ 

Curiosity Fuel: původ názvu a kávových zrn 

Přechodem na kávu Curiosity Fuel ve svých českých výrobních i administrativních provozech Škoda Auto zdůrazňuje propojenost celého hodnotového řetězce a podporuje zvídavost při  vývoji a návrzích nových udržitelných řešení.

Kávová zrna pocházejí z pečlivě vybraných rodinných farem v Indii a Tanzanii. Káva Curiosity Fuel vzniká v souladu s pravidly Rainforest Alliance pro dodržování společensky a ekologicky odpovědných postupů i respektování  přírody a farmářů během celého procesu výroby či dodávky kávy. Místní farmy pečují o zachování biologické rozmanitosti a zajištění spravedlivého zacházení i řádných mezd pro  své pracovníky. 

Škoda Auto zodpovídá v rámci koncernu Volkswagen za aktivity na indickém trhu. Jako  sociálně a ekonomicky odpovědný zaměstnavatel v zemi společnost plánuje podpořit školu  v blízkosti kávových plantáží zlepšením jejího vybavení. 

Tato spolupráce je rovněž součástí uzavřeného memoranda o porozumění, které potvrzuje  soulad s certifikací Rainforest Alliance pro pěstování, dodávky a pražení kávy Curiosity Fuel.  Dokument podepsali zástupci společnosti Škoda Auto a partnerských organizací, společností  Jablum Czech a Neralu Plantation. 

Do všech šálků: české provozy Škoda Auto přecházejí ze 100 % na Curiosity Fuel

Kávová zrna se po dodání do České republiky zpracovávají v rodinné pražírně Jablum v Bezděčíně, který je součástí města Mladá Boleslav. Distribuce kávy do podnikových kantýn a prodejen občerstvení nebo přímo ke kávovarům již začala. Od letošního léta bude celková  roční spotřeba kávy ve firmě – dosahující přibližně 25 tun – pokryta výhradně udržitelnou,  vysoce kvalitní kávou Curiosity Fuel. 

Uzavření smyčky: příběh Curiosity Fuel má mnohem větší přesah 

V souladu s principy oběhového hospodářství využívá Škoda Auto i slupky kávových zrn.  Automobilka ve spolupráci se svým dodavatelem, společností Bader, vyvinula proces, při  němž se tento odpadní produkt bude od letošního léta používat k činění kůže pro potahy sedadel modelů Škoda Octavia a Kodiaq v interiéru Suite.

Škoda Auto navíc zkoumá další  udržitelná řešení pro zpracování kůže; například kůže pro model Superb ve verzi L&K je činěna  pomocí odpadní vody po zpracování oliv. Škoda Auto považuje udržitelnost za transformační proces a v této oblasti zaujímá komplexní přístup, který prospívá životnímu prostředí a všem zainteresovaným stranám.

Automobilka se  zavázala minimalizovat ekologickou stopu obchodních aktivit v celém hodnotovém řetězci,  aby podporovala udržitelný růst a principy oběhového hospodářství. To zahrnuje výrobky,  dodavatelské řetězce, výrobu, prodejní síť i okolní regiony, ve kterých společnost působí. 

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “Škoda Auto zavádí do českých provozů udržitelnou kávu”

Napsat komentář