Škoda Auto vyrábí ve Vrchlabí s neutrálními emisemi

Jako první výrobní závod společnosti Škoda Auto na světě vyrábí závod na výrobu komponentů ve Vrchlabí od konce roku 2020 s neutrálními emisemi oxidu uhličitého. Závody na výrobu automobilů v Mladé Boleslavi a Kvasinách budou následovat. Za tímto účelem automobilka důsledně snižovala spotřebu energie a přešla na obnovitelné energetické zdroje.

Společnosti se díky tomu podařilo snížit emise závodě ze 45 000 tun ročně na současnou úroveň 3000 tun. Zbývající emise jsou vyrovnány prostřednictvím kompenzačních opatření a příslušných certifikátů. Ve Vrchlabí vyrábí Škoda Auto od roku 2012 automatickou sedmistupňovou převodovku s přímým řazením (DSG) DQ200. Denně se zde vyrobí 2300 kusů a v roce 2019 byla vyrobena třímiliontá převodovka DQ200.

V loňském roce pocházelo 41 500 MWh z celkové spotřeby 47 000 MWh energie ve Vrchlabí z obnovitelných zdrojů, což odpovídá více než 90% podílu. Emise oxidu uhličitého tak klesly ze 45 000 tun ročně na dnešních 3 000 tun.

Zbývající emise CO2 jsou vyrovnány nákupem kompenzačních certifikátů CO2. Financováním těchto certifikátů Škoda Auto podporuje projekty na ochranu klimatu, jako je například výroba obnovitelné energie v Indii nebo ochrana deštných pralesů.

Efektivní hospodaření s energiemi umožňuje závodu ve Vrchlabí ušetřit jen za poslední rok více než 2 000 MWh tepelné energie a téměř 1 500 MWh elektrické energie. Kromě toho výroba uzavřela nevyužívané topné okruhy, zavedla inteligentní energeticky efektivní regulaci teploty v prostorách a zajistila speciální řízení průtoku přiváděného vzduchu. V mnoha prostorách bylo také osvětlení optimalizováno na provozní dobu.

Již od začátku roku 2019 jsou všechny odpady z výrobního procesu dále využívány buď materiálově, nebo tepelně, a od začátku roku 2020 to platí pro všechny výrobní závody automobilky. Od letošního roku využívá Škoda Auto ve Vrchlabí namísto zemního plynu CO2 neutrální metan ze zařízení na výrobu bioplynu.

Škoda Auto investuje do ochrany klimatu i v dalších lokalitách, mimo jiné byl na konci roku 2019 v indickém závodě v Púně uveden do provozu jeden z největších fotovoltaických střešních systémů v Indii. V hlavním závodě v Mladé Boleslavi vzniká největší fotovoltaický střešní systém v České republice. V tamní teplárně se již dnes 30 % paliva potřebného k výrobě elektřiny získává z obnovitelných surovin a do konce desetiletí se má používat výhradně emisně CO2 neutrální biomasa a bioplyn.

Jako další opatření plánuje Škoda Auto do roku 2030 pokračovat ve snižování emisí z chladicích kapalin a z firemních vozidel. Škoda Auto rovněž usiluje o snížení emisí svého vozového parku o více než 50 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 2020 a v závislosti na vývoji trhu plánuje podíl plně elektrických modelů v Evropě ve výši 50 až 70 %. Do roku 2030 společnost rozšíří své produktové portfolio o nejméně tři další plně elektrické modely.

Škoda Auto se také intenzivně věnuje zalesňování. Například od roku 2007 Škoda Auto vysazuje za každý prodaný vůz v České republice jeden strom – do konce letošního roku jich bude více než jeden milion. Také v areálu tří českých závodů přispívá více než 1400 stromů a plocha s více než 27 000 m2 osázená živými ploty a keři k ochraně klimatu a poskytuje životní prostor hmyzu a dalším živočichům.

zdroj: tisková zpráva

32 komentářů u “Škoda Auto vyrábí ve Vrchlabí s neutrálními emisemi”

 1. Po probuzení jsem náhledl do nových ceníků dodavatelů elektřiny a lze to shrnout do jediné věty.

  Automobilky jsou s elektromobilama v prd*li, jak Baťa s dřevákama.

  A to není metafora.

  Myslete na to, až půjdete volit. Jestli svojí volbou prospějete vlasti, nebo čtvrté říši národa německého.

  1. Kouknete radeji na ceny plynu a benzinu/nafty. Tam to neni tim, ze by byla OZE zla a narusila trh, ale protoze cele zdrazeni zenou rusaci nahoru. Nedodali pres leto plyn a ted jeste roztaci ropnou nedostupnost. Emisni povolenky se take staly v rukou ruskych smejdu spekulativni zbrani. Vse nasvedcuje tomu, ze energeticka mafie chce vytvorit krizi aby se zase vsichni vratili k plynu a rope.

   1. OZE trh nenarušily a nejsou zlé. Zlá je politika, která prosazuje jejich podporu na úkor energetické bezpečnosti.

    Novinky.cz „Cena zemního plynu pro Evropu včera na nizozemské burze po dvou růstových dnech klesla pod hranici 100 eur za megawatthodinu. Odpoledne se plyn na listopad prodával za 97,50 eura. Klesat z rekordních až 160 eur začala cena ve středu poté, co ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko je připraveno zvýšit dodávky do Evropy.
    Podle šéfky exportní divize ruské monopolní plynárenské společnosti Gazprom Jeleny Burmistrovové mohou rostoucí ceny plynu destabilizovat evropskou ekonomiku. Uvedla, že spolupráce mezi producenty a spotřebiteli by mohla pomoci situaci na trhu uklidnit.
    Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent, což způsobuje i růst cen elektřiny.“

    Nezbývá, než Rusku pogratulovat. Využili zelené demence Němců a EU dokonale a drží nás za koule a budou si teď diktovat podmínky.

    Pro Českou republiku je možná pouze jediná cesta – energetická nezávislost kombinací rozšíření jádra, podpory OZE na straně malých spotřebitelů a zachováním přiměřeného výkonu uhelných a plynových elektráren.

    Protože EU demonstrovala další naprosté selhání, tentokráte v energetické bezpečnosti, je třeba řešit tuto problematiku samostatně.

     1. Opět můj oblíbený H.K::Když ovládáte ropu, ovládáte národy. Když ovládáte potraviny, ovládáte lidi.(1974)To jsou ty nevýhody krátkodobých smluv, v srpnu se Maďarsko s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě(15let) o dodávkách zemního plynu, a předpokládám, že Němci mají také na většinu plynu dlouhodobé smlouvy.https://oenergetice.cz/plyn/madarsko-s-ruskem-uzavrelo-novou-smlouvu-o-dodavkach-zemniho-plynu („Dohodli jsme se i na ceně, která je mnohem příznivější než ta, kterou jsme platili podle smlouvy, kterou Maďarsko podepsalo v roce 1995 a jejíž platnost končí letos,“ uvedl bez dalších podrobností maďarský ministr.)

     2. Protože původní příspěvek čeká na schválení???, tak to dávám ještě jednou bez odkazu:::Opět můj oblíbený H.K::Když ovládáte ropu, ovládáte národy. Když ovládáte potraviny, ovládáte lidi.(1974)To jsou ty nevýhody krátkodobých smluv, v srpnu se Maďarsko s Ruskem dohodlo na nové dlouhodobé smlouvě(15let) o dodávkách zemního plynu, a předpokládám, že Němci mají také na většinu plynu dlouhodobé smlouvy. Odkaz:::(„Dohodli jsme se i na ceně, která je mnohem příznivější než ta, kterou jsme platili podle smlouvy, kterou Maďarsko podepsalo v roce 1995 a jejíž platnost končí letos,“ uvedl bez dalších podrobností maďarský ministr.)

       1. V clanku je spousta nesmyslu. Rusaci pry dodali do Evropy o 10% vic nez loni a soucasne pry a udajne obchodnici zavahali s objednavkami. Nejvetsi zasobnik plynu v EU patri gazpromu a ten je prazdny. Chcha, proc asi. A bez NS2 pry nelze vic dodavat. Jak to ze to slo drive? Aha, rusaci vyradili ukrajinsky plynovod. Asi to ma byt take chyba z Brusselu. Oproti loni mame novy plynovod z ruska pres turecko. Chacha, nejak se ty lzi daji spatne dolozit. Spis to vypada na domluvu vsech energetickych mafianu po celem svete, ze chteji ukazat svou neporazitelnost a chteji vse svalit na Oze. Hlupakum se do vse podstrcit a vy, bojovnik proti liberalnim novinarum ted oslavujete jeden clanek SZ, ktery vam vyhovuje.

        1. Zkuste si v klidu znovu přečíst ten článek:::Evropští obchodníci navíc na měnící se situaci špatně reagovali. „Kvůli růstu cen zkraje roku nebyli v prvním pololetí motivováni k tomu, aby nakupovali plyn dopředu.::: V Norsku, což je druhý největší dodavatel plynu do EU, se protáhla letní údržba a odstávky plynárenských zařízení. „Kvůli plánované údržbě, ukončení nebo omezování provozu klesla těžba plynu v Dánsku, Holandsku a Velké Británii,“:::„Ruský Gazprom plnil dlouhodobé kontrakty i navzdory neplánovaným odstávkám na vlastní infrastruktuře a s využitím plynu uskladněného v zásobnících,“ říká Kovačovská. „Dodávky plynu do Česka prostřednictvím naší firmy jsou v posledních letech stabilní, nezaznamenali jsme žádný výrazný výkyv ani v souvislosti s covidem,“ potvrzuje i Erik Kolstø, obchodní ředitel hlavního dovozce ruského plynu do Česka, společnosti Net4Gas.:::Vaše reakce dokládá, že to není pro „černobílé jedince“

        2. Prave ten soubeh celosvetovych odstavek a vypadku je indic toho, ze se jedna o koordinovany zamer. O nabehu ekonomik ve svete snad museli vedet, nebo ze by vsichni byli zaneprazdneni temi opravami, ze o tom nevedeli? Co rika nejaka pani Kovacovska je sice zajimave, ale neni to zas moc duveryhodne, kdyz hned odmita podil putina.
         Asi jako u Becvy, nic nevime, ale DEZA to nebyla.
         Srandovni na volicich babise je jejich hloupost. V jedne vete tvrdi, ze babis agrofert neovlada, protoze je ve sverenskych fondech a hned nato tvrdi, ze babis dava mnoha lidem dobre vydelavat a plati v CR vysoke dane. Ten rozpor si ani neuvedomuji. Podobne radim i vasi argumentaci.
         Pry zadny vykyv nebyl, ale obchodnici zaspali, to je prece divne. A kdyz nebyl vykyv v dodavkach, tak kde je tn plyn? A behem covidu byla spotreba nizka, tak zasobniky by musely praskat ve svech. Ted jsme na zacatku topne sezony a plyn uz pry neni. Kde tedy je a kde bude v zime, pri stabilnich dodavkach?

        3. Jasně, celosvětové spiknutí v čele s Putinem, a Babišem, to už je na studenou sprchu.Kam se na Vás hrabe 42.

        4. Jedno takove skorocelosvetove spiknuti nas drzi uz cela desetileti pod krkem a verejne se domlouvaji, jak nam zdrazit ropu. Je to OPEC a s putinem OPEC+. Jmeno toho plynarskeho spolku se mozna take brzy dozvime. Kupte si radeji neco na prokrveni mozku, vase studene hadry vam prerusily prisun kysliku.

        5. Dnes už minimálně, jsou noví producenti, a OPEC a Rusko se moc nedohodnou.

      1. Vzdy je neco za neco. Rusko uplatilo Orbana a ted budou torpedovat spolecnou EU politiku. Jen trouba muze tleskat tomu, ze se mu bude rusak sr@t do politiky. Navic to vyrazeni Ukrajiny z tranzitu destabilizuje celou vychodni Evropu a riziko valky ze strany ruskojazycnych teroristu bude 100x vyssi. Vy a vam podobni jste jen uzitecny idi#t.

       1. Zkuste si zase dát studený ručník, a diskutovat slušně, to, že svět není jako ve Vašem „pohádkovém světě“ je pouze Váš problém, a čím dřív se „probudíte“ tím lepe pro Vás i Vaše okolí.Ad. Ukrajina, ta se vyšachovala sama, podívejte se jaké má vztahy(menšiny, jazykový zákon atd) se svými sousedy, a ohromná korupce, a arogance to jenom umocňuje.

       2. Není nic víc ponižujícího, než když vašemu ideologickému nepřiteli stačí říct snadno ověřitelnou pravdu, aby vás naprosto zesměšnil a znemožnil.

        „Podle Putina si za zvyšující ceny plynu může Evropa sama tím, že dala přednost spotovému trhu (veřejně přístupný finanční trh, na kterém se s aktivy obchoduje okamžitě) před dlouhodobými obchody. „Praxe našich obchodních partnerů znovu potvrdila, že se dopustili chyb,“ prohlásil.
        Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-eu-britanie-plyn-dodavky-nord-stream-2-evropa-energie.A211008_150710_zahranicni_jhr

        A přesně tak to je. Žádné rezervy, žádné strategické smlouvy, které mimochodem s Gaspromem byly dřív na mnoho let dopředu, což garantovalo klid oběma stranám. Prostě budeme spekulovat ve velkém na spotovém trhu. A bum jsme v prd*li. K tomu není co dodat.

        A pizda Lejdenová veřejně prohlásí, že bude nutné vyřešit na zimu strategické rezervy. To řekne na začátku října.

        Fakt bych se bavil, kdybychom v tom prů*eru nebyli taky namočeni.

   1. Ty komentare pod clankem odhaluji ubohost tohoto naroda. Unisono tam melou sr@cky a samozrejme za vse muze Brussel, Nemci a Pirati.
    Clanek take tvrdi, ze cely autoprumysl nema z ceho vyrabet. Tesla vyrabi rekordni mnozstvi i pres vsechny problemy na trzich. Drive se rikalo, ze Tesla ma naskok 10 let pred dinosaury, ale ono to uz vypada na 20 let. Pokud se dinosauri nepouci, bude to jejich konec a bohuzel i nas.

    1. No ono, oč je kvalitnější komentář od vás, doporučuju si pročíst vyjádření intelu a dalších výrobců o nedostatku procesorů – ono to není vůbec černobílé. A co je Tesly rekord? Jdou na milion aut ročně – jako jo super na automobilku jejich věku – ale kolik že je to z celého automotive? A že se jich dotkne energetická regulace a že za to nemohou – protože Čína…prašť jako uhoď – jako si ty jiné automobilky měly udělat předzásobení čipy, oni si měli vyřešit energetickou soběstačnost…oboje je demagogické žvatlání, jak se komu hodí na úrovni rozlitého mlíka.

Napsat komentář