Škoda Auto testuje v aplikaci Traffication varování před vlaky

Nová funkce infotainmentu ve vozech Škoda Auto slouží ke zvýšení bezpečnosti na železničních přejezdech. Zkušební fáze probíhá s železničním dopravcem Leo Express v České republice.

Společnost Škoda Auto testuje novou funkci aplikace Traffication, kterou lze nainstalovat do palubního infotainmentu. Nejnovější verze softwaru se v rámci pilotního projektu zkouší v České republice a nyní dokáže upozornit na blížící se vlaky, čímž snižuje riziko nehod na železničních přejezdech. Rozšiřuje tak stávající bezpečnostní funkce a možnosti aplikace, jako je výstraha před vozidly v protisměru a upozornění na riziko neúmyslného vjezdu do protisměru například na dálnici.

Bezpečnost na prvním místě

Škoda Auto průběžně přidává do svých vozidel chytrá online řešení ke zvýšení bezpečnosti. Ve spolupráci s českou dopravní společností Leo Express nyní nabízí pro palubní aplikaci Traffication novou funkci. Stávající uživatelé si již mohou nainstalovat aktualizaci s touto službou. O nové verzi jsou majitelé vozů Škoda informováni v notifikačním přehledu palubního infotainmentu. Stejně tak se zpráva o updatu objeví v digitálním obchodě s aplikacemi, který je dostupný z rozhraní ve voze. K instalaci postačí potvrzení ze strany uživatele.

Řešení na bázi cloudového úložiště

Poloha vlakových souprav se pravidelně ukládá do cloudového úložiště, odkud se tyto informace následně přenášejí do všech vozů Škoda vybavených aplikací Traffication a nacházejících se v blízkosti železničního přejezdu, k němuž se vlak přibližuje. Varování o přijíždějící soupravě se pak zobrazuje na středovém displeji infotainmentu jako vyskakující zpráva a současně zřetelně zazní i hlasová výstraha. Automobilka Škoda Auto již pracuje na integraci dalších železničních dopravců napříč Evropou a zároveň probíhají jednání s několika dalšími společnostmi.

Stahovat lze snadno a jednoduše

Aplikaci Traffication je možné stáhnout přímo ve voze prostřednictvím palubního rozhraní nebo online v obchodě Škoda Connect. Lze jej instalovat ve všech současných modelech Škoda kromě elektromobilu Enyaq iV. Vůz musí být vybaven infotainment systémem třetí generace Modular Infotainment Matrix. Podmínkou je přítomnost vrcholného zábavního a informačního systému třetí generace. Software běží za jízdy automaticky na pozadí, aniž by jej řidič musel spouštět. Varování se pak okamžitě zobrazují na středovém displeji infotainmentu v případě, že se vůz dostane do blízkosti potenciálně rizikových situací.

Více než jen vlaky: aplikace varuje před náledím i špatným počasím

Vedle nového varování před přijíždějícími vlaky zobrazuje aplikace Traffication řadu dalších výstražných údajů, které získává jak od poskytovatelů dopravního zpravodajství, tak přímo z dalších vozů Škoda. Jedná se například o upozornění na zhoršené povětrnostní podmínky, špatnou sjízdnost silnice nebo dopravní nehody. Aplikace rovněž odhalí, když vůz najede do protisměru například na dálnici, a varuje ostatní řidiče, kteří se k nebezpečnému úseku blíží.

Vozy Škoda Automaticky rozpoznají sníženou viditelnost, například díky aktivaci mlhových světel – a i tento údaj je odeslán do cloudového úložiště. Řidič automobilu Škoda může navíc nebezpečnou situaci v provozu sám nahlásit jednoduchým klepnutím na obrazovku a varovat tak ostatní uživatele využívající aplikaci Traffication. Aplikace je nyní k dispozici ve 32 evropských zemích a varování zobrazuje ve 23 jazycích.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Škoda Auto testuje v aplikaci Traffication varování před vlaky”

  1. Pěkné, ale týká se to pouze osobních vozidel značky Škoda..? Kolik procent přejezdových zabezpečovacích zařízení (se světly) na síti SŽ je (bude) tímto způsobem podchyceno? Jaké je maximální přenosové zpoždění od zahájení výstrahy na přejezdu do přijetí této informace ve vozidlech blížících se k přejezdu? Jak spolehlivá je tato informace? Hodně otázek, málo odpovědí. Hodil by se podrobnější, technický popis.

    Jinak něco podobného řeší také platforma C-Roads:
    https://www.svetchytre.cz/a/pkiBR/c-roads-jaka-je-budoucnost-dopravy-na-nasich-silnicich

    A neomezuje se pouze na Škodovky.

Napsat komentář