Inovativní rozvaděče pro elektrické sítě umožňují postupné vyřazení skleníkového plynu SF6 (fluorid sírový), který je 24 300krát silnější než CO2 (oxid uhličitý) a zůstává v atmosféře více než 1 000 let.
STRUČNĚ:
• Energetické sítě jsou silně závislé na SF6, nejsilnějším skleníkovém plynu na planetě, který tvoří 80 procent všech emisí tohoto plynu.
• S rostoucí poptávkou po elektřině a rozšiřováním sítí za účelem integrace obnovitelných zdrojů se očekává, že trh s vysokonapěťovými rozváděči vzroste o 140 % a do roku 2050 dosáhne hodnoty 60 miliard dolarů.
• Společnost Hitachi Energy uvádí na trhu rozvaděče pro nejvyšší napětí na světě bez obsahu SF6, čímž nahrazuje tento skleníkový plyn právě v těch napětích, kde je jeho využití nejrozšířenější.
Společnost Hitachi Energy uvádí na trh novou technologii, která se zaměří na snížení emisí fluoridu sírový (SF6), z nichž 80 % pochází z energetického sektoru. Fluorid sírový (SF6) je široce používán v rozvaděčích, což jsou klíčové komponenty chránící naše elektrické sítě a zajišťující energetickou transformaci v době mimořádné expanze sítí.
Tento plyn je 24 300krát škodlivější pro klima než CO2 a v atmosféře zůstává více než tisíc let – mnohem déle než CO2, který přetrvává méně než 200 let. Celkově tvoří 220 milionů tun ekvivalentu CO2, což představuje 0,6 % celosvětových emisí. Pro představu, to přesahuje ekvivalent 50 běžných uhelných elektráren.
I přesto, že vysoké průmyslové standardy minimalizují úniky a náhodné úniky SF6, soukromé subjekty i regulační orgány se zdráhají pokračovat v jeho používání, neboť tento plyn považují za významnou hrozbu pro životní prostředí a za potenciální riziko.
Aby společnost Hitachi Energy pomohla energetickému sektoru vypořádat se s tímto problémem, uvedla na trh rozvaděč bez plynu SF6 pro nejvyšší napěťovou úroveň na světě využívající vypínač EconiQ 550 kV, který může být využit v zapouzdřených rozvaděčích (GIS) nebo samostatně jako vypínač s uzemněnou nádobou (DTB) a vzduchem izolovaný vypínač EconiQ 420 kV (LTA).
Náhrada za staré rozvaděče jde do celého světa, včetně Číny
Toto zařízení nahradí rozvaděče SF6 po celém světě, včetně Číny, která je zdrojem 57 procent celosvětových emisí SF6. Každá nová rozvodna GIS 550 kV využívající systém EconiQ eliminuje uhlíkový ekvivalent 170 plně obsazených jumbo jetů letících z Paříže do New Yorku, přičemž si zachovává velikost, výkon a spolehlivost tradičních rozváděčů.
Markus Heimbach, výkonný viceprezident a ředitel divize vysokonapěťových produktů společnosti Hitachi Energy, řekl: „Je obtížné určit, jak klíčovou roli hraje tento málo známý plyn při zajištění elektrického osvětlení – byl pro budování našeho moderního světa stejně zásadní jako ocel a beton.”
„Proto je vyřazení SF6 mimořádně složité. Odvětví může čelit dvojí výzvě, kterou představují přísné předpisy pro SF6 a rostoucí požadavky na přenos, pouze pomocí řešení, která tento plyn eliminují bez ztráty velikosti nebo výkonu. Naše nová technologie EconiQ je první, která tuto kritickou potřebu splňuje. Hitachi Energy je první, kdo přišel s udržitelnými produkty pro tuto napěťovou hladinu, kde se používá největší podíl SF6,” dodává Markus Heimbach.
„S přechodem světa na udržitelnou energetiku je nezbytné přizpůsobit i energetické systémy. Vzhledem k tomu, že rozvodná zařízení jsou v provozu obvykle 40 let, je klíčové jednat rychle, protože rozhodnutí přijatá dnes rozhodují o úspěchu Net Zero v roce 2050,“ uvedl Heimbach.
Toto jediné řešení na trhu bez SF6 pro tyto napěťové hladiny od společnosti Hitachi Energy si zachovávají stejné rozměry, kompatibilitu, životnost, bezpečnost, spolehlivost a účinnost jako tradiční zařízení s SF6.
Energetickým společnostem a provozovatelům umožňuje plánovat postupné vyřazování SF6 s minimálními technickými úpravami a nízkými nároky na školení, přičemž mohou snadno vyměňovat komponenty, modernizovat a instalovat nové systémy.
V samotné síti rozvoden ve Spojeném království se používá přibližně 1 300 tun SF6, zatímco v Evropské unii je to více než 10 000 tun. Provozovatelé rozvodných sítí se tedy musí soustředit na dva naléhavé úkoly: zajištění přechodu na udržitelnou energetiku a řešení změny klimatu. První úkol vyžaduje rychlé rozšíření síťové infrastruktury, jako jsou rozvaděče, zatímco druhý vyžaduje urychlené ukončení používání SF6.
Evropská unie již zavedla přísná pravidla pro vyřazení SF6 a zakázala jeho použití ve středně napěťových a vysokonapěťových rozvaděčích do roku 2030, respektive 2032. Spojené království a USA rovněž připravují podobná nařízení.
První rozvaděče bez SF6 míří do EU i Spojeného království
Oba nové produkty EconiQ mají potvrzené pilotní zakázky a jsou součástí ambiciózních klimatických závazků energetických společností, což dokazuje rostoucí potřebu produktů bez obsahu SF6 při tomto napětí.
Společnost TenneT, nizozemsko-německý provozovatel přenosové soustavy odpovědný za více než 25 000 km vysokonapěťových vedení a kabelů, si objednala nové zařízení EconiQ 420 kV LTA od společnosti Hitachi Energy. TenneT plánuje využít tuto novou infrastrukturu k podpoře svých ambicí snižovat ztráty v síti a minimalizovat klimatický dopad vlastního provozu.
Společnost SSEN Transmission, jeden z nejrychleji rostoucích síťových podniků v Evropě, s ambiciózními plány investovat 20 miliard liber do přenosové sítě elektrické energie na severu Skotska, si objednala novou generaci přenosového zařízení EconiQ 420 kV LTA.
Nová objednávka podporuje strategii společnosti, která se zavázala neinstalovat zařízení obsahující SF6, kdekoliv je to možné. Tento krok je součástí širší strategie dekarbonizace společnosti, která jako první přenosová síť na světě získala akreditaci od iniciativy Science Based Targets za své cíle v oblasti snižování emisí uhlíku, jež jsou v souladu s cíli Net Zero.
Rob McDonald, generální ředitel společnosti SSEN Transmission, uvedl: „Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat se společností Hitachi Energy a objednat jedny z prvních 420 kV AIS vypínačů na světě bez obsahu SF6. Tento krok potvrzuje naši vedoucí roli v zavádění alternativ SF6. Použití této technologie je klíčové pro splnění našich ambiciózních plánů na rozšíření sítě do roku 2030 a dále, stejně jako pro dosažení našich vědecky podložených cílů v oblasti snižování emisí uhlíku. Zařízení bude využito v rámci modernizace rozvodny na severu Skotska, což posílí místní síť a umožní připojení několika větrných elektráren na pevnině, čímž přispěje k dosažení britských cílů Net Zero.“
Zájem o rozvaděče bez SF6 je také v USA a Kanadě
V Severní Americe, kde je napětí 550 kV běžné, si nové DTB EconiQ 550 kV objednali dva zákazníci, včetně společnosti WesCo. Společnost Hydro One je největším poskytovatelem přenosu a distribuce elektřiny v Ontariu, který obsluhuje téměř 1,5 milionu převážně venkovských zákazníků v celém státě.
Výběrem ekologicky účinného přerušovače mrtvých nádrží EconiQ podpoří společnost Hydro One v jejím cíli minimalizovat instalaci nových zařízení SF6 a proaktivně minimalizovat provozní úniky SF6 z provozovaných zařízení.
Společnost Wesco, se sídlem v Pittsburghu, Pensylvánie, se od počátku elektrifikace na začátku 20. století až po dnešní digitální revoluci neustále věnuje podpoře globálního pokroku. Ekologicky účinný vypínač s uzemněnou nádobou EconiQ 550 kV, který přináší inovace a odborné znalosti přibližně 150 000 zákazníkům po celém světě, umožní společnosti Wesco dosáhnout ambiciózních udržitelných cílů svých zákazníků pro rok 2030.
Jim Cameron, výkonný viceprezident společnosti Wesco a generální ředitel její obchodní jednotky Utility and Broadband Solutions, zdůraznil dvojí závazek společnosti k udržitelnosti a uvedl: „Usilujeme o minimalizaci dopadu našich činností na životní prostředí a zároveň pomáháme našim zákazníkům dosáhnout jejich udržitelných cílů. Inovativní technologievypínače EconiQ 550 od společnosti Hitachi Energy, která snižuje emise SF6, skvěle zapadá do naší firemní strategie udržitelnosti. Jsme hrdí na to, že se podílíme na první instalaci tohoto zařízení v Severní Americe.“
zdroj: tisková zpráva
Díky za článek, díky němuž jsem se dozvěděl o další jednotce. Po fotbalových hřištích, bazénech a fábiích je novou jednotkou používaný „jeden jumbo jet let“. Vývoj holt nezastavíme….. Dyk já bych na to ani nepomyslel 🙂
Ekologie elektřiny v praxi.
Za prve, SF6 je zapouzdren a nikde umyslne neutika. Za druhe, elektrina je vseobecne vyuzivana i bez OZE a EV. Zatreti, spalovaci motory pouzivaji klimatizace, ktere pozvolna uvolnuji do atmosfery podobne skodlive chladici plyny Freony. Ty utikaji pres ucpavku hridele kompresoru. EV maji diky elektromotorovemu kompresoru hermeticky uzavreny kompresor kde zadne chladivo neutika. Freony jsou podobne skodlive jako SF6, ale jeho unik je podstatne vyssi. Spalovak nas otravuje jiz pres 100 let a je cas ho poslat do srotu.
Ano jsem plně pro jej hodit do šrotu. Ale nabídnete mi auto, ktere ted kdyz jdu kupovat stare cca 10let a ma najeto 240 tis. za 106tis. bez dph a vim ze mi dalsich 100 az 150 tis. vydrží. Protože mám to samé které jsem kupoval a mělo najeto 250 a ted ma 330tis km a jezdí a jezdí. Takze ano 6x vymena oleje a odešla mi vzduchova klapka motoru a tu jsme koupil starí za 1500kc. Jinak nic. Takže mi nabidnete 10 lel stary elektromobil s jistotou toho ze baterky vydrzi dalsich 10 let a jdu do toho. Dojezd mi staci i 150km, ale i v zime.