Shelby Cobra jako elektromobil – díky 3D tisku

Shelby Cobra nebo také „AC Cobra“ je britský roadster vyráběný v letech 1962-67. Teď se jej partička inženýrů rozhodla obživit v plně elektrické verzi a s pomocí technologie 3D tisku.

Novodobá kopie klasického britského roadsteru Shelby Cobra
foto: ORNL

Nový elektromobil Shelby Cobra znikal šest týdnů v amerických laboratořích Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Pracovalo na něm celkem šest inženýrů. Jejich cílem bylo především vyzkoušet nové možnosti velkoformátového 3D tisku s možností výroby objektů o objemu větším než 1 m3.

Nová technologie nazvaná „Big Area Additive Manufacturing“ dokáže jednotlivé komponenty auta vytisknout podobně jako malé domácí 3D tiskárny, které přidávají vrstu po vrstvě materiálu.

Tímto materiálem navíc byla termoplastická pryskyřice a uhlíková vlákna. Díky tomu váží auto pouze 635 kg. Celkem 228 kg materiálu bylo vyrobeno 3D tiskem. A to technologií, která je podle vědců z ORNL zhruba 500x až 1000x rychlejší než dnes běžn industriální aditivní 3D tiskárny.

3D tisk samotných komponent pro elektrickou Cobru trval 24 hodin. Podrobnosti o elektrickém pohonu nebyly uveřejněny s výjimkou toho, že šlo o pohon značky MOTIVE tvořený elektromotorem HSM120 a invertorem CO150.

tisková zpráva

Napsat komentář