Sdílení elektřiny odstartuje za měsíc, připravit se můžete už dnes

Sdílet elektřinu mezi domácnostmi nebo v rámci obce bude podle aktuálních informací možné za měsíc, od 1. srpna. Původní termín, podle něhož mělo sdílení začít už dnes, je odložen kvůli zpoždění při přípravě Elektroenergetického datového centra, které bude sdílení elektřiny v Česku zaštiťovat. S přípravou svých projektů ale mohou zájemci začít už dnes díky návodům a materiálům připraveným odborníky Unie komunitní energetiky, na kterých se podíleli experti Frank Bold. 

Rozvoj komunitní energetiky v Česku umožní novela energetického zákona Lex OZE 2, která přinese dekarbonizaci, decentralizaci a demokratizaci ve využívání energetických zdrojů. „Sdílení elektřiny otevírá dveře k levnější a dostupnější energii pro všechny. Zákazníci se tak stanou aktivními účastníky energetického trhu, a ne jen pasivními odběrateli. Podpoří se lokální výroba a distribuce energie, čímž se posílí energetická nezávislost regionů. Již letos startují desítky pilotních projektů, do roku 2040 potom může komunitní energetika pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností,” říká Laura Otýpková právnička a expertka na energetické právo z Frank Bold.

Aktuálně je nutné, aby Energetický regulační úřad (ERÚ) schválil a případně upravil Řád Elektroenergetického datového centra, podle něhož bude fungovat. Centrum už od července spustí pro zájemce o komunitní energetiku informační linku.

Podrobný postup, jak založit energetické společenství nebo sdílet elektřinu jako aktivní zákazník najdou zájemci v návodu Jak začít sdílet elektřinu. S mnoha kroky je přitom možné začít už nyní.

Jak funguje režim aktivního zákazníka a co je pro něj nutné udělat poradí checklist Aktivní zákazník: sdílejte elektřinu z chaty do bytu. K dispozici jsou také stručné přehledy Aktivní zákazník a energetické společenství a Typy energetických společenství.

Kvůli zpoždění v přípravách Elektroenergetického datového centra (EDC) se start sdílení elektřiny o měsíc odkládá. Energetický zákon je však kvalitně připravený a Česko se díky němu může stát lídrem a vzorem nejen pro střední a východní Evropu.

Připomeňme si proto, co mohou zájemci o komunitní energetiku dělat již dnes. Unie komunitní energetiky (UKEN) vydala několik materiálů, které zájemcům pomohou zorientovat se v tématu a připravit se na sdílení elektřiny.

Start sdílení je naplánovaný na 1. srpna 2024

Dlouhodobě sledujeme trendy v legislativě Evropské unie i dalších států. Díky tomu si dovoluji tvrdit, že česká úprava sdílení je velmi kvalitní a v dobrém smyslu slova předbíhá dobu–z velké části totiž odpovídá i novým evropským požadavkům na nedávno schválený redesign trhu s elektřinou. Zahájení sdílení, ať už od července nebo od srpna, bude velkým milníkem pro českou energetiku a občany,” říká Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN.

Kdo vám poradí?

V UKEN připravili materiály, které zájemcům o sdílení elektřiny pomohou se v něm zorientovat – např. na webových stránkách Jak začít sdílet elektřinu.

Návod na komunitní energetiku pro energetická společenství a aktivní zákazníky

Jak začít sdílet elektřinu je i název návodu, který UKEN vydal v březnu 2024. Najdete v něm podrobný postup, jak založit energetické společenství nebo sdílet elektřinu jako aktivní zákazník.

Mnohé kroky můžete podniknout i nyní bez funkčního EDC, například registrovat společenství u Energetického regulačního úřadu (ERÚ), zmapovat výrobní zdroje a možnosti spotřeby nebo promyslet, které subjekty do sdílení zapojíte.  

Checklist pro aktivního zákazníka

Režim aktivního zákazníka umožňuje sdílení elektřiny v mikrospolečenství. Zapojit se do něj může až 11 registračních čísel předávacích míst (výrobních a spotřebních EANů) a posílat si elektřinu po celém Česku. I tento odškrtávací seznam si zdarma stáhnete na webových stránkách.  

Potřebujete se zorientovat v základech? Máme na to infografiky

Jaké existují rozdíly mezi typy energetických společenství a aktivním zákazníkem? Je jich mnoho a jsou zásadní, proto je najdete v infografice. 

Sdílení elektřiny z větrných elektráren

Jak se připravit na sdílení elektřiny z větrných elektráren objasní poslední publikace, která se zaměřuje na stávající modely zapojování občanů do projektů větrné energetiky i na nové možnosti, které přináší novela energetického zákona (lex OZE II). Opět si ji stáhnete zdarma

Na co se teď čeká?

ERÚ musí nyní zkontrolovat a schválit Řád EDC upravující postupy pro využití jeho služeb, aby EDC mohlo začít fungovat. EDC je totiž zodpovědné za vyhodnocování dat ze sdílení elektřiny, která získá díky průběhovým elektroměrům.

Ty jsou stejně tak jako funkční EDC pro sdílení nezbytné. Distributor tyto nové elektroměry instaluje zdarma na žádost podanou prostřednictvím EDC. EDC od července spouští pro zájemce o komunitní energetiku informační linku. Sledujte proto i jejich stránky www.edc-cr.cz.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Sdílení elektřiny odstartuje za měsíc, připravit se můžete už dnes”

  1. Neumím si představit jak to bude technicky fungovat. U FVE na domě je to jednoduché – nejdříve se vyrobená EE využije pro dům, přebytek se využije na dobití baterek, když jsou dobité, tak se ohřívá bojler, … vše je řízeno na úrovni komponent FVE.
    Nicméně na vzdáleném místě to možné nebude, tam je problém nastavit, že zrovna v případě přebytků EE na chatě se má ohřívat bojler.

        1. Já jsem nad tím nepřemýšlel protože nemám takovou potřebu. Ale mělo by to jít stejně jako u lokálního bojleru. Prostě místo místního bojleru sepne relé které přes internet zapne vzdálený bojler u mě doma. Na té chatě musí být nějaké čidlo které vyhodnotí přetok, nechá ho přetékat do sítě, jenom mě to oznámí a doma se mi zapne bojler. V dokonalejším provedení by to mohlo posílat přímo kolísání přetoku a doma by regulátor hýbal výkonem bojleru. Ale rychlá regulace asi nemá význam protože datové centrum to bude účtovat kumulovaně v 15-ti minutových intervalech.

  2. Kdyby raději umožnili dodávat do sítě elektřinu v noci z akumulátoru v místech, kde je přes den přetížená síť z FVE tak to bude přínosem.
    Komunitní energetika je jinak k ničemu, když se připočte poplatek za distribuci a nutnost řešit kontrolu, jestli jsem nevyrobil víc než spotřeboval.

Napsat komentář