Scania má stovky objednávek na elektrické náklaďáky

Scania představila svou novou generaci regionálních elektrických vozidel v červnu 2022. Od té doby již firma eviduje na 640 objednávek a vidí i znatelný příklon zákazníků k bezemisním řešením.

Od představení čistě elektrických nákladních vozidel určených pro regionální provoz v červnu loňského roku eviduje Scania rostoucí zájem o tato řešení. „Víme, že s naši širokou paletou elektrifikovaných vozidel můžeme nabídnout udržitelné a lokálně bezemisní řešení pro celou řadu našich zákazníků,“ říká Fredrik Allard, Head of Electrification ve Scania.

Firma již eviduje na 640 objednávek a další přibývají. Je tedy patrné, že parametry elektrického regionálního nákladního vozidla pokrývají potřeby zákazníků, kteří chtějí elektrifikovat své flotily. Auto má baterie s instalovanou kapacitou 624 kWh a na jedno nabití zvládne ujet až 350 km s plným zatížením. Pro elektrická vozidla jako taková a možnost jejich nasazení v regionálním provozu to znamená zásadní změnu.

SOUVISEJÍCÍ: Volvo uvádí na trh nové konfigurace podvozků elektrických nákladních vozidel

„Množství objednaných elektrických vozidel tohoto segmentu předčilo naše očekávání. Jsme v kontaktu s takřka 140 zákazníky, kteří začali vozidla ve své flotile obměňovat za elektrická. Nepocházejí přitom jen z Evropy, ale i z Mexika. Někteří si navíc objednali více než 40 vozidel,“ pokračuje Allard.

Italská přepravní společnost Gruber Logistics objednala takřka 30 elektrických nákladních vozů. „Scania provedla důkladnou analýzu našeho provozu a nabídla nám kompletní řešení, včetně dobíjení, které perfektně sedlo našim potřebám. Tato regionální elektrická vozidla jsou jen začátkem, jsme ale extrémně nadšení z toho, že se společně se Scanií můžeme vydat cestou elektrifikace naší flotily,“ říká Andrea Condotta, Public Affairs & Innovation Manager v Gruber Logistics.

Uvedení čistě elektrického regionálního vozidla představuje pro Scanii a její partnery zásadní milník, vozidlo nabízí vyšší dojezd a vylepšení doznala i celá řada dalších parametrů. K dispozici je jako tahač 4×2 nebo podvozek 6×2*4 pro instalaci nástavby. V nabídce budou lůžkové kabiny řad R a S a dvě výkonové verze: 40 o výkonu 400 kW a 45 se 450 kW.

Dobíjecí výkon dosahuje až 375 kW, což znamená, že jedna hodina nabíjení zvýší dojezd přibližně o 270 až 300 km. To vše představuje příležitost k přechodu na lokálně bezemisní, udržitelné řešení pro velké množství zákazníků i celý přepravní ekosystém. Výroba regionálního čistě elektrického vozidla začne ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

33 Comments on “Scania má stovky objednávek na elektrické náklaďáky”

  1. Bloomberg zveřejnili údaje o deficitu ruského veřejného rozpočtu a pro Západ to není veselé čtení. Hlavní body:
    1) Rusko se propadlo z přebytku do deficitu cca 1 bilion Kč.
    2) Veřejné výdaje vzrostly v důsledku války o třetinu, ale výrazně vzrostly i příjmy.
    3) Deficit je na obyvatele 5,6x menší, než vykázala Česká republika.
    4) Deficit je na obyvatele cca 30x menší, než do jakého se v minulém roce propadly USA
    5) S uvedeným deficitem by Rusko mohlo s prstem v nose válčit několik set let.

    Podle Bloombergu je třeba si přiznat, že finance Ruska jsou ve skvělé kondici, sankce nemají zdaleka očekávaný efekt, a propad západních ekonomik je výrazně horší.

    Můj komentář k tomu je, že Rusko nejen že směřuje k nevyhnutelnému vojenskému vítězství nad Ukrajinou, ale pro většinu překvapivě i k ekonomickému vítězství nad Západem.

    1. Je třeba tu zprávu ale číst celou, např. tohle jste vynechal:
      … Pravda, na rozdíl od loňského ledna, kdy ropa proudila do zahraničí a její cena se pohybovala kolem 90 dolarů za barel, začal nový rok špatnými zprávami. Objemy exportu kvůli uvaleným restrikcím prudce klesly a cena Uralu klesla na 37 dolarů za barel. Takové sazby nejenže neumožňují doplnění Fondu národního blahobytu, ale také ohrožují rozpočtové příjmy na základě předpokladu, že ropa bude stát nejméně 70 dolarů….

      Začátkem prosince bylo v „trezore“ 11,4 bilionu rublů. (navíc jen asi 8 bilionů z nich jsou skutečné peníze ležící na účtech u centrální banky). Jak dlouho tyto prostředky vydrží, pokud ceny ropy nezačnou v nejbližší době růst, je řečnická otázka, na kterou vláda raději ani nemyslí. …

      To už tak super nevypadá, že ?

      1. 1) Nikdo neví, jaká bude cena ropy v roce 2023.
        2) Rusko dlouhodobě rozpočtuje na cenu ropy 45$ za barel, nikoliv 70$.
        3) Neví se, jak Evropa vyřeší plyn pro zimu 2023/2024. Co se ale ví, je že jakékoliv řešení bude vytvářet extrémní tlak na růst cen na globálním trhu. A to nejen plynu, ale i ropy.

        Aktuální situace je taková, že zásoby ruských surovin, hromaděné od jara do podzimu 2022 v Evropě vystačí do jara 2023, což působí tlak na snížení ceny.
        Ale dál? Co přesně se začne dít v dubnu?
        Připomínám, že OPEC jasně opakovaně vzkázal, že těžbu nezvýší. A do zvýšení těžby pro rok 2023 v roce 2022 prokazatelně neinvestoval, takže náhrada ruské ropy není v roce 2023 technicky možná.

        1. 1) Jedna z mála věcí s čím se dá souhlasit.
          2) 45 USD je cena pokrývající variabilní, finanční a kapitálové náklady. Cokoliv nad znamená více chcechtáků v rozpočtu, cokoliv pod znamená útlum investic, údržby nebo nutnost dotování.

          3) Dříve se nevědělo jasně a ty nevíš ani teď, ale jinak se už cca měsíc celkem přesně ví.

          Před cca 55 dny začalo čerpání ze zásobníků a to nás čeká zhruba ještě dalších 70 dní. Po těch 55 dnech jsme se dostali z 95 % na 83 %, což je takřka nejvyšší hodnota v historii pro toto datum(i když Rusko už skoro půl roku dodává minimum). Nejbližší předpověď počasí je stále příznivá a spolu s novými zdroji a úsporami můžeme odhadovat počátek plnění někdy kolem 20. března z hodnoty cca 60 %. Vzhledem k tomu, že se pomalu každý měsíc bude otevírat jeden nový terminál LNG, tak si můžeme skoro vsadit, že na zimu 2023/24 budeme mít zase nad 90 %.

          Už dva roky tu od tebe slyšíme, že bude(je) brutální ekonomická krize. Nemyslíš, že to sníží poptávku po ropě a tím i cenu? USA mají stále v SPR nějakých 380 mil barelů. To je dost „munice“ na držení ropy v rozmezí 70-80 USD pro WTI (30-40 USD pro URAL) na další 2 roky.

          Sankce tedy krásně fungují. Rusko dál prodává většinu ropy ovšem za směšné peníze s brutálními přepravními náklady především do chudších rozvíjejících se zemí, které mají díky nám levnější ropu, což se dá považovat jako humanitární pomoc z naší strany. Proto jsem taky přesměroval peníze na charitu z těchto zemí na Ukrajinu.

          Jinak ale souhlasím. Ropy je a bude na světě málo, protože těžba je silně podfinancovaná a nikomu se do toho moc nechce.

          Co vůbec ta mobilizace? Furt si stojíš za tím, že se jedná pouze o „aktivaci rezervistů s podepsanou smlouvou“ a nikoliv mobilizaci?

          1. 2) Není pravda. Podle Bloombergu jsou ruské náklady související s produkcí mezi 7-9$ na barel a námořní doprava průměrně 5-6$. S jistotou tvrdí, že veškeré náklady se vejdou do 20$. Připomínám, že já jsem kupoval naftu při negativní ceně ropy. A Rusko evidentně nezkrachovalo.

            3) Tvrdit, že víme jaká bude zima, je 11. ledna celkem chucpe. Nikdo naprosto netuší, jaký bude vývoj teplot a jak dlouhá bude topná sezóna. Já se narodil v roce, kdy byl velmi teplý prosinec i leden a v polovině února se ochladilo a na konci dubna byly dva metry sněhu a podle rodičů se topilo i v květnu. Před pár lety jsem byl s autem na okruhové akci v polovině května, a bylo 6 stupňů a tak nepříjemná kosa, že ji opravdu nelze zapomenout.

            Ano, před dvěma lety jsem začal tvrdit, že čísla ukazují nevyhnutelnou krizi a obrovskou inflaci. Radil jsem se maximálně zadlužit a zbavit se hotovosti a tomu, kdo ji musí držet, tak se vyhnout euru a držet korunu. Ještě teď si pamatuji, jak se blb a sudeťák Leodendula smál.

            A co se týká cen, tak si nic nemalujme. WTI je sice na 76 a URALS na 51, ale Canadian Crude je taky na 51, Gulf na 53 a Mexican na 63. Víc se „vydělává“ WTI, ovšem náklady má taky mnohem vyšší, stejně jako Brent. Kdo nejvíc rejžuje je OPEC, ovšem pokud to sleduješ, tak jim tak klesl odbyt, že budou nuceni pro Asii snížit cenu. K domu dodávám, že aktuální cena Urals je stejná jako v polovině prosince a dvojnásobná než v roce 2020.

            Ano, na mobilizaci mám naprosto stejný názor. Koneckonců aktuální vývoj situace mi dává zapravdu, protože čas potřebný k nasazení jednotek na bojiště byl velmi krátký, tedy evidentně se jednalo o jedince s předchozí vojenskou zkušeností.

            Ukrajinu považuji zkolabovaný stát, který ovládají oligarchové, v mnoha směrech podobný Afganistanu.
            Bohužel můj rozsáhlý příspěvek z minulého měsíce, kde jsem na číslech Ukrajinského statistickéhu úřadu ukazoval, jak vypadá kolaps státu, který byl populačně zredukován na polovinu a ekonomicky o 70%, tak ten se nějak nezveřejnil 😉

            1. 2) Mluvíš zase o něčem jiném jen aby jsi nemusel dát za pravdu. Za cenu 7-9 USD se zaplatí variabilní náklady, takže za tuto cenu má smysl těžit v KRÁTKÉM období. Nezaplatíš z toho údržbu, investice ani finanční náklady a už vůbec ne válku a neprosperující hospodářství.
              5-6 USD z Černého moře na Sicílii nebo od Petrohradu do Nizozemska. Do Číny nebo Indie počítej 20-25 USD. Mrzeníčko.

              3) Taky by nám mohl vybouchnout Temelín že jo? 😀 Jasně, takže pokud se nestane něco opravdu extrémního, tak to dopadá zatím extrémně dobře.

              Ano URALS za 51, ale Čína a Indie nakupuje asi tak za 35-40.
              Chápeš že 2020 byl kovid a ropné společnosti krachovaly? Pokud je ropa 2x víc jak v roce 2020, tak je to furt bída s nouzí. Horko těžko s tím můžou udržovat „prosperující život“ v Rusku natož vést válku.

              Takže oni tam během jednotek týdnů nahnali desítky tisíc zelenáčů co možná před 10 lety prošli špatným výcvikem na vojně a pro tebe je to důkaz, že byli vycvičení a připravení? 😀
              Čas potřebný k nasazení jednotek určuje jedině velitel a ne zkušenosti s bojem. To platí v Rusko dvojnásob a v každé válce nás o tom přesvědčují.

              Jiný názor jsem od tebe ani nečekal. To bude mrzeníčko až tenhle zkolabovaný stát vyhraje nad „nejlepším a nejsilnějším státem na světě“.

              1. Indie uzavřela dlouhodobé kontrakty na 68$, což jsi ještě v květnu považoval za výprodejovou cenu, zatímco já za solidní dohodu zajišťující stabilitu oběma stranám.
                Koukám že tvoje názory se mění jak subnové počasí.

                O Ukrajině nemá smysl vést dál diskuzi. Ta je vyřízená, vyčerpaná jak vojensky, tak ekonomicky i populačně. Američtí spojenci v EU se sice jestě snaží přilévat olej do ohně, ale v celkových číslech je rozhodnuto. Jediné o co se hraje teď je kolik území připadne Rusku přímo a v jakém režimu zůstane západní Ukrajina, což je dost podstatné pro obě strany konflitu, tedy Západ a Rusko.

                Pravděpodobně to bude nějaký typ demilitarizovaného západního protektorátu. Pokud bude ale válka pokračovat, nevylučoval bych přímou anexi některých území Maďarskem a Polskem. Už si k tomu připravují politickou půdu.

                1. ruzzakum se snizila cena i prodane mnozstvi ropy i plynu. ruzzko si utahuje opasek a muze se stat, ze budou mit ten opasek u krku. Uz aby to bylo!

                2. Rusko samozřejmě válka a sankce stojí mnoho a opravdu se obyvatelé budou muset uskromnit.

                  Evropskou Unii stála válka jen v energiích bilion eur, v přímé finanční a materiální podpoře Ukrajiny další půl bilion a ve znehodnocení měn a poklesu ekonomik nejméně 8-10 bilionu EUR.

                  Suma sumárum, EU je v tom za cca 10 bilionů eur, tedy půl milionu Kč na každého obyvatele EU.
                  Proti tomu jsou ztráty Ruska naprosto směšné, a to i v přepočtu na obyvatele.
                  A tento rozdíl se odrazí i v míře uskromňování obou stran.

                  Ukrajinu nemá smysl řešit, HDP je oficiálně na -35%, ale včetně všech darů a půjček, takže reálně -50% až -60%. Takže totální kolaps.

                3. EU to akorat prospeje a vlastni silou se z toho vyskrabe. Ale ruzzko je odkazane na prijmy ze surovin a ty jsou a budou porad hubene. Jak porad rikam, dulezita je perspektiva. My mame prumysl a ten nam generuje zivobyti. Co ma ruzzko? Akorat ceka zda nekdo posle prachy. A neposle.

                4. Suroviny jsou základ. Vše ostatní lze vybudovat.
                  Kutná Hora, Silicon Valley, Abu Dhabi… dostupnost surovin povznesla celé regiony, celá království. Tak nemel kraviny.

                5. Kdyz je nekdo zavisly na prodeji cehokoliv i surovin, musi se ridit starym dobrym heslem „nas zakaznik, nas pan“. Akorat za bolseviku mohly vedouci prodejen a prodavacky toto stare heslo obratit naruby. No v ruzzku to asi jeste porad praktikuji.

                6. Na kdy a na jaké objemy jsou prosím tě ty kontrakty? Ani teď a ani před tím jsi nedal žádný zdroj. Je dost pravděpodobné že nějakou menší část nakupuje Indie za 68 USD, ale představa, že všechna ropa co teče do Indie je na dlouhé kontrakty za 68 USD je mimo.

                  Rozhodnuto bylo 26. února, kdy už bylo evidentní, že „tří denní operace“ nejde přesně podle plánu neúspěšným obsazením letiště Hostomel. V ten den Ukrajina vyhrála válku, protože probudila své národní uvědomění a jediné jak může prohrát je kompletní genocida o což se Rusové neúspěšně snaží. Od té doby se vlastně hraje jen o tom jak moc Rusko prohraje.

                  Rusko už přišlo díky ztrátám na bojišti nebo emigrací o cca 2 miliony především mladších lidí. V podstatě žádný sektor nefunguje, továrny jsou zavařené a nebo vyrábí minimum výrobků. Z vojenského hlediska ztratilo už víc jak 50 % dobytého území. Na Diplomatickém poli na ně kašlou i dřívější vazalové jako Kazachstán nebo Armenie. Ruské „moderní“ zbraně se ukazují jako neexistující nebo nijak zvlášť lepší oproti sovětským předchůdcům.

                  O anexi západem mluví jen Ruská propaganda, což krásně ukazuje co konzumuješ. Zbytek států NATO a EU by nikdy nedovolili anexi, i kdyby Polsko a Maďarsko chtěli. Tady nejsme v Rusku.

                  „Suroviny jsou základ. Vše ostatní lze vybudovat.
                  Kutná Hora, Silicon Valley, Abu Dhabi… dostupnost surovin povznesla celé regiony, celá království. Tak nemel kraviny.“

                  Super, ale už nejsme ve středověku. Praha není nejbohatší v ČR, protože by se tam těžilo zlato, NY není nejbohatší, protože by plaval na ropě nebo dokonce tvůj oblíbený Singapur není nejbohatší kvůli tomu, že tam zakopávají o diamanty.

                7. Nebudu se pořád dokola opakovat, najdi si to na internetu nebo v naší diskuzi z května.

                  Ohledně situace na Ukrajině, země která za posledních 30 let ztratila polovinu populace, prohrála a naprosto nevyhnutelně bude kolonizována. To je osud každé demograficky zhroucené země.
                  Meleš něco o národním uvědomění, přesto 52 milionová země přišla do vypuknutí války dobrovolnou emigrací o 11 milionů obyvatel a od vypuknutí války v roce 2015 dalších 8-12 emigrovalo a až 6 milionů je nyní součástí Ruska.
                  Jen za prosinec odešlo z Ukrajiny půl milionu lidí.
                  hxxps://data.unhcr.org/en/situations/ukraine

                  Ukrajině zůstalo maximálně 30 milionů obyvatel, a z toho bude ještě tak čtvrtina etnických Rusů a pokud emigrace nepoleví, tak se zbytky Ukrajiny začnou rozkládat, protože to je prostě neudržitelné.
                  Moje prognóza je, že nejpozději v létě začně vnitřní pnutí působit rozpad do samostatných „knížectví oligarchů“ a to i v situaci, kdy ruská armáda zastaví na hranicích anexovaných republik.

                  To jsem tady psal před válkou a několikrát opakoval – jednim z možných scénářů je z pohledu Ruska vytvoření nárazníkového pásma a pokud neude schopné Ukrajinu plně ovládnout, tak ji uvrhnout do trvalého chaosu, vnitřně ji rozdělit a především zabránit jejímu využití druhou stranou.

                8. Asi nemůžu najít něco co neexistuje. Indie prostě nenakupuje milion barelů denně z Ruska za 68 USD na kontrakty domluvené na jaře. Smiř se s tím.

                  Aha, takže když Ukrajinci odešli před válkou do cizí země, tak už nejsou Ukrajinci, nechtějí se vrátit domů a nijak nepodporují svůj stát a obranu proti okupantům. Zajímavá logika.

                  „Ukrajinu plně ovládnout, tak ji uvrhnout do trvalého chaosu, vnitřně ji rozdělit a především zabránit jejímu využití druhou stranou.“

                  Ano přesně jsi popsal Ruský plán a záměr s Ukrajinou a Ukrajinci platící stovky let. Žádná momentální denacifikace.

                9. K takto starým diskuzím a znova hledat ta samá čísla se mi nechce, sorry.
                  Z Ukrajinců co znám, se neplánuje vrátit nikdo. Většina bere válku jako finální impulz k tomu odejít na západ, což stejně rozvažovali i před válkou. Zde již mají práci, bydlení, budoucnost.
                  Stručně, „Tady je to lepší.“ Což určitě chápeš. Nějaký nacionalistický patos s nimi nehne ani o milimetr a nějaký Zelí je jim naprosto u pr***e. V tomto se nijak neliší od našich Rusů a jejich lásce k Putinovi.

                  Emigrace bude pokračovat a Ukrajina zanikne. No a co. Nebude první ani poslední země, kterou to potkalo. To jen tady média hystericky naříkají.
                  Válka v Jemenu, kterou rozpoutala Saudská Arábie má 400 tisíc obětí. 400 tisíc mrtvých! A vzrušuje vás to někoho? Složili jste se jemenské vládě na tank? Ani prd, jen pokrytecká pakáž.

                10. A ktera armada vrthla do Jemenu a z ktereho statu? To je obcanska valka. Mozna ze ste si nevsimnul, ale masivni pomoc Ukrajine chodi od 24.02.2022. Predtim nic moc, protoze to bylo na urovni vnitrostatniho boje ale uz za pomoci ruzzka a zelenych muziku. Jste prosty ruzzky troll a hodite se i charakterem, kroutite se jako zizala a popirate vse. Ciste ruzzka natura, lhat, lhat a lhat. Ceske pravidlo zatloukat, zatloukat… urcite prislo take z ruzzka jako bacil.

                11. Z dnešních zpráv:::::::Podle řady expertů ale cena ropy dramaticky vzroste už jenom a pouze na základě zmíněného post-covidového otevření čínské a asijských ekonomik. Čína je největším světovým dovozcem ropy. „Domnívám se, že ropa zdraží nad 140 dolarů za barel, jakmile se chod asijských ekonomik po covidu plně obnoví, pokud tedy nedojde na další lockdowny,“ řekl agentuře Bloomberg komoditní obchodník a manažer hedgeového fond Pierre Andurand. Americká banka Goldman Sachs zase předpokládá, že ropa by do letošního léta mohla zdražit na 110 dolarů za barel. Opět kvůli tomu, že se asijské ekonomiky v čele s Čínou zbaví covidových

                12. Tobě to furt nedoteklo co? Já nerozporuji tvůj z prstu vycucaný pocit, že nějaké Indické společnosti mají uzavřený kontrakt na 68 USD, ale rozhodně to není nějaká významná část aktuálního import z Ruska. Takové kontrakty se totiž uzavírají většinou na 1/10 spotřeby (produkce) hlavně v době dnešní vysoké inflace. Ono by se to totiž nemuselo sakra vyplatit jako třeba teď. Nebo chceš snad říct, že všechnu ropu co teď Indie dováží z Ruska platí aktuálně 65+20 (doprava)= 85 USD?

                  Já znám zase Ukrajince, kteří tu kroutí 12h 6-7 dní v týdnu a každý měsíc platí auto plné materiálu a jedou s ním na Donbas.

                  Ano Jemen, klasický argument Ruské propagandy. Jak správně řekl Leo, tak tam je občanská válka a nikoliv snaha vedlejšího diktátora o genocidu národa a anexi sousedního státu. Taky tu nemáme 300+ tisíc Jemenců. Nemůžeme řešit všechny problémy světa.

                13. Leodendulo, do Jemenu vtrhla armáda Saudské Arábie v počtu 200 tisíc vojáků za logistické podpory USA a jejich kámošů Al Kejdy, kde bojuje proti legitimní jemenské vládě podporované Iránem a Katarem.

                14. V Jemenu zinscenoval Iran statni prevrat a zvoleny prezident pozadal o pomoc mezinarodni sily v cele se SA. Ty zverstva rozpoutal Iran se svou nabozenskou revoluci. To je zajimave, vy se zastavate nejen ruzzkych svini, ale i tech iranskych hrdlorezu. Zrejme ste to vy kdo vykrikuje Allah akbar?

                15. Rusko, země kde zítra znamená již včera:
                  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-ministerstvo-obrany-ukrajina-bojova-vozidla-bradley.A230113_111748_zahranicni_hovo

                  Technika ještě ani nedorazila a Konašenkov už informuje o jejím zničení. To je panečku pokrok 🙂

                  No a u toho hodnocení suroviny rovná se blahobyt jsem se už neudržel smíchu… Marně přemýšlím, kdy teda Rusko dosáhne technologické a životní úrovně Silicon Valley a Abu Dhabi (Dubaje), když už tedy mají těch surovin spoustu. Tipnu si, že v nejbližší době to nebude a že na to už měli více času než Arabové v poušti. Rusko, i přes svoje obrovské nerostné bohatství pořád je (a dlouho zůstane) v podstatě rozvojovou zemí s nízkou životní úrovní, zemí prorostlou korupcí a zločinem, zemí, ve které se nežije dobře a z které lidi utíkají.

        1. Strop pro ruzzkou ropu je ze strany EU a G7 60 USD. ruzzkak vykrikoval ze za tu cenu nikomu prodavat nebude a ted je cena hluboko pod stropem a ruzzak drzi hubu a prodava vsem kdo projevi zajem. ruzzakum nejak spadnul hrebinek, uz dlouho nedrzeli tak dlouho jejich nevymachanou hubu jako ted. Ted se zmuzou akorat na dementovani ruznych zprav o jejich neuspechu. Deprese se siri v kremlu a celem ruzzku. Konec nebude zase tak daleko.

Napsat komentář