Sběr a recyklace elektroodpadu: mohlo by to jít efektivněji?

V roce 2017 bylo v Česku vybráno a předáno k recyklaci 15 290 tun elektroodpadu. K dispozici je 22 365 sběrných míst. Češi odevzdali 53,5 % přenosných baterií a akumulátorů a 62,7 % elektrozařízení.

Češi jsou ve sběru elektroodpadu rok od roku svědomitější. Dle meziročního srovnání statistik kolektivního systému REMA vytřídili vloni téměř o 800 tun více než rok předtím, čemuž odpovídá asi 5% nárůst.

V roce 2017 bylo v Česku vybráno a předáno k recyklaci 15 290 tun elektroodpadu. K dispozici je 22 365 sběrných míst. Češi odevzdali 53,5 % přenosných baterií a akumulátorů a 62,7 % elektrozařízení. Více viz. výroční zpráva za rok 2017.
foto: REMA Systém

Rozvoji ekologického chování v oblasti recyklace elektrozařízení svědčí i vybrané legislativní změny, například možnost odevzdat použitá elektrozařízení na určených místech, třeba s nákupem nových. Pomocnou rukou jsou rozhodně i inovativní služby, které usnadňují běžnému spotřebiteli odevzdat elektrozařízení pohodlněji.

Elektronická zařízení, elektroniku nebo baterie či akumulátory lze aktuálně poslat například zdarma balíkem nebo si přivolat bezplatný odvoz do domu. Sběr elektrozařízení či baterií a akumulátorů by však mohl být ještě dynamičtější. Kde jsou nejvýznamnější příležitosti?

Zkrácení délky doby skladování

Jednou z oblastí je zkrácení dlouhodobého skladování již nepoužívaných spotřebičů, baterií nebo akumulátorů v domácnostech i firmách. Dlouhodobým horizontem se v tomto případě označuje doba delší než jeden rok.

„Důvody pro skladování jsou různé. Lidé této problematice nevěnují pozornost, mnohdy je příčinou takzvaný efekt cennosti, tedy že zařízení mělo poměrně velkou pořizovací hodnotu. Někdy hraje roli imobilita, často jde také o citovou vazbu, mnozí se třeba nechtějí rozloučit se starým mobilem. Právě u mobilů registrujeme dlouhodobý trend sběru v řádu jednotek procent vůči množství uváděnému na trh,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která zajišťuje v tuzemsku zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů.

Odhaduje se například, že Češi mají doma až 10 milionů nepoužívaných mobilních telefonů, v každé domácnosti jsou schovány v šuplíku v průměru jeden až dva. Až třetina Čechů mobil takto uskladní, když jej přestane používat.

Zvýšit výběr těchto i dalších uskladněných nepoužívaných elektrozařízení či baterií pak pomáhají například hromadné svozové akce v obcích či jejich částech a také služby bezplatného odvozu přímo z domácností. Více než dvouleté výročí také oslaví inovativní služba re:Balík, s níž jde poslat vysloužilá elektrozařízení, baterie či akumulátory zdarma poštou.

Partner pro sběrné dvory

Aktuální příležitostí pro nemalé množství obcí je vyřešení komplikací s vypovídáním smluv ze strany některých kolektivních systémů nebo stanovování minimálních limitů pro odběr posbíraných vysloužilých elektrozařízení a zajištění jejich recyklace. Tyto případy jsou na jedné straně v rozporu se zákonem, na druhé straně pak neexistuje relevantní reakce kontrolních orgánů, které jsou kontrolou dodržování zákona pověřeny.

„Obdrželi jsme výpověď od spolupracujícího kolektivního systému. Údajně z důvodu realizovaných úsporných opatření, které pramení z neřešeného stavu v oblasti zpětných odběrů a nečinnosti zodpovědných úřadů. Jenže pro nás to mělo fatální důsledek, protože bychom najednou nemohli zajistit žádanou službu zpětného odběru občanům. Takže jsme zkusili oslovit jiný kolektivní systém, a najednou to šlo,“ řekla k protiprávnímu jednání jednoho z významných hráčů na trhu Helena Wiedermannová, starostka obce Malá Hraštice. V Novém Malíně zase zástupci obce narazili na vymyšlený limit.

„Náš předchozí kolektivní systém měl požadavek k množství. Museli jsme mít na dvoře určité množství elektra, aby bylo svezeno. Bohužel množství, které po nás chtěli, bylo vysoké a neměli jsme na to dostatečný prostor,“ vysvětlil Vladimír Faltus, technik malínského obecního úřadu.

Uvedené podmínky, které si některé kolektivní systémy kladou, směřují nejčastěji k malým nebo těžce přístupným obcím. Kolektivní systém má však z povahy své licence povinnost zajistit zpětný odběr elektroodpadu pro jakýkoliv územně-správní celek.

„Systém musí zajistit organizaci sběru, třídění, nakládání i recyklaci pro jakoukoliv obec nebo město v České republice, která o to požádá. A samozřejmě vždy zdarma, bez jakýchkoliv administrativních, registračních nebo ročních poplatků,“ zdůraznil David Vandrovec.

Čím menší, tím horší

Nejhorší bilanci v třídění elektroodpadu mají malá zařízení, baterie a akumulátory. Právě baterie, žárovky nebo malé elektrospotřebiče jsou totiž nejčastějšími artikly z řad elektrozařízení a zdrojů jejich energie, které se objevují v klasických popelnicích. Vinu na tom má zejména velikost, zkrátka se tam dobře vejdou.

„Občané dnes ještě poměrně běžně vyhazují drobné elektro do klasického odpadkového koše. Nejčastěji se pak v popelnicích objevují nabíječky od telefonů nebo jiných druhů elektrického nářadí. Časté jsou také zničené rychlovarné konvice a ve větším kontejneru se občas objeví i stará televize,“ sdělil Ondřej Kluska ze společnosti Hantály, která zajišťuje svoz, skladování a separaci komunálního odpadu.

Za poslední roky se však počet elektrozařízení vyhozených v běžném komunálním odpadu úspěšně snižuje. „Objem elektro zařízení, které lidé vyhodí do klasických popelnic, je teď na poměru asi 0,1 % z celkového objemu,“ podotkl Kluska.

Flexibilní a moderní legislativa

Ačkoliv přichází některé kolektivní systémy s inovativními řešeními, která by směřovala k odstranění současných limitů, ne vždy takový posun umožňuje současná legislativa.

„Dosavadní řešení, které nabízí náš systém na podporu sběru elektrozařízení, baterií či akumulátorů nebo má zájem nabídnout, jsou platná v dnešní době a velmi často přináší inovativní postupy, které dosud nemají obdobu v České republice či v okolních státech. Testování a následné přijetí těchto mechanismů do provozu bohužel značně a často komplikuje zpomalený legislativní vývoj, přičemž v některých případech se dostává do přímého rozporu, kdy zcela smysluplná aktivita naráží na zkostnatělý legislativní systém,“ doplnil Vandrovec s tím, že v rámci optimalizace služeb v odpadovém hospodářství a zejména zpětných odběrů lze podle něj najít nemalé úspory.

„Koordinované rozmístění sběrných prostředků bez nutnosti budovat neefektivní duplicitní sběrnou síť, která je bohužel v současné době požadována, s následným exaktním logistickým řízením dává možnost investovat finanční prostředky na další rozvojové projekty, které mohou dále posilovat sběr, daleko smysluplněji než dnes,“ dodal.

tisková zpráva

17 komentářů u “Sběr a recyklace elektroodpadu: mohlo by to jít efektivněji?”

 1. U nás jde elektroodpad dobře, co nejde jsou plasty – málo
  U nás jde elektroodpad dobře, co nejde jsou plasty – málo kontjnerů a málo svozů – ono možná dost kontejnerů a dost svozů, ale moc plastů s lístostí vzpomínám na doby zálohovaných skleněných lahví a jsem pro zavedení záloh na petky, nápojové plechovky a plastové obaly na tekuté prací prášky, aviváže, jary a podobně.
  Nejvíc mi však kazí radost, když to u nás lidi roztřídí, pak přijede auto, sesype to dohromady a tradá do spalovny…aneb ekologie uspokojena, ochrana zdrojů a životního prostředí jako vždy na štíru, ale hlavně ta ekologie…

  1. Zálohy nejsou vše. V takovém Chorvatsku je zálohováno
   Zálohy nejsou vše. V takovém Chorvatsku je zálohováno prakticky vše sklo, plast, plech a v krámě vám nevezmou prakticky nic. Vyžadují účtenku, že to u nich bylo koupeno, což celou myšlenku naprosto potápí. Jasně budu skladovat účtenky, kde jsem koupil pivo a pojedu zrovna tam, abych to příště vrátil. A i kdybych to dělal, tak 95% ostatních se na to vykašle. V principu se tam smířili s tím, že zálohování je další forma zdanění a prakticky vše končí ve směsném odpadu, pokud ne v pangejtu a moři. Místní jsem tam vracet cokoliv zálohovaného nikdy neviděl. Na druhou stranu věřím, že pokud by zálohování fungovalo tak, jak to funguje s lahvemi v ČR, tak by to dopadlo lépe. Každopádně chytřejší mi příjde posílit infrastrukturu pro sběr tříděného odpadu a hlavně používat obaly, které jsou skutečně recyklovatelné.

 2. Now you now
  1. Z benzínových zásobníků se odpařuje 10x

  Now you now
  1. Z benzínových zásobníků se odpařuje 10x jedů než se uvádělo! Pokud bydlíte blízko benzínky nebo na benzínce rovnou pracujete tak dobrou chuť… nedej bože že se nacházíte vedle odvětrání nádrže když jí zrovna plní cisterna.

  Gas stations vent far more toxic fumes than previously thought
  https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181004110021.htm

  2. Nezajištěný jedovatý popel a odpad z uhelek při silném větru a bouřích či hurikánech zamořuje celé široké okolí a spodní vody taky.
  https://www.youtube.com/watch?v=yz0wswyVFWY&t=1149s

     1. Akorat zustava otazka, kdo ji zaplati – ta rvouci vetsina
      Akorat zustava otazka, kdo ji zaplati – ta rvouci vetsina ceskych elektromobilistu, co tu hykala, kdyz CEZ zavedl nepausalni platbu (a ostatne ta sama, co tu hykala, kdyz pred par lety zdrazil pausal z uplne symbolicke ceny na o trochu min symbolickou), asi tezko.

       1. Podle sebe soudim tebe?
        Kdyz budu potrebovat mimoradne doplnit

        Podle sebe soudim tebe?
        Kdyz budu potrebovat mimoradne doplnit par kWh, abych dojel, tak beru stojan s jednorazovymi platbami vsemi deseti za jakoukoliv primerenou cenu (ne, necekam, ze to bude stejna ani podobna sazba jako doma).

        Ale mas pravdu, jinak me CEZacka sit az tak nezajima.

        1. Jo tebe zajímá akorát tvoje nenávist a honění…
         Jo tebe zajímá akorát tvoje nenávist a honění…

 3. Ale určitě není problém, pořídit kontejnery viz foto,
  Ale určitě není problém, pořídit kontejnery viz foto, tedy na ty baterky, žárovky a ostatní elektroodpad. Jistej politik zvěčněnej , byť jako reklama na stranu, pro to neudělal nic.
  Jako slavné železné neděle se už nekonají, a rádoby moderně pojaté elektroodpadové nyní nehrozí.
  Vlastními náklady můžete odvézt do sběrného dvora.

  Pokud chtěj aby to lidi vyhazovali i ty mobily, museli by to dát na každej roh ulice a eště to vyplakátovat čitelně, pak možná.
  Zběratele bych nenapadal, to je v podstatě dost důležitá vlastnost, veškerá muzea stejně svoji zbírku omezují, takže se stejně nedochová nic specifického.
  Tohle vše už mohlo být.

 4. Podobně jako v případě záloh na PET lahve.
  O něco

  Podobně jako v případě záloh na PET lahve.
  O něco lepší výběr (než kterého dosahují supervycepovaní Češi dnes) by se dal zajistit násobným zdražení sběrnéno systému.

  Dokud tady ještě nemáme tolik zločinců z Afriky, pro které jsou minimálně přestupky každodenní multikulturní nutností, tak nemá cenu přecházet na tolik náročné systémy, jenž ještě vyžadují kvanta nízce placených pracovníků, na našem trhu práce dnes nejvíc nedostatkových na světě.

Napsat komentář