Renault představil nový elektromobil Megane E-Tech, dojezd přes 470 km a těsná integrace s Google službami

Nový elektromobil Renault Megane E-Tech má dnes světovou premiéru na autosalonu IAA Mobility 2021 v Mnichově. Objednávky budou otevřené od února 2022, prodej bude zahájen v příštím březnu.

Nový elektromobil Renault Megane E-Tech poskytuje díky novému pohonnému ústrojí výkon až 160 kW a točivý moment 300 Nm, ale také čtyři úrovně rekuperačního brzdění. Motor nového Megane E-Tech je zcela nový. Byl vyvinut v rámci Aliance za spolupráce jednotlivých partnerů. Vyrábí se na dvou místech: v Japonsku (Nissan) a ve Francii (Renault) v továrně v Cléonu.

foto: Renault

Jde o synchronní motor s vinutým rotorem, což je technologie, na které Renault pracoval deset let a která bude pro Renault Group a Alianci představovat budoucnost. Poskytuje lepší výkon než technologie motoru s permanentními magnety a absence vzácných nerostů omezuje jeho dopad na životní prostředí a náklady na produkci.

Díky optimalizovanému designu je tento motor kompaktní a váží pouze 145 kg (včetně převodovky), což je o 10 % menší hmotnost než u ZOE, a to navzdory výrazně vyššímu výkonu a točivému momentu. Pod kapotou nového Megane E-Tech se budou nabízet dvě verze:

  • 96 kW a 250 Nm
  • 160 kW a 300 Nm

Výkonnější varianta umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 7,4 sekund.

Ultratenká baterie

Stejně jako pohonné ústrojí využívá nový Megane E-Tech zcela novou baterii o váze 395 kg, která byla navržena tak, aby se dokonale integrovala do platformy CMF-EV. Jde o nejtenčí baterii na trhu, protože její výška je pouze 110 mm (na 1 960 mm délky a 1 450 mm šířky), což je o 40 % méně než u baterie ZOE. Přímo přispívá ke snížení výšky vozu na 1,50 m ve prospěch aerodynamiky a účinnosti.

foto: Renault

Aby se dosáhlo takové kompaktnosti, inženýři se opřeli o novou verzi chemie lithium-iontové baterie, technologii NMC („Nikl, Mangan, Kobalt“) od LG, která obsahuje více niklu a méně kobaltu ve prospěch energetické hustoty. Dosažením 600 Wh/l překonává o 20 % baterii elektromobilu Renault Zoe.

Využívá také zavedení nového systému chlazení kapalinou do spodního pouzdra baterie – poprvé u Renault Group – který kombinuje účinnost a kompaktnos. Na výšku měří jen 18 mm a přispívá tak k lepší integraci baterie do platformy ve prospěch designu a prostornosti.

Vyrovnaný výkon

Nový Megane E-Tech nabízí dvě kapacity baterií:

  • 40 kWh pro dojezd 300 km (norma WLTP)
  • 60 kWh pro dojezd přes 470 km (norma WLTP, v závislosti na verzi)

Baterie 40 kWh se skládá z 8 modulů o 24 článcích každý, které jsou rozložené ve vrstvě. Baterie 60 kWh se skládá z 12 modulů o 24 článcích každý, které jsou rozložené ve dvou vrstvách. V obou případech jsou rozměry baterie stejné, zejména rekordní výška 110 mm. Tyto baterie mají záruku 8 let.

Dostatek místa

S prodlouženým rozvorem (2,70 m a celkovou délkou 4,21 m) a zmenšenými převisy nové platformy CMF-EV má Megane E-Tech jedinečné proporce. Rekordně tenká baterie (pouze 110 mm) umožnila vylepšit vnější proporce, ale také překonat omezení poměru vnější velikosti a vnitřního prostoru, a to díky snížení těžiště. Výška auta je 1,50 m.

foto: Renault

Zavazadlový prostor nabízí celkový objem 440l je má pravidelný obdélníkový tvar. Pod podlahou je 22litrů úložného prostoru pro kabely. Osvětlení na palubě nového Megane E-Tech je 100% LED a vychází cirkadiánnho rytmu, biologickém rytmu lidského těla během 24 hodin, za účelem optimalizace pohody posádky. Osvětlení kabiny se liší ve dne a v noci a automaticky mění barvu každých 30 minut.

Patentovaný akustický kokon

Inovativní technologie „Cocoon Effect Technology“, která byla vyvinuta a patentována inženýry značky Renault, poskytuje za jízdy neslýchaný pocit akustického pohodlí dokonce i u elektromobilu, který je z podstaty tichý.

foto: Renault

Mezi podlahou vozidla a baterií byla vlisována vrstva specifické pružné tlumicí pěny, která pokrývá celý povrch baterie. Výhoda je znát od rychlosti 30 km/h, kdy v prostoru pro cestující vzniká efekt kokonu hodný prémiových hatchbacků, jehož mohou cestující maximálně využít pro poslech hudby nebo rozhovor s ostatními pasažéry, a to i na dálnici.

Kromě tohoto „Cocoon Effect Technology“ poskytuje výhodu lehkosti. Je o 3 kg lehčí než tradiční řešení zvukové izolace.

Univerzální dobíjení

Kromě dvou úrovní výkonu motoru a kapacity baterie je univerzálnost použití nového Megane E Tech zajištěna také četnými možnostmi dobíjení, tedy 130 kW na dálnici a 22 kW, které je silně zastoupené ve městech. Vše je optimalizováno na maximální efektivnost.

Nový Megane E-Tech je tedy kompatibilní se všemi dobíjecími infrastrukturami se střídavým proudem (AC):

  • Domácí dobíjení 10 A/2,3 kW (jednofázové)
  • Průmyslová zásuvka typu Green’up 16 A/3,7 kW (jednofázové)
  • Wallbox 32 A/7,4 kW (jednofázové)
  • Veřejná přípojka 16 A/11 kW (jednofázové)
  • Veřejná přípojka 32 A/22 kW (třífázové)

V závislosti na verzi existuje i možnosti kompatibility s infrastrukturou dobíjení stejnosměrným proudem (DC) až do 130 kW (přípojky CCS combo).

Bezpečnost bez kompromisů

Aby nový Megane E-Tech 100% elektrický zaručit bezpečnost bez kompromisů, využívá Fireman Access, což je inovace vzniklá z jedinečného partnerství, které trvá více než deset let mezi Renault Group a hasiči.

foto: Renault

Jde o zvláštní přístup, který v případě požáru umožňuje záchranným složkám baterii rychle zadusit a uhasit tak plameny do 5 minut ve srovnání s 1 až 3 hodinami u elektromobilu, který toto vybavení nemá. Jako doplněk k této inovaci slouží vypínač přístupný pod zadním sedadlem, který záchranným složkám umožní odpojit baterii od obvodu vysokého napětí vozidla.

Na okně nového Nového Megane E-Tech 100% elektrický se nachází QR kód, který je také určený pro záchranné složky. Jeho oskenováním na místě nehody mohou velmi rychle zjistit, že jde o elektrické vozidlo.

Získají také informace o architektuře (zejména o umístění baterie a airbagů a místech, kde je možné jejich rychlé odstřihnutí bez rizika atd..), což je cenná pomoc, která ušetří až 15 minut času při vyprošťování posádky!

Konektivita a multimédia

Klenot kabiny nového Megane E-Tech 100% elektrický, obrazovka OpenR, obsahuje nový multimediální systém OpenRLink, který integruje nejlepší služby a aplikace Google a zaručuje jednoduché a efektivní používání.

Systém OpenR Link se zakládá na systému Android OS, kterým je vybaveno více než 75 % smartphonů na světě, ve verzi určené pro automobily (Android Automotive). Tento otevřený systém byl vyvinut Googlem a je vždy aktualizovaný.

foto: Renault

Kromě navigace Google Maps podporuje OpenR Link řadu aplikací vyvinutých třetími stranami dostupných přes Google Play. Rozhraní systému bylo přizpůsobeno tak, aby ve 12palcové verzi kromě hlavní obrazovky (navigace přes Google Maps) nabízel dva widgety z možností: dobíjení,
tok energie, kvalita vzduchu, tlak pneumatik, hudba apod. V 9palcové verzi je obrazovka rozdělena na čtyři widgety. Systém OpenR Link se přizpůsobuje stejně jako smartphone, zejména prostřednictvím uživatelských účtů.

To umožňuje vytvořit velmi kompletní osobní profily včetně nastavení vozu, preferencí vašeho účtu Google, účtu My Renault, automatického připojení vašeho smartphone atd. OpenR Link je samozřejmě kompatibilní s Android Auto (pro smartphony Android) a Apple CarPlay (pro iPhone), a to kabelem nebo bezdrátově.

Stejně jako systému smartphonu nebo tabletu se OpenR Link automaticky aktualizuje prostřednictvím technologie FOTA (Firmware Over-The-Air). Není třeba plánovat aktualizace v servisu (je to však možné), stačí potvrdit upozornění, které se objeví na obrazovce, abyste mohli využívat nejmodernější systém a aplikace, mít přístup ke zlepšování kvality a po celou dobu životnosti vozu využívat nové funkce multimediálního systému a vozu jako takového.

Systém OpenR Link nabízí nejlepší služby a aplikace Google pro kompletní zážitek založený na třech pilířích:

  • Google Maps pro navigaci s dopravními informacemi v reálném čase, zajímavými místy, oblíbenými restauracemi, zjednodušeným vyhledáváním na Google, ovládání hlasem, aktualizovanými mapami apod.
  • Google Assistant* pro funkci osobního virtuálního asistenta (počasí, nápověda, různé otázky) a hlasové ovládání funkcí multimediálního systému, určitých funkcí automobilu jako klimatizace a nastavení MULTI-SENSE. Systém reaguje automaticky na spojení „Hey Google/OK Google“, ale může být aktivován také pomocí tlačítka na volantu, příslušným widgetem nebo ikonou na obrazovce navigace. Google Assistant může také fungovat proaktivně, například poradit destinaci podle obvyklých denních zvyklostí nebo navrhnout hudbu k přehrávání.
  • Google Play pro aplikace s katalogem více než 40 aplikací použitelných v automobilu: navigace, hudba, podcasty apod. Tento katalog se bude rychle obohacovat četnými novými aplikacemi.

Google Maps rovněž obsahuje funkci určenou pro elektromobily s názvem Plánovač elektrické trasy. Jde o systém plánování a optimalizace dlouhých tras včetně dobíjecích míst. Pokud zadáte cíl, pro který je úroveň nabití baterie nedostatečný, automaticky navrhne dobíjecí místa k dispozici podél trasy a navrhne nejlepší kombinaci, jak se co nejdříve dostat do cíle.

30 Comments on “Renault představil nový elektromobil Megane E-Tech, dojezd přes 470 km a těsná integrace s Google službami”

  1. Nikde ani zmínky o ceně … Jestli nebude o 25% levnější než Hyundai Ioniq 5, tak Frantíci dojedou na absenci 800V systému a s tím spojenou možnost ultrarychlého nabíjení. Jinak dizajn celkem fajn….

    P.S.
    Tady v linku je odhad ceny na cca 35000 Liber = 40800 € = cca 1.036.000,- CZK, takže žádná hitparáda se nekoná …

    https://www.carwow.co.uk/renault/megane/news/5136/new-renault-megane-ev-electric-car-price-specs-release-date

  2. Vypadá zatím dobře, ačkoli se zdá, že DC nabíjení bude za příplatek, jako u ZOE. Snad aspoň pojede klimatizace při nabíjení (že nefunguje u ZOE je ostudné). Adaptivní tempomat snad bude v roce 2022 také standardem. Jestlipak bude střešní nosič, příp. koule aspoň pro nosič kol?

      1. A když jste vlastník jak plyne z následujícího komentáře tak byste měl říct že chtěl li by se člověk u nabíječky ohřát uvnitř tak klima nesnesitelne hučí a o zásadním teple se mluvit nedá. Takže v zimě kdy je rychlonabíjení solidní jen po dlouhé jízdě je to jinak úplně k hovnu… S pozdravem bývalý uživatel Leafa který fakt topil…

            1. Má menší výkon, ale zase větší krouťák 400/300, jasně, rozdíl 0.3s je doslova tragický, a to, že ve vyšších rychlostech bude mí navrch vícestupňová převodovka je snad každému jasné, stejně jako to, že do padesátky bude Megan lepší. Prostě zase řešíte blbosti, které v reálu většinu lidí nezajímají.

                1. Potom nechápu, proč ho všichni výrobci uvádějí, a jasně, jeho velikost na zrychlení nemá žádný vliv.Pro „lajky“ jako Vy stručně::: Točivý moment je spolu s výkonem a maximálními otáčkami za minutu důležitým parametrem spalovacích motorů.

                2. Ano, je nezajímavá u spalováků protože nejde samostatně regulovat. Je pevně daná nějakou křivkou v závislosti na otáčkách. U BEV se točivý moment i otáčky regulují nezávisle napětím a kmitočtem. Proto nepotřebují žádnou převodovku.

                3. ad kuk> uvádění točivého momentu je dědictví zeleného kreténismu, který tlačil naftové motory do osobních automobilů. Tyto motory zaostávaly za benzíny ve všech směrech kromě čísla točivého momentu, tak se toto číslo začalo zdůrazňovat. Zapůsobilo na hlupáčky, kteří si neuvědomovali, že autem hýbe výkon, nikoliv točivý moment, a výkon rovná se točivý moment krát otáčky. Takže se sice opájeli faktem, že ve dvou tisících otáčkách má dieslový motor větší výkon než benzín, ovšem už jim jaksi nedocházelo, že ve stejnou dobu točí benzín už tři tisíce otáček.

                  ad visper> elektromobil bez jednorychlostní převodovky jsem ještě neviděl. Možná ještěrka. Čímž nevylučuji, že existuje. Ale pokud ano, bude to dost anomálie.

                4. Jednorychlostní převodovka (reduktor) tam samozřejmě je ale to nepočítám. Měl jsem na mysli nutnost kvedlání pákou nebo automatický mršič koleček. U spalovacího motoru musíte neustále hledat optimální pracovní bod mezi kroutící moment / otáčky. EV dokáže ovládat obojí. Mohly by tam být klidně dva pedály jeden na otáčky a druhý na sílu. To by ale běžný řidič nepochopil proto ten optimální poměr řídí počítač ovládaný jedním pedálem. A dělá to zatraceně dobře.

Napsat komentář