Recyklace baterií ve velkém: CATL postaví v Číně továrnu za $5 mld.

Čínský baterkářský gigant CATL oznámil, že v provincii Chu-pej vybuduje v rámci společného podniku s další firmou obrovskou továrnu na recyklaci baterií elektromobilů. Investice bude mít hodnotu $5 mld.

Contemporary Amperex Technology Co Ltd. nebo CATL je čínská společnost založená teprve v roce 2011, která se rychle vyšvihla mezi největší a nejvlivnější výrobce baterií. Továrny a výzkumná centrá má dnes kromě domovské Číny také v Německu.

Dnes dodává své baterie pro automobilky jako Tesla, Volkswagen, NIO, Volvo, BMW a další. Výrobní kapacita minulý rok dosáhla neuvěřitelných 69,1 GWh s tím, že dalších 77,5 GWh roční výrobní kapacity je v přípravě.

Během letošního léta CATL nabral v přepočtu $9 mld. nových soukromých investic pro další expanzi. Zároveň se intenzivně věnuje výzkumu a vývoji nových typů baterií, včetně například sodíkovo-iontových baterií. Agentura Reuters aktuálně informuje o dalším klíčovém zaměru: vybudování obří recyklační továrny.

V tomto případě půjde o společný podnik s chemickotechnologickou společností Hubei Yihua Chemical Industry Co Ltd. Cílem bude extrahovat z vysloužilých baterií cenné materiály, jako je kobalt a lithium. Poptávka po bateriích stále stoupá, stejně jako po těch prvcích, což žene jejich cenu nahoru. Pak začínají dávat smysl i zařízení pro jejich zpětné získávání recyklací.

Kdy bude přesně nová recyklační továrna na baterie společnosti CATL zprovozněna zatím nebylo oznámeno.

zdroj: Electrek.co

2 Comments on “Recyklace baterií ve velkém: CATL postaví v Číně továrnu za $5 mld.”

Napsat komentář