Range Rover: Úspěšný konec první hybridní expedice

V srpnu letošního roku automobilka Land Rover představila hybridní vozy Range Rover a Range Rover Sport. Téměř okamžitě se pak trojice hybridních Range Roverů vydala na 16 853 kilometrů dlouhou cestu napříč Evropou a Asií.

Hybridní Range Rover na konci své cesty v Indii
foto: Land Rover

Hedvábná stezka je starověká obchodní trasa propojující Evropu s Asií. Právě po trase této legendární obchodní cesty se vydala v srpnu trojice nových hybridních vozidel Range Rover.

Expedice Silk Trail 2013 se skládala ze tří hybridních vozidel Range Rover a pěti servisních vozidel. Auta se vydala z domovské Británie přes Francii, Belgii, Německo, Polsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Čínu, Nepál a nakonec do Indie.

Před staletími obchodníci po Hedvábné stezce cestovali tam a zpět na koních s povozy mnoho měsíců. V 21. století zvládla trojice hybridních vozidel Range Rover celou trasu za 53 dní, když s úspěchem dorazila 13. října do Bombaje v Indii.

Silky Trail 2013
video: YouTube

Nelze říct, že auta putovala po rovince za příjemného počasí. Při překonávání Tibetu a Nepálu se celá expedice pohybovala po dobu jednoho týdne ve výšce 3350 až 5500 metrů. V těchto výškách je již mnohem nižší hustota vzduchu než u mořské hladiny, což se projevuje na poklesu výkonu spalovacích motorů.

Hybridním Range Roverům se tak ve velké nadmořské výšce hodil 35kW pomocný elektrický motor, který pomáhal šestiválcovému 3l turbo-dieselu.

Cesta vedla jak přes vysoké hory, tak i přes vyprahlé pouště. Auta si tak užila teploty od -10 až do +42 stupňů Celsia. Nenudili se ani mechanici, kteří opravovali 15 defektů, vyměnili čtyři zničená kola a čtveřici zničených předních skel.

Průměrná kombinovaná spotřeba hybridního Range Roveru je udávaná kolem 6,9 litrů na sto kilometrů – tedy alespoň po jízdě na evropských silnicích. Automobilka Land Rover tvrdí, že i když se vozidla pohybovala během expedice v těžkém terénu a byla plně naložená, spotřeba se pohybovala pouze kolem 7,8 l/100 km.

Silk Trail 2013 byla především skvělou marketingovou akci, Britové však cestu využili i k získání zkušeností s jízdou a používáním hybridních vozidel. Expedice nasbírala během jízdy 300 GB technický dat, jenž následně konstruktéři použijí k dalšímu vylepšení hybridního pohonu.

3 Comments on “Range Rover: Úspěšný konec první hybridní expedice”

  1. Pekny vecer prajem.
    Pekny vecer prajem. Suhlasim, ze ako vodic by to bola super cesta a tiez ako pise (Pajda)mohli dat spolu s nimi teraz dosluhuci model s danym motorom akoby bolo poznat rozdiel 400kg vahy auta a tiez technologicky pokrok. Podla toho co som pocul nedavno v praci na radiu BBC Radio4 tak auta maju ostat v Indii a data sa idu spracovavat tam a buduci rok by mala byt cesta naplanovana naspat, len ide o poveternostne podmienky. Inac ten kamion na ktory bud spadla velka skala alebo ako tak to vyzarlo neprijemne:(

Napsat komentář