Rakouský parlament schválil zákon, který zajistí 100% elektřiny z obnovitelných zdrojů

Rakouský parlament přijal zákon na podporu obnovitelných zdrojů, zeleného vodíku či čisté mobility, který má za cíl dostat Rakousko do 10 let na 100% obnovitelnou elektroenergetiku.

Nové podmínky také umožní sdílet elektřinu mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. Navíc k předávání elektřiny budou moci využívat veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, tzv. místní tarif a takto sdílená elektřina bude také osvobozena od daně z elektřiny.
foto: Myriams-Fotos, licence Pixabay

Rakouský parlament dvoutřetinovou většinou schválil zákon o obnovitelných zdrojích energie, který vytvoří právní a finanční nástroje pro přechod země na 100% elektřiny ze slunce, větru, vody a biomasy do roku 2030. Do rozšíření obnovitelných zdrojů bude každý rok investována jedna miliarda EUR.

Rakouská vláda tak plní svůj plán zajistit legislativní změny nezbytné pro přechod na 100% vlastní elektřiny z obnovitelných zdrojů. Společně s tím jsou nastaveny i podmínky pro vznik energetických společenství, které umožní každému v Rakousku se na využívání obnovitelných zdrojů podílet. Pro zákon hlasovali poslanci vládních stran (Lidovců a Zelených) i opoziční sociální demokracie. Rakouské vládě stačil na přípravu a schválení zákona rok a půl.

Podle zákona se má roční výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 zvýšit v Rakousku o zhruba 50 %, konkrétně o 27 terawatthodin (TWh). Nárůst zajistí 11 TWh elektřiny z fotovoltaických elektráren, 10 TWh energie z větru, 5 TWh z vodních elektráren a 1 TWh ze zařízení na využití biomasy.

Zapojit se budou moci i běžní Rakušané: program milion střech vybavených fotovoltaikou je jednou z důležitých součástí, stejně jako podpora vzniku energetických společenství. Ve větrné energetice by mělo ročně vzniknout okolo 120 nových turbín. Norma garantuje také investice do využití zeleného vodíku pro průmysl.

Zákon o obnovitelných zdrojích je ve skutečnosti komplexní novelou deseti různých energetických norem. Navazuje na předchozí novelu zákona, která již před dvěma desetiletími nastavila stabilní prostředí pro investice v tomto průmyslovém sektoru.

Zákon přináší zásadní podmínky pro rozvoj komunitní energetiky – tedy způsobu, jak se na výrobě, skladování a spotřebě čisté elektřiny bude moci podílet prakticky každý. Nastavuje podmínky pro tzv. energetická společenství obnovitelných zdrojů v souladu s evropskou legislativou.

Nové podmínky umožní sdílet elektřinu mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. Navíc k předávání elektřiny mohou využívat veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, tzv. místní tarif a takto sdílená elektřina bude také osvobozena od daně z elektřiny.

Především sousedé tak budou moci společně investovat např. do nové fotovoltaické elektrárny, využívat společně vyráběnou elektřinu a těžit z prodeje přebytků do sítě. Do zákona byl vložen také dostatečný „sociální polštář“.

Zákon garantuje zastropování roční výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů všem domácnostem ve výši 114 EUR. Ekonomicky nejslabší skupina obyvatel, zhruba 1,2 milionu lidí, nebude na poplatcích odvádět více než 75 EUR ročně.

„Rakousko se díky novému zákonu může stát jedním z prvních států EU, který rozběhne podporu pro energetická společenství. Zelenou tak v Rakousku dostanou projekty, kde si lidé pomocí mobilní aplikace sdílejí podíly elektřiny vyrobené v solární elektrárně na střeše bytového domu, ať už vlastního nebo třeba nějakého ve svém sousedství,“ komentuje příležitost, kterou má Rakušanům otevřít nový zákon, Martin Ander, specialista na komunitní projekty působící ve Svazu moderní energetiky.

Příklady takových projektů jsou popsány v nedávno zveřejněné studii Energeticky aktivní spotřebitelé ve vybraných zemích EU, ve které právě Martin Ander analyzoval rakouské pilotní projekty energeticky aktivních spotřebitelů.

Pro výrobce elektřiny z vodních, větrných, fotovoltaických, biomasových a bioplynových zařízení se zavádí systém provozních dotací ve formě tzv. klouzavých tržních prémií. Výše prémie se bude určovat v pravidelně otevíraných nabídkových řízeních. Doba podpory se stanovuje na 20 let.

Podporován bude také vznik zařízení na výrobu plynu z obnovitelné elektřiny (přeměna elektřiny na vodík nebo syntetický plyn), která umožňuje ve velkých množstvích skladovat významné letní přebytky obnovitelné elektřiny z fotovoltaických nebo větrných elektráren.

Do programu zeleného vodíku pro průmysl bude v této dekádě investováno na 500 milionů EUR. Z nového systému tak budou těžit nejen občané, ale i průmyslové podniky, které díky finanční podpoře vytvoří nová pracovní místa v oborech představujících světovou technologickou špičku.

tisková zpráva

44 Comments on “Rakouský parlament schválil zákon, který zajistí 100% elektřiny z obnovitelných zdrojů”

  1. Poručíme větru, dešti.
    Nikdy žádný zákon nic

    Poručíme větru, dešti.

    Nikdy žádný zákon nic nevyřeší. To si jen myslí voliči a tak volí ty co jim to slibují. Pokud se to ekonomicky nevyplatí, je to projekt určený ke krachu. Dotace je samozřejmě jen krádež jinde. Dotace je největší svinstvo.

    1. Sorry Kuku, ale v tomhle článku si mrdka novinář nedal ani
      Sorry Kuku, ale v tomhle článku si mrdka novinář nedal ani tu práci, aby se podíval na reálná data. Pokles prachovým znečištěním v Radvanicích se fakt okecat nedá. Jen pro info, data ze stanice O.-Radvanice ZÚ, která je jedna ze dvou nejhorších v republice:
      Roční průměr PM10: 2010 – 61.7 ug/m3, 2020 – 29.8 ug/m3 (zákonný limit je 40 ug/m3)
      Počet překročení krátkodobého limitu PM10: 2010 – 148x, 2020 – 41x (povoleno je 35x)
      Roční průměr PM2.5: 2010 – 46.7 ug/m3, 2020 – 23.3 ug/m3 (zákonný limit je 20 ug/m3)
      A to všechno je v prvé řadě práce krajských úředníků, protože oni jsou pro Mittal/Liberty správní orgán ohledně znečištění ovzduší. Oni je během těch posledních 10 let donutili, takřka násilím, k miliardovým investicím do snižování emisí. A můžeš si být jistý, že ze strany té hutě to dobrovolné nebylo ani trošku.
      V téhle dekádě bude stopro na řadě vyřešení problému s polyaromatickými uhlovodíky, včetně benzo(a)pyrenu. To znamená, vyřešit koksovny a domkáře se starými kotly na pevná paliva. Pro huť to bude znamenat zavření té nejhorší z jejich tří koksovacích baterií, už jí nepotřebují, a generálka zbývajících dvou (hlavně lepší systém odsávání koksárenského plynu a zabránění jeho únikům z baterií). Tu generálku stejně musí v příští dekádě udělat tak jako tak z technických důvodů.
      A taky je tu slušná šance, že výroba primární oceli v Ostravě během příštích 10 letech skončí a zůstane tam jen válcovna jako se to stalo ve Vítkovicích s Evrazem. To je taky možné řešení.

  2. ten zákon je rovnaký ako „zelený“ sersam/udělátko čo
    ten zákon je rovnaký ako „zelený“ sersam/udělátko čo zstrčením do zásuvky odfiltruje bvšetku „nie zelenú“ elektrinu.
    jeden z dosávateľov elektriny na slovensku za púhopúhe dve eurá mesačne spotrebiteľovi dodá čistú elektrinu! žiadnu z česka, žiadnu z ukrajiny, žiadnu z poľska! rovnaká 3.1416čovina ako rezervovaný príkon.

    1. Udělátko do zásuvky je samozřejmě 3,14čovina. Ale
      Udělátko do zásuvky je samozřejmě 3,14čovina. Ale dodavatel klidně může nabízet zelenou elektřinu záleží kde ji nakoupil. Vůbec nezáleží na tom, že to jde po stejných drátech. Elektrony jsou jenom nositeli hodnoty podobně jako bankovky. Nezáleží na tom, že se pomíchají. Když si drogový dealer uloží do banky špinavé peníze a v jiném městě si vybere nově vytištěné bankovky tak budou čisté? A když ty jeho původní dostanete na výplatu za poctivou práci tak budou špinavé? Nezáleží na tom kudy elektrony a bankovky cestují ale záleží jak byla hodnota vytvořena.

      1. to je dúfam celé sarkazmus!
        predsa oni v reklame

        to je dúfam celé sarkazmus!
        predsa oni v reklame neponúkajú energiu ako takú, ale zaručujú zdroj! takže celý váš text je zbytočné klepanie v tom nteple.
        a k článku – austria nie sú amíci, zákony nemajú s cezhraničnou platnosťou, takže čisto/zeleno vyrobia tú trošku a dovezú/podporia špinavú energiu.
        a ak by mali gule (ako nemajú), tak by odmietli nvšetko ne ekologické. naftu, benzín, uhlie, elektrinu z tepelných elektrární (aj atómiek), …
        a z nariadenia únie by nesmeli/poslúchli zákaz kúriť drevom!

        1. Nechápete princip obchodování s elektřinou který takto
          Nechápete princip obchodování s elektřinou který takto funguje už mnoho let. Odebíráte od výrobce kterému platíte a toho podporujete. Fyzicky samozřejmě odebíráte z nejbližší elektrárny. Ale je to jedno, elektrony jsou všechny stejné. Společný je ten vzduch který dýcháme. Kdybychom si natáhli samostatné dráty k tomu zelenému zdroji tak by se nic nezměnilo.

            1. Můžou tak i tak. Mám o tom celou knihu ale je to tak
              Můžou tak i tak. Mám o tom celou knihu ale je to tak složité, že tomu sám nerozumím. Každý dodavatel musí uvádět na faktuře procentuální zastoupení všech zdrojů. Atom, uhlí, plyn, OZE. Soused má ty procenta jinak i když jsme na stejných drátech.

                1. Úvod do liberalizované energetiky – Trh s
                  Úvod do liberalizované energetiky – Trh s elektřinou.
                  Kolektiv autorů (každý napsal jinou kapitolu, je jich moc).
                  ISBN 978-80-260-9212-4

              1. len
                len námatkou
                https://www.magna-energia.sk/podiel-zdrojov-elektrickej-energie
                https://www.greenlogy.com/?gclid=CjwKCAjwjJmIBhA4EiwAQdCbxvAPqtWxaaZnqbGBFj-2VvVaSkXsQYscH6RuefaMFAwv-epRYsJbQhoC2O4QAvD_BwE
                – títo majú v ponuke „bio plyn“, ktorý pred dvoma rokmi a minulý týždeň vyčistilod žívočíchov riečky pri ntrenčíne a niekde na strednom slovenskiu 🙁
                https://www.zse.sk/elektrina#h-podiel

                toto sú dodávatelia, nie distribútori.
                máim problém v tom, že na sk reálne končí posledná uhoľná (hnedo) v novákoch a prechádza premenou na tepláreň spaľujúcu „alternatívne“ … ďalšia stojí vo vojanoch a spaľuje poloatrancit + drevená štiepka
                kde sa berien 14% z uhlia.

        2. Rakušáci mohou dovážet výhradně zelenou energii, když
          Rakušáci mohou dovážet výhradně zelenou energii, když si ji u dodavatele nasmlouvají, a tím podpořit investory do OZE i jinde než u nich. Přesně jak píše Visper. A koule mají (aby se na něčem pozitivním pro přírodu i sebe shodli a pak to i realizovali), na rozdíl od nás, kde vláda (která je rozhodně ten orgán bez koulí) ojebává vlastní voliče kde může.

        3. Předvádíte tady dvě zásadní chyby – moving goalpost a
          Předvádíte tady dvě zásadní chyby – moving goalpost a vydávání dojmů za fakta.
          1) Moving goalpost – To je typický postup v „to nejde“ táboře. Když je někdo bilančně na 100% OZE, chce se po něm, aby jel na 100% OZE pořád, když má jet Rakousko na 100% OZE pořád, chce se po něm stříhání drátů na hranicích a konec spotřeby fosilních paliv v jiných sektorech hospodářství. A co bude pak?
          2) Rakousko během posledních 10 let prakticky vymazalo import elektřiny, saldo import-export mají v současnosti na úrovni 1-2TWh/rok z ~72-73 TWh/rok celkové poptávky. Zároveň ovšem fungují jako „průtoková země“, kudy teče elektřina do deficitní Itálie a na Balkán. Dále nevíte, že fosilní zdroje vyrábí v Rakousku ~15 TWh/rok. Takže nová výroba na úrovni 27TWh/rok znamená předpokládaný nárůst spotřeby elektřiny. A hádejte kde? No přece ve vytápění a v dopravě. Těch 12 TWh/rok navíc by stačil na téměř celou elektrifikaci osobní dopravy v Rakousku. V reálu postaví stejně nebo i více nového výkonu i po roce 2030 a plyn, nafta a benzín tam budou hynout na úbytě.

          1. 1. ak tvrdia ze 100%, tak to má byť 100%. nie skoro 100%.
            1. ak tvrdia ze 100%, tak to má byť 100%. nie skoro 100%. nevadilo by mi, ak by napísali (uzákonili) „blízko 100%“. nemusia prerušiť vedenia, akurát kupovať nie na burze, ale od konkrétnych „zelených“ s zárukou z čoho vyrábajú.
            2. vytrhávam – se má roční výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 zvýšit v Rakousku o zhruba 50 %, konkrétně o 27 terawatthodin (TWh) – z čoho/odkiaľ je majú elektrinu, ak sa OBNOVITEĽNÉ má zvýčiť o 50% (spomínaných 27TWh). je všetka spotrebúvaná elektrina 2*27TWH? niekde sú nejaké čísla skryté.

            1. Tak znova a tak, aby to pochopili i ti „pomalejší“:
              TEĎ

              Tak znova a tak, aby to pochopili i ti „pomalejší“:
              TEĎ (výroba 2020): 14 TWh/rok fosilní zdroje, 43 TWh/rok vodní elektrárny, 14 TWh/rok ostatní OZE, 1 TWh/rok import.
              Plán na rok 2030: 0 TWh/rok fosilní zdroje, 48 TWh/rok vodní elektrárny, 36 TWh/rok ostatní OZE, 0 TWh/rok import.
              Je v tom zakomponovaný i nárůst spotřeby, protože nejspíše předpokládají postupnou elektrifikaci dopravy a topení.

              1. ono ani rýchly spýdygonzáles nenašiel v článku tie
                ono ani rýchly spýdygonzáles nenašiel v článku tie čísla o ktorých píšete. preto som napísal „skryté“.

                a keď som v prvom príspevku spomínal „gule“, tak znovu pripomínam drevo a pod. pretože únia má opačný názor – kto si v rámci „eko-logizácie/nomizácie obstaral splyňovací kotol, resp spaľujúci štiepku bude rovnako penalizovaný ako ten s plynom! rčakušáci majú ako povinnú časť domov komín ako zálohu…

                1. Chce to odvahu přiznat veřejně vlastní lenost, není to
                  Chce to odvahu přiznat veřejně vlastní lenost, není to tak těžké si ty údaje dohledat.
                  Takže příště bych doporučil vycházet z dat, ne z pocitů. Na whataboutismy nebudu reagovat.

                2. takže – napíšu akí sú machri a aby som si gohľadal či
                  takže – napíšu akí sú machri a aby som si gohľadal či píšu aspon trochi pravdu.
                  to niele lenost neoverovať si všetko.
                  nakoniec ani tie data čo ste našiel nemusia byť skutočnosť.

                3. A lepšího nic nemáte než mlžení a výmluvy. Gratuluju.
                  A lepšího nic nemáte než mlžení a výmluvy. Gratuluju.

    1. Já si myslím, že produkt, který teď ČEZ nabízí je
      Já si myslím, že produkt, který teď ČEZ nabízí je možná lepší než tohle účtování.
      Nevím jak tedy ve světě to přesně funguje, zda přetok se rovnou odčítá od spotřeby v elektroměru. Co se stane s elektřinou, která je navíc? Je z ní pak následný prodej? Účtován v tom konkrétním měsíci?
      V produktu Elektřina pro soláry je sleva 100% na silovku. Ano za poplatek 200,- měsíčně a do maximální výše odebrané elektřiny. Ale přetok se počítá za celý rok, tedy to jde „vybrat“ v době, kdy nesvítí. Distribuce se stále platí.

      Edit: ale teď jsem asi pochopil přesně co myslíte, jde o další spotřeby, ale na na místě výrobny.

    1. Za 10 miliard EUR by se postavil s velkým štěstím jeden
      Za 10 miliard EUR by se postavil s velkým štěstím jeden blok, tj. ~10 TWh/rok. A nejspíše by ty prachy nestačily a do 10 let by se to nestihlo.
      Místo toho budou mít za stejné prachy 3x více elektřiny a většinu si odedřou soukromí investoři.

      1. Ta už v provozu je, jako fotovoltaická elektrárna. A i
        Ta už v provozu je, jako fotovoltaická elektrárna. A i kdyby byla v původním stavu k roku 1978 a plně funkční, stejně by nemohla být bez rozsáhlé přestavby provozována, provozní požadavky na provoz jaderných technologií jsou dneska už úplně někde jinde.

      2. Mozna je lepsi, ze elektrarnu s varnym reaktorem, ktery posila
        Mozna je lepsi, ze elektrarnu s varnym reaktorem, ktery posila radioaktvivni paru, ktera jim prosla, rovnou do turbiny nakonec nespustili.

        V dnesni dobe by bylo asi spis vhodne postavit neco moderniho, bezpecnejsiho, co produkuje min odpadu a lip vyuziva palivo, treba olovem chlazeny rychly reaktor:

        https://www.youtube.com/watch?v=8gLyM3ac57I

        1. No, pořád lepší než ten ruský návod na katastrofu
          No, pořád lepší než ten ruský návod na katastrofu chlazený tekutým sodíkem. Ale myslím, že v Rakousku budou úplně spokojeni se šutry pod sklem, vrtulkami na tyči a kravskými prdy. Ty mají jednu zásadní výhodu – reálně v provozu existují tisíce a tisíce exemplářů, olovem chlazený reaktor je zatím jen holub na střeše.

      1. „Stabilní“ zdroje jsou jen krycí název pro velké tepelné
        „Stabilní“ zdroje jsou jen krycí název pro velké tepelné elektrárny provozované v pro ně ekonomicky a technicky nejvýhodnějším režimu. Z hlediska provozování sítě nejsou nutné na nic, ve všech ohledech jsou bez větších problémů nahraditelné. Je to jen mánie hloupých energetiků, kteří se myšlenkově nedostaly za skripta z roku 1985 a nechápou rozdíl mezi „aktuálně používaným řešením“ a „jediným možným řešením“. A mánie naivků, kteří jim to baští.
        Rakušáci na nějakou „stabilní výrobu“ mohou kašlat zvysoka, protože mají tolik vodních elektráren, že lehce doplní libovolné jiné zdroje.

            1. Jeníčku pomýlený, dokud já zastávám těžce
              Jeníčku pomýlený, dokud já zastávám těžce většinový názor a Ty zde naopak prudíš s názorem výrazně ve společnosti menšinovým, jsi zde trolem Ty. Utěšovat Tě může to, že je vás zde takových mimoňů hodně :-). Krmte se navzájem, bando jedna :-).

            2. Pane Veselý nic si z nich nedělejte. Rakušané jsou prostě
              Pane Veselý nic si z nich nedělejte. Rakušané jsou prostě blbci, závislí na dovozu. To že mají jasný plán podložený zákony a celospolečenským koncensem jim určitě nepomůže. My jsme ti chytří, kde stát zakazuje občanům vyrobit si elektřinu vlastními silami a podporuje uhlobarony, aby jim smradili pod nos uhlím pro výrobu elektřiny na export.

Napsat komentář