Solární stan pro elektromobily – umělecké dílo, které vám dobije auto

Švédská automobilka financuje sympatický projekt, jenž může v některých případech řešit problém s krátkým dojezdem elektromobilů. Skrze svou italskou pobočku Švédové investují do vývoje futuristického solární stanu či mobilní garáže pro elektromobily. V nouzi, při delší zastávce nebo na výletě pak stan může posloužit k dobíjení vašeho elektrického miláčka.

Solární stan Pure Tension
foto: Volvo

Solární stan s názvem Pure Tension vznikl na základě soutěže financované firmou Volvo Car Italia a časopisem The Plan. Cílem soutěže bylo vytvořit přenositelný „pavilon“ určený ke krytí elektromobilů na různých venkovních výstavách a motoristických show. Pure Tension je dílem designerských firem Synthesis Design + Architecture, Buro Happold a Fabric Images, které porazily v soutěži dalších 150 návrhů z celého světa.

Solární stan Pure Tension je oficiálně určen ke krytí hybridního plug-inu Volvo V60. Konstrukce stanu je tvořena z pružného polyetylenu s velkou hustotou HDPE (High-density polyethylene). V jednotlivých oknech stanu, tak aby nebránili složení, jsou umístěny solární panely zarámované v obalu z uhlíkových vláken. Stan pak drží svůj tvar pomocí tří uhlíkových kotevních zámků.

Podle tiskové zprávy je Pure Tension snadno skladatelný a vejde se bez problému do kufru hybridu Volvo V60. Podle autorů může také nabývat různé tvary. Co však v tiskové zprávě nenajdeme je elektrický výkon celého stanu. Je tedy otázkou zda množství vyrobené solární energie je pouze symbolické nebo zda stan dokáže za celý den alespoň částečně dobít baterie elektromobilu.

Ač jde zatím jen o koncept určený k designovému orámování automobilů Volvo na výstavách, není těžké si Pure Tension představit jako komerčně dostupnou mobilní solární nabíječku pro elektromobily. Díky svým kompaktním rozměrům lze stan vzít například na výlety, kde poslouží jak k dobíjení elektromobilu, tak i k dobíjení ostatních elektronických přístrojů.

Pure Tension je však zatím jen koncept, či grafické cvičení. Jeho tvůrci zatím neupřesnili, zda se Pure Tension stane reálným produktem. Vše se dozvíme až 15. září na automobilové výstavě v Říme, kde jeho tvůrci přinesou bližší informace a snad i funkční produkt v reálné velikosti.

One Comment on “Solární stan pro elektromobily – umělecké dílo, které vám dobije auto”

Napsat komentář