Jako jedna z nejlepších alternativ k vytápění plynem či elektřinou pro letošní zimu vychází dřevo a krbová kamna. Máme pro vás pár tipů jak vybrat ta správná.
Krbová kamna jsou dobrý pomocník pro vytápění domu. Dřevo se minimálně na letošní zimu opět stává poptávanou komoditou. I přesto ho, zejména s pomocí samotěžby, lze získat v lesích poměrně levně (už kolem 100 Kč za kubík). Jak ale vybrat správná krbová kamna?
Zhruba platí, že 1 kW výkonu krbových kamen vytopí 20 m3 ve starším domě, u novostavby to je kolem 40 m3. Pro správný výběr krbovek tedy potřebujete znát objem vytápěného prostoru v metrech krychlových a hodí se určitě i průměrná tepelná ztráta objektu.
SOUVISEJÍCÍ: Levné vytápění: roste zájem o akumulační krby
Kamna fungují nejefektivněji, když pracují asi na 60-70 % svého maximálního výkonu. Menší výkon znamená špinění čelního skla, usazování zplodin v kouřovodech (dehtování) a nedokonalé a tedy i neefektivní spalování. V opačném případě se zase budou kamna přetápět, což jim zkrátí životnost.
Pokud chcete s kamny vytápět jednu či dvě místnosti, zvládne to i základní typ bez teplovodního výměníku. Krbová kamna ve verzi s teplovodním výměníkem zvládnou vytopit celý dům i ohřát vodu. Mohou dobře posloužit k přitopení i jako jediný zdroj. Problémem ale může být jejich správné napojení k jinému, regulovanému zdroji energie jako je tepelné čerpadlo. Více v podrobném článku na TopIn.cz.
Také umístění kamen je nutné dobře promyslet. Ideální by bylo vprostřed vytápěného prostoru, což je však u většiny nemovitostí nesplnitelné. Ideální místo pro krbová kamna musí být od stěn vzdálena minimálně 20 cm (od hořlavých materiálů minimálně 80 cm) a boční a zadní stěna nesmí být obložena hořlavými materiály. Stejně jako podlaha kolem kamen – i ta musí být žáruvzdorná. Pod samotnými kamny rovněž nesmí být nainstalované podlahové vytápění.
Důležité je postavit je na pevnou podložku (sklo/kámen/beton) a připojit ke komínu správného průměru (většinou mají kamna vývod 120, 130 nebo 150 mm). Parametry komína je třeba vždy zohlednit s ohledem na výšku a jeho tah. Před zapojením budete potřebovat revizi komína kominíkem a zásobu tvrdého a dostatečně vyschlého dřeva, kterým budete topit, ideálně buk, dub, jasan, javor nebo bříza. Důležité je také nezapomínat na dostatek vzduchu pro spalování, což lze řešit přívodem vzduchu potrubím z vnějšího prostředí. Vzduch lze brát i z místnosti, pak je ale nutné dostatečné větrání.
Spotřeba dřeva samozřejmě závisí na tom, jak moc intenzivně budete topit. Kamna s 80% účinností dávají z 1 kg dřeva spáleného za hodinu přibližně 3 kW výkonu. U kamen s výkonem 6 kW stačí pro dosažení požadovaného výkonu spálit dva kilogramy dřeva.
zdroj: vlastní
To je hit dnesnych dni na SK. Nikto si nemoze dovolit kupit tepelne cerpadlo za 8000Eur, ktore im aj tak cez zimu zozerie take kvantum elektrickej energie, ze sa nedoplatia. Takze to vsetci budu riesit niecim podobnym za 300-400Eur a drevom.
Díky za článek, konečně ekologické topení a ne jen falešná pokrytecká hra na něj.
Krbová kamna a krby jsou dobrý doplněk k topení kotlem na dřevo.
Doporučuji se vyhnout verzi s výměníkem, protože krbem opravdu nechcete vytápět více jak jednu místnost. Zní to sice lákavě, ale má příliš náročnou obsluhu a nízkou účinnost.
Ale na temperovanie a vypomoc kotlu sa to da pouzit.