Téměř třetina českých majitelů kotlů na tuhá paliva vytápí svou domácnost či chalupu nevyhovujícím kotlem 1. a 2. emisní třídy, na jejichž užívání začne od 1. září 2024 platit zákaz. V současné době nemá poptanou novou firmu na jejich výměnu více než polovina jejich majitelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. Zákaz nevyhovujících kotlů se přitom blíží a jejich majitelům hrozí pokuta až 50 000 Kč.
K 1. 9. 2024 musí české domácnosti vyměnit nevyhovující kotle za jejich ekologičtější varianty. Týká se to kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy nebo zařízení vyrobených před rokem 2000. Těmi v současné době vytápí svou domácnost téměř třetina českých majitelů kotlů na tuhá paliva. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON, který proběhl v průběhu letošního května. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Čechy neodrazuje ani pokuta ve výši až 50 000 Kč
I přes to, že zbývají na výměnu kotlů na pevná paliva, které nesplňují nejnovější legislativní a ekologické požadavky, jen dva měsíce, více než polovina jejich majitelů nemá stále v současné době poptanou firmu na jejich výměnu.
Neodrazuje je ani pokuta ve výši až 50 000 Kč, která od 1. září všem majitelům kotlů 1. a 2. emisní třídy hrozí. O povinnosti vyměnit kotle 1. a 2. emisní třídy ví až 80 % Čechů, kteří své domácnosti vytápějí kotlem na tuhá paliva. Na pozoru by však měli být právě majitelé nevyhovujících kotlů.
„Čeští majitelé kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy, kteří nemají doposud poptanou firmu na výměnu, zaspali. Ať již budou chtít zůstat u stejného zdroje tepla, nebo se rozhodnou pro změnu, je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé. A i když o nařízení vláda mluví několik let a kvůli energetické krizi lhůtu pro výměnu prodloužila o dva kalendářní roky, stále jsou domácnosti, které výměna teprve čeká. Doporučuju proto nic neodkládat a zajistit si tak co nejdřívější termín realizace. Do prvního září je nutné mít alespoň objednaný termín výměny,“ uvádí David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON.
Jakou variantu vytápění Češi zvažují?
Jako variantu vytápění za dosavadní kotel na tuhá paliva zvažují ti majitelé, kteří již mají poptanou firmu na výměnu, nejčastěji modernější kotel na tuhá paliva (27,3 %) či modernější plynový kotel (27,3 %). Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají ještě do 1. září 2024 možnost požádat o tzv. Kotlíkovou dotaci ve stávající výši.
Po tomto datu budou dotace sníženy, což může znamenat vyšší finanční náklady pro žadatele. O snížení dotací však aktuálně neví 39 % majitelů kotlů na tuhá paliva. Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají již poptanou firmu na výměnu nevyhovujícího kotle, zvažuje variantu tepelné čerpadlo.
„Jakmile se řekne výměna kotle, natož povinná, většina lidí si představí práci navíc, složité zařizování a finanční náročnost. Přechod na novější zdroj vytápění má ale i mnoho výhod. Mimo zmíněné respektování zákona a vyhnutí se pokutě, má změna pozitivní dopad na peněženku domácností. Jednou z možností je právě tepelné čerpadlo, které čerpá energii z obnovitelných zdrojů. Ty jsou jak ekologičtější, tak dlouhodobě finančně úspornější. Navíc na ně můžete momentálně čerpat státní finanční dotace Nová zelená úsporám. Ty můžete využít například na tepelná čerpadla. Finanční příspěvek vám může uhradit až 50 % celkových nákladů,“ uzavírá David Šafránek.
zdroj: tisková zpráva
Takže teď už si nemůžu dát na chatu ani krbový kamna na dřevo? Nebo jak to je?
Jasně že jo. Musí to splňovat nějaké normy, ale to všechny na aktuálním trhu mají.
Soused tady má chalupu a v ní dvacet let starý kotel. Na chalupu jezdí v topné sezóně od Vánoc do Nového roku. Ten dvacet let starý kotel je jako nový a nemá najetou ani jednu topnou sezónu.
A teď ho nutí nějaký eurofašista tento kotel vyhodit a dát jiný a prý to je ekologické. 🤮
A to se mu chce kvůli pár dnům napouštět a vypouštět vodu? Nebo tam má fridex?
žádný trvale obyvatelný dům nepromrzne za 5 dní mrazů. to by muselo být -20. Pokud se o víkendu zatopí, tak to vydrží.
A žádná pokuta nebude nikdy udělena.
Je to nevymahatelné 🙂
Přečtěte si ten zákon, já ho četl. Není tam žádný zákaz provozu kotlů 0, I a II třídy.
Ale je tam, że musíte mít každé tři roky revizi na kotel. A myslíte, že vám někdo dá razítko, že je kotel v pořádku, když budete mít kotel třídy 0-2? A pokud nebudete mít revizi s kladným výsledkem, tak je tam sankce 50 tisíc.
A tu revizi chce konkrétně kdo ?
Mám stále za to, že trest má přijít po důkazu viny, nikoliv při podezdření, že se něco děje.
Dokud neproběhne certifikované měření, které dokáže, že uvádím do provozu zařízení produkující emise odpovídající 0, I nebo II třídě, nelze udělit pokutu.
A pokud se někdo bude snažit, stačí jít k soudu, tam to bude dotyčný muset prokázat. Nestačí že nemám revizi.
Tuto revizi bude požadovat daná obec. Může to být namátkově nebo třeba na udání. Samozřejmě můžete mít štěstí a nikdy vás toto nepotká. Revizi provádí odborně vyškolená osoba určená výrobcem daného kotle. A protože výrobce zná své výrobky, tak ví i které kotle jsou v emisní třídě 0 – 2 a tudíž nesplňují emisní normy vyšších tříd. Takže pokud by se to dalo k soudu, tak to prokáže výrobce, vy kromě pokuty 50 tisíc zaplatíte soudní výlohy. A samozřejmě obec může tuto pokutu udělit opakovaně. A když nezaplatíte pokutu, tak vám hrozí exekuce.
Není lepšího příkladu postupujícího evropského fašismu, než prolomení nedotknutelnosti obydlí úředníkem kvůli názoru, že kamna souseda čoudí.
Při současných cenách elektřiny je topení tepelným čerpadlem drahý luxus.
Asi nevite kolik TČ usetri energie. A kdo ma svou FVE, ten usetri minimalne polovinu spotreby.
Jakékoli spekulace o ceně neobstojí v čase, protože až se pořádně začne řešit jak nahradit fosílie, tak budou nefosilní paliva stále více cenné, protože budou plnit funkci sezonní akumulace. Bude tedy luxus plýtvat jimi přes lokální kotlíky.
//www.hybrid.cz/toyota-pece-pizzu-v-prvni-vodikove-peci-na-svete/comment-page-1/#comment-316506
Pro běžné domácnosti je nejsnazší řešení omezení závislosti na nákupu energií kombinace FVE + TČ.
Jednodušší občani sice namítají, že FVE v zimě nevyrábí dostatečně, tak aby to pokrylo celý provoz TČ, takže to je špatné. Ti bystřejší ale ví, že se jedná o dvě různé technologie pro zachytávání OZE z nichž jedna vyrobí více v létě a druhá v zimě. Minimálně v přechodném období se pak výroba obou technologií překrývá a TČ běží přímo z FVE, což je ideální situace, ale ne jediná podmínka toho aby topení pomocí TČ bylo výhodné.
Nejlevnější energie je ta, která se nekoupí, tady příklad konkrétní:
//www.hybrid.cz/cesko-muze-letos-poprve-dosaihnout-20-podilu-obnovitelnych-zdroju/comment-page-1/#comment-313605
Celková spotřeba elektřiny 5500kWh domácnost + 4195kWh TČ = 9665kWh. Výroba FVE když už jsou povoleny přetoky bude 9900kWh. Bilančně je teda spotřeba domu nulová. Nicméně výroba se proťala se spotřebou jen přibližně u 5500kWh. Zbytek si vypomůže ze sítě, polehčující okolnost ale je, že elektřina do sítě dodaná díky spotovým cenám a baterii především v době, kdy ostatní nevyrábí.
Nemělo by tedy být normální aby bylo výhodnější zastaralé řešení bez OZE, kdy se nakoupí 5500kWh ze sítě a k tomu paliva, která vydají 14227kWh tepla.
Kdyz nemate u auta platnou STK, tak zaplatite pokutu i bez nejakeho dokazovani. Vase logika je trochu na hlavu postavena. Kdyz takhle premyslite se vsim, tak se nedivim ze vam Green Deal nic nerika, ze OZE a EV vam vadi. Zrejme slaba kognitivni zakladna.
Nevím. A je to jedno.