Praha má potenciál až pro 675 MW střešních solárních elektráren

Střechy rodinných a bytových domů v Praze a okolí mohou poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice nejméně pro 120 tisíc domácností.

Klíčové je stanovit pro čistou komunální energetiku jasné a ambiciózní cíle a zvolit vhodné nástroje pro jejich splnění. Inspiraci nabízí přístupy některých měst v zahraničí.
foto: schropferoval, licence Pixabay

Solární panely na střechách rodinných a bytových domů v Praze a okolí mohou zásobovat nejméně 120 tisíc domácností. Vyplývá to z analýzy potenciálu střešní fotovoltaiky v Praze a okolí, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala společnost EkoWATT.

Praha s instalacemi fotovoltaiky počítá v rámci naplnění klimatického plánu města, které mimo jiné obsahuje závazek do roku 2030 pokrývat polovinu svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů energie. Aktuální čísla z nezávislé studie pak Praze napovídají, kam může zaměřit své úsilí ve využití lokálních zdrojů energie.

„Solární elektrárny jsou v současnosti nejdostupnějším zdrojem čisté energie. Na vhodné střechy obytných domů v hlavním městě a v okresech Praha-západ a Praha-východ lze instalovat 472 až 675 megawatt výkonu, který by dokázal zásobovat elektřinou 120-170 tisíc domácností s průměrnou spotřebou. Bilančně to pak vychází, že každá čtvrtá až pátá pražská domácnost může během roku spotřebovávat “jen” solární energii. Toto číslo by přitom mohlo být ještě vyšší, pokud by budovy využily také fasády nebo v oblastech dotčených památkovou ochranou solární střešní tašky,” prezentuje výsledky výpočtů Jiří Beranovský z konzultační společnosti EkoWATT a spoluautor Manuálu.

Jen rodinné a bytové domy mohou vyprodukovat přes 482 gigawatthodin elektrické energie – přitom se počítalo s omezeními, jako je orientace střechy, zastínění nebo neochota vlastníků bytových jednotek ke společné investici.

Vypočítaný potenciál se vztahuje pouze na rodinné a bytové domy a nezahrnuje ostatní typy budov, jako jsou kancelářské, průmyslové a veřejné budovy (např. budovy státních orgánů nebo škol). Mnohé z nich přitom čekají zásahy spojené s adaptací na změnu klimatu, ať už v podobě zateplení, výměny oken nebo zelených střech.

„Instalování střešních solárů na obytných budovách má smysl a nás ve vedení města těší, že podobné analýzy vznikají. Smysluplný přechod k udržitelné výrobě energie se ale neobejde bez zapojení veřejných budov, kterých máme v hlavním městě nejvíc v republice. Tedy budov města a státních institucí, všech druhů škol, nemocnic, galerií atd. Příkladem může být ZŠ Kunratice, která získala svou vlastní elektrárnu na nevyužité střeše už v roce 2010 a od té doby vyrobí zhruba 55 000 kilowatthodin čisté elektřiny ročně,” dodává Vít Šimral, radní hlavního města Prahy pro oblast školství.

Města dostávají nové impulsy

Analýza je součástí Manuálu pro využití lokální energetiky, který zmiňuje příklady dobré praxe ze zahraničních metropolí. Společným znakem měst, jako je Vídeň, Freiburg, Berlín nebo Řím je, že si pro sebe stanovily konkrétní a ambiciózní cíle v oblasti solární energetiky a vypracovaly plány k jejich naplnění.

V Římě se jedná o interaktivní mapu 157 městských fotovoltaických zařízení, z nichž většina je instalována na střechách školních budov. Ve Vídni budou masivně rozšiřovat solární panely na celkem 120 000 metrů čtverečních.

Ve Freiburgu se jedná například o projekt Das Sonnenschiff (Sluneční loď), což je první komerční energeticky plusová stavba tohoto druhu. Město Berlín má v plánu zajistit značné rozšíření solárních panelů na střechách města s cílem dodat do roku 2050 solární energii, která pokryje přibližně 25 % potřeby města. Průvodní studie Fraunhofer ISE zjistila, že Berlín by mohl do roku 2050 ve městě využívat 4,4 gigawattů sluneční energie.

“Rychlému přechodu na sluneční energii mohou pomoci např. hromadné nákupy solárních panelů, městem vyjednané výhodné půjčky pro financování soukromých projektů nebo založení městských energetických komunit. Města mohou pomoci také redukcí administrativy, vytvářením solárních map či stanovením jasných pravidel, za kterých mohou vznikat solární projekty v oblastech s památkovou ochranou,” říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a jeden ze spoluautorů Manuálu.

Podobnou cestou jako světové metropole se chce vydat i statutární město Brno. „Naší vizí je energeticky soběstačné město, ve kterém budou lokální obnovitelné zdroje propojené do jedné velké virtuální elektrárny. Provoz virtuální elektrárny bude mít na starosti městský podnik. Chystáme se do ní zapojit 120 tisíc metrů čtverečních střech na 120 městských budovách, které pokryjeme solárními panely. K dispozici bude i společné úložiště energie. Brňané s vlastní fotovoltaikou, kteří se k virtuální elektrárně připojí, mohou ze systému dodávat a odebírat elektřinu, jak se jim to bude hodit,” uvedl při oznámení záměru výhody budoucího městského systému pro MF Dnes náměstek primátorky Brna Petr Hladík.

„Brněnské řešení dává logiku. Zastupitelé se mohli inspirovat ve Vídni, jejíž Wien Energie nabízí obyvatelům města nákup podílu na městském podniku, který jim pak dodá elektřinu za zvýhodněné ceny. Takové projekty bývají součástí impulsů, kterými se světové metropole snaží naplnit ambiciózní klimatické cíle. Vedle toho pomáhají zmírňovat rizika pádu do energetické chudoby pomocí posilování energetické soběstačnosti jejich občanů,” dodává Martin Madej, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost a spoluautor Manuálu.

“Českým a moravským městům pomůže k investicím do nových projektů obnovitelných zdrojů připravovaný Modernizačním fond nebo post-covidový Fond obnovy a odolnosti. Ostatně i Brno počítá s ročními úsporami okolo 10 milionů korun a s příležitostmi pro regionální instalační firmy,” uzavírá Martin Madej.

Manuál pro využití lokální energetiky: Analýza a návrh pravidel pro využití místní výroby energie ve městě s důrazem na možnosti využití solární energetiky a akumulaci energie si můžete stáhnout na webu Aliance pro energetickou soběstačnost.

tisková zpráva

213 Comments on “Praha má potenciál až pro 675 MW střešních solárních elektráren”

    1. No nevim, zda je dobre rozmistit do kazde vesnice jaderny
      No nevim, zda je dobre rozmistit do kazde vesnice jaderny material. Prece jenom psychopatu je hodne a kdo vi co nekoho napadne. Obcas to chyti i nejakeho pilota a ten s plnym letadlem narazi do hory. To uz muzou delat rovnou male balicky s trochou toho svinstva a kazdy si to da do bytu misto radiatoru.

        1. Jenže za předpokladu, že ty baterky mají – zatím jich
          Jenže za předpokladu, že ty baterky mají – zatím jich bude většina bez baterek – čekám, kdy se akumulace s FVE stane podmínkou schválení instalace FVE, stejně jako na objektu s 3f rozvodem nebude možno umístit FVE jen na jednu fázi, protože baterky jsou v poměru ke zbytku drahý – ca polovina ceny a ta se musí někde vzít, stejně tak jako pražskému činžáku je dost BEV úplně fuk, protože v Praze je nejracionálnější auto nemít.

            1. To jakože, když více lidí bude mí baterky a v době
              To jakože, když více lidí bude mí baterky a v době záporné ceny by chtěli nabíjet ( a vydělat), jim to třeba odpojí z důvodu ochrany sítě? To už dostali taky do nějakého předpisu? A pak že ČEZ nemyslí na budoucnost. Jinak s kolegou co postupně složil kolem 4kW FV panelů ze starších malých modulů, olovo z VZV a testuje provoz sporáku z 1f měničů s hlídáním přetoků, pilně studujeme možné sankce. Například Vyhl. 359/2020 Sb. o měření elektřiny platí od 1.1.2021. Hlavně paragraf 19 o sankcích za neoprávněnou dodávku.:
              https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-359
              Vysvětlení pojmu čtvrthodinové maximum je zde:
              http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/ctvrthodinove-maximum–12120

              1. Ctvrthodinove maximum se tyka velkoodberatelu. U bytu si
                Ctvrthodinove maximum se tyka velkoodberatelu. U bytu si platime za hlavni jistic s urcitym jistenim, takze v tom se muzeme libovolne pohybovat.
                S temi prebytky to je uz horsi, to muze byt likvidacni. Na druhou stranu distributor uctuje za dodavku jako by to byl odber uz davno. Takze by se jednalo o dvoji potrestani a to by snad nesmelo byt. Ale je videt ze hajzlove utahuji srouby aby si zajistili dostatecny odber pro Dukovany.

              2. Tady ten předpis s odpojovacím HDO platí od začátku roku
                Tady ten předpis s odpojovacím HDO platí od začátku roku 2020. Starších instalací domácích FVE se to zatím netýká. Ale nikdo mi není schopen vysvětlit jestli to musí shodit celé nebo stačí jen zabránit dodávce do sítě a uvnitř domu by to mohlo jet dál.

            1. Je to stejně neuvěřitelné, že se podvod s měřením
              Je to stejně neuvěřitelné, že se podvod s měřením fází mohl dostat do vyhlášky. Asi je to tím, že tomu poslanci nerozumí. Nevím jak to vysvětlíme dětem. Nikola Tesla i Křižík se v hrobě obracejí. Elektroměr podle normy měří sumu energie. SČŠ (speciální český šizoměr) má výjimku z normy a měří sumu směrů. Kdo tu výjimku udělil a čím ji zdůvodnil? Co je to za fyzikální veličinu „suma směrů“? Ale na faktuře máme sumu energie.

                1. No tak to by byli v řiti protože ty šizoměry neumí
                  No tak to by byli v řiti protože ty šizoměry neumí měřit každou fázi zvlášť. Oni zapisují do registrů sumu fází dopředu a sumu fází dozadu. Ve stejném čase. Nejsou schopni zjistit konkrétní fázi. Z toho jasně plyne, že to není snaha o vyrovnání sítě ale je to snaha nabalit se.

                2. Zajima me jak dlouho trva jedna integracni perioda u sizomeru.
                  Zajima me jak dlouho trva jedna integracni perioda u sizomeru. Nekde jsem cetl 960ms. To je celych 48 sinusovek. Takze kdyz behem merici periody jsou nektere useky dodavka a nektere odber, tak na konci je integrovana hodnota a dodavku to nezaznamena. Nebo je to uz jinak a meri se kazda sinusovka zvlast?

                3. To přesně nevím, myslím, že se měří každá perioda.
                  To přesně nevím, myslím, že se měří každá perioda. Ty měřící obvody jsou stejné jako u elektroměru podle normy. Upravené jsou pouze vzorce v softwaru. Do registrů se neukládají prosté součty A+ a A- ale ukládají se tam součty rozdílů fází. Geniální kulišárna.

                4. Proč to nikdo nenapadne soudně?
                  Proč to nikdo nenapadne soudně?

                5. Jestli máte odvahu tak to můžete zkusit. Vyhraje ten kdo
                  Jestli máte odvahu tak to můžete zkusit. Vyhraje ten kdo má víc peněz.

                6. Mně to nestojí za to, ale nějaké sdružení by se do toho
                  Mně to nestojí za to, ale nějaké sdružení by se do toho mohlo pustit.

                7. Když bude město s dostatkem solárů a ráno před východem
                  Když bude město s dostatkem solárů a ráno před východem slunce si bude sto tisíc lidí vařit kafe tak distributor bude dodávat do města 100 MW. Vyjde slunce a město bude soběstačné, distributor nedodává nic. Ale vesele účtuje dál 66,6MW. Je to zázrak nebo podvod? Jak se to vykazuje v účetnictví? Jako indukce kosmické energie do drátů?
                  Předpokládám varné konvice 1kW a v rámci pravděpodobnosti ji každý zapne na jinou fázi. Měniče FVE budou symetrické.
                  Energie se vždy musí měřit jako součet fází, když se měří jednotlivé fáze tak se dá vyčarovat cokoliv.

                8. Ano je to zázrak. ČEZ si nechal napsat správné zákony a
                  Ano je to zázrak. ČEZ si nechal napsat správné zákony a může je dělat. Akorát, že v dávných dobách, většinou chudí a nebozí lidé, podávali občas svědectví ( a stavěli ze vděku v lesích kapličky atd.) jak jim „ten nahoře“ pomohl. Dnes to bohužel vypadá, že ani už zázraky nepomáhají obyčejným lidem, ale jsou proti nim. No dobře nám tak, když v součtu fungujeme jako stádo ovcí.

              1. V ČR je asi možné všechno. Před několika lety, když se
                V ČR je asi možné všechno. Před několika lety, když se řešil a následně schválil tunel s rekonstrukcí D1, jsem měl obavy, že tohle už musí položit státní rozpočet. A hle, kde jsme dnes, kolikatinásobek teče z rozpočtu mafii do kapsy? 100, 500, 1000 násobek? A ti grázli se tváří, jakože se nic neděje. Nakonec proč ne, když minimálně 30% lidí, místo aby jim nakopalo zadky, to tiše toleruje a čeká, jestli by někalé drobky nezbyly i na ně.

            1. Aby to mělo hlavu a patu a nebyl to ekonomický průser, tak
              Aby to mělo hlavu a patu a nebyl to ekonomický průser, tak k odpínání musíte znát i konkrétní orientaci FVE – pokud dát v poledne odpojit východně orientovanou FVE tak se ani asi nic zásadního nestane, pokud dáte odpojit jižně orientovanou – tak opravdu nevyrábí, ale pokud dáte jižně orientované FVE příkaz v šest večer, aby se zase zapla – tak už se o efektivitě nápadu a instalace dá polemizovat.

              1. Není jedno kam je orientovaná ? Nechci přebytky => vypnu co
                Není jedno kam je orientovaná ? Nechci přebytky => vypnu co se dá.
                Jestli jižní generuje 100 nebo západní 50 procent je jedno když ta západní je dvakrát tak velká jak ta jižní… například.
                Jde jen o okamžitý přísun a jestli to je moc nebo ne na rozhození sítě.

                Chápu to tak že příkaz se v současnosti dává operativně. Ne podle nějaké tabulky (ta existuje aby prostý lid měl nějaké šidítko).

                1. Ale jo z pohledu vypínání to tak je nehodí se vypnu,
                  Ale jo z pohledu vypínání to tak je nehodí se vypnu, jenže FVE něco stojí a čím méně toho vyrobí, tím delší je návratnost. Mířil jsem tam, že pokud máte FVE na jih a třeba ve čtvrtině dnů vám jí přes dobu její největší výroby vypnou, tak úplně radost mít nebudete.

                2. Většina instalací se dělá s podmínkou 70 procent
                  Většina instalací se dělá s podmínkou 70 procent vlastní spotřeby…
                  Bavili jsme se tu o stabilizaci sítě – jestli je síť rozhozená každý 4tý den tak pán bůh s námi.

                3. Pokud si dobře pamatuju dotační pravidla (která jsou
                  Pokud si dobře pamatuju dotační pravidla (která jsou předpokládám v souladu s obecnými pravidly) s dosažením 70 procent vlastní spotřeby do dvou let po spuštění.
                  Pokud je následek rozhození sítě výpadek elektriky, tak tu máme rozhozenou síť tak 20 – 30x ročně

                4. Tech 70% musite verohodne dolozit pred schvalenim. Staci
                  Tech 70% musite verohodne dolozit pred schvalenim. Staci napsat kolik ktery spotrebic bude zrat a nejake rozdeleni dle doby a musi to vyjit. Zpetne to nikdo nekontroluje.

                5. Vzhledem ke konfiguraci, TČ, ohřev vody, baterka, vaření
                  Vzhledem ke konfiguraci, TČ, ohřev vody, baterka, vaření na elektriku to šlo mimo mě

                6. Já nemám problém dodržet těch 70% protože mám auto a
                  Já nemám problém dodržet těch 70% protože mám auto a asymetrický měnič. Lidi se symetrickým měničem nemají šanci to dodržet protože podvodné měření fází je nutí za každou rozsvícenou žárovku dvě odevzdat. Možná by se do toho vešli s 3f boilerem. Všechny spotřebiče v domácnosti jsou 1f.

                7. Jenže jak jsem se pokoutně dozvěděl od montážníků, tak
                  Jenže jak jsem se pokoutně dozvěděl od montážníků, tak většina lidí pod vlivem dotací si kupuje ten symetrický měnič…a že takhle komplexní řešení jako u nás – navíc včetně zálohy pro výpadek EL (vlastně nakonec největší motivace – poslední půldenní výpadek způsobil, že bylo do týdne objednáno) si moc lidí neobjednává.

                8. To je bohužel pravda, symetrický měnič má asi většina a
                  To je bohužel pravda, symetrický měnič má asi většina a firmy to pořád montují. Pokud k tomu dají baterku tak je to ekonomická sebevražda. Rozdávají v noci z baterky sousedům. Ti jim ani nepoděkují protože je zkasíruje distributor. Bez baterky rozdávají jenom ve dne, sluníčko je zadarmo tak to tak nebolí.

                9. A jak je psáno výše – oni ji nevypnou, pouze vypnou
                  A jak je psáno výše – oni ji nevypnou, pouze vypnou odběr.
                  => motivace akumulovat

                10. Pokud vím tak to ještě nepoužili. To vypínání pomocí
                  Pokud vím tak to ještě nepoužili. To vypínání pomocí HDO nemá sloužit k regulace sítě ale pouze při nouzovém stavu. Dokonce se mluvilo a zaplacení ztráty, nevím jak to dopadlo.

                11. Pak je to k ničemu. Čím více FVE bude, tím poroste i
                  Pak je to k ničemu. Čím více FVE bude, tím poroste i potřeba regulace.

                12. Anebo se toho chytně někdo s baterkama a bude za peníz
                  Anebo se toho chytně někdo s baterkama a bude za peníz vyrovnávat.

                13. K tomu máme ale hodně daleko. Počet našich FVE je
                  K tomu máme ale hodně daleko. Počet našich FVE je směšný proti ostatním státům. Ty velké FVE samozřejmě regulovat jdou z dispečinku.
                  A nejenom to, dokážou v širokém rozsahu kompenzovat jalovinu kladnou i zápornou (taky z dispečinku). To si museli majitelé velkých FVE dokoupit za svoje.

                14. Bavíme se v kontextu článku, takže regulace je nutná.
                  Bavíme se v kontextu článku, takže regulace je nutná.

                15. V článku píšou, že potenciál pražských střech je 675
                  V článku píšou, že potenciál pražských střech je 675 MW. Tolik chytrých lidí v Praze nežije. Počítejme, že v budoucnosti by mohla být využita pětina střech. To není žádný problém s regulací. Když dávají v televizi nějakou populární kravinu tak spotřeba zakolísá víc.

                16. Otázka je proč si dobrovolně a za drahé peníze
                  Otázka je proč si dobrovolně a za drahé peníze způsobovat problémy a ospravedlňovat to tím, že stejně máme horší problémy jinde.

                17. Tu blbost za drahé peníze se chystáte udělat s tím
                  Tu blbost za drahé peníze se chystáte udělat s tím atomem. Z toho co budete platit za elektriku se po.erete. Někteří se po.erou už na konci roku jak vám obchodníci zdraží. Podle současných cen na burze se obávám, že 20% zdražení stačit nebude. To zas budou lidi přebíhat jak slepice mezi dodavateli a nic si nepomůžou.

                18. Ještě jste nedokázal vysvětlit jak chcete nahradit jádro
                  Ještě jste nedokázal vysvětlit jak chcete nahradit jádro fotovoltaikou a to vám tu i fanoušci FVE řekli, že to je blbost. Prostě buď budeme mít jádro nebo fosil anebo budeme bez proudu. Můžete kolem toho tancovat jak chcete ale nic s tím neuděláte. Fyzika je neúprosná.

                  Ve srovnáním s tím kolik jsme zaplatili solárním baronům je pevná cena ve výši 60 euro za MWh pakatel. Solárníkům platíme až 4x tolik. Za to co zaplatíme solárníkům jsme mohli mít 5 nových reaktorů, které by narozdíl od FVE opravdu vyráběly elektřinu po celý rok a ve dne/v noci.

                19. Uz jsem vam to psal. V „letnim“ obdobi pres den OZE plus stare
                  Uz jsem vam to psal. V „letnim“ obdobi pres den OZE plus stare jadro a v noci jen jadro. A v „zimnim“ obdobi plynovky z usetreneho letniho plynu plus jadro plus OZE. Samozrejme ze musi byt fve predimenzovana aby to davalo vetsinu casu tech 100% spolu s jadrem. A z prebytku nejaky ten vodik, ci jine alternativy. Kdyz se v lete neboli 8 mesicu nebude palit skoro zadny plyn, tak bude v zime k dispozici i bez navyseni.

                20. „Staré jádro“. To je jako nějaký vtip?
                  I v noci je

                  „Staré jádro“. To je jako nějaký vtip?

                  I v noci je spotřeba 2,5x vyšší než maximální produkce JE. Dukovany už jsou staré a dříve nebo později budou potřebovat nahradit, vy bojovníku proti jádru. Až žádné Staré jádro nebude, tak jako chcete dělat co?

                  Vodík je úplná blbost. A ta vaše vtipně naivní představa, že když v létě nebudeme pálit plyn, tak ho ušetříme na zimu je směšná. My máme plynu na 3 měsíce a to máme jedny z největších zásob v Evropě vzhledem se spotřebě. Až se zbavíme uhlí, tak budeme o to více spotřebovávat plyn. A až skončí životnost JE, proti kterým tak bojujete,ale kupodivu na nich stojí vaše strategie, tak přejdeme plynule na petrolejky?

                21. Já nejsem proti jádru ale 4GW na malý stát je zbytečně
                  Já nejsem proti jádru ale 4GW na malý stát je zbytečně moc. Takže udržovat co to jde, později klidně snížit i na polovinu a nic se nestane, pořád to bude víc než mají Němci na počet obyvatel. Stavět v dnešní době nové jádro je ekonomický nesmysl. A taky obrovské riziko. Stačí když se stane ve světě něco jako Fukušima a vznikne takový odpor proti jádru, že nám to nedovolí dostavět a zůstane nám nejdražší pomník na světě.

                22. Na základě čeho jste usoudil, že 4GW je zbytečně moc?
                  Na základě čeho jste usoudil, že 4GW je zbytečně moc? Klidně bychombez problému upotřebili dvojnásobek, zvláště pokud odejdeme od uhlí. Ještě jsem od nikoho neslyšel žádnou realistickou alternativu jak chceme řešit energetiku bez uhlí a bez jádra.

                  Stavět v dnešní době jádro je nutnost. Bez něho se neobejdeme. Prostě to není možné. A mnohem více než jádro nás ohrozí závislost na plynu, protože moc možností než plyn z Ruska nemáme. A to co nám vypadne na jádru a na uhlí budeme prostě muset nahradit plynem. Ruským plynem.

                23. Spotreba elektriny 2019 byla netto 71 TWh. Vyroba JE 30 TWh,
                  Spotreba elektriny 2019 byla netto 71 TWh. Vyroba JE 30 TWh, OZE 10 TWh. Zbytek uhli plyn a ruzne. Kdyz vezmu v uvahu ze 50% bude OZE jako nektere staty maji uz vic, tak potrebujeme dalsich 50% tedy 36 TWh. JE 30 TWh a zbytek 6 TWh bude plyn.
                  Samozrejme nebude prostor pro vyvoz. Nekdo z mafianu asi zaplaka. Mimochodem vlastni spotreba elektraren je kolem 2,5 az 3 TWh. To je vyroba jen pro vyrobu. FVE potrebuje zlomek toho na kamerovy system proti zlatym ceskym rucickam.

                24. Takhle to opravdu nefunguje 😀
                  Nemůžete k výpočtu brát

                  Takhle to opravdu nefunguje 😀
                  Nemůžete k výpočtu brát nějaký celoroční průmer, když musíte fungovat celou zimu a každou noc. A kde chcete tu elektřinu na noc uložit? Co když pár týdnů nebude pořádně svítit?

                25. Celý svět jde nějakým směrem a český člověk musí
                  Celý svět jde nějakým směrem a český člověk musí vymýšlet něco jiného. Komu chcete to nové jádro koupit? Těm kulišákům co vymysleli podvod století s měřením fází? Tak hodně štěstí.

                26. Realita je, že za posledních „dvacet let“ byl zdaleka
                  Realita je, že za posledních „dvacet let“ byl zdaleka největší podvod solártunel, já osobně solárům fandím, ale také SMR, ve kterých spousta firem vidí budoucnost.

                27. Tak to je jasne vyjadreni, ze ani vam ty Dukovany nevoni.
                  Tak to je jasne vyjadreni, ze ani vam ty Dukovany nevoni. Dobra zprava.

                28. Už jsem Vám to psal několikrát, tak doufám naposled, jsem
                  Už jsem Vám to psal několikrát, tak doufám naposled, jsem pro SMR v Dukovanech nebo i jinde.

                29. Celý svět těžko. Asie staví překotně jadernou
                  Celý svět těžko. Asie staví překotně jadernou energetiku. Aktivisty zdegenrovaný západ má problémy se stabilitou energie a nejdražší elektřinu na světě. Bez nás, Polska a Francie by německá energetika dávno zkolabovala. A to Němci nalili do stabilizace sítě neskutečné peníze a to pominu, že jsou stále více závislí na plynu z Ruska.

                30. S tim exportem elektriny to vidim podobne jako s listky na
                  S tim exportem elektriny to vidim podobne jako s listky na prazske metro. Kazda kWh mirici do zahranici generuje par haleru zisku nejakemu vychcankovi, ktery zapujcil pri podpisu smlouvy sve pero a ted kasiruje miliony. Jak se menoval ten hnusny tloustik s temi listky v Praze? Byl to byvaly vedouci samoobsluhy za komancu. Pekna swiine.

                31. Cela Asie stavi i FVE jako o zavod. V Indii se stavi nejvetsi
                  Cela Asie stavi i FVE jako o zavod. V Indii se stavi nejvetsi fve na svete. Ale verim, ze nebude dlouho trvat a nekdo jiny postavi vetsi.

                32. A co kdyz se bude vymenovat zrovna palivo v JE …
                  V kratkem

                  A co kdyz se bude vymenovat zrovna palivo v JE …
                  V kratkem komentu prosim necekejte energetickou strategii pro dalsich 20 let. Proste plyn neni zase tak vyrazny jak se porad pokousite vnutit. Kdyz jen prazske strechy muzou poskytnout 700 GWh/rocne, tak po cele CR je vic strech na fve nez potrebujeme. FVE jsou proste po vetsinu roku nejvyhodnejsi zdroj a jeste bude vyhodnejsi. Vse co se hybe a toci je vzdy horsi nez prima generace napeti bez pohybu a jen ze zareni slunce.

                33. Výměna paliva v JE je dlouhodobě plánovaná. Jak chcete
                  Výměna paliva v JE je dlouhodobě plánovaná. Jak chcete fotovoltaikou nahradil půl roku zimního provozu, kdy spotřeba naopak roste?

                34. To je problem toho jaderneho srotu. Kdyz slunce nesviti, tak
                  To je problem toho jaderneho srotu. Kdyz slunce nesviti, tak to je ke skode fve a kdyz JE nevyrabi, tak je to ci vina? Samozrejme je nutne zapnout treba plynovky, ale na naklady jadra. Jinak by bylo vhodne naplanovat vymenu na leto. Pokud to jadro vubec dovoli. Jadro je koukam dost problemove zarizeni, kdyz musi byt pul roku mimo provoz.

                35. Když JE nevyrábí, tak je to dlouhodobě plánované a trvá
                  Když JE nevyrábí, tak je to dlouhodobě plánované a trvá 2 měsíce. FVE nefunguje každý den a prakticky i půlku roku 🙂 To je problémové zařízení. Půl roku je elektřiny moc a půl roku zase málo. Výsledek? Nejdražší elektřina, která je totálně nevyužitelná a ještě vytváří závislost na Rusku.

                36. Dosud byly nejvetsi fve na svete neco pres 2000MW. Ted se
                  Dosud byly nejvetsi fve na svete neco pres 2000MW. Ted se projektuje fve s 10.000MW v Australii s baterkou 30GWh. Bude zasobovat cast Australie a dokonce Singapur. Naklady budou oproti tocicim elektrarnam nizke. V Australii je uhli za zlomek evropske ceny a presto je fve vyhodnejsi. Jadro je prakticky anticka technologie a nemuze konkurovat. Tak dobrou noc Cezko.

                37. Možná jste to ve svém fanatismu přehlédl, ale my nejsme
                  Možná jste to ve svém fanatismu přehlédl, ale my nejsme Austrálie. Nemáme takové množství slunčních dní a lacinou půdu na poušti ani přístup k oceánu.

                  Čína už má naplánováno 100 nových reaktorů. I Jižní Korea má ve výstavbě 4 nové reaktory.

                38. Bohuzel nas prumysl bude muset konkurovat vyrobcum v Asii,
                  Bohuzel nas prumysl bude muset konkurovat vyrobcum v Asii, kteri budou mit energii za hubicku a my budeme mit nejdrazsi mozny zdroj. Myslite ze to dava smysl? Kopeme si vlastni hrob.

                39. No právě 😀 Asie masivně investuje do jádra a Evropa se
                  No právě 😀 Asie masivně investuje do jádra a Evropa se likviduje pomocí OZE. Čína plánuje 100 nových reaktorů a Jižní Korea chce do roku 2035 generovat 60% elektřiny z jádra.

                40. Cina ma 150x tolik obyvatel nez CR. Na nasi velikost nestavi
                  Cina ma 150x tolik obyvatel nez CR. Na nasi velikost nestavi ani jednu celou JE. Stavime skoro dvojnasobek. Pritom dostupnost elektriny je v Cine jeste slaba, my uz mame nasyceno. Proste at rikate co chcete, vzdy je to pro CR naprosto zbytecne a skodlive.

                41. My nestavíme ani jednu. A bylo by dobré, abysme měli
                  My nestavíme ani jednu. A bylo by dobré, abysme měli neustále jeden reaktor rozestavěný.

                  Jak jste říkal: Asie buduje levnou a stabilní elektřinu. Evropa drahou, nestabilní a závislou na pochybných režimech. A vy tomu ještě tleskáte.

                42. Hazet hrach na zed nebo ty povestne perly je asi uzitecnejsi
                  Hazet hrach na zed nebo ty povestne perly je asi uzitecnejsi nez vam odpovidat. Ale sam musite uznat, ze jadro je predrazene.

                43. Když započtete všechny náklady, včetně stability
                  Když započtete všechny náklady, včetně stability dodávek, dlouhé životnosti, pak jádro není předražené a je várazně levnější než OZE, které můžou konkurovat jenom díky dotacím a přenesení stability dodávek na jiné zdroje.

                  Čína staví jaderné elekrárny za 2500-3200 dolarů za kWh.
                  Škody způsobené OZE v podobě blackoutů jsou mnohonásobně vyšší.

                  A jestli těm vašim bobkům, co tu prezentujete, říkáte perly, pak potěš koště.

                44. Kdybych chtel koupit kolovratek, koupim si vas. Fungujete na
                  Kdybych chtel koupit kolovratek, koupim si vas. Fungujete na 100%. Ale vase nazory jsou nesmyslne. Kolik blackoutu bylo? Aha, ta Kalifornie se slabou siti…

                45. Vám to asi opravdu nedochází že? My tu právě žádné
                  Vám to asi opravdu nedochází že? My tu právě žádné blackouty nechceme. Kalifornie nemá o nic slabší síť než zbytek států USA. Má opět nejdražší cenu energií v USA. Německo má nejdražší elektřinu na světě a to přestože masivní náklady jsou financovány přímo ze státního rozpočtu a má problémy se stabilitou dodávek. Musí platit Dánům, ať odpojují svoje elektrárny a všem okolním zemím způsobuje problémy. Německo nezkolabovalo jenom proto, že kolem dokola má země se stabilními zdroji, které za Němce žehlí jejich problémy.

                46. Nemecko melo nejdrazsi elektrinu i pred 30ti lety. Oni maji
                  Nemecko melo nejdrazsi elektrinu i pred 30ti lety. Oni maji vyssi prijmy a vse ma jinou cenovou uroven. Zkuste porovnat ceny remeslniku, hodinu mate za 120 Eur.

                47. Ne, nemělo nejdražší elektřinu před 30 lety. Posílal
                  Ne, nemělo nejdražší elektřinu před 30 lety. Posílal jsem vám odkaz, když jste podobný nesmysl tvrdil posledně.

                48. podle Martina hodně OZE = blackout
                  a nejvíce blackoutu je v

                  podle Martina hodně OZE = blackout
                  a nejvíce blackoutu je v Německu 🙂

                49. Presne tak. A nakonec bude mit z toho vnitrni blackout.
                  Presne tak. A nakonec bude mit z toho vnitrni blackout.

                50. člověče škoda že jsi se nenarodil o 50let dříve..
                  Adolf

                  člověče škoda že jsi se nenarodil o 50let dříve..
                  Adolf by po tobě hrábl všemi deseti..
                  každý zdatný všeználek se hodí..
                  jen by mě fakt zajímalo jak čezko nebo to Dánsko žehlí „problémy“ např. v centrálním Německu

                  PS:nápověda průřez vodiče a maximální přenesený výkon….

                51. Pak by Dukovany byly pod 100 miliard. Kdyz Havlicek kalkuluje
                  Pak by Dukovany byly pod 100 miliard. Kdyz Havlicek kalkuluje 160 miliard, tak 60 jsou asi uplatky. Pak se nedivim ze se muzou roztrhnout. A kolik vypadne pro vas?

                52. Kdybysme stavěli v Evropě takovým tempem jako Čína, taky
                  Kdybysme stavěli v Evropě takovým tempem jako Čína, taky bychom měli takovou cenu.

                53. Kdyz to bude fungovat v Australii, bude to fungovat i v Africe
                  Kdyz to bude fungovat v Australii, bude to fungovat i v Africe a cela Evropa bude vyuzivat vyhodnou elektrinu, jenom zaprdena kotlina bude mit svoje predrazeny jadro. Kdo naseka dluhy a nebude schopen je zplacet je predluzeny a zivi exekutory.

                54. Na exportu elektriny zrejme vydelava nejaka skupina lidi a
                  Na exportu elektriny zrejme vydelava nejaka skupina lidi a proto nas zenou do nesmyslne vystavby. To bude breku, az se bude nejdrazsi elektrina v evrope vyvazet za par haleru a budeme to dotovat cezu z dani. Hura pitomci, mame nove jadro, at to stoji kolik chce, jsme hrdi na nas pokrok.

                55. Nejdražší elektřinu mají Němci.
                  Nejdražší elektřinu mají Němci.

                56. Tim je mysleno vyroba silove elektriny. Ta bude z nove JE
                  Tim je mysleno vyroba silove elektriny. Ta bude z nove JE naprosto nejdrazsi v EU. Nevim proc tam cpete ruzne poplatky. Ty se pri exportu vubec nepocitaji.

                57. Myslíte těch 60 Euro za MWh? Za FVE platíme 4x tolik.
                  Myslíte těch 60 Euro za MWh? Za FVE platíme 4x tolik.

                58. Pise se o 90 Eur/MWh. Za stare fve budeme platit v kazdem
                  Pise se o 90 Eur/MWh. Za stare fve budeme platit v kazdem pripade porad stejne. U novych fve to nehrozi. A stare hrichy ospravedlnuji nove hrichy? Nova JE je novy otvirajici se tunel. Tak hura, budeme ho konecne zase budovat, asi se v CR malo krade, lid si to zada.

                59. VY víte, jaká bude cena el. v EU za těch cca. 15 let, máte
                  VY víte, jaká bude cena el. v EU za těch cca. 15 let, máte asi dobrou „kouli“?!

                60. Urcite to bude min nez z Dukovan. Vsechny propocty tomu
                  Urcite to bude min nez z Dukovan. Vsechny propocty tomu nahravaji a proto se do toho cez nepusti sam, a necha riziko na danovych poplatnicich. To je jasna zprava ze to je ekonomicka sebevrazda. Ale ten kdo bude vydelavat na exportu, toho to netrapi.

                61. Jasně vám už nestačí „pětiletky“, Vy už máte
                  Jasně vám už nestačí „pětiletky“, Vy už máte „dvacetiletky“, gratuluji!

                62. Stavba JE se planuje na 80 let. Vy jste z toho kucharskeho
                  Stavba JE se planuje na 80 let. Vy jste z toho kucharskeho webu zase zdrhnul?

                63. Nespletl jste si výstavbu a životnost, nechte toho loupání
                  Nespletl jste si výstavbu a životnost, nechte toho loupání brambor, dvě věci zároveň nestíhate.A spor byl o cenu za těch cca.15 let.

                64. Kdo to mysli vazne, tak musi mit strategii od zadani studie o
                  Kdo to mysli vazne, tak musi mit strategii od zadani studie o proveditelnosti pres vyrobni fazi az po likvidaci stavby. Jen trouba planuje, ze mu bude JE vyrabet 30-40 let a vic ho nezajima.

                65. Nebojte, tam zkratili vyrobni fazi, ale likvidaci a
                  Nebojte, tam zkratili vyrobni fazi, ale likvidaci a rekultivaci maji dobre naplanovanou a take maji financne zajistenou. Coz v CR asi nemusi byt tak pravda. Kolik penez je ve fondu na likvidaci JE?

                66. Tam názorně vidíte, že plánovat na 80 let můžete, ale
                  Tam názorně vidíte, že plánovat na 80 let můžete, ale realita to během pár let změní, takže Ty Vaše prognozy o cenách za 15 let jsou na stejné úrovni, jako jestli bude letos 24.12 v Praze snih.

                67. Takze bude to jadro jeste vetsi desaster, protoze je mozne, ze
                  Takze bude to jadro jeste vetsi desaster, protoze je mozne, ze ceny pujdou jeste niz diky fve megaparkum ve Spanelsku, Francii nebo v Africe. To bude obrovsky prusvih.

                68. A vy jako můžete zaručit, že nás z jakéhokoliv důvodu
                  A vy jako můžete zaručit, že nás z jakéhokoliv důvodu mohou odstřihnout, podívejte se do historie, to jake budou ceny za 15 let nikdo neví, teda pardon kromě Vás.

                69. Nevi to nikdo, ale vy sazite obrovskou sazku na megazdrazeni.
                  Nevi to nikdo, ale vy sazite obrovskou sazku na megazdrazeni. A kdyz se podivam na vyvoj fve ve svete, tak ta sazka vypada hodne rizikova a zoufala.

                70. Pokud chceme odbourat uhlí, a později i plyn tak moc
                  Pokud chceme odbourat uhlí, a později i plyn tak moc možností není, masívní akumulace el. a hlavně tepla na zimu bude reálně možná za desítky let, takže za mě SMR.A pokud by si např. upšoukla nějaká větší sopka, nebo velké erupce na slunci, tak můžete mít se solárama problém.Prostě je dobré nemít všechna vejce v jednom košíku.

                71. Hezky napsáno, souhlas, ale ty petrolejky se mu také nebudou
                  Hezky napsáno, souhlas, ale ty petrolejky se mu také nebudou líbit, protože ropa z Ruska, nebo biořepka od Babiše, já bych navrhoval louče ze šumavy.

                72. Stare jadro sice nemam v lasce, ale kdyz uz je, tak at maka.
                  Stare jadro sice nemam v lasce, ale kdyz uz je, tak at maka. Aby byla OZE po celou dobu dostacujici, tak musime mit jak pisu predimenzovanou oze/fve. Klidne 5x tolik. Prakticky to nic nestoji a pak to vyrabi 30 let „zadarmo“ bez paliva. Zasoby 3 mesice a bezne dodavky plynu utahnou ty 4 zimni mesice. Fve vyrabi i v zime. Navic v zime je casto energie z offshore vetrniku zadarmo, tak se da take zakomponovat. Ted brecime ze nam rozhazi sit, ale jen proto, ze nejsme schopni vypnout uhelky. Je to o inteligentnim poskladani mozaiky a ne jako dnes brat stare zdroje jako zabetonovane body a pokouset se tam nacpat jeste neco noveho.
                  Stare jadro lze relativne dobre renovovat a prodlouzit zivotnost. Vsak s tim uz cez (v tichosti) pocita.

                73. Ne 5x tolik. Minimálně 6x, protože tolikrát méně vyrobí
                  Ne 5x tolik. Minimálně 6x, protože tolikrát méně vyrobí FVE energie vzhledem k nominálnímu výkonu. Ale to stále neřeší problém nedostatku energie v zimě, kdy je produkce z FVE velmi malá.

                  Nikde nic není zadarmo, protože OZE se musí zaplatit. Nebo si myslíte, že vám provozovatel větrníků něco bude dávat zadarmo?

                  Elektřina se nedá efektivně dlouhodově uskladňovat. Víte kolik by stály baterie pro dlouhodobé uskladnění elektřiny pro celou zemi?

                  Prodlužovat životnost JE se nedá do nekonečna. My potřebujeme nové JE. A potřebujeme jich hodně.

                  Vy totiž nemáte ani nejmenší tušení jak to udělat. Protože to nejde udělat. Jenom přechodem na plyn zvyšujeme závislost na Rusku.

                74. Ale kam chcete tu elektrinu z jadra davat kdyz je v noci uz
                  Ale kam chcete tu elektrinu z jadra davat kdyz je v noci uz ted nadbytek? Jaderky nemuzou byt vetsi nez nocni odber. Jadro nemuzete v noci uspat. Blouznite jako soudruzi v cccp.

                75. Vy jste asi jediný, koho napadlo, že musí mít jaderky
                  Vy jste asi jediný, koho napadlo, že musí mít jaderky větší produkci než je spotřeba. A i jádro se dá regulovat. Jádro poskytují stabilní dodávky elektřiny celoročně. Francie má 80% eletřiny z jádra.

                  Fotovoltaika způsobuje závislost na fosilním ruském plynu, nejdražší elektřinu na světě a celoroční nestabilitu.

                76. Slunce svým svitem na FV panely způsobuje závislost na
                  Slunce svým svitem na FV panely způsobuje závislost na fosilním ruském plynu, nejdražší elektřinu na světě a celoroční nestabilitu…

                77. Ta prvni veta se vam nejak vymkla kontrole. Co jste tim chtel
                  Ta prvni veta se vam nejak vymkla kontrole. Co jste tim chtel rict a nepovedlo se?

                78. Vypínat uhelky podle větrníků?!Máte vůbec představu,
                  Vypínat uhelky podle větrníků?!Máte vůbec představu, jak jak dlouho trvá jejich úplné vypnutí, nebo rozběh?

                79. Clovece, nevite o cem pisu. Pisu o budoucnosti az budou uhelky
                  Clovece, nevite o cem pisu. Pisu o budoucnosti az budou uhelky vypnute. Pak zadne uz kvuli fve nemusime vypinat. Bezte radeji na web pro kucharky, tam to neni tak narocne.

                80. Ty uhelky tady mají být ještě cca 25 let Vy kuchařko,
                  Ty uhelky tady mají být ještě cca 25 let Vy kuchařko, takže zatím sci-fi?!

                81. Tak kdyz mame elektrinu z uhelek jeste na 25 let, tak
                  Tak kdyz mame elektrinu z uhelek jeste na 25 let, tak nepotrebujeme za 8 let nove jadro. To da rozum. Bezte na to vareni.

                82. Slyšel jste o postupném výpínání?
                  Slyšel jste o postupném výpínání?

                83. A slysel jste o postupne vystavbe FVE? Jde to synchronizovat
                  A slysel jste o postupne vystavbe FVE? Jde to synchronizovat tak, ze nove nahradi to odchazejici. Tak by to melo vzdy fungovat. Nekdo ale udela krok jen jednou nohou a pak nevi jak dal.

                84. Zatím to ale moc nefunguje, a bez těch „zastaralých
                  Zatím to ale moc nefunguje, a bez těch „zastaralých točících stroju“, nebo dlouhodobé akumulace, to ještě desítky let fungovat nebude, a Váš fanatizmus na tom nic nezmění.

                85. Zatim to v CR nefunguje, protoze to nekdo aktivne brzdi. V
                  Zatim to v CR nefunguje, protoze to nekdo aktivne brzdi. V jinych statech uz maji 50% rocni spotreby z OZE. Vymlouvat se na vlastni neschopnost a odpor je docela zoufala taktika.

                86. Cezko neni nikde. Prectete si neco o australske
                  Cezko neni nikde. Prectete si neco o australske Australia-Asean Power Link (AAPL)

                87. Až budeme mít počet slunečních dní a lacinou půdu na
                  Až budeme mít počet slunečních dní a lacinou půdu na pouštích jako Austrálie, tak se ozvěte.

                88. Afrika ma jeste lacinejsi pudu nez Australie a Stredozemni
                  Afrika ma jeste lacinejsi pudu nez Australie a Stredozemni more predstavuje kratsi vzdalenost nez do Singapuru. Ten australsky model bude Evropa kopirovat.

                89. Jistě. Protože to potřebujeme. Energetickou závislost na
                  Jistě. Protože to potřebujeme. Energetickou závislost na nestabilních režimech v Africe. Vy jste ten nejnaivnější člověk jakého jsem poznal.

                90. Jo jo, už jsem mu to psal, že by měl z toho „nočníku
                  Jo jo, už jsem mu to psal, že by měl z toho „nočníku sesednout“.

                91. Egypt nebo Marokko jsou docela stabilni zeme a kdyz tam budou
                  Egypt nebo Marokko jsou docela stabilni zeme a kdyz tam budou mit lidi praci, tak budou uplne v pohode.

                92. Ne nejsou. Žádná z těch zemí není stabilní a svěřit
                  Ne nejsou. Žádná z těch zemí není stabilní a svěřit kompletní energetické zabezpečení Evropy do rukou Afrických zemí by mohl jedině totálně blbec.

                93. No tak, ted mame ropu z arabskych statu a ne moc stabilniho
                  No tak, ted mame ropu z arabskych statu a ne moc stabilniho ruska. To neni o moc lepsi.

                94. A vy chcete k tomu ještě přidat závislost na Africe.
                  A vy chcete k tomu ještě přidat závislost na Africe. Navíc neustále ignorujete že ten plyn pro zálohy OZE bude z velké části Ruska.

                95. Proc ne z Kataru, USA, Norska a jinych dodavatelu? Vsak jsem
                  Proc ne z Kataru, USA, Norska a jinych dodavatelu? Vsak jsem vam dolozil, ze kdyz se letni spotreba plynu prevede na zimu, tak zadny plyn navic netreba.

                96. Nedoložil jste nic. Jenom jste vyplodil další z vašich
                  Nedoložil jste nic. Jenom jste vyplodil další z vašich totálně naivních nesmyslů 😀

                97. Možná to nevíte, ale tu ropu máme v zásobnících na
                  Možná to nevíte, ale tu ropu máme v zásobnících na několik měsíců, což u el. jaksi nejde, takže dost blbé srovnání.

                98. No tak, nejake elektrarny snad nechame. Nikdo nedava
                  No tak, nejake elektrarny snad nechame. Nikdo nedava budoucnost na jednu kartu. Ty Dukovany daji 1,25GW, nic moc. Takove male mnozstvi fakt neni zasadni. To daji 2 strechy Prahy.

                99. LOL 😀
                  Hlásíte se dobrovolně k těm co budou odpojeni až

                  LOL 😀

                  Hlásíte se dobrovolně k těm co budou odpojeni až nebude svítit? 🙂

                100. Jo, s vlastni fve a baterkou si poradim.
                  Jo, s vlastni fve a baterkou si poradim.

                101. Uvidíme za kolik týdnů vás to nadšení přejde 😀
                  Vy si

                  Uvidíme za kolik týdnů vás to nadšení přejde 😀

                  Vy si na sobě experimentujte jak chcete, ale nenuťte k tomu ostatní.

                102. Ja bych prosil aby me nikdo nenutil platit za ocividny jaderny
                  Ja bych prosil aby me nikdo nenutil platit za ocividny jaderny tunel a pruser.

                103. My na solární tunel a nesmysl platíme každý den. A to
                  My na solární tunel a nesmysl platíme každý den. A to mnohonásobně vyšší částky.

                104. A proto chcete dalsi tunel. To je nejaka forma schizofrenie.
                  A proto chcete dalsi tunel. To je nejaka forma schizofrenie. Ale chapu nektere nepoucitelne, protoze kdyz nas okupovali rusaci 20 let a tratime tim dodnes, tak chteji aby prisli zase.

                105. Vy jste ten, co tady obhajuje nahrazení JE ruským plynem
                  Vy jste ten, co tady obhajuje nahrazení JE ruským plynem (ano Ruským, naše dodávky jsou téměř výhradně z Ruska). Němci už jsou kvůli plynu tak hluboko v ruském zadku, že se klidně rozhádají se svým americkým spojencem.

                  Taky je vtipné jak z jedné strany vaše naivní představy o energetické budoucnosti země stavíte na JE a na druhé straně proti nim bojujete 😀

                106. Snad, asi možná, to stačí na bábovičky na pískovišti,
                  Snad, asi možná, to stačí na bábovičky na pískovišti, ale ne pro stabilní zajištění energie 24/365, pro celý stát, už se proboha proberte, tím končím.

                107. Mě stačí, co dělají arabové pro pár vtipů v Británii.
                  Mě stačí, co dělají arabové pro pár vtipů v Británii.

                108. Pariz je ale ve Francii. Je suis Charlie.
                  Pariz je ale ve Francii. Je suis Charlie.

                109. Před pár dny jeden muslim zastřelil 10 lidí v USA.
                  Před pár dny jeden muslim zastřelil 10 lidí v USA.

                110. A jak se to projevilo na dodavkach ropy z Arabie? Chytate se
                  A jak se to projevilo na dodavkach ropy z Arabie? Chytate se slabeho stebla.
                  Ale soudruzi, pisete tolik komentu, ze nestiham a kdyz spadnou pod top 10, tak jsou ztraceny.

                111. Možná raději nic dále nepište. Ono to stejně za nic
                  Možná raději nic dále nepište. Ono to stejně za nic nestojí.

                112. Kdyby to bylo tak jednoduchý, tak proč to Musk už dávno
                  Kdyby to bylo tak jednoduchý, tak proč to Musk už dávno nemá na svých továrnách, a to si panely a baterie dělá sám.Zkuste si odhadnout kolik asi bere jenom ten vstřikovací lis co jede i „v noci“, a to se nebavím kolik je potřeba el.na výrobu toho hliníku.Zkuste si sesednout z toho „nočníku“ a nedívat se pohledem „domkaře“.

                113. Musk uz tak je na rozkrajeni. Sedi na tolika zidlich. Divim se
                  Musk uz tak je na rozkrajeni. Sedi na tolika zidlich. Divim se jak to zvlada. Ty solary budou, ted ma dost jinych starosti.

                114. Jako, že je tam bude instalovat po nocích osobně?
                  Jako, že je tam bude instalovat po nocích osobně?

                115. Musk rozhoduje vse sam. A kdyz nema cas, tak se to asi odklada
                  Musk rozhoduje vse sam. A kdyz nema cas, tak se to asi odklada na pozdeji.

                116. To „ve všem“platilo „před pár lety“ dnes na to má např.
                  To „ve všem“platilo „před pár lety“ dnes na to má např. Gwynne Shotwell a další, už se fakt probuďte, nebo radši jďete spát.

                117. Taky jsem vam mohl odpovedet, proc nema Skodovka JE kdyz je
                  Taky jsem vam mohl odpovedet, proc nema Skodovka JE kdyz je tak super?

                118. Škodovka tu vlastní elektrárnu má, zatím na uhlí, za
                  Škodovka tu vlastní elektrárnu má, zatím na uhlí, za pár let asi plyn a pokud budou časem na trhu, tak možná i tu SMR.A důvod je jediný stejně jako Musk pořebují stabilní zdroj el. a tepla 24/365, a ty soláry na střechách jsou jako doplněk pochopitelně dobrý.Vy se doma na tu televizi můžete pár dní koukat „při svíčkach“, ale riskovat zastavení i jenom na pár hodin takové velké firmy, protože zrovna nesvítí slunce, nebo nefouká, to by si dovolil jenom blázen.

                119. A pojem inteligentní sítě Vám nic neříká? Myslím, že
                  A pojem inteligentní sítě Vám nic neříká? Myslím, že i zde o tom byla zmínka už před lety. Jak si na západ od ČR a třeba v USA ( kde nemají v zákoně prasárny z pera ČEZu) zákazník spolu s domácím baterkovým úložištěm objedná službu operátota s energiemi a ten mu dle jeho zadání řídí stovky podobných úložišť a poskytuje síti služby vyrovnávání špiček, regulace frekvence, nabití baterek a BEV do plna v době záporných cen atd., atd. Všude jinde než u nás se koupí FVE stanu výrobcem jako každý jiný ( s právy a povinnostmi úměrnými výkonu „výrobny“) a distribuční síť mi poskytuje placenou službu „přepravy vyrobené energie“. Ne že ze mne dělá debila.

                120. A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod
                  A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom inteligentní sítě?

                  To co popisujete není nic jiného než vytvoření problému a přehození odpovědnosti na někoho jiného. V USA to došly „inteligentní sítě“ tak daleko, že tam mají stále větší množství blackoutů a distributoři musí odpojovat celé městské bloky.

                  Nevím jak vám, ale mě to moc chytře nezní.

                  Až budou k FVE povinné i bateriová úložiště a majitel domu se vzdá kontroly nad svým majetkem a předá ho distributorovi, tak si tomu klidně říkejte „intelintní sítě“. Já tomu dál budu říkat „vyhozené pěníze“ a snaha se drbat za levým uchem pravou nohou. Doteď jsme inteligentní sítě neměli, měli jsme levnou a stabilní elektřinu a žádné blackouty

                121. U tech elektrickych rozvodu v USA se vubec nedivim, ze tam
                  U tech elektrickych rozvodu v USA se vubec nedivim, ze tam maji blackouty. Kvuli 110V musi mit dvojnasobne proudy a vubec cele to vypada hruzostrasne. Jak na divokem zapade.
                  Pokud si chvalite kvalitni evropske site, tak je to tim, ze zde mame regulovane ceny. Stat urci, kolik kazdy musi platit a to jsou kralovsky zaplacene sluzby. Kdyz vas posloucham jak odsuzujete dotace a propagujete volnou soutez, tak se ptam, proc u sitovych sluzeb neremcate.
                  Stat sice nedotuje site z dani, ktere obcanum nejdrive sebral. Ne, stat to vzal zkratkou a prikazal lidem, ze musi sve penize cpat distributorum a ceps primo a v hojne mire. To je jeste horsi, nez dotace. U sitovych poplatku plati vsichni a ne malo. Myslenka je, ze nemaji trpet nouzi aby nemuseli setrit na ukor kvality a bezpecnosti. Ale je to az moc stedre. Tak bojovniku za trzni princip, trhej!

                122. Ty blackouty v USA jsou dá se říct novodobá záležitost a
                  Ty blackouty v USA jsou dá se říct novodobá záležitost a týkají se z velké části Kalifornie a jsou stále častější. Hlavní roli v tom hraje přechod na OZE, na což absolutně nejsou připravené rozvody. Kvůli emisním povolenkám a dotacím na OZE jsou uhelné a plynové elektrárny nerentabilní a uzavírají se, takže stabilizačních prvků je málo a solární a větrné elektrárny se i díky dotacím staví jako o život.

                  Jenom v Kalifornii bylo v roce 2019 25 tisíc lokálních výpadků, které zasáhly 28 miliónů lidí. Rok předtím 20 tisíc výpadků. Průměrná délka výpadku byla 46 hodin. Tedy skoro 2 dny.

                  https://www.bloomenergy.com/bloom-energy-outage-map

                  USA by opravdu hodně pomohlo, kdyby se oddělila cena silové elektřiny a distribučního poplatku. Náklady na stabilizaci jsou stále vyšší a přitom zisky z prodeje elektřiny stále menší. Několik kalifornských distributorů na na pokraji bankrotu a už je musela Kalifornie zachraňovat.

                  Já jsem absolutně pro tržní princip, ale když na jedné straně jsou dotace a nulové náklady na údržbu a stabilizace sítě a na druhé straně jsou emisní povolenky a veškerá zodpovědnost, tak se o trhu nedá mluvit. Kalifornie si buduje ten svůj zelený socialismus a pak to takhle dopadá.

                123. Kdyz se jedna o lokalni vypadky, tak je videt, ze nektere
                  Kdyz se jedna o lokalni vypadky, tak je videt, ze nektere lokality byly osidlene drive nez tam byla dostatecna sit. Ono to je trochu jine nez u nas. Kdyz si nekdo postavi velke rezidence na samote kam vede slaby kabel z jeste slabsiho traficka, tak co se da ocekavat. A kdyz to na nekterem uzlu krachne, pak to jede jako lavina dal. U nas na vesnici/mestecku jsme pred 15ti letech meli porad vypadky. Vedly sem draty na drevenych sloupech. Pak nam postavily poradnou trasu a ted jsou vypadky jen kdyz padaji stromy do dratu. Radeji bych byl v Kalifornii.

                124. Ano, jedná se o lokální výpadky, ale časté a pravidlené
                  Ano, jedná se o lokální výpadky, ale časté a pravidlené a je jich rok od roku více a týká se všech hustě obydlených oblastí a ne nějaké samoty, viz mapa na odkazu. Odpojovány jsou celé městské bloky Los Angeles a San Francisca.

                125. S těmi 110 V, respektive 120V (taky už nemáme 220V) je to
                  S těmi 110 V, respektive 120V (taky už nemáme 220V) je to trochu komplikovanější.

                  The US electrical system is not 120V
                  https://www.youtube.com/watch?v=jMmUoZh3Hq4

                  Každopádně mezi tím kolik máte voltů v zásuvce a počtem backoutů není žádná závislost.

                126. Ano motivace to je, já na to koukám z pohledu, že to
                  Ano motivace to je, já na to koukám z pohledu, že to dodává do sítě.

                  Samozřejmě FVE je smysluplná technologie pro lokální spotřebu s akumulací, ale podívejte se, co za zhůvěřilosti i zelená úsporám umožňuje dodat, co čez vtipně nabízí a co si lidi kupují a k čemu jim to je.

                127. Však si na to taky proloboval mastné distribuční polatky.
                  Však si na to taky proloboval mastné distribuční polatky. Proč by ČEZ investoval do FVE, když obchoďák sežene dost důvěřivců co investují za něj, a on už jen kasíruje.

                128. Distribuční poplatky jsou to, co udržuje elektrickou síť
                  Distribuční poplatky jsou to, co udržuje elektrickou síť v chodu. Jsem jednoznačně pro.

                129. Vzheldem k tomu, že většina FVE by byla v soukromých
                  Vzheldem k tomu, že většina FVE by byla v soukromých rukou, tak jak vysvětlíte vlastníkům, že zrovna jejich zařízení odpojíte, ale to od souseda ne?

                  FVE by neměly vůbec dostat povolení, pokud nemají možnost akumulace. Ať už do baterií nebo do vody. Tohle by mělo být automatickou podmínkou. A vůbec nejlepší by bylo zakázat výkupy. Co si vyrobíš, to si taky spotřebuj.

                  PS: A dá se solární elektrárna jenom tak vypnout bez toho aby vyrobená elektřina někam odešla? Známý, co si vyráběl FVE sám ještě než to bylo cool, tak mi tvrdil, že ta elektřina se MUSÍ buď uložit nebo spotřebovat.

                130. A jak vysvětlíte jakémukoliv spotřebiteli tu malou
                  A jak vysvětlíte jakémukoliv spotřebiteli tu malou klauzuli že NT nemusí platit i když to máte v kalendáři zaškrtnuté ?

                  Ad technické řešení – určitě na něco přijdete. Hned mě jich pár napadlo.
                  Případně jak se píše výše – HDO odstřelí oba, ne že jeden soused pojede a druhý ne.
                  Nebo to co navrhujete…

                  p.s. udělejte si na střeše oblouk a tam to palte 🙂
                  už jsme to tady řešili například v diskusi o tom jak neposílat přetoky aby ČEZ nic nezjistil, nebo si postavte bazén nebo hlubinný vrt, tam se dá vyhřívat do aleluja

                131. Jak odtřelí oba? Jako že buď budou vyrábět všechny
                  Jak odtřelí oba? Jako že buď budou vyrábět všechny elektrárny a nebo žádná? To je ještě blbější řešení.

                  Bavme se teď reálně. Ne každý má možnost mít bazén nebo hlubinný vrt. Zvláště pokud se bavíme o všech střechách, tedy i o bytovkách.

                  Známý to tehdy řešil tak, že si vyrobil mechanické zařízení, jehož účelem bylo jenom spotřebovávat elektřinu, s tím že do budoucna chce přejít na ukládání do vody.

                132. Však říkám „do oblouku“, viděl jste Čarodějův učeň
                  Však říkám „do oblouku“, viděl jste Čarodějův učeň ?
                  Pokaždé když vás odstřelí ČEZ tak se spustí nějaká melodie pomocí tesla výbojů 😉

                  Odstřelí oba jako že ten signál není adresný. Prostě krize je krize od toho že se to nestává každý den a na krizi má ČEZ klauzulku stejnak. Tak jaképak rozhořčení, klasické řešení alá kocourkov.

                  Můžete si doma postavit tavicí pec, nebo vyrábět vodík…
                  V bytovkách tahat/čerpat něco do výšky…

                  Nj knížecí, já vím.

                  Ještě mě napadl laser 😀

                133. Ale to už si prostě vymýšlíte blbosti.
                  Ale to už si prostě vymýšlíte blbosti.

                134. Vubec nejlepsi by bylo prejit na domaci DC soustavu. U DC by
                  Vubec nejlepsi by bylo prejit na domaci DC soustavu. U DC by zadne problemy s pretoky a s regulaci nebyly. AC je uz davno zastaraly prezitek. Je levnejsi/efektivnejsi menit DC napeti nez AC. Dejme tomu, ze do domu prijde AC a tam se premeni na DC. Doma uz jen DC rozvod. Stejne vetsina spotrebicu uz davno nejede na 50Hz. A topne spotrebice bojler, sporak a pracka muzou fungovat na DC a efektivneji.

                135. Tak pojďme se bavit o něčem reálném. Je v současné
                  Tak pojďme se bavit o něčem reálném. Je v současné době problém, pokud vyrobená elektřina ze solárů není zužitkována? Škodí jim to nějak? Protože známý říkal že jo, ale už je to dlouho, takže možná že teď už jsou kvalitnější panely, kterým to neva. Netuším a proto se ptám.

                136. Panelům to nijak neškodí. Dodávka do sítě jde stáhnout
                  Panelům to nijak neškodí. Dodávka do sítě jde stáhnout na nulu a uvnitř domu to pojede dál. Ale to umí pouze asymetrický měnič. Symetrický + podvodné měření fází to neumí protože nedokáže regulovat fáze samostatně. Muselo by se všechno zapínat po třech. To je vhodné pouze pro muslimy se třemi manželkami které vždy zapnou tři mikrovlnky nebo tři vysavače. Když zapnou jen jeden tak ty dva budou dodávány do sítě.

                137. Ne neškodí. Samozřejmě, když budu mít na střeše 20 let
                  Ne neškodí. Samozřejmě, když budu mít na střeše 20 let nepožívaný panel, už možná bude měřitelný rozdíl v jeho degradaci osvitem sluníčka, protože oproti tomu, ze kterého celou dobu odebírám energii, bude ten nezatížený mít vyšší teplotu. Myslím, že průchod produ jej nijak nedegraduje. Tedy mimo projevení se závad jako špatně proletované spoje článků, nebo přechodové odpory svorek atd.

                138. TakyMartine, vidím, že elektrikář asi nejste. FV panel
                  TakyMartine, vidím, že elektrikář asi nejste. FV panel mohu od zátěže odpojit KDYKOLIV bez následků, jen na to musím mít dimenzovaný spínací prvek. Jinak s tím zákazem dodávek do sítě, to snad nemyslíte vážně? Jste snad placen ČEZem? Proč by můj přebytek z FVE nemohl spotřebovat soused, co ji nemá?

                139. Nejsem a ani jsem to nikdy netvrdil, ale ten můj známý je.
                  Nejsem a ani jsem to nikdy netvrdil, ale ten můj známý je. A dost šikovný. Sestrojil si i vlastní solární elektrárnu a vlastní invertor v době, kdy solární panely byly jenom pro technofily.

                140. Nemusí se uložit ani spotřebovat. Panelům je úplně jedno
                  Nemusí se uložit ani spotřebovat. Panelům je úplně jedno jestli jsou zatížené nebo ne. Já v tomto okamžiku dodávám asi 3,5kW do sítě protože baterku mám plnou a žena odjela s autem. Dodávám protože je teď docela slušná cena. Když nechci dodávat tak to zakážu a výkon nechám na střeše. MPPT trackery prostě posunou pracovní bod panelů mimo optimum a dodávají jen to co potřebují ledničky a můj PC.

              2. Ve zkratce HDO znamena H hromadne. Neznam specifikace toho
                Ve zkratce HDO znamena H hromadne. Neznam specifikace toho telegramu, ale nejspis to nebude fungovat pro tisice nebo desetitisice zarizeni individualne. Takze by podle nejake systematiky byly sdruzene podobne instalace do jedne skupiny s definovanym profilem ktere jsou ve stejnem regionu, stejnou orientaci atd. A ty by se jednim telegramem vypli/zapli. Ale HDO je zastarale a vse by slo provadet pres mobilni sit. Takovy gsm switch stoji par korun a lze jich pouzivat nekonecne mnozstvi a kazdy zvlast. Ale bylo by to administrativne narocne sestavit vhodnou databanku vsech fve s desitkami parametru.

                1. Máte pravdu, aby to vypínání FVE fungovalo, nelze to
                  Máte pravdu, aby to vypínání FVE fungovalo, nelze to řídit přes HDO – to se odstřelí vše (teď nevím v jaké oblasti, přeci jen ve škole jsem to měl v pravěku – ale tipl bych, že podle vytížení rozvodny nebo něčeho takového), aby to fungovalo hezky muselo by být možné řídit na základě znalosti polohy a orientace každý významnější energetický zdroj zvlášť, což doufám, že už dneska mají. Nějaké malé krcálky, co máme jako FVE na střechách baráků – tak jich procentuálně zatím málo, tedy naše přebytky spláchne okolí max o dvě ulice dál.

                2. V DE to maji mnohem duslednejsi. Kazda nova fve nad 100kW musi
                  V DE to maji mnohem duslednejsi. Kazda nova fve nad 100kW musi umet oboustrannou komunikaci s se sitovym spravcem. Mezi 30-100kw je to jen s moznosti odpojeni a do 30kW je alternativa bud dalkove odpojovani, nebo omezeni vykonu na 70%.
                  https://www.solaranlage.eu/photovoltaik/montage-inbetriebnahme/netzanschluss-einspeisung/einspeisemanagement#:~:text=Sonderregelungen%20f%C3%BCr%20Anlagen%20bis%2030,70%20Prozent%20der%20Nennleistung%20begrenzen.&text=Die%20PV-Anlage%20muss%20also%20nicht%20schrittweise%20abgeregelt%20werden%20k%C3%B6nnen.

                3. Za mě to logiku má, akorát u nás by to udělali přesně
                  Za mě to logiku má, akorát u nás by to udělali přesně naopak nad 100kW nic 30-100 omezení a do 30kW oboustranná komunikace.

                4. neviem ako je to v česku, ale tuná západ slovenska
                  neviem ako je to v česku, ale tuná západ slovenska trenčín, vedia na diaľku odpojiť jedného odoberateľa. čiže plač na nesprávnom hrobe. spomínané desať/stá tisíce sú pripojené a spomedzi nich vedia vypnúť tých, kde momentálne sieť hapruje.

  1. Praha má potenciál až pro 675 MW střešních solárních
    Praha má potenciál až pro 675 MW střešních solárních elektráren.
    A celá ČR ma potenciál cca 18 TWh/rok

    Temelín vyrobí 16 TWh/rok, Dukovany 13 TWh/rok

    Pro 6 milionů českých aut je třeba cca 14 TWh/rok
    (6mil. reg. vozidel; prům. nájezd 30km/den; prům. spotřeba 200Wh/km)

    Čistý export elektřiny z naší republiky v roce 2018 – 14TWh

    ČR celková výroba 84 TWh/rok -> 5 mi. potenciálních EV představuje cca 19% spotřeby. Když do oněch 19 procent započítáme cenu elektřiny nutnou pro rafinaci ropy, energii na její další transport na benzínky tak už to není 19%, ale něco přes 10%

    A k tomu všemu „jen“ přihodit systém výroby vodíku při letních přebytcích a syslit si ho na zimu, kde se z ní v plynových elektrárnách udělá zas elektrika.

          1. s ukladanim prebitku do vodiku a naslednym uchovanim po dobu
            s ukladanim prebitku do vodiku a naslednym uchovanim po dobu az 1 mesice a opetovne vyroby elektriny se planuji k fotovoltaickym parkum jiz dnes, asi nejznamejsi je ta plovouci co se chysta na nejaky ten zatopeny dul nekde na Ustecku

            ono tech moznosti jak ukladat energii stale pribejva a vodik proste bude jedna z moznosti, da se predpokladat ze do 15-20 let bude energetika postavena z velke casti prave na akumulaci energie z prebitku

                1. zatim jen to, ze nektere ty modely z animace jsem delal primo
                  zatim jen to, ze nektere ty modely z animace jsem delal primo ja nekdy koncem roku 2017 😀

                2. OK. 😀
                  A funguje to nebo to je jen PR?

                  OK. 😀

                  A funguje to nebo to je jen PR?

                3. to nevim, nijak dal jsem ten projekt nesledoval, musel bych
                  to nevim, nijak dal jsem ten projekt nesledoval, musel bych asi nastudovat, ale to muze kazdy, zdroju na netu bude jiste dost

                  vetsinou nesleduju primo konkretni projekty, ale jen smer, protoze projektu treba okolo ukladani do hornin je po svete asi 50, do vodiku snad 200, takze sledovat je vsechny by bylo casove nemozne, takze vesmes pokud sleduju obcas nejaky konkretni, tak nejaky vetsi o kterem se i hodne pise nebo psalo, coz je treba ETES od Siemensu a tedy projekt ke kteremu je i spousta cisel a dat treba i z testovani v realu

                4. zajimava byla ta nereaktivni a nehorlava vodikova pasta co
                  zajimava byla ta nereaktivni a nehorlava vodikova pasta co vymysleli v nemecku 🙂 nevim jaka byla cena.. ale stejne abych prezil zimu v RD z nasyslene letni elektriny, tak by toho museli byt silene kubiky..

                5. ale sysleni energie na delsi obdoby nez 1 mesic vesmes nedava
                  ale sysleni energie na delsi obdoby nez 1 mesic vesmes nedava smysl, i nepravidelne zdroje elektriny jako OZE davaj elektrinu i v zime, jen nekdy min a nekdy vic a je treba si to spocitat jen pro nejakej cas, a to ze by tam byla treba jen mala zaloha ze site neni snad problem

                6. bilion dollar question – jak uchovat teplo z leta na zimu?
                  bilion dollar question – jak uchovat teplo z leta na zimu? 😀
                  (teplo ~ energie/svetlo/teplo/elektrina/kineticka energie/chemicka atd)

                  napr. z prebytku vytahovat zavazi z hluboke studny a v zime to zavazi zase spoustet dolu

                  myslim ze pro RD neni moc velkej problem vyrobit prebytky 10MW z kterych se da vpohode vydrzet i nejkrutejsi zimu

                7. Idealni by byla reverzibilni premena CaO a Ca(OH)2. Nehasene
                  Idealni by byla reverzibilni premena CaO a Ca(OH)2. Nehasene vapno na vapenny hydrat. Nesmel by se tam dostat CO2. Hermeticky system. V lete by se vyhnala voda a v zime by se hasilo vapno na hydrat. Dava to docela dost termicke energie.

                8. Kdysi jsem četl o projektu vytápění domovova důchodců,
                  Kdysi jsem četl o projektu vytápění domovova důchodců, kde se řešila akumulace tepla z léta na zimu. Pokud si dobře pamatuji, součástí systému byla nádrž o objemu 1000 m3 a když se voda ochladila tak, že nešla nešla použít na topení přímo, tak se spustily tepelná čerpadla a získaly z té vody další teplo.

                  Takže kdyby se to zmenšilo na rozměry rodinného domu, tak v zásadě kdyby jste místo sklepa pod celým domem měl nádrž na vodu o objemu cca celého toho sklepa, tak by to mohlo fungovat. Finnanční návratnost by asi ale byla v nekonečnu a jednalo by se pouze o teplo, ne elektřinu.

                9. Tepelne ztraty jsou u nadrze ve sklepe docela velke. Proto by
                  Tepelne ztraty jsou u nadrze ve sklepe docela velke. Proto by bylo nejlepsi postavit cely dum kolem te nadrze. Vsechny ztraty ktere by z nadrze utikaly by vytapely prilehle prostory. Takze 99,99% energie slouzilo k vytapeni a nic by neprislo nazmar.

                10. Tak pro zábavu trocha počítání.
                  Za uplynulý rok jsem na

                  Tak pro zábavu trocha počítání.
                  Za uplynulý rok jsem na topení a ohřev vody potřeboval cca 15 MWh energie (ve formě plynu, ekvivalent je asi 9 m3 dřeva). Jak velkou nádrž bych potřeboval na uložení tohoto tepla pokud bych využil tepelný rozdíl 60°C (tj. 80-20°C).
                  15 MWh = 15 000 000 Wh
                  15 000 000 * 3600 = 54 000 000 000 J
                  Měrná tepelná kapacita vody je 4 180 J/kgK
                  54 000 000 000 J / 4180 = 12918660 kg / 60 C / 1000 = 215 m3
                  Mám velký skep, ale cca 200 m3 bude jeho objem.
                  Přepokládejme že nějaké teplo se povede zachytit i během topné sezóny, tedy možná 1/3 (v době kdy potřebujete tepla nejvíc, vyrábíte nejmíň). Tedy asi by stačila nádrž o 1/3 menší, tedy cca 215*0,66=142m3.
                  Řekněme že tuto nádrž budete chtít postavit uprostřed přízemního domu, předpokládejme využitelný prostor 2m vysoký (bude potřeba pořádná izolace. Tedy budeme potřebovat „místnost“ o ploše 142/2=71m2. To je pořádná místnost a potřebujete ještě více, protože nechcete mít v srpnu teplotu na vnitřní stěně 80°C, takže řekněme že vám tato nádrž zabere 90m2. Tím jsme typický dům zvětšili asi tak o více než polovinu, ne ? Na kolik vychází 1 m3 domu ?
                  Mimochodem tím že máme nádrž uvnitř domu, tak sice ztráty z nádrže do okolí máme nulové (ztráty do země a stropu zanedbáme), ale dům máme větší, tedy má větší vnější plochu a tím větší ztráty tepla do okolí. Možná bude lepší ten sklep.

                  Moderní, „pasivní“ dům bude mít menší ztráty, tedy bude potřebovat méně tepla, tedy ta nádrž by byla menší, ale pořád to budou strašné objemy. Mimochodem nechtěl bych např. spát vedle několika tun vody ohřáté na 80°C. V případě nějaké poruchy být zároveň opařen i utopen…

                  Asi je zjevné, proč se to nepoužívá.

                11. Snad jste to nebral vazne? Jeste bych mohl napsat, ze mnohem
                  Snad jste to nebral vazne? Jeste bych mohl napsat, ze mnohem vyhodnejsi by bylo vybudovat byt v hloubce 400m pod zemi. Tam uz je docela teplo a vubec by nebylo potreba topit. Kdyz budete mit dlouhou chvili, tak se mozna dockame nejake kalkulace.

                12. Tak rozhodně je to něco co je technicky realizovatelné,
                  Tak rozhodně je to něco co je technicky realizovatelné, nepotřebuje žádné zázračné technologie ani materiály, velikost je řekněme realizovatelná, jen to ekonomicky absolutně nemůže vycházet. Sakra já vlastně popisuju typické řešení OZE 😀 .

                13. Neznam ETES(zkusim kouknout), ale v zasade se da vodik
                  Neznam ETES(zkusim kouknout), ale v zasade se da vodik skladovat ve stejnych slojich jako uz dnes ukladame plynove rezervy treba na Morave. Jen diky jeho vlastnostem je to pri nizssim tlaku, aby unik nebyl tak velky. – Skladování v podzemí:
                  -> Využítí jeskyní po zemním plynu či solné jeskyně
                  -> Tlak do 11MPa -> větší tlak = větší únik
                  -> Využití zatím na pár místech Amarillo v Texasu 850mil m3, FR Beymes 330mil, GB Billington 2,2mil

            1. Je to tak. Pokud se dostaneme do fáze „solár na každé
              Je to tak. Pokud se dostaneme do fáze „solár na každé střeše, parkovišti, dálnici“ tak bude nějakých 18TWh peak -> a to už jsou ohromný letní přebytky kdy i neefektivní elektrolíza by mohla dávat smysl na syslení vodíku pro zimní měsíce. Navíc, Island má na exportu vodíku už dnes byznys(termální energií dělá vodík, ten pak v lépe transportovatelné formě čpavku exportuje), Austrálie plánuje stát se největším exportérem vodíku ze solárů do 20 let. Potenciál severo afrických a rovníkových států je taktéž obrovský, že by se i podmořský kabel do Evropy vyplatil. I saudové už přemýšlí jak těžit a netratit z odklonu od ropy.

                1. ..i mistr tesař se někdy utne 🙂
                  ..i mistr tesař se někdy utne 🙂

                2. Těch lízalů se tu objevuje více…
                  Těch lízalů se tu objevuje více…

                3. hele a co bys řekl ty solární přebytky místo do zasr
                  hele a co bys řekl ty solární přebytky místo do zasr korupčního ropnýho vodíku nacpat rovnou do těžebních farem BTC ohřívadel planety 😉 Zkrátilo by to myslíš tu cestu ke globální destrukci, ehm tedy mlaskovinou : na Mars?? 🙂

          2. Ano, zatím to není ideální. – Skladování v podzemí:
            ->

            Ano, zatím to není ideální. – Skladování v podzemí:
            -> Využítí jeskyní po zemním plynu či solné jeskyně
            -> Tlak do 11MPa -> větší tlak = větší únik
            -> Využití zatím na pár místech Amarillo v Texasu 850mil m3, FR Beymes 330mil, GB Billington 2,2mil

Napsat komentář